Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Информация относно Фероза и Роки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Информация относно Фероза и Роки

    Здравейте,
    От доста време чета форума, но имам няколко конкретни въпроса, на които не намирам отговор, а са ми важни. Именно:
    - Зарибил съм се да сменя леката кола с джипка (даже и на бартер). Основно ще се ползва за градско (80 % от пробега или около 8 000 км/година). Останалите са едно пътуване лятото общо около 2 000 км (извън страната), едно ходене до морето (700 км), 2-3 пъти на по 100-150 км...Това е. Офроуд се изключва изцяло. Остава карането до село по лоши пътища, тук таме и зиме, както и тежката зима в Русе .
    Имам жена и 2 деца . И сега питанките:
    - Рокито да е 2.8 дизел, колкото по нов, толкова по-добре (ок. 1996 г. според мен?). Лошото е че съм имал доста коли, лични и служебни (над 15 броя) и никакъв досег с дизел (осен на Фабиа, 1.4 ТДИ от нова до 90 000, ама то нищо не и се случи ). Доколкото разбрах, мотора трябва да е от по-старото поколение дизели. Какво е най-тежкото за ремонт по него (има ли помпи, ГНП, ЕГР, филтри и такива простотии от съвременните дизели)? Най-тежък и скъп ремонт по раздатки и прочие (в пари де)? Става дума само за дългата база (не съм намерил правилните снимки, но я дават с доста голям багажник, в някои сайтове до 750 лтр.). Разход на гориво очаквам от 8-12/100. Реално ли е? Или осреднено по моето каране - около 9-9.5?
    - Фероза - по малка, с доста по-малък багажник (дават го 272 лтр?). И въпрос, на който не намирам отговор - има ли някаква врътка със задните седалки (по снимки на някои екземпляри, багажника изглежда по-голям, в частност и на няколкото Бертоне-та). Така ли е или е оптическа измама? Едно от малкото неща, които ме спират до тук. За възможните подводни камъни по мотор, охлаждане и прочие прочетох доста. Разход очаквам толкова, колкото и на Роки-то. Газ не искам.
    И общо за двете: - возия? място на задните седалки? остава ли място като се сложат 2 столчета? Голяма част от екземплярите ги дават на по под 100 000 км, за около 20 год. коли не е ли малко? Ако е лека кола ясно, но може би на джип не се навъртат, или...? За тези 20 години, освен ръждата и умората на някои материали нещо друго сериозно? Ако е лека кола ми е ясно, но джиповете според мен се правят доста по-здраво....
    Ами хайде до тук,че стана дългичко, а то ще се появят и други въпроси.
    Моля темата да не се обръща на офроуд възможности и прочие, както и засега не допускам други опции (Витари и прочие). Да кажам че съм мазохист и обичам екзотиката . За справка - имам Дайхатсу Куоре автомат (за жената) и Сааб 9-3 автомат (все екзотики). Научил съм откъде се купуват до 4 пъти по евтини части, сравнено с БГ
    Дано има отзовали се. Смяната е за сааба, куорето не го давам за нищо . Особено в града.
    Поздрави на всички....

  • #2
    От: Информация относно Фероза и Роки

    Щом Оффроуда е изключен изцяло и цялото прикючение да се сдобиеш с такъв джип не е за Вас. Возиата е спартанска за дълго пътуване. За зимата part- time не е най- доброто за пътя. Разхода е толкова, средно 9/100. Преки впечтления от Бертоне с БМВ 2.4ТД. Багажника за къса база сравнено с други марки е по- голям, дълга база няма. Като махнеш задната седалка може да натовариш доста неща. Моторите са здрави, но на тези години вече годините и подръжката е според зависи, има много кошници предимно.
    За семейна кола не става. Това е джипка за къраа.
    Последно редактирано от snowblind; 19-12-13, 13:58.

