Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Цветовете на Карловския Балкан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Цветовете на Карловския Балкан

    Есенна разходка по балканските пътеки на Стара планина в един от красивите планински райони - резервата "Стара река", част от национален парк "Централен Балкан"

    Характерно за Карловския Балкан е липсата на каквито и да е планински пътища за МПС.
    Тук няма офроуд маршрути, няма горски пътища, няма сечища, хотели, почивни бази, само пешеходни пътеки и дива красота.
    Склоновете на планината са почти отвесни и осеяни с множество пропасти и дълбоки каньони.
    Тук се опазват множество редки и застрашени от изчезване растителни видове.Тук намират спокойствие много горски животни, включително мечки, вълци и диви котки.
    Различно е, диво и първично. Тук можеш да усетиш душата на истинската планина, неподправена от човека.

    Над Карлово, високо в планината минава част от така наречения алпийски траверс "Добрила-Ботев"
    Това е серия красиви, остри и скалисти върхове, всички над 2000 метра. Още една причина поради която местният Балкан се различава от останалата част на Стара планина, типично за която са облите и огромни планински била.
    Алпийският траверс е красив през всички сезони. Преминаването по него доставя особено удоволствие благодарение на трудно достъпните и осеяни с пропасти била (особенно зимно време).
    Серията от била започва над Сопотския лифт от връх "Добрила" и свършва с връх "Ботев" над Калофер. Включва следните върхове:
    - "Добрила"
    - "Левски" по известен със старото си наименование "Амбарица" (2166м.)
    - "Малка Амбарица" (2150м.)
    - "Малък Купен" (2100м.)
    - "Голям Купен" (Купена) (2169м.)
    - "Малък Кръстец" (2010м)
    - "Голям Кръстец" (2034м.)
    - "Костенурката" (2035м.)
    - "Жълтец" (2227м.)
    - "Млечен чал" (2225м.)
    - "Безименен"
    - "Ботев" (2376м.)

    Връх "Голям Купен" или известен още като "Купена" е много стръмен като кула връх (отличавайки се от останалите била). Типично алпийски връх , който се покорява двете страни по метални въжета. На върха му от години има метална кутия с тетрадки вътре, в които всеки покорил го турист описва чувствата и впечатленията си.
    "Голям Купен" се води за един от най-красивите български върхове.
    В районът около върховете "Кръстците" и "Костенурката" се преминава по впечатляващ тесен скалист гребен.

    Тук има страхотни зимни снимки на тези места: http://www.bgmountains.bglink.net/dobrila-botev.html

    Тези височинни била дават страхотен поглед във всички посоки над резерватите "Стара река" и трите дяла на "Джендема"
    Близо в района е и резерват "Пеещите скали" посока над Калофер, кръстен така заради специфичния звук , който издават скалите при силен вятър.
    Северозападно от хижа Добрила (над Сопот) е и резерват "Стенето"
    Тук се сливат Троянският, Карловският и Калоферският Балкан.

    Под връх "Голям Купен" се намира единственото високопланинско езеро в Стара планина - "Купенското езеро" известно още и като "Локвата"

    Районът е богат на красиви водопади начело с най-високия постоянно течащ водопад в България - "Райското пръскало" (125м.)
    Тук още са водопадите "Бабско пръскало", "Кадемлийско пръскало", "Карловско пръскало", Карловския водопад "Сучурум" и други.
    Сезонно се появяват и множество красиви непостоянно течащи водопади.

    Растителността е много богата. Средната възраст на иглолистните гори е над 110 години, а тази на широколистните над 120 години.
    Тук се опазват редките видове: снежно кокиче, еделвайс, жълта тинтява, родопски силивряк, панчичиевата пищялка, кернерова метличка, троянска камбанка, български ранилист и др.
    В резерват "Стара река" растът в изобилие топлолюбивият мъждрян, келявият и воден габър, букът, елата и смърчът.

