Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят инкубатор!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Моят инкубатор!

    Повод да помисля за инкубатор беше една тема тук в форума в която колега беше споменал за лесното отглеждане на пъдпъдъци и още по полезните им яйчица. И така реших да се пробвам от начало до край да завъртя цикъла за отглеждане като започна от изработката на инкубатор. От две седмици чета и се запознавам с различни статии и форуми за отглеждането на тези чудесни птици.
    Закупих материали на стойност 25 лева и сътворих ето този инкубатор.







    Ще трябва да го снимам и отвътре за да добиете представа за направата му. На дъното има 5 броя 40 W
    крушки на Е14. При теста(а той още не е свършил) работят 4 броя последователно 2по2. Под тях има алуминиево фолио за да отразява по-добре топлината. На средата на пространството съм монтирал кошница позволяваща да се завърта на 90 градуса. За сега въртенето, ще се извършва ръчно. Контрола на температурата се осъществява от уред взет и подобен на тези от хладилните витрини по хипермаркетите. Мисля да го проверя доколко е точен като го сравня с прецизен такъв в предприятието където работя. Единствено засега ми се опъва влажността на въздуха. При една купичка на дъното успях да достигна едва 38% влажност. При добавяне на втора за половин ден успях да я покача до 44%. Някъде бях чел, че варовитата вода не се изпарява добре тъй като се образува тънък филм варовик на повърхността, който пречи на изпаренията, затова съм се сдобил с химически очистена вода за проба.
    Това е за сега. До 27-ми трябва да съм готов с всичко, че ми идват първите ячица за проба.
    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

  • #2
    От: Моят инкубатор!

    В този инкубатор не чувам никъде да се върти вентилатор. Без него и с това фолио, което фокусира лъчите ще имаш зони с висока и зони с ниска температура, отделно, че вентилаторът спомага изпарението на водата и повишаване на влажността.
    Терморегулатор без регулиране с точност до десета от градуса пък хич не е за тази работа. Този ще има хистерезис поне 5 градуса.
    Така, като гледам изходните данни, ти давам около 5% излюпени пиленца, и то с дефектните. Помисли върху тези неща преди да сложиш яйцата.

    Коментар


    • #3
      От: Моят инкубатор!

      +1
      Не бързай с яйцата , ще ги опечеш. Няма да е лошо да погледнеш някой купешки инкубатор за да копираш начина на въртене. Яйцата принципно трябва да се обръщат на всеки 2ч и то не само на 90 градуса. Поне птиците не го правят така. Нещата не са толкова елементарни, макар да изглеждат така. Имам приятел дето унищожи доста яйца с неговия самоделен инкубатор, докато стигне до съответните изводи. Въпреки това не стигна особено голям процент на успеваемост и накрая си купи фабричен. Дори и при него се люпят около 80%.

      Коментар


      • #4
        От: Моят инкубатор!

        Пропуснах да спомена вентилатора. Има го и си духа но е прекаран през крушка последователно заради твърде високите обороти. А относно хистерезиса не е 5 а 2 но мога да го коригирам и на 1. Уреда въпреки че няма цифри зад запетаята си е доста сносен. Бих казал, че ще пробвам и ще видя. Няма да е чесно ако няма грешки. Тая вечер се прибрах и гледам влажността станала 78%. От обяд всичко е спряно вътре и температурата беше 20 градуса. След като го включих сега след 2 аса влажността е 45%. Има още върху какво да работя. Просто ми е интересно.
        Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

        Коментар


        • #5
          От: Моят инкубатор!

          Нищо лесно няма при отглеждането на японски пъдпъдъци от яйцата до възрастните птици! Мога да кача два-три варианта на инкубатори за сверка на данните.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Моят инкубатор!

            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
            Нищо лесно няма при отглеждането на японски пъдпъдъци от яйцата до възрастните птици! Мога да кача два-три варианта на инкубатори за сверка на данните.
            Заповядай!
            Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

            Коментар


            • #7
              От: Моят инкубатор!

              Мисля, че настроих температурата до колкото мога. Включва в момента който покаже 36 гр. и изключва в момента в който покаже 38 гр. което си е разлика в рамките на 1 градус има няма. Налях в три купички химически очистена вода и сега влажността си дойде на мястото. Леко мога да коригирам едната купичка но да видим утре колко % ще е. Ето и още малко снимки.







              Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

              Коментар


              • #8
                От: Моят инкубатор!

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:031026604-big.jpg
Прегледи:1
Размер:95.9 КБ
ID:5547733Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000957.jpg
Прегледи:1
Размер:144.2 КБ
ID:5547734И сега малко повече за него направен е от 2 крушки по 60 вата свързани последователно защото така съм по сигурен за терморегулатора при успоредното свързване ако изгори едната си отива и терморегулатора, всичко е копирано от пластмасовия инкубатор които е на Борисов и син.Но водата я слагам по самото дъно на инкубатора където има още един вентилатор, и двата вентилатора са от захранване на комп. свързани са с отделни адаптери като на самите адаптери има плъзгач които им регулира оборотите от 12 волта до 9, 7 6 4 до 3,5 волта така мога да намалям и увеличавам всеки един от тях самостоятелно или да спирам долния при водата, а с него и регулирам влажноста когато е на повече обороти влажността се вдига ... към терморегулатора в долната част има свързан и поставен нагревател за аквариум 20 вата които се обдухва от долния вентилатор термометъра е този от снимката съмнявах се в него но си счупих живачния.вентилатора не трябва да духа директно върху яицата и както са казали колегите крушките да не пекат директно, при мен крушките и вентилатора са покрити отдолу с една пластина на дупки в пернати.ком е обяснено и много обсаждано дори и колегата Стария има профил там весели празници !
                Последно редактирано от prepodobni; 25-12-13, 03:05.

                Коментар


                • #9
                  От: Моят инкубатор!

                  Вчера заредих първите 14 яйчица за проба. Въртя касетката на всеки 2-3 часа.



                  А докато нямах работа се хванах да изработя кафез за бъдещите новоизлюпени.



                  Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                  Коментар


                  • #10
                    От: Моят инкубатор!

                    На 27.12.2013 сложих яйцата от пъдпъдъци. Днес е 12.01.2014 и по мои сметки вече е 17-тия ден. От 14 яйца до този час има 5 пукнати черупки от към задния край на яйцето. Да видим дали всичко, ще е наред и колко, ще излязат.
                    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                    Коментар


                    • #11
                      От: Моят инкубатор!

                      Вдигай влажността, преди излюпване трябва да е повече, защото иначе залепват по черупките и не могат да излязат. Успех!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Моят инкубатор!

                        И??? Да ти пращам ли да ми люпиш яйца, ако моито почнат да снасят
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #13
                          От: Моят инкубатор!

                          В този час ставам за да отида на работа. Още от вчера вдигнах влажността на 80 и %. До момента няма резултат. Възможно ли е днеска през деня да се излюпят. Колко време минава от напукването до пълното излюпване?
                          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                          Коментар


                          • #14
                            От: Моят инкубатор!

                            Първоначално публикуван от damyan82 Преглед на мнение
                            . Колко време минава от напукването до пълното излюпване?
                            Различно. Ако не си им сменявал местата в решетката, може и до два дни. А може и някои да са мъртви вътре

                            Коментар


                            • #15
                              От: Моят инкубатор!

                              Ясно. Понеже и двамата с жена ми сме на работа точно днес роднини бяха мобилизирани да дебнат... По обяд ми се обадиха, че има вече 3 излюпени и доста още напукани. Да видим до довечера какво, ще стане.
                              Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X