    Коментар


    • #3
      От: Информация относно Фероза и Роки

      И аз мисля че не стават в твоя случай.
      Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

      Коментар


      • #4
        От: Информация относно Фероза и Роки

        Здравей, най-лесно ще ти се изяснят нещата като отидеш и пробваш двата джипа-ще усетиш возията и ще разбереш, че на точно тези джипове не им е силата в дългите асфалтови преходи.Помисли си за пътуването от 2000км лятото в жегата без климатик и с тясна задна седалка...идилия и варене в собствен сос. Добави и това че на твърди настилки дори и зимата трябва да караш само на задно и само при нужда да включиш 4X4 и след като се измъкнеш отново на задно.
        Не ме разбирай погрешно аз имам фероза и си я харесвам, но я ползвам за разходки в планината и зимата, при все, че не е някаква кочина, а си е поддържана както трябва и е с асфалтови гуми.
        Помисли и пробвай различните видове джипове и SUV-та и ще откриеш твоя.Съветът ме е да се оглеждаш за нещо с full time раздатка, ето прясна тема, в която е изяснено в основни линии разликата между различните видове 4X4.
        Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
        Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

        Коментар


        • #5
          От: Информация относно Фероза и Роки

          Мда...май е това, което очаквах...Освен да се запаля по оффроуда, или поне ходене за риба по Дунава.
          Прави сте, така е. Идеята ми беше да не се кахъря с окачване по тези дупки и постоянно да трепериш. В интерес на истината, за 4 зими сааб-а ми не ми е създал абсолютно никакви проблеми на мокро, сняг, недоразчистени улици и прочие. Не съм затъвал никъде Учудващо, защото там където аз паркирам на 2 пъти се "окопа" здраво Нисан Кашкай (а пък уж 4х4). Аз само веднъж позатънах, вкарах на задна автомата и почти без газ излезе, дори и без да е натиснат зимен режим на кутията. Други драми със зимното каране нямам, даже не помня да е поднасяла колата..Може би е от гуми...не знам, аз карам с нови...Както и да е, май ми се искаше да чуя мнение. А за екстрите сте прави, несравняеми са нещата там. Просто ме блазни по-високата позиция на шофиране, дупките, селското каране и дуракоустойчивостта на тези машини...Но щом казвате, че почти няма комфорт в тях, по-добре да си карам Сааб-а...Не мисля че повечето SUV-ове могат да ми дадат кой знае колко повече...Благодаря за сега, ще ми е интересно все пак да чуя и някои други интересни мнения ...

          Коментар


          • #6
            От: Информация относно Фероза и Роки

            Като бивш собственик на две Ферози и настоящ на Роки:

            Ферозата е малка. Каквото и да правиш - остава си малка. Вариант е да натовариш отгоре "куфар", но пак не е удобно. За дълъг път на 4 членно семейство за мен не е вариант. Ще се намразите. Бензиновото моторче изкушава да сложиш газ и тогава багажника съвсем свършва. Окачването е само един вид - торсион отпред и ресор отзад. Определено друса. Най-много да духне двигател ако се опитваш да го караш по-бързо на високи обороти. Нормална скорост на каране е около 100. До 160 вдига, но се усеща, че се мъчи. Не е мислена за такива скорости.

            Рокито е малко по-голямо от Ферозата. Има къса и дълга база. Говорим за дългата, късата няма да ви побере.
            Вози по-меко от ферозата. Има го в 3 варианта - ресор/ресор, пружина/ресор и пружина/пружина.
            Карал съм първите два вида. Определено пружината вози меко. С освежено окачване ще вози добре.
            Дизелът е достатъчно силен. Няма проблеми да носи собственото тегло + 400-500 килограма багаж отгоре.
            Като скорост - около 90-100 му е комфортната. Без проблеми вдига и 130-140, но става нестабилен и аеродинамиката започва да му пречи.

            Срещал съм и фероза и роки с климатици. Не знам дали са заводски или присадка, но ги имаше и работеха добре.
            Разход на гориво при кротко каране:
            Фероза - 7 бензин, 8 газ извън града, 10-12 в София на късо.
            Роки - 8 нафта извън града, 12-13 в София на късо.