    Животинският свят също е много богат. В тези гори и местности живеят около 260 видове, обявени за редки в световен мащаб. Има уникални видове близо 30 на брой, които се срещат единствено тук в Стара планина от цялата планета.
    С Централен Балкан се намира най-голямата популация в Европа на Кафява мечка в защитена територия. (основното ми притеснение докато обикалях тези места)
    Рядко срещаните : дива коза, благороден елен, скален орел, дива котка...

    В Карловския Балкан извира и тече "Стара река", която е ляв приток на река "Стряма". Основният й извор се намира на 1942 метра надморска височина, под връх "Жълтец"
    Спускайки се през планината към Карлово криволичи между стръмни скали, образува множество примамливи вирове и водопадчета и един огромен каньон.

    Над Карлово има 4 хижи: "Хубавец", "Балкански рози", "Левски" и "Равнец"




    Родом от Карлово съм, тук съм прекарал не малка част от детството си гледайки Стара планина. Вероятно тя е причината да обичам толкова планините.
    Изключително ми е приятно да покажа нейното очарованието и първичност през сезон като есента.

    Времетраенето на разходката ми бе точно 12 часа. От 6:30 часа, до 18:30 часа пешком с много малко почивки тип 5-10 минутки. Възвърнах старата си пешеходна форма. Джипът много ме разглези през последните години, а усещането от пешеходните преходи в планината е съвсем различно от това да преминеш с джипа. По истинско и силно е.
    Денивелация от около 1750метра, от 450м.н.в. в Карлово до 2169м. на връх Голям Купен.

    Маршрутът бе от Карлово, през "Баража" до хижа Хубавец и оттам по една занемарена пътека по "малката река" до премката между връх Амбарица и Купена, качване на Купена, разписване в книгата и слизане по обратния път.
    Искаше ми се да премина по траверса и да спусна през хижа Левски, но още докато качвах в гората обърках на едно място пътеката (то я нямаше де) и се отклоних излишно малко в друга посока (Сопот). Изхабих ненужни сили и време и съответно нямаше как да завърша планувания маршрут.

    Цяла нощ се притеснявах от маршрута , който бях избрал. Основната пътека през резервата "Стара река" преминава през три хижи и не е проблем, но още на първата - Хубавец, трябваше да свия по напълно непозната пътека, влизаща дълбоко в планината, далеч от масово ползваните пешеходни маршрути.
    Денят бе работен - вторник и не успях да си намеря компания, така че бях само с кучетата ми.
    Притесненията ми идваха най-вече заради мечките. Все още не са заспали зимен сън и търсят храна. Над Карлово мечки има, дори има случаи на слизащи в града и то съвсем пресни.

    http://www.plovdivutre.bg/2013/10/24..._naroda_snimka

    Другото ми притеснение, бе че в планина сам не се ходи. Може да паднеш някъде и няма кой да ти помогне.
    Въпреки всичко бях решен да направя прехода.
    Явно това е част от тръпката

    Ето карта на района:
    Хижа Балкански рози не е там, където е нарисувана. На това място е хижа Равнец. Балкански рози е в светлозелената зона в резервата Стара река след Хубавец и преди хижа Левски.
    Дори хижа Хубавец е отпечатана по-ниско от реалното си местоположение.

    Целта ми бе връх Купена по възможно най-прекия маршрут през резерват Стара река.

    Алпийският траверс сниман предния ден по изгрев от шосето към Пловдив. Ниската планина отпред е част от Средна гора.

    Връх Амабарица вляво, премката и вдясно двата Купена - малкият и големият (най-стръмният)
    Целта ми бе да излезна между двата Купена (вдясно), но така хванах пътеката, че излезнах на премката вляво между Амбарица и Купениите. Това е голямо разтояние.

    Станах по тъмно и зачаках леко да се съмне.


    По зарево вече бях подминал вилната зона и поех по пътя нагоре.


    Изгрева видях няколко пъти. Слънцето изгряваше, но аз навлизах все по-дълбоко в планината през огромния каньон на Стара река.









