Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регистрация на лодка под чужд флаг (да се чете - различен от български)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Регистрация на лодка под чужд флаг (да се чете - различен от български)

    Искали да си направиш гръцки данъчен номер, което не било тежка процедура.

    Коментар


    • #17
      От: Регистрация на лодка под чужд флаг (да се чете - различен от български)

      Първоначално публикуван от karlito Преглед на мнение
      Искали да си направиш гръцки данъчен номер, което не било тежка процедура.
      не е тежка ако имаш гръцки адрес

      Коментар


      • #18
        От: Регистрация на лодка под чужд флаг (да се чете - различен от български)

        Здравейте колеги. Съжалявам, че събуждам малко позаспала тема, но от известно време ми се върти из главата една мисъл за по-голяма лодка и ми се иска да преценя по-важните плюсове и минуси на идеята.
        Разучавам възможността да си взема една моторна яхта, с дължина между 10 и 15 метра, която да закотвя на някоя Гръцка марина из Халкидики, по-специално на Ситония и да я ползвам като къща за почивка. В тази връзка бих искал да разбера под какъв флаг ще е най-добре да регистрирам тази лодка, Български, Гръцки, Холандски или някакъв друг, така, че да ми е най-лесно и удобно ежегодното подновяване на регистрацията. Ако е с Гръцка регистрация, има ли данъци и какви са те? Има ли място, от където мога да видя цените на местата по марините в тази част на Гърция?
        Освен като вила, лодката ще се ползва и като лодка, разбира се, но рядко, защото така или иначе имам и друга лодка, с която мога да се придвижвам бързо на къси разстояния. Но ако някой ден ми хрумне може да и да попътувам нанякъде с нея.
        Та основния ми въпрос е каква регистрация да избера и какви документи ще са ми необходими за нея?

        Коментар


        • #19
          От: Регистрация на лодка под чужд флаг (да се чете - различен от български)

          Първоначално публикуван от Бай Гуджан Преглед на мнение
          Здравейте колеги. Съжалявам, че събуждам малко позаспала тема, но от известно време ми се върти из главата една мисъл за по-голяма лодка и ми се иска да преценя по-важните плюсове и минуси на идеята.
          Разучавам възможността да си взема една моторна яхта, с дължина между 10 и 15 метра, която да закотвя на някоя Гръцка марина из Халкидики, по-специално на Ситония и да я ползвам като къща за почивка. В тази връзка бих искал да разбера под какъв флаг ще е най-добре да регистрирам тази лодка, Български, Гръцки, Холандски или някакъв друг, така, че да ми е най-лесно и удобно ежегодното подновяване на регистрацията. Ако е с Гръцка регистрация, има ли данъци и какви са те? Има ли място, от където мога да видя цените на местата по марините в тази част на Гърция?
          Освен като вила, лодката ще се ползва и като лодка, разбира се, но рядко, защото така или иначе имам и друга лодка, с която мога да се придвижвам бързо на къси разстояния. Но ако някой ден ми хрумне може да и да попътувам нанякъде с нея.
          Та основния ми въпрос е каква регистрация да избера и какви документи ще са ми необходими за нея?
          Много добра идея. Възможно и сравнително изгодно сравнено в сравнение с ваканционен имот. Има си свой собствен чар.
          Сега по ред на възможностите и въпросите.
          1. Май най-подходящото място за такава идея е Никити. Поради пешеходното разстояние на всичко необходимо. Втората възможност е Порто Кофу с доста по ограничени възможности за светски развлечения и от там нататък са скъпарското и превзето Порто Карас, северното Пиргадикя и Неа Мармара. Ама за там нямам никаква идея относно детайлите и не искам да те заблудя. На север Неа Муданя ми напомня на заблатено езеро и надали ще е приятно. Ормос Панагиас е приятно и добре защитено но пак за всичко си на колата.
          2. Относно регистрацията аз лично никога повече не бих се занимавал с българска. Дори и след последните промени относно срока на прегледите то нямаш май никакви екстри спрямо гръцка, холандска, белгийска или каквато и да е друга екзотика. Много от големите лодки в Порто Карас са с регистрация Лондон,, Делауер и къде ли още не но при теб май нещата още не са поставени по този начин.
          3. Относно гръцката регистрация е необходимо да имаш гръцки данъчен номер. Преди години си го изкарах много лесно. Просто трябваше някой с такъв да си предостави адреса и да се ангажира да ти предава съобщенията от службите. Можеше и да е нашенец но от известно време променили режима и най-добре е да се посъветваш с адвокат. Има много такива обяви в нета. Относно данъците след последните промени въведоха данък за лодките над 5 метра. Вече трета година след промяната подавам декларация и всеки път не ми излиза данък. Питах що така. Нали две от лодките са над 5 метра. Счетоводителя казва, че след като нямам нищо друго/кола, къща/ по техните стандарти данък лукс не ме лови и съм в категорията социално слаби. Та така с данъците в частния ми случай.
          4. Ежегодно подновяване на регистрацията няма. Документи се сменят на 8 години. Няма прегледи като нашите. Просто според разрешителното ти за района на плаване при проверка на марината или на вода трябва да имаш всичко според изискванията и да бъде в годност. Особено пиротехниката.
          5. Относно цените. Много разтеглива материя. Но първо е важно да си намериш място. Тези които стават за целогодишен престой са кът и понякога трябва да си съгласен лятото да си на по външно място а за зимата да те приберат на вътре когато извадят някои от лодките. Цените започват от 0 евро на ден на някои места. Горната граница не я знам. Там където най често оставам лодки лятото е 1 евро на метър на ден. Това не е функция на дължината на лодката а на ширината когато приставаш на кърма или нос. В цената влиза ток и вода. Изобщо като цяло всичко е по-евтино от колкото при нас дори и като абсолютна стойност.
          6. Относно холандска и други регистрации нямам достоверна информация но колеги тук мисля, че бяха споделили в детайли, и ако поровиш ще намериш. Относно документите досега съм пререгистрирал само гръцки лодки и процедурата не е много сложна. Ако си избереш гръцка лодка и реши да е с гръцка регистрация ще ти изпратя подробно какво ти е необходимо.
          GPS системи https://www.easytracking.bg/
          Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

          Коментар


          • #20
            От: Регистрация на лодка под чужд флаг (да се чете - различен от български)

            Здравей колега. Много ти благодаря за изчерпателния отговор. Тъй като от 10-на години ходя само във Вурвуру, региона ми е познат. Като се позатопли, ще пообиколя марините в Ормос и Пиргадикия. Мисля, че Пиргадикия е по-подходяща, защото е по-слабо населена, а и по-голяма. Поне това забелязах миналата година. Там е и чудесно място за база, от където може да се тръгва за разходки из целия залив. Никити не ми харесва като градче, много ми е Китенско, но пък не съм виждал марината им и не знам дали няма пък да ми хареса. Трябва да я видя. Порто Кофу е супер красиво и спокойно, но не знам дали ще може да се ползва целогодишно. Зимата не знам дали въобще има хора там. Относно гръцката регистрация на лодката, мисля, че няма да има проблем с гръцки адрес, защото имам няколко приятели, които ще се съгласят на такава услуга.Остава да намеря и подходящата лодка и ще действам.
            Последно редактирано от Бай Гуджан; 23-02-19, 15:10.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X