            Като ремонти - според мен и двете са достатъчно здрави за да не можеш практически да счупиш нещо при нормално каране. На ферозата мотора минава за слабо място.
            Както всяка кола рано или късно разхлопват предница. При рокито е по-проста като конструкция, при ферозата са малко повече частите. Става дума за шарнири, кормилни накрайници, хебел.
            Повреждат се основно от немърливост. Ако са здрави гуминетките и се гресират редовно няма да имат проблеми. Въпросът е да не седят накиснати с вода и да ръждясват.

            И двата джипа се управляват с лекота при изправна предница и серво. Рокито изглежда тромаво, но определено не е.
            Аз лично не бих тръгнал на дълъг път с нито едно от двете. До 200 км е приемливо, но над започва много да изморява.
            Аз не вярвам в чудеса!
            Разчитам на тях!

            Коментар


            • #7
              От: Информация относно Фероза и Роки

              Благодаря на отзовалите се...
              Опитах се да отговоря преди около час , ама май не се получи.
              Общо взето, отговорите са това, което очаквах
              Не съм от разглезените, и семейството не са, но все пак едно дълго пътуване до Турция и обратно си е изживяване
              С леката кола правя всичките 1 025 км за около 14 часа, с минаване на фериботи, граници и прочие. Почивките са най-често 3 (+ зареждане на газ и бензин на нашата граница). Понеже пътуваме след обед / нощем,, децата спят и не спирам. От шофирането нямам умора, нормално към 5 часа сутрин ми се доспива. Казвате с Роки и Фероза няма да стане така Както и да е, има някаква тръпка в мен, така че ще почета, помисля ....И все пак, ако се доверя на автобусите, ми остава селско/градско и едно ходене Русе - Бургас, няколко Русе-Търново и така...

              Коментар


              • #8
                От: Информация относно Фероза и Роки

                И аз като бивш собственик на Роки бих казал, че не ти трябва джип.
                Те са си за офроуд. За всичко останало са огромен компромис. И при условие, че изобщо не възнамеряваш да ги ползваш по предназначение, то е абсолютно безмислено да си взимаш каква да е джипка.
                А ако го направиш, ще е само защото сега ти е влязла тая муха и скоро след покупката/бартера вече ще съжаляваш и ще си спомняш за комфорта, бързината, икономичността и т.н. на Сааб-а (или която и да е произволна лека кола).
                Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                Seat Leon 2007 1.9 TDI

                Коментар


                • #9
                  От: Информация относно Фероза и Роки

                  За твоите изисквания, аз не бих избрал нито едното от тях.
                  Здрави джипки са, но не са за градска и семейна кола.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Информация относно Фероза и Роки

                    На жената ферозата и е екстра,кара я предимно градско,не я е страх да я одраска,качва си я по бордюрите,зимата като натрупа сняг кара децата на училище без да се притеснява,че няма да изкара от паркинга,но за растояния над 100км НЕ става,за семейна кола също НЕ.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Информация относно Фероза и Роки

                      Случвало ми се е веднъж-два пъти колата да не ми е в ред и да се наложи да пътувам с Ферозата до София. Еми, кошмарно е.
                      Ако са ми останали бъбреци дотам, съм изгорил двойни пари като гориво и се е наложило да тръгна час по-рано, за да стигна навреме.
                      За градско дали става?...
                      Ако е с газова, да.
                      И ако се возят един-двама мазохисти.
                      Всяка кола с добри зимни гуми, няма да има проблеми в града при сняг. Парт тайма не е панацея по заснежени пътища и улици, да не кажа обратното.
                      Едното по-лесно излизане от паркинга, не е достатъчен довод.
                      Ако колегата направи подобен бартер, много скоро ще съжали горчиво.
                      На него му трябва СУВ, а не джип от категорията на Роки и Фероза.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Информация относно Фероза и Роки