    Утринно Карлово


    Оттук започва паркът, като източно от Карлово е най-ниската част на границите му - 500м.н.в.


    Есенната планина под нарастващата светлина започна да изпъква със своите цветове.


    Това е каньонът на Стара река с който слиза в Карлово. Страхотни пропасти има тук.
    Местността се нарича "Стисни магаре"
    Пътеката е тясна и непрестанно редува стръмно изкачване със стръмно спускане.


    Нямах кафенце, иначе с кеф бих си го изпил тук и сега.






    Стръмно качване и веднага също толкова стръмно спускане. Отдясно е отвесно.


    Пътеката преминава по левия склон , някъде под шарените корони на дърветата.


    Стара река в този участък не е пълноводна, защото малко по нагоре дърпат голяма част от водата за ВЕЦ Левски.








    Пътеката ми назад....






    ..и напред




    Реката




    Преминава се през два моста над реката.








    Огромно кленово (явор) листо






    Стигнах до местността "Баража". Тук се отделят част от водите на реката. Има и малка полянка с пейки край реката.
    Обхватът на телефона се губи и така чак до билата.




    Вир, събрал множество листа.


    Стара река редува спокойно с буйно течение.






    Гората е невероятно красива


    Поредният мост








    Пътеката вие покрай реката, така че не е стръмна. Предоставя наистина спиращи дъха есенни гледки покрай речното корито.




















    "Жълтици" струпани на дъното на вира




    Килим от листа, Направо не си виждаш обувките.






    Колоритната гора. Червено, жълто, оранжево, зелено....






    Покрай пътеката периодично се четат всякакви табели:
    От "Падащи камъни" ;"Преминавай по един"; "Добре дошли в прегръдките на природата",
    през "Природата е като майка, с която ръка гали, с тази и наказва!!!"; "Горите са белите дробове на планетата, пазете ги чисти!"; "Пазете богатставата на планината!"
    до цитати на Апостола - Васил Левски "..тогава работата ни ще свети и Българско ще гърми най-бляскаво, като единна държава в цяла Европа"










    Така, неусетно стигам до хижа Хубавец. Тук започва интересната за мен част.
    Хващам непозната пътека. Маршрутът в зелено. Връх Купена е по линията на най-горната червена маркировка, точно там където картата не я побира.

    Синият продължава през хижите и към връх Ботев.
    Чрез зелената пътека ще засека червените маршрути по билата на алпийския траверс.
    Разбира се чака ме доста стръмен път до там.

    Влизам в хижата и попитах хижарката какво ме чака и дали лесно ще открия пътеката.
    Каза, че няма да е лесно, защото е малко ползвана, но да следвам зелената маркировка. Трябвало да вървя покрай реката и в края на горския пояс да хващам право нагоре без пътека към премката на билата.
    Група преди месец минавала по тази пътека, но се върнала с думите "Ама, много далеч се оказа тази премка и коловете на зимната маркировка "
    На мен ми бе ясно, че в момента съм на 1000 метра надморска височина, тръгнал от 450м, а сега трябва да кача цели 1200м.
    Дотук пътят ми отне 2 часа. Нагоре идея нямах колко ме чакат.

    Хващам пътеката покрай реката.


    Въпреки, че не е от най лесно забележимите все още се долава с поглед.




    На места обаче я нямаше, а в голямата си част бе толкова тясна, че табелките "преминавай един по един" по-рано по основната пътека вече ми изглеждаха смешни.
    Кучетата водеха и аз след тях покрай реката и гледайки за маркировка,
    Тук ме обвзе и тръпката, лекият страх от неизвестното, от дивото, от пустото.
    Реката вдига шум, така че още нищо не бе.


    Тук вляво се минава, ама това вече не е пътека.


    Изведнъж я гледам отдругата страна. Това какво значеше, че е отдругата страна или просто да я виждам оттук....
    Нямах идея.


