Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ИСКРИЦАТА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ИСКРИЦАТА

    ИСКРИЦАТА


    Като цяло едрия лов не ми е страст. Когато има емоции – силни са, ала напоследък са толкоз редки, че ми идва малко на туризъм и релаксация след угрижените и натоварени дни. И днес, в средата на октомври, съм заел пусия в стръмен планински дол – чакам на единия бряг на дерето вардейки проходите на две широки пътеки идващи от отсрещната рядка гора. Долу почти няма вода, като се изключи малка локвичка вляво от мен по склона. На няколко метра пък над нея дерето се разклонява на две – единия улей е водосточен, другия е затлачен с паднали клони и прясна есенна дъбова шума образували невисока копа. И двата улея бяха със стръмни брегове – виждаха се скаличките. Иначе видимостта ми беше хубава – можех да видя дивеча от десетки метри, да не говорим за чуване – окапалата суха шума издаваше дори птичките шетащи отвред – сойките чукаха желъди, които по пътя си към земята предизвикваха резки шумове от ударите си в дърветата и постоянно ме поддържаха в готовност, косове прелитаха из ниските клонаци и свистенето на крилата им ме стряскаше... ала диви свине нямаше – нямаше никаква поличба – бракониери ли, нямане на храна ли, не знам що, но ги нямаше. Обикновено, когато гончетата наддаваха глас гоначите разбираха по начина на гонене, лай и други тънкости, които не знаех, че става въпрос за лисица, чакал, язовец или сърна...ала диви прасета нямаше.
    Когато чух приглушения тропот разбрах, че е сърна. Лай почти не се чуваше по дирята. Видях го да тича по широка пътека на към горния проход. Правеше няколко скока, спираше и се ослушваше, после отново изтропваше на към мен, но не ме видя. Беше малко сърне – женско, и или беше изгубило майка си в преследването или въобще беше сирота. Уплашено и треперещо, то приближи проходчето на локвата и там спря. Ослушваше се, въртеше глава объркано, но не ме видя. Пи вода от локвата и отново вдигна уши. После врътна глава право на към улеите над локвата и се напрегна. Нищо не се случваше и то бавно обърна уши назад към пътеката и после към мене. Най-вероятно съм се заблуждавал мислейки, че не ме е усетило, защото независимо, че примигвах и от носа ми излизаше пара, то ме погледна отначало заинтересувано, после отново погледна към задънения улей и без да ми обръща внимание пое по моята страна , изравнихме се , отново се спогледахме и то пое по друга пътека, подтичвайки леко. Когато изчезна се поразтъпках до проходчето и огледах дирята му – малко яре беше и защо самичко...! Някъде зад мен гончетата изведнъж се разшетаха – звънкия им лай огласи доловете и ни накара да се наежим. От високото, лая се спусна накъм корекцията на реката под мен някъде зад гърба ми, после се придвижи успоредно и заглъхна. След десетина минути отново го чух – този път по отчетливо – припкаше по същата пътека насреща ми отново към локвата. Но беше много уморено, а и куцаше – назад по дирята му този път приближаваха със стръвен лай кучетата. Те бяха неуморни, опитни и се застъпваха при преследването , така че винаги имаше пресни сили. Когато стигна локвата отново, спря. Гледаше назад по пътеката, после отново вдигна глава към улея. Когато изхвръкна първото гонче отзаде му, сърнето подскочи тежко, отново се изравнихме, но то не ме погледна и продължи. Помислих си, че мога да го настигна и да го хвана... Секунди след това гончетата стигнаха локвата, отпиха набързо вода и се готвеха да настигнат клетото яре, когато първото изведнъж закова с вдигната нагоре към улея глава – козината на гърба му се изправи. След него и други две изведнъж се обърнаха натам. Като по сигнал вкупом се втурнаха в тясното гърло на улеите със стръвен лай. Не виждах добре какво се случваше, но страшен шум буквално ме накара да се настършелатя и сваля предпазителя. Нещо изфуча при което кучешкия лай пригасна, чу се трошене и тропане – миг след това кучетата изхвръкнаха и се пръснаха – и след тях от там излезе настръхнал, огромен, черен и страшен звяр – много ми заприлича на огромен глиган и реших да го пробвам с един куршум в главата – взе че поддаде и втория изстрел го накара да падне преднишком и да застине – само за да могат всичките кучета да го възседнат начевайки пир. Това дето го разказвам е много постно в сравнение с емоцията, бързата смяна на чувства, рефлекси и действия в тези няколко секунди, които ме разтърсиха. Огледах го почти плахо – наистина огромно животно – трофеен дивеч беше туй. Ама друго ме накара да се разтреперя – животното през цялото време е било там под клонаците, чувало ме е като се движа, мърдам, пуша, ям и пия вода – и не беше помръднало. И как стана така...още първия път сърнето го беше усетило, а кучета не бяха минавали оттам...и сега то ги доведе точно в леглото на този гигант...вдигнах поглед нагоре по пътеката....нямаше го – дали е могло да го осъзнае и да отклони кучетата така или просто се мъчеше да се спаси. То обаче издържа този изпит – пренесе искрицата на поколенията си в своя животец...поне за сега, до другата долчинка, до довечера, до утре или до годините си отредени му от господ, за да я предаде нататък!

    Анелин

  • #2
    От: ИСКРИЦАТА

    Харесвам Анелин.

    Коментар


    • #3
      От: ИСКРИЦАТА

      И аз харесвам как пишеш, но не харесвам лова. Знам, знам, но просто не ми харесва превъзходството, което има човека в това неравно състезание.
      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

      Коментар


      • #4
        От: ИСКРИЦАТА

        Както казват старите хора "Бог те е целунал".
        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

        Коментар


        • #5
          От: ИСКРИЦАТА

          И аз харесвам разказите ти

          пп:
          Само да припомня - "Господ", както и "Бог" се пишат с главна буква
          Поздрави
          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
          Най-добрият ром е студеният ром!
          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

          Коментар


          • #6
            От: ИСКРИЦАТА

            Уникални са!
            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

            Коментар


            • #7
              От: ИСКРИЦАТА

              Още едно попадение, право в 10ката на разказите..... Дайте да направим книга??
              Иначе и аз съм с мнението на Stas, ако беше риболов........ Малейй
              За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
              Honda Dominator 650
              088ЧЧ93979-->Борис
              0878956Ч38-->Борис

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X