Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

    Здравейте,

    По-долу ще споделя първите впечатления от лекия растеж, който се получи при моя черок. С това се надявам да съм полезен за тези, на които в главите им се въртят идеи за бюджетно надграждане на техните джипки.

    Джипът е 1995 Cherokee XJ, 2.5i, купен нов навремето в България.

    Колата купих преди няколко месеца от колега от форума, от обява във форума. Оказа се, както очаквах, особено след като се видяхме наживо със собственика, обявата да отговаря на истината и джипката наистина беше в много добро състояние. Първоначално така изглеждаше:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0740.jpg
Прегледи:2
Размер:138.8 КБ
ID:6035648
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0751.jpg
Прегледи:2
Размер:163.5 КБ
ID:6035649
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4708.jpg
Прегледи:1
Размер:163.2 КБ
ID:6035650
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4985.jpg
Прегледи:1
Размер:242.5 КБ
ID:6035651

    Почти веднага след покупката смених някои дреболии (задни амове, барабани, фарове), ама в последствие реших, че така няма да я бъде и след малко четене и разпитване поръчах лифта на Rough Country - 3" Series II Suspension Lift System. Идеята ми беше с минимално модифициране да сложа 31" кални гуми, вариантите с подложки на пружини и шпренгване не ми допаднаха.

    Лифта на RC е това:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jeep-lift-kit_630xn2-base_1.jpg
Прегледи:1
Размер:71.1 КБ
ID:6035652
    и включва:
    - цели ресори;
    - предни пружини;
    - предни долни носачи (в сравнение със стоковите ламарини изглеждат много здрави и масивни);
    - газови амове N2.0 (Nitrogen charged N2.0 shocks with custom 10 stage variable valving казано на иноземски);
    - скоби, болтчета и други дреболии.

    Отделно поръчах и демпфер на кормилната щанга. Доста пъти питах хората от RC дали ми трябват регулируем track bar, по-дълги спирачни маркучи, двойни карета или нещо друго и отговорът беше, че няма нужда). Реших да се доверя и по експерименталната метода да установявам какво ще трябва допълнително.

    Минаха няколко месеца в чакане на лифта, през което време джипа освен черни пътища по полетата по време на пилешкия лов, не видя много каране.

    Междувременно намерих малко по-изнесени джанти - железни Mangels 7x15 ET5, а пристигнаха и гумите - Cooper Discoverer STT 31"x10.5"x15"

    После лифта дойде, работата по RFC дзвера приключи, та и моя ред за монтаж дойде.

    Това имаше да се монтира:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0419.jpg
Прегледи:1
Размер:196.0 КБ
ID:6035653

    След теглене на Димата и намесата на Дядо Владо се получи ей тва:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1050.jpg
Прегледи:1
Размер:218.9 КБ
ID:6035654
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1049.jpg
Прегледи:1
Размер:206.6 КБ
ID:6035655
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1048.jpg
Прегледи:1
Размер:194.4 КБ
ID:6035656
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1047.jpg
Прегледи:1
Размер:204.4 КБ
ID:6035657
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1063.jpg
Прегледи:1
Размер:174.3 КБ
ID:6035658
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1064.jpg
Прегледи:1
Размер:167.5 КБ
ID:6035659

    Джипката се ококили добре. По-долу първо са снимки с рулетката преди, а след това след монтиране на лифта:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN5597.jpg
Прегледи:1
Размер:115.5 КБ
ID:6035660Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN5598.jpg
Прегледи:1
Размер:122.2 КБ
ID:6035661Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN5599.jpg
Прегледи:1
Размер:96.8 КБ
ID:6035662

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1073.jpg
Прегледи:1
Размер:41.8 КБ
ID:6035663Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1072.jpg
Прегледи:1
Размер:70.2 КБ
ID:6035664Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1069.jpg
Прегледи:1
Размер:62.9 КБ
ID:6035665

    Както се вижда стойностите:
    - предна арка преди: 78см, след: 91см - разлика +13см
    - задна арка преди: 79см, след 86см - разлика +7см
    - праг преди: 44см, след 53 - разлика +9см

    Голямата разлика в повдигането на предния мост е неочаквана и малко неприятна. Обяснявам си го с това, че вероятно тоя лифт е мислен за големия мотор, а с моя по-лек щръква повече. Ето как изглежда отстрани:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1066.jpg
Прегледи:1
Размер:94.0 КБ
ID:6035666

    Не е фрапиращо, ама при вглеждане се забелязва. Очевидно старите ми ресори си бяха доста добри и въобще не бяха уморени. Не знам тези дали няма да слегнат още и да стане....

