Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Къщата на Ник Николов.

    Абе на село си е друга бира.И да не съм голословен ще споделя,че загърбих града преди 5г. и се преселих в една къща ,която дядоми е правил за вила около 80кв.м. жилищна площ и 1 декар двор.Като основен минус,ще кажа : къща с двор и въшлива глава ,искат непрекъснато пощене. След вложени 30 000 лв. като погледна почти нищо не съм свършил,за майстори пари не съм давал.Като сериозен плюс мога да отбележа двора,който е основен източник на храна и зимнина от май до октомври.Отглеждането на животинки е малко проблемно от гледна точка на набавяне на зърнен фураж ,освен ако не се получава някаква рента за обработка на земеделска земя. Въпреки това едни животинки могат да се отглеждат без почти никакви затруднения викат им пъдпъдъци, 5 пилета немогат да изядат за месец 10кг.смеска(11лв.) като за тях,същевременно добива е по 5 яйчица на ден,отглеждат се в кафез и при поставянето на хранилка и поилка единствените дневни задължения са да се събере "реколтата",да се сипе прясна вода в поилката и веднъж на седмица да се презареди хранилката(зависи от размера).По въпроса със зеленчукова градина мога да кажа,че с малко четене из нета ще имате доста добър успех,при добра грижа за насажденията състояща се в плевене ,поливане и пръскане(правя го само в краен случай) времето необходимо за обгрижване е неповече от 20мин. на ден или една разходка в градината това важи за по 20-тина корена домати и краставици, 50кв.м. картофи,една лехичка 1х2м.лук.С малко повечко разправии може да се отглеждат и други ценни растения.За слънчевите колектори е излишно да споменавам,че е незаменим инвентар спестяващ около 35-40лв.на месец от топла вода ако в селото има изграден водопровод и канализация е желателно да се присъедините към него,не толкова заради водата ,колкото заради възможноста и правото да се присъедините към канализацията.Ако в района има подпочвена вода на приемлива дълбочина е задължително и към нея да се "присъедините".А със монтирането на хидрофорна помпа ,отделно от тази за поливане си гарантирате вода (в много от случаите годна за пиене) на цена почти двойно по-ниска от водопроводната.Едно доста добро решение за отопление е монтирането на камина с водна риза за скромна къщичка или котел за по ларж къща,задължително бойлер по възможност неръждаем поне 200л. с 2 серпентини(на едната е колектора на другата камината или котела) ако пък има изградена газова мрежа според възможностите .Суровината за отопление въглища (задължително се купуват)или дърва (при тях не е толкова задължително купуването) ако има подходяща гора около населеното място ,от местното горско стопанство на почти символична цена се закупува правото да се изсекат известно количество маркирани дървета или да закупите дърва на доста по ниска от софииската цена 70-80лв/куб.м.По въпроса с прекъсването на тока съм решил проблема с бензинов ренератор 2 КВ. с него немога да захраня единствено фурната.Така или иначе поддържам едно количество от 20-30л бензин.за мотокултиватора,резачка,но в повечето случаи отива в колата щото често забравям ,да сипя бензин нали уж е само за палене ама пак свършва пущината му.
    Последно редактирано от keymaker; 08-12-13, 07:09.

    Коментар


    • #32
      От: Къщата на Ник Николов.

      В по тежка зима за стотина квадрата къща си отиват едни 15 кубика дърва с камина с водна риза . Това без изолация и с дървена дограма . До преди десетина години имахме голям проблем с водата и си бях изградил собствена система 1000 литра пластмасов резервоар в мазето който го пълнех от кладенеца с вода и след него към мрежата на къщата малък хидрофор . Захранваше ми перфектно кухнята и банята с бойлера . Бойлер задължително неръждавейка защото водата е силно варовита и емайлираните не живеят дълго . Ток реално не ти е жизнено необходим постоянно . Един инвертор и два стари 180 амперчасови акумолатора на които вече не знам колко клетки са умрели за телевизора ; лаптопа и една светодиодна лента на мен ми стига напълно а имам и военен 4 киловатов генератор АБ 4 който не съм ползвал от години само лятото го припалвам за по десетина минути .
      Последно редактирано от sek.1; 08-12-13, 08:13.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #33
        От: Къщата на Ник Николов.

        Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
        Честито Ник.
        Преди да почнеш да влагаш, ела ми на гости да те запозная поне с патките които вече съм лап.. пардон, пасъл. Да не ги лап.. пардон, пасеш и ти.
        +1, после и при мен.....
        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

        Коментар


        • #34
          От: Къщата на Ник Николов.

          Аз съм таковал това с патките от "зелена поляна посредата на нищото". ГоУем секс, на моменти си беше живо е.. , но сега е голям геф.
          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

          Коментар


          • #35
            От: Къщата на Ник Николов.

