Обява

Свий
Няма добавени обяви.

МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

    Тука опираме до феномена на родното машиностроене за който един колега искаше да пише дисертация а именно защо българското машиностроене не може да произведе два еднакви по размер и качество детайла Аз за себе си съм убеден в едно че ако Жоро е правил технологията и той лично ги е термообработвал това не може да се случи . На мене ми термообработил през годините една Витоша планина детайли много по отговорни от острие на нож винаги с отличен резултат. Сега е късно но утре можете да му звъните на воля .
    Последно редактирано от sek.1; 29-12-13, 22:15.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

      Аз мисля, че сагата приключи. Всеки може сам да си направи изводите, а това дали хората още ще пазаруват от Менли и дали те са били коректни....................е нека остане за всеки един извода.

      Аз искам само да благодаря на тези, които физически участваха в сделката и най-вече на Жоро, за положените усилия, и за това че в нито един момент не прие критиките лично и не отвърна на негативизма със същото.

      Коментар


      • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

        Писал съм го в темата и пак ще го направя - Жоро, ЕВАЛА братче за положените усилия за да задоволиш цялата тази разнородна группа хора.... Поклон за свършена от теб работа!!!!!!!

        За корректността на Манлито - някой иска ли тест, най-вече на потрошените остриета, или не!?
        Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
        Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

        Коментар


        • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Току що говорих с него и ключовата дума е занимаваШЕ . Човека бързаше и на кратко ми обясни някои неща но не са за тук . Ще се пробвам да го навия сам да напише за какво става въпрос . Вярвай ми ако той е направил технологията и термообработил лично нещо няма как да стане такава издънка просто човека прекалено добре си знае работата .
          Една от причините да се запиша за форумния нож е че четох из форумите че Жоро хондата се занимава с термичната обработка на ножовете на Менли а човека е известен като един от най добрите ако не и най добрия термист в нашата мила родина и бях сигурен че той ще извлече от Д2 най доброто като качества.Сега като почнаха да се оплакват колеги с строшени остриета мислех че заради самата стомана която си е трошлива по принцип ма нещата почнаха да излизат наяве.Интересуващите се знаят колко капризна е термообработката на тая стомана и щом водещ термист е вдигнал ръце от менли не ми се мисли каква са я свършили, и най добре ще е освен счупен за тест да се носят и един два здрави ножа да видим какво ще излезе наяве, да не се окаже че твърдостта на различни бройки варира от 50 до 64 рокуела

          Коментар


          • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

            И аз си полух ножката. Изглежда добре , реже добре сухи мезета не съм я подлагал на по-сериозни изпитания.
            Благодарности към Жоро и хората които са му помогнали да доведе до край нещата.

            Коментар


            • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Тука опираме до феномена на родното машиностроене за който един колега искаше да пише дисертация а именно защо българското машиностроене не може да произведе два еднакви по размер и качество детайла Аз за себе си съм убеден в едно че ако Жоро е правил технологията и той лично ги е термообработвал това не може да се случи . На мене ми термообработил през годините една Витоша планина детайли много по отговорни от острие на нож винаги с отличен резултат. Сега е късно но утре можете да му звъните на воля .
              Не е само машиностроенето.Всичко ни е такова.Днес кашкавала на фирма Х е супер, утре боклук...Цялото ни производство е такова.Примери колкото щеш.
              „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

              Коментар


              • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                Първоначално публикуван от Любенов Преглед на мнение
                Една от причините да се запиша за форумния нож е че четох из форумите че Жоро хондата се занимава с термичната обработка на ножовете на Менли а човека е известен като един от най добрите ако не и най добрия термист в нашата мила родина и бях сигурен че той ще извлече от Д2 най доброто като качества.Сега като почнаха да се оплакват колеги с строшени остриета мислех че заради самата стомана която си е трошлива по принцип ма нещата почнаха да излизат наяве.Интересуващите се знаят колко капризна е термообработката на тая стомана и щом водещ термист е вдигнал ръце от менли не ми се мисли каква са я свършили, и най добре ще е освен счупен за тест да се носят и един два здрави ножа да видим какво ще излезе наяве, да не се окаже че твърдостта на различни бройки варира от 50 до 64 рокуела
                По скоро ще се окажат в горната граница . При тези стомани има едни тънкости които и аз не ги знам всичките . Там в много малки температурни граници примерно от 1040 до 1100 градуса едни никакви 60 градуса можеш да получиш коренно различна структура . После и нормализацията е тънка работа . Аз лично такива стомани не се хващам да термообработвам защото нямам нито опита нито знанията въпреки че по между другото съм се занимавал и с това . Учител в тая сфера ми беше инж. Юри Яцевич (лека му пръст) а и той беше известен с това че няма нещо което да не може да термообработи качествено . Можеха поне малко да се постараят да не се усират в най големия български форум . Освен чисто финансовия резултат щяха да получат една безплатна реклама и евентуално още поръчки от форума . От вчера насам даже започнах да се радвам че проспах темите . Не заради парите а ако на мен ми се счупи така такъв клас нож ще ме хванат бесните заради мърлявата работа на колегите . Уточнявам че до вчера вечерта не знаех че Жоро има някакви отношения с въпросната фирма .
                Първоначално публикуван от tiramisu Преглед на мнение
                Не е само машиностроенето.Всичко ни е такова.Днес кашкавала на фирма Х е супер, утре боклук...Цялото ни производство е такова.Примери колкото щеш.
                С кашкавала и други хранителни продукти е нормално да се получи защото всеки ден работиш с различна по качество суровина . В машиностроенето не е нормално защото приемаме че изходната суровина винаги е с еднакво качество значи остава само да сбъркаме в технологията . Едва ли от Менли пазаруват по половин лист стомана за всяка поръчка така че грешката може да е само в технологията .
                Последно редактирано от sek.1; 30-12-13, 04:53.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                  *баси мамата
                  Да не би от много зор и бързане да са претупали работата . Май ще е добре да се съберат ножки от първите и последните (абе и повече да са, по-добре) и да им се направи тест за твърдост. Да се види еднакво стъклени ли са или някои са по-добре.
                  За Д2 до колкото знам, е трошлива и мноооого зависи кой я е работил, и не е много подходяща за големи ножове. Ама тук на джобно ножче толкова крехко да са я докарали . Пък и това толко твърдо сигурно ще е мъка за точене.