    Инак гората бе страхотна с тези изпопадали тъмно оранжеви букови листа, бистрата вода и свежия утринен планински въздух.


    Видях нещо като пътека тръгваща наляво и отделяща се от реката. Не знаех дали съм в тази посока, но нямах и избор, Друга пътека не виждах.
    Добре, че са кучетата, те явно намираха пътеката по лесно от мен.


    Хванахме по един хребет. Ужасен бе. Стръмен, хлъзгав и високо вървящ над един почти безводен приток на реката.
    Определено не исках да се връщам оттук.
    Стана и тихо, много тихо. Реката вече не се чуваше, само разни странни звуци от птички или други непознати животни.
    Тук се сетих и за мечките и периодично виках силно.


    Една огромна бука, но наистина огромна.


    Пътеката от падналите листа не се виждаше, а и с времето склонът я бе погълнал и тя бе започнала да приема неговия наклон. Стъпваш върху шумата, а отдолу скала или клон, или ронлива почва и залиташ. А наляво е стръмно и по задник ще сляза чак до поточето. Гадно бе.


    Но от друга страна страхотно. Тук се чувствах наистина в гората, а не както в другите по-посещавани планини и места.


    Нагоре, после надолу, пак нагоре, пак надолу....навлизахме все по дълбоко в планината.
    Най-накрая видях билата отсреща. Обаче толкова бяха далеч, че се сетих за групата, която като ги е видяла се е отказала.
    Тук съм високо над реката, но за съжаление пътеката слизаше надолу и разбрах, че ще спусна чак до коритото и тази грамада отсреща я почвам отначало.


    Тук пътека имаше, но и дърветата бяха други. На места дори парапети са сложили.


    Меча хралупа, може би....
    край пътека едва ли, но пък хвърлях по един поглед и в гръб


    Спускаме пак към реката. Язък за качването до сега.




    Преминах през нея и се започна голямото безкрайно катерене. Много са високо тези била. Само тази част сигурно ми е отнела повече от 2 часа.
    Първо през буковата гора....


    Страшно хлъзгаво и стръмно и тук.


    Горският пояс свърши и вече съм на открито. Друго си е.
    Няма опасност от мечки, виждаш си пътя и крайната цел, така че допълнителна мотивация те зарежда, компенсирайки умората ти.


    Като видях, че има и сняг горе още повече сили ми дойдоха.
    Последно редактирано от verter; 05-11-13, 14:37.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Цветовете на Карловския Балкан

    Някъде тук установих, че съм се отклонил от пряката пътека. В момента вървях на око, посока хижа Добрила, пък тя е в другата посока, не към Купена.
    Баирът нагоре ми се видя много стръмен за пряко качване и реших да си следвам пътеката към хижата. Пак щях да изляза на премката между билата и да засека пътя "Ком-Емине", но щях да се отклоня много вляво.


    Наближавах, но краката започнаха леко да ме схващат.


    Преди премката засякох този кръстопът. Пишеше, че тази пътека води до връх Ботев, но през хижа Левски. Значи слизаше пак в гората и после пак катери.
    Другият път за връх Ботев и горе по билата, но видях, че пътеката подсича билата и първоначаслно задържа височината си, така че ми дойде добре.
    Известно време ходех по равно успоредно с пътеката по билата над мен. Така възтанових малко сили, но загубих време.


    Пътеката ме отведе до нов кръстопът. Тук идваше пътят, който някъде съм изпуснал и водещ по- пряко до тук от моя маршрут.
    Това намерих, това изминах, няма как.
    Тук пътеката слиза към хижа Левски и оттук се открива страхотна гледка към траверса от била.


    Това са Кръстците и Костенурката, върховете по които преминава много тясна пътека по самия гребен.


    Долу, в далечината се вижда и хижа Левски. Съвсем близо до нея е Карловското пръскало - 30 метров водопад.
    Този район съм обикалял преди повече от 10 години.