    За сега изглежда да няма нужда от двойно каре:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1106.jpg
Прегледи:1
Размер:96.2 КБ
ID:6035668
    (тука се вижда ефекта от това да караш кола експлоатирана 15 години в България - нЕкои елементи са вРЪзани с тел)

    Първи впечатления: Колата стои много добре, возията според мен не е по-лоша от преди, а на черно е значително по-добре - клати доста по-малко заради по-добрите ходове, въпреки липсата на задната стабилизираща щанга след лифта.

    Заради по-големите гуми станаха по-дълги предавките - стоковите предавателни числа на дифовете са 1:4.10, но на бавни 2-3 предавка има достатъчно мощност да развърти гумите и лесно стига до лютеницата.

    Самите гуми са мноооого добри - много тихи, хапят кал, в сняг се държат доста добре, самопочистват се лесно, без грижи на мокър / заскрежен път при умерени скорости (доста по-добре от старите АТ).

    Още с излизането на горски път стана ясно, че гумите опират много леко в задната арка - в задната част, започнаха да си правят място:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1065.jpg
Прегледи:1
Размер:134.3 КБ
ID:6035667

    Мисля тази вътрешната пластмаса да си ходи, а режещия ръб на ламарината на калника да убедя да застане под безопасен за гумите ъгъл

    Трябва да реша какво да правя за разликите във височините - за сега май съм на вариант да сложа подложка на ресора - скобите ще позволят до 2см някъде, което мисля ще е достатъчно.

    Ще трябва и разкачащи се биалетки да взема.

    Ще се радвам на предложения и забележки.
    Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

    UaZ 469B

  • #2
    От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

    Минах по твоят път,само че с Cherokee 4.0
    Купих кита на Rough Country само,че с допълнителен лист
    и отделно два пакета ресори,които ги даваха за 3,5'' лифт
    И при след повдигането показателите бяха долу горе същите-80см на двете арки и 50 на прага-само дето аз съм с 31' АТ гуми
    Но когато колата е натоварена и карам по черно задната гума опира в подкалника,което много ме дразнеше...
    Понеже лифта,които се получи ми е повече от достатъчен,единствено това опиране е адски дразнещо,реших проблма,като си поръчах нови по-дълги шекели отново от Rough Country
    Te са с две дупки на захващането с разлика от 1''
    Можеш да ги видиш в сайта им.
    А при теб-мисля си че е хубаво задницата да е малко по-висока или поне наравно с предницата.Не зная защо се е получило обратно.
    Cherokee WJ 4.0L- NP242
    Honda Africa Twin XRV 750

    Коментар


    • #3
      От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

      Два въпроса за тези шекели:
      1. Не водят ли до прекалено завъртане на моста и оттам увеличен ъгъл на задното каре на кардана?
      2. Не водят ли до нестабилност - не люлее ли прекалено с тях?

      Иначе и за тях се сетих.
      Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

      UaZ 469B

      Коментар


      • #4
        От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

        Супер е станал ! Браво
        YAMAHA RAPTOR 700R

        Коментар


        • #5
          От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

          При мен в кита имаше и планки за сваляне на раздатката надолу,което компенсира до някъде промяната на ъгъла на кардана.
          А относно шекелите-доста време го карах без и след това не съм забелязал някаква нестабилност.
          Cherokee WJ 4.0L- NP242
          Honda Africa Twin XRV 750

          Коментар


          • #6
            От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

            Респект,адаш! Чакам да ме поканиш да го тестваме нЕкой ден

            Коментар


            • #7
              От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

              Малко ъпдейт. Реших проблема с изоставането в растежа на задницата като сложих нови, по-дълги обеци на ресорите. Първо си поръчах на стругар да направи удължения за старите обеци, от 5мм листове, с дистанционни втулки, че да е здраво. Ама още същата вечер си поръчах такива:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S2_ad.jpg
Прегледи:1
Размер:35.4 КБ
ID:5555501
              Рекламирани са като даващи 1"-2" инча лифт, в зависимост от това на коя дупка се монтират. Монтирах ги директно на втората дупка, а резултатът е такъв:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cherokee.jpg
Прегледи:1
Размер:112.4 КБ
ID:5555502

              Комбито вече седи видимо по-хоризонтално и симетрично. И най-важното - не опира в калника. Не съм мерил точно колко е подскочил отзад в резултат на новите шекели, но е тамън. Моста се е завъртял малко, така че пиньона сочи малко нагоре, и ми се струва, че така е по-добре за кардана. Сега почти не се виждат шлиците при раздатката.

              От гледна точка на поведение - същата работа като преди. Е, малко повече май се накланя при резки завои, но това е ефект на по-високия център на тежестта, нормално. Но не люлее въпреки по-дългите обеци. Амовете още имат ход за надолу.