                        По тия параметри които си задал ти трябва МБ 124 комби или 4 матик!Тия автомобилни недоразумения дето си ги цитирал за тези цели не стават!Ми тя една Лада Нива повече работа ще ти свърши!И по -малко ядове ще имаш!
                        Тези автомобили дето си ги визирал са морално остарели и спрени от производство!!!!
                        П.С.Сутрин като се събудя хвърлям на боб дали Ферозата ще запали и тръгне!А пък жената пали дизеловата с 4 години по-дърта 124-ка с поглед и отлита хем Цирозата е бензин......боклук.боклук.боклук!!!
                        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Информация относно Фероза и Роки

                          Не съм в настроение да вихря спорове в темата на колегата. За 124-ката съм съгласен, че е по-кола от дискутираните модели.
                          И двата модела обаче са в пъти по-джипове от недоразумението Нива. Тя е морално остаряла и начената от ръждата още при слизането си от конвейера.
                          Нивата се кара със шлемофон над 50-60 км/ч.

                          Най-доброто решение е да си имаш и джип и лек автомобил, и всеки да изпълнява функциите си.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Информация относно Фероза и Роки

                            Хубави отговори давате колеги. Май за да не навлизаме в излишни спорове, признавам, че не са за мен тея машинки. Мислех, че стават повече за пътуване, ама не съм карал, затова. Опита ми с джиповете свършва с около 25 000 км MB GL 420 CDI служебно по работа (макар да не харесвам марката Мерцедес, с изключение на 124, която е наистина кола, от GL не мога да се оплача, но беше нов, на 0 км, пък и не е много джип. На пътя беше АБСОЛЮТНО залепнал, дори в сняг, лед, много сняг, Швеция през януари/февруари....може би заради електрониките де). Второто е на баща ми Нива Шевролет, за която обаче също не мога да кажа нищо лошо....8 години я кара от нова, сменил е само водна помпа за 25 лв и едни гуми е купил. Нищо, ама нищо повече. Ръжда няма и едно петънце. Може би, щото купето е друго, не като на обикновената Нива....както и да е. Здрава, непретенциозна, кара я по селата, не съм чул да хлопне, тропне....кара я и на дълго, ама той си е на 67-8 години и не му пука явно Без клима е. И така, ще видим какво ще се получи. Тъпото е че след 4-5 години колите ми омръзват и ги давам / продавам на някой за малко пари, а са винаги абсолютно поддържани (даже и неща, които не са били за смяна, ей така, да съм сигурен ). И сега е такъв случая, да покарам, да видя Кой знае каква кошница ще попадна , ама на, да се занимавам Най-вероятно ще дам една безпрблемна кола, и ще си взема друга, която да има какво да се прави, просто за спорта Хайде, със здраве...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Информация относно Фероза и Роки

                              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                              Случвало ми се е веднъж-два пъти колата да не ми е в ред и да се наложи да пътувам с Ферозата до София. Еми, кошмарно е.
                              Ако са ми останали бъбреци дотам, съм изгорил двойни пари като гориво и се е наложило да тръгна час по-рано, за да стигна навреме.
                              За градско дали става?...
                              Ако е с газова, да.
                              И ако се возят един-двама мазохисти.
                              Всяка кола с добри зимни гуми, няма да има проблеми в града при сняг. Парт тайма не е панацея по заснежени пътища и улици, да не кажа обратното.
                              Едното по-лесно излизане от паркинга, не е достатъчен довод.
                              Ако колегата направи подобен бартер, много скоро ще съжали горчиво.
                              На него му трябва СУВ, а не джип от категорията на Роки и Фероза.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SANY246 (7).jpg
Прегледи:1
Размер:105.6 КБ
ID:5547134

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SANY0248.jpg
Прегледи:1
Размер:110.1 КБ
ID:5547135

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SANY0249.jpg
Прегледи:1
Размер:127.5 КБ
ID:5547136

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SANY0276.jpg
Прегледи:2
Размер:83.7 КБ
ID:5547137

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SANY0547.jpg
Прегледи:1
Размер:86.6 КБ
ID:5547138
                              По-миналата зима определено си имаше нужда от 4х4,но напълно подкрепям за СУВ.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X