    Връх Жълтец


    Това пък е зад гърба ми - връх Левски (Амбарица). Вижда се малката къщичка на върха, която може да влезне един човек, максимум двама.


    Ето една рядка птица - скален орел




    Вляво от мен и нагоре видях целта ми - Големия Купен.
    Катерих направо нагоре с цел да излезна на седловината между двата Купена.

    Ето го големият Купен.


    По пътя към него се минава и през тази гледка. Връх Ботев изглежда близо, но това е измамно.


    Купенското езеро - Локвата


    Една голяма преспа точно до зимната маркироивка между двата Купена


    Хапнах набързо, нахраних кучетата, изпих и последната си вода. Предстоеше качването по Големия Купен.
    Преди 10 години съм го качвал края на юни месец. Още помня невероятния зелен цвят на тревата, както и облаците, които ни забулваха отвреме на време. Преминахме с братовчед ми през целия траверс от Сопот и слезнахме в Калофер.
    Голямо ходене бе.
    Сега Купенът бе покрит в жълта премяна, но си е все така стръмен.





    Подминах 2000 метра. Реално трябва да съм поне 60-70 метра по-високо, но алтиметърът дава малко отклонения.


    Гарвани кръжаха над върха.


    Става все по стръмно и тясно.
    Поглед назад към Малкия Купен и Амбарица най отзад.





    Каменната пътечка


    Улеят


    Малко начален алпинизъм


    Кучетата не успяха без моя помощ да се изкачат и слязат после








    Отвсякъде си обраден от пропасти. Уникален връх!


    Горе площадката му е колкото автобусна спирка.


    Гледка на Изток
    Малък и Голям Кръстец вляво , Костенурката вдясно и тесният гребен между тях,
    Отзад върхът със снежната пътечка е Жълтец и най отзад Кулата на връх Ботев


    Догодина живи и здрави ще мина пак целия траверс, но юни/юли месец.

    По-близък кадър на "Кръстците"


    Връх Ботев, а пред него Жълтец


    Разписах се в книгата. Зачетох се във впечатленията на хората. Има страхотни попадения, много хумор и много възхита.
    Най-ми хареса това писание, определящо това, което мисля и аз.




    Поглед и на Запад. Малък Купен най-близо, следва премката между върховете и Малка и Голяма Амбарица


    Ето ги двете Амбарици в близък план.


    В далечината се вижда и Васильовска планина между Троян и Рибарица


    Поглед на югоизток. Равният огромен връх е Равнец. През него има хубава пътека до Карлово.


    Гледката и на север


    "Локвата" погледната от ръба на върха.


    14 часа наближава и тръгнах обратно, защото в 18 часа вече се стъмнява.
    Трябваше да се връщам пак по същия път, колкото и да не ми се искаше.
    Стадо коне.


    На издване минах пак оттук, но не ми обърнаха повече внимание. Сега, както си ме гледаха с кучетата, така само се чу цвилене и цялото стадо се засили към нас.
    Пазят се и атакуват групово.


    На метри от нас спряха и образуваха стена. Отзад на поляната бяха останали няколко коня само.
    Красавци!


    Спускането обратно към гората


    Един от изворите на Стара река.


    Още едно стадо коне.


    И те ни нападнаха по същия начин. Не пускат никой да минава близо привечер.
    Без да искам изненадах един отлъчил се кон , който виждайки ни побягна към стадото. След няма и 10 секунди ей този черен хубавец най-вдясно на долната снимка даде тон за атака и всички се затичаха да ни прогонят.
    Водачът им леко ни следваше надолу по пътеката, да се увери, че си тръгваме.


    Гмуркам се в сенчестата вече гора.






    "Пързалката". Пързалях се умишлено, за да контролирам слизането.
















    След час в гората слезнахме до реката


    Толкова е тясна на места пътеката над реката.След тревичките вляво от обувката ми е почти отвесно.

















    Плуващи листа




    Пийнах един чай в хижата навръщане и продължих да снимам красоти










    Есенни въртопи :-)






    бързеи...