                  Колкото до отпускането, не е проста работа. Ето какво изрових, не знам колко е правилно

                  "D2
                  Hardening
                  The steel MUST be very carefully pre‐heated. This is because of the low heat
                  conductivity and the steels poor ability to absorb heat. If the steel is heated too
                  fast, then there is a strong likelihood that the steel may crack during the heat up
                  phase. Therefore ramp and soak is very necessary for pre‐heating. (This also
                  applies to heat up for forging)
                  Ramp up to say 500˚ (260˚C), and hold for equalization. Ramp to 1200˚F (650˚C,
                  equalize throughout the cross section. Then ramp to the austenitize temperature
                  at 1790˚F (975˚C) to 1850˚F (1010˚C). Hold at the temperature and soak for 1
                  minute per 1 mm of maximum cross sectional area, and follow with the quench.
                  Do not over soak at the austenitize temperature as grain coarsening will occur. Do
                  not go to too low and austenitizing temperature, otherwise insufficient carbides
                  will dissolve, and conversely, do not select too high an austenitizing temperature,
                  otherwise there is a risk of too many carbides dissolving, which can lead to
                  retained austenite.
                  The above is the most common practice of austenitizing D2 steel.
                  These steels (The D series) are very susceptible to retained austenite conditions.
                  This is due to the high carbon and high chromium chemistry of the steel


                  Демек постепенно подгряване 260С до изравняване на температурата, после на 650С и накрая до аустенитна температура 975-1010 - по 1 минута на инч след изравняване, при ножовете разбирай когато изравни цвета-температурата. Не е добре да се избира твърде висока температура на аустенизация заради склонноста на този тип стомани към натрупване на остатъчен аустенит. Каталога на уделхолм температурата за аустенизация е дадена от 1010С до 1040С

                  http://www.bucorp.com/files/aisi_d2.pdf
                  Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                  И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                  вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                  Коментар


                  • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                    Ни за кашкавала е нормално, ни в машиностроенето. Просто така сме го приели(че е нормално), а не трябва. Входящ и изходящ контрол си трябва. На суровини и материали, както и на готова продукция.
                    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                    Коментар


                    • Когато постнах снимката не съм очаквал,че толкова ще разбуни духовете.Не съм искал да правя антиреклама на Менли,а по-скоро да покажа куриозната случка която ми се случи.Готов съм да предоставя ножката със счупеното острие за тестове,само че не знам на кого да я пратя.Иска ми се на някой доверен във форума експерт.
                      Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 30-12-13, 17:09.

                      Коментар


                      • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                        Като върнат "Мелодия на годината" и ша са упраи българското производство на ножки от D2
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                          И моя го получих.

                          Големи благодарности на организаторите!

                          Аз също съм разочарован от изпълнението. Очаквах повече от МЕНЛИ. Определено няма да повторя с друго от този производител.
                          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                          Коментар


                          • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                            Преди малко взех моя, идеално центрирано острие, перфектна изработка за цената си , клипса е супер, като цяло много нож за малко пари само трябва да се има едно на ум за острието

                            Коментар


                            • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                              Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                              Аз също съм разочарован от изпълнението.
                              Ако не те затрудни, ще споделиш ли какво точно не ти харесва?
                              Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                              Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                              Коментар


                              • От: МЕНЛИ - ножовете, получаване къде и как!

                                Бе рекох аз, че само ще си го показвам ..... И то заради логото на форума.

                                п.п.Поздрави за усилията на Жоро. Много точен човек!
                                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X