              В извод - тези неща са полезни, не са скъпи и е хубаво да се поръчват когато се купува цял лифт, понеже резултатът от готов лифт, оказа се, може да е изненадващ. В крайна сметка може да се ползват и за компенсация на слягване на ресорите след време, ако първоначално всичко е ок. Поръчването им с лифта пести най-важното време и грижи, а и разходи за доставка.

              Също така инсталирах днес и еднo 15W LED прожекторче да свети за задна. Много добре се събра на сигурно между теглича и бронята. Осветява доста добре, ама май трябваше още едно да бодна от другата страна. Забравих да снимам обаче.

              Наред са дисконектори за стабилизиращата щанга отпред.
              Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

              UaZ 469B

              Коментар


              • #8
                От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                Поздравления,джипката е станала много добре.Желая ви много кални и безаварийни километри.Ако може да ми кажете,задните амове с колко са по дълги от оригиналните и колко им е цялата дължина в разгъното положение?От известно време съм се решил и аз да сложа дисконектори отпред,та ако може малко информация за тези на които сте се спрели(цена,дължина спрямо оригналната биалета и има ли възможност като правите поръчка да ме включите и мен).Поздрави.

                Коментар


                • #9
                  От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                  Здравей,

                  Първо - не така формално, тука си говорим на ти.

                  Задните амове са Rough Country Premium 2.0 серия, модел 20013. Допреди няколко месеца имаше всякакви спецификации на сайта им, но са го махнали. ДОбре поне че на чата са супер добре та ми пратиха таблицата на мейла. От нея се вижда че тоя амортисьор е 15 инча (38см) сгънат и 25 инча (64см) разгънат, 10 инча ход.

                  Оригиналните са съответно 12.75 (32см) инча сгънати и 20 (51см) разгънати.

                  Дисконекторите - чакам ги да ги видя какво ще представляват - щели да бъдат регулируеми, на резба, каквито са на JKS, ама да видим. Тук ще ги правят, мога да питам за още.

                  Иначе сколасах и (сравнително) чист да го снимам:


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2419.jpg
Прегледи:1
Размер:171.4 КБ
ID:5563694

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2428.jpg
Прегледи:1
Размер:151.6 КБ
ID:5563695

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2430.jpg
Прегледи:1
Размер:186.8 КБ
ID:5563696
                  Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                  UaZ 469B

                  Коментар


                  • #10
                    От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                    Благодаря за размерите.Относно дисконекторите,ако си заслужава цена качество,бих взел и аз.Поздрави.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                      Да ти е честит джипа и лифта! Много безаварийни километра и забава в калта!
                      Имам въпроси за джантите:
                      1) Ква марака са?
                      2) Колко ЕТ имат?
                      3) Колко струват?
                      Благодаря предварително.
                      It's a JEEP thing, something you won't understand!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                        Ето ги оригиналните дисконектори на Rough Country.
                        Мисля, че отделно от кит им искат 70$, които до тук се удвояват.







                        Имам почти два комплекта такива, защото с кита ми липсваха някои важни неща от тях и ми изпратиха цял нов комплект.
                        С полу-пълния кит мисля да си направя задни, защото гранда има и задни такива.

                        На стария си джип карах близо 15000км с този модел и имам впечатления от тях.
                        Като цяло не са добре измислени и се разбиват бързо. JKS са по-добри, но струват почти тройно!
                        Аз ги карах с 33" гуми и 4.5 инча лифт на малък черок. Бързо разбрах, че ако искам проходимост и добра работа на новото окачване тези биалетки, трябва да са откачени.
                        Със закачени по време на офроуд, джипът губи едни 70% от възможностите! Да не кажа, че е направо смешно, че си инвестирал в ново окачване.
                        Карал съм точно 4 пъти със закачени дисконектори на офроуд. Единият път нищо не ми струваше и не разбрах даже, защото маршрутът бе лек, вторият закъсах, третият също закъсах на място, където с откачени минавам от раз и четвъртия път паднах в една голяма дупка с предницата и направо откъснах болтовете на едната биалетка.
                        Явно напрежжението върху тях е огромно.

                        Няколкко пъти съм им сменял болтовете (закалени) с които се държи за стабилизиращата щанга. Редовно се самоотвиват, губят и късат резбите.

                        Ушите (шплентовете) - единият го изгубих на една офроуд разходка, заедно с клина, след което махнах и другия.
                        Поради тези причини си ги държах винаги откачени. На шосе с откачени джипът е доста нестабилен, но компенсирам с по-ниска скорост.

                        Занапред твърдо ще ги откачам за всеки офроуд и закачам за предстоящи дълги шосейни преходи.

