Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кормилна рeйка е46

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Кормилна рeйка е46

    Последния пост е мои и наистина става въпрос за работещ мотор.
    Калин Владов,09РСПБЗН

    Коментар


    • #47
      От: Кормилна рeйка е46

      Първоначално публикуван от tsb_bg Преглед на мнение
      Тук доста добре е описана работата на хидравличната система за управление (в частност последния пост въпреки, че става въпрос за работещ двигател до колкото разбирам)

      Хидравлична кормилна система

      За съжаление единствено последния пост на Калин е читав.
      Останалото... не ми се коментира в детайли, затова ще го окачествя като меко казано некомпетенто.
      Едно време, усилвателя на волана ни го рисуваха, па обясняваха, и схеми в учебниците, и описано действието и макети разрязани(на мода бЕха от ЗиЛ 130)... Всичко направено, та белким си го представим и схванем действието(не че е много сложно всъщност). Сега е достатъчно да погледнеш два-три клипа в ютюб или някъде из нета и то дадено с анимация дори, така че и малко дете да го схване. Пишеш например Power steering animation и само трябва да си избереш от резултатите. Системата в основи не е променяна от барем 50 години, като изключим някои нововъведения, които всъщност не успяха да станат масови и останаха само за определени класове автомобили, че даже и като опции. Единствените съществени промени бяха в самата компановка с навлизането на рейките, и изоставянето на класическите кормилни кутии при много от леките автомобили. Друго, отдавна навлязоха по-чувствителните и бързодействащи радиални шибъри за разпределение на налягането(rotary valve където ги означават по схемите), и се поизоставиха аксиалните(каквито могат да се видят на някои от по-старите анимации по темата). Компановки с външни хидроцилиндри, също вече се ползват съвсем ограничено и за специфични нужди(при задвижване на повече от един управляващ мост при тежкотоварни и пр.)
      Останалото са нЕкоя и друга промяна по помпите и вкарването на системи за променливо действие на усилвателя спрямо скоростта на движение.Никакви кой знае какви космически технологии. Да, и напоследък комбиниране на нормална система с хидроусилвател и електромотор на кормилния вал при някои товарни автомобили.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #48
        От: Кормилна рeйка е46

        Гледал съм и анимациите и рових по нета за да си обясня нещата за самия мен - както казах известно време докато намеря нова рейка съм карал кола с рециклирана рейка (теч) а с тези неща не правя компромиси и исках да съм наясно с ремонта и възможните последствия.
        Тук не коментираме как конструктивно и с какви елементи е изпълнена системата а кое кара течността да прелива през казанчето при въртене на волана (и в двете посоки) при изключен двигател след като буталото трябва да избутва течността еднакво и в двете посоки?
        Явно нещо ми убягва или не съм чел като хората което е поправимо ако грешката е моя, но иска малко повече отделено време и внимание.
        Отчитам и нагласата да се доверявам на това което за момента знам видял съм и ми се струва логично, но това хич не ми помага в случая.

        Коментар


        • #49
          От: Кормилна рeйка е46

          Така е, убягва ти действието на разпределителния шибър. А то е съвсем просто. Към него има присъединени четири "тръби", както се вижда и от картинката която си дал(но не се вижда действието в него самия). Две го свързват с двете страни на работното бутало, една идва от помпата и една е към резервоара/казана за работния флуид(маслото). В зависимост от въздействието върху волана, разпределителния шибър се измества в различни положения свързващи различните тръби по различен начин. Когато върху волана не се въздейства, шибърът е в такова положение, че свързва всички тръби. Т.е. едната страна на буталото е свързана с другата и с помпата и с резервоара. От това следва, че налягането навсякъде е еднакво, течността се върти от помпата в системата, без да се достига работно налягане, а само циркулира. При завъртане на волана в дадена посока, шибърът се премества така, че свързва едната страна на буталото с тръбата от помпата, а другата с тръбата към казана. Получава се разлика в наляганията, което е и силата която ни помага да преместим рейката в избраната посока. От едната страна на буталото се нагнетява масло под налягането на помпата, а от другата се изтласква към казана, където налягането е атмосферното. Това се случва, докато не спрем да въртим волана(в каквото и положение да сме стигнали), тогава шибърът заема отново средното си положение и отново свързва всички отвори, така че наляганията от двете страни на буталото се изравняват и сили не му действат.

          Това всичкото, когато мотора, респективно помпата, работи. Когато не работи помпата, шибърът отваря същите отвори и свързва същите тръби, при същите въздействия върху волана. Разликата е, че когато завърташ, там където трябва да се подаде масло от помпата не се подава, защото тя не работи. Нещо повече, не може и да се засмуче масло от буталото, защото съпротивлението на помпата е голямо. От другата страна на буталото, течността си се изтласква към казана, тъй като поради механичната връзка с рейката то се задвижва от волана(макар и с по-голяма сила върху него). После при завъртане в обратна посока, шибърът свързва другата страна на буталото с казана, като преди това за момент е свързал двете страни(когато се пусне волана). През този момент течността в казана леко спада, тъй като минава през шибъра от другата страна на буталото, която преди това е била свързана с неработещата помпа и за момента там налягането е под атмосферното. Тук е тънък момент, че течността е изтласкана от работното бутало към казана през финните отвори на шибъра с определено налягане което се е получило в зависимост от скоростта на въртене на волана(скоростта на движение на буталото) и дроселиращия ефект на шибъра. Но при последващото свързване на другата част на буталото с казана, където вече има разреждане, скоростта на преминаване на течността към обема над буталото е многократно по-малка, защото зависи от дроселирането, атмосферното налягане(което е в казана) и разреждането. Така на практика е необходимо много повече време не маслото да премине от казана обратно от другата страна на работното бутало(където има разреждане за момента), отколкото при изтласкването му от буталото. И на практика при завъртане в обратна посока веднага след достигане на едното крайно положение, може да се изтласка маслото и от двете страни на буталото в казана и ако това не е предвидено той прелива. Ако пък е достатъчно голям казана, нивото се повишава и след известно време леко спада, а при заработване на помпата и обезвъздушаване(завъртане докрай в двете посоки), се нормализира.

          При въртене на управляемите колела при повдигнат автомобил, без да се ползва волана, шибъра си седи в средно положение и свърва двете страни на работното бутало(както и помпата и казана), така че тогава нормално не може да прелее казана.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X