            Не съм сигурен,че схващам идеята на автора на темата.За мен столицата е типичен пример за "враждебна за психиката среда".И не само за психиката,щото като нищо може да си загинеш на пешеходна пътека например...А на село такива нема...Та в тоя ред на мисли,се чудя как вие оцелявате в тая лудница...Единствения проблем на селската идилия са доходите.Справиш ли се с тях,другите проблеми са песен.Е,все пак зависи и от локацията на селото де...

            Коментар


            • #36
              От: Къщата на Ник Николов.

              Пише ли къде е къщата? Ще е срамота да ми е комшия и да разбера последен...
              LZ1AIV

              Коментар


              • #37
                От: Къщата на Ник Николов.

                Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                Аз съм таковал това с патките от "зелена поляна посредата на нищото". ГоУем секс, на моменти си беше живо е.. , но сега е голям геф.
                Аз бях по-зле. В двора имах едно подобие на къща с 80 санта каменни основи до средата на 1 етаж, който трябваше да разкарам. После почнах с патките...
                Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                Към модераторите-А изтрийте го сега.
                Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                Коментар


                • #38
                  От: Къщата на Ник Николов.

                  Да си направиш къща за 150 паунда

                  http://chronicle.bg/da-si-napravish-...za-150-paunda/

                  Коментар


                  • #39
                    От: Къщата на Ник Николов.

                    Ами, за живот на "село", понеже се споменава зимата, първото и най-важно нещо е "циганската печка" , няма по многофункционално нещо, или по-съвременните и аналози, второто нещо е набавянето на дърва, но не просто, да тръснеш 2-3 дървета/ и осигурих дървата /, ами да докараш буково саче, разпалки, даже е добре да осигуриш 1 година напред дърва, ако има място, де...... За едно домакинство с парно, като нашето, минимум 12-13 кубика Дъб, като сметнеш + разпалки + буково саче и ето ти 14-15 кубика
                    Моя съвет е, отиваш и "неволята", така най-добре ще прецениш, кое, къде, кога и как, за мен "оцеляването"/силна дума, нищо трудно няма да живееш на село и нищо оцеляващо няма, поне за мен, но съм живял доста години в град в провинцията Какво трудно има да живееш в къща Сега, ако си тръгнал да я градиш от 0лата, е доста кофти филм
                    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                    Honda Dominator 650
                    088ЧЧ93979-->Борис
                    0878956Ч38-->Борис

                    Коментар


                    • #40
                      От: Къщата на Ник Николов.

                      Честито Ник. Добре дошъл при хората със значително по-мако стрес. Абе оправяме се и бивши клекави гражданчета на село бре. Не ни мислете. То е ясно какви удобства и как за къщата и двора. Единственото което мен успява да ме изненада все още е постоянния недостиг на място за покупките. Откакто сме на село пазаруваме един път месечно много сериозно и винаги се чудим кое къде да метнем. Тук и Плюшкиновата опастност - докато се усетиш под мотото " на село съм,тва мое да потребе" и се задръстваш.
                      Ей Ник, отдавна не сте спирали при нас да пием по кафе .
                      висете отпуснато

                      Коментар


                      • #41
                        От: Къщата на Ник Николов.

                        Първоначално публикуван от Доби Преглед на мнение
                        ...имаме климатици но се топлим на дърва, има пазари но си садим зеленчуци.....има видеонаблюдение но си обичаме немските овчарки. Напълно цивилизовано живеем.

                        На колегата само ще препоръчам ...

                        ...пералнята не пере, хладилника не подържа температура и пр...няма нужда да обяснявам защо нали.
                        Враждебна е всяка среда. Важно за оцеляването е да научиш правилата по които се движи колелото. Горното мнение много точно илюстрира някои от правилата, които важат за оцеляването във "враждебна" среда - дублиране на животоподдържащите системи (много ясно изброени - топлина, храна и вода, сигурност), споделяне и обучение на новодошлите в средата, и трето - забрави за старите морафети - те са от друга планета и тук не виреят.
                        Аз лично бих сложил трета точка на първо място, защото тя е постолат за започване в каквато и да е "нова" среда.
                        Типичен пример за горното са и "сирийските" имигранти . За да оцелеят те трябва да си набавят храна, топлина и сигурност. Тук държавата им пречи да го сторят цивилизовано, за това те са принудени да намират "други начини". Естественото поведение на всеки индивид е да се опита да оцелее в новата среда. Тук идва и следващия въпрос - защо да оцелея. Това е въпросът, който е може би най-важния от всичките въпроси, когато някой (животните въобще не са изключени ит списъка) попадне в "ситуация". Ако можеш да си отговориш на въпроса, това в голямата част от случаите помага за по-бързата адаптация в новата среда и те учи да използваш по-правилно даденостите й. В примера със "сирийците" това, което ме радва мен лично е, че техния отговор не е "за да живея по-добре", а в болшинството от случаите е "за да отида в Германия". Това дава насока и на цялостното поведение по-нататък в нашата среда. В случая с хората, които са направили решението си за "изнасяне" на село, причината не винаги ми е ясна. Понякога това е въпрос на избор да живееш по-спокойно и да не се съобразяваш със същества, които се опитват да ти отнемат нещата, които сам си постигнал (нежеланието да споделяш с хора, които не си избрал). Друг път е решение да живееш без да "те тровят". Това е по-скоро нежеланието да се съобразиш и да играеш по новите цивилизационни правила, опитвайки се да се върнеш към една среда, която е приютявала човечеството хилядолетия назад. Трети вариант е да не можеш вече да се справяш в настъпилите промени на средата, в която си израстнал и по принуда да се опиташ да избягаш - да се спасиш. Пример е безработния с дългове и ипотекиран апартамент с единствен избор "старата къща на село" или затвор. Въпреки всичко някой хора избират затвора...