                        Неприятно е, че понякога в планината имаш остра нужда да са закачени - на силен страничен наклон, джипът тръгва да се катурва. Лошото е, че за да ги закачиш на неравен терен ти трябват много маневри и усилия, докато нивелираш предницата, за да ги закачиш.
                        За да се закачат и откачат ви трябва един гумен чук!
                        Втулките влизат плътно по клина и не е възможно да се извадят и набият само с ръка.



                        Алекс, поздравления за джипа. Съвсем друг вид има, а вярвам и възможности офроуд.
                        Пожелавам ти много приятни мигове с машината
                        Последно редактирано от verter; 22-02-14, 12:45.
                        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                        0888/00-55-37

                        Коментар


                        • #13
                          От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                          Първоначално публикуван от durtiq666 Преглед на мнение
                          Да ти е честит джипа и лифта! Много безаварийни километра и забава в калта!
                          Имам въпроси за джантите:
                          1) Ква марака са?
                          2) Колко ЕТ имат?
                          3) Колко струват?
                          Благодаря предварително.
                          Джантите са Mangels, 15х7, ЕТ +5мм.

                          Цената беше смешна, не съм ги купувал нови. После песъкоструйка, боя, и пак надали са дошли повече от 300лв, не помня.
                          Последно редактирано от alex_r; 22-02-14, 18:02.
                          Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                          UaZ 469B

                          Коментар


                          • #14
                            От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                            Владо, благодаря за инфото за дисконекторите. Както обикновено точен и полезен.

                            Чакам да ми направят такива като на JKS, да видим дали са такива майстори Ако не са ще вземам истински.

                            Джипката изглежда малко по- добре от стоковия вариант, а и на черно е съвсем друга. За моите цели за сега ми е достатъчна.
                            Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                            UaZ 469B

                            Коментар


                            • #15
                              От: Cherokee XJ и лифт Rough Country 3 инча

                              Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                              Ето ги оригиналните дисконектори на Rough Country.
                              Мисля, че отделно от кит им искат 70$, които до тук се удвояват.







                              Имам почти два комплекта такива, защото с кита ми липсваха някои важни неща от тях и ми изпратиха цял нов комплект.
                              С полу-пълния кит мисля да си направя задни, защото гранда има и задни такива.

                              На стария си джип карах близо 15000км с този модел и имам впечатления от тях.
                              Като цяло не са добре измислени и се разбиват бързо. JKS са по-добри, но струват почти тройно!
                              Аз ги карах с 33" гуми и 4.5 инча лифт на малък черок. Бързо разбрах, че ако искам проходимост и добра работа на новото окачване тези биалетки, трябва да са откачени.
                              Със закачени по време на офроуд, джипът губи едни 70% от възможностите! Да не кажа, че е направо смешно, че си инвестирал в ново окачване.
                              Карал съм точно 4 пъти със закачени дисконектори на офроуд. Единият път нищо не ми струваше и не разбрах даже, защото маршрутът бе лек, вторият закъсах, третият също закъсах на място, където с откачени минавам от раз и четвъртия път паднах в една голяма дупка с предницата и направо откъснах болтовете на едната биалетка.
                              Явно напрежжението върху тях е огромно.

                              Няколкко пъти съм им сменял болтовете (закалени) с които се държи за стабилизиращата щанга. Редовно се самоотвиват, губят и късат резбите.

                              Ушите (шплентовете) - единият го изгубих на една офроуд разходка, заедно с клина, след което махнах и другия.
                              Поради тези причини си ги държах винаги откачени. На шосе с откачени джипът е доста нестабилен, но компенсирам с по-ниска скорост.

                              Занапред твърдо ще ги откачам за всеки офроуд и закачам за предстоящи дълги шосейни преходи.

                              Неприятно е, че понякога в планината имаш остра нужда да са закачени - на силен страничен наклон, джипът тръгва да се катурва. Лошото е, че за да ги закачиш на неравен терен ти трябват много маневри и усилия, докато нивелираш предницата, за да ги закачиш.
                              За да се закачат и откачат ви трябва един гумен чук!
                              Втулките влизат плътно по клина и не е възможно да се извадят и набият само с ръка.



                              Алекс, поздравления за джипа. Съвсем друг вид има, а вярвам и възможности офроуд.
                              Пожелавам ти много приятни мигове с машината
                              На първото влзане в гората,със стария ти Черок,скъсах единия болт на биалетката.От тогава карам с откачени биалетки.
                              Лошото е,че с 33-те,уширителите стават май консуматив.
                              Чудя се дали да не мина на 32-ки?
                              Jeep Cherokee 4.0l-Звяр
                              Volkswagen Passat 1.9TDI-Шосейка
                              OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X