    Чудна пътека




    Е, след толкова ходене умората ме наляга


    Градът замръква.




    Нощно Карлово




    Night Vision. Последните 40 минути слизах изцяло по тъмно.


    Страхотна планина.

    Албумът е тук: http://media.snimka.bg/s1/2841/031926853-big.jpg?r=0
    Последно редактирано от verter; 05-11-13, 14:17.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Цветовете на Карловския Балкан

      Браво Владо !За пореден път си направил уникални снимки.Имаме невероятна природа и най-красивата страна. Продължавай да ни радваш. Успех!

      Коментар


      • #4
        От: Цветовете на Карловския Балкан

        Владо, не знам на кого да предложа, но ти е време за собствен подраздел във Форума!
        Поздрави!
        edoors.bg- Джаджи за врати и врати

        Коментар


        • #5
          От: Цветовете на Карловския Балкан

          Страшен!!! Благодаря ти!!!

          Коментар


          • #6
            От: Цветовете на Карловския Балкан

            Благодаря за,както винаги,уникалния репортаж! И не на последно място,за много подробната информация в началото!
            Поздрави!Ама впечатлява и времето за което си успял да пребориш дистанцията!И да знаеш-няма делник,няма празник! За такива работи тръгвам веднага!Сам съм си шеф,и много бързо ги решавам такива работи!А и щях да понауча някои неща по разни настройки на техниката от първа ръка и на правилно място!Това да знаеш за друг път!Долу имам телефон,ако не забравиш а и имаш доброто желание!
            Иво (таксито) Андреев
            0988 91 80 50
            Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

            Коментар


            • #7
              От: Цветовете на Карловския Балкан

              Отново на висота!

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:732.gif
Прегледи:1
Размер:19.9 КБ
ID:5534025
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • #8
                От: Цветовете на Карловския Балкан

                Благодаря ви

                Иво, точно под подстъпите към Купена краката ми бяха на път да откажат. Обмислях дали да не слизам към хижа Левски, но както обикновено в такива случаи ме доядя на себе си и дадох газ нагоре.
                Лъгах ги с разни трикове. Прехвърлях тежестта си на крака , който в момента ми бе в по-добра кондиция. Опитваха се да ме схващат вътрешните квадрицепси (мускулите над коляното). Помагах си с ръце на коляното, масажи в движение, дори си извадих слушалките и си пуснах музика да се разсея. В крайна сметка кризата отмина. Под самия връх бях нов човек.
                Горе на високото ти идват нови сили.

                Кучетата се измориха също, особено малкият черен (на 2 годинки) в ниската част на връщане го носих, че започна да куца с единия крак.
                Бяло-черният ми е компания по планините вече 10 години и държи много на такива преходи

                Това ми бе личен рекорд - 12 часа пеш за един ден.
                Почивка повече от 5-10 минути нямам. Само на върха имам 20 минути. Гледам да измина максимално голямо разтояние и да се прибера вкъщи, колкото и да е късно.

                Предишният ми бе 11:30 часа преди 10 години, пак тук в този Балкан.
                Качване с лифта над Сопот и по целия траверс със слизане в Калофер. И тогава ме схванаха краката и това беше проблем, защото забави много темпото.
                Ако не допуснеш да ти се схванат краката е много по-добре.

                Миналата година нали ходих в Рила около хижа Иван Вазов (темата "Ледените очи на Рила": http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=154740)
                Там се смазах от половин ден ходене, точно от 12 часа до 18 часа. Тогава адски ме доядя на възможностите ми.
                Джипът ме докара до това положение, защото предимно се возя.

                От миналата година до сега направих серия от пешеходни маршрути с постепенно увеличаващо се натоварване. И без това има толкова хубави места на които с джип е невъзможно да стигнеш.
                Определено сега се чувствам много по-добре и мога да ходя на дълги разтояния с увереност, че няма да изпадна в положение като миналата година.

                Занапред така мисля да правя. С джипа до някъде и