                        И пак, начините за оцеляване и тактиките за постигане на горното са много. В биологията например има няколко основни насоки ...
                        Поведението на различните хора и последователността от действия е нещото, което ми е много интересно.
                        Моята филосотия, стратегия и тактика съм си определил и дефинирал отдавна, но това, което правят другите ми е много интересно като грешки или успешен модел, от които непрекъснато се уча.
                        Нека темата да се развива без да оказвам влияние на посоката й. Мерси за всички менения. Очаквам и още хора да се включат.

                        П.П. Мнението на Елиан (и много други) също много ми хареса - оцеляването е "екстремно" преживяване, а другото са простите неща от живота. Това е един много силен инструмент за мислене и едно от най-мощните оръжия за оцеляване. Колкото повече хора го научат, толкова по-бързо ще дръпнем и като народ и като цивилизация.
                        Последно редактирано от upi; 09-12-13, 13:54.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #42
                          От: Къщата на Ник Николов.

                          Има и други варианти-посивяване на бизнеса,криеница на село и т.н.
                          Впрочем не е ясно постоянно ли ще се живее там или на две места/трудна работа-пробвал съм/
                          Въпросния битуващ има ли деца които да споделят неговата среда!
                          Има ли комуникация с държавните служби и ще ги ползва ли/112,училище,полиция,община,НАП,НОИ и т.н./
                          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                            Ами така, де
                            А то както я започна upi темата - сама блондинка с маникюр и червена шапчица в гората. Дали ще оцелее? Ах!

                            Приоритетът с тоалетната е много правилно определен. Препоръката ми е за външна тоалетна. По-нататък ще си направиш и вътрешните удобство, но външна си трябва не само на първо време, а винаги - проблеми с водата, кал при работа в двора, използване докато тече ремонт и пр.
                            Имаше една тема на VECTOR преди време, та там се написаха доста неща.
                            Споделям опит

                            [ATTACH=CONFIG]657976[/ATTACH]

                            Отзад, където се вижда тротоарната плочка е изхода за евентуално почистване. Не мисля, че ще се наложи, защото почти не се използва, но..знае ли човек.
                            Препоръката ми е за този вариант, защото е по-хигиеничен. Т.е. много по-лесно се почиства. Тук е преди да се сложат студоустойчиви плочки, но идеята ти е ясна.
                            [ATTACH=CONFIG]657978[/ATTACH]

                            Препоръчвам ти също да си купиш таблетки "Санифорт" от "Метро" и да пускаш по 1-2 веднъж месечно при по-интензивно използване.

                            Таванът е в този вариант, първо, защото изглежда по-добре и второ - знаеш ли колко е гадно барабаненето на дъжда, ако е само на керемиди
                            Да ма прощаваш, ама това си е един нужник.
                            Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                            0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                            Коментар


                            • #44
                              От: Къщата на Ник Николов.

                              Първоначално публикуван от Тодоров009 (Войводата) Преглед на мнение
                              Да ма прощаваш, ама това си е един нужник.
                              Впрочем и аз направих един такъв ,ама има мивка с течаща вода,тоалетно казанче,отделен кран с маркуч!!!!,отгоре дреме едно бойлерно водосъдържателче боядисано в черно за лятно изплакване и т.н.
                              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Къщата на Ник Николов.

                                Първоначално публикуван от Тодоров009 (Войводата) Преглед на мнение
                                Да ма прощаваш, ама това си е един нужник.
                                Що?
                                Аз к`во рекох, че е?
                                Дадох пример за обикновено селско "удобство", където няма централно водоподаване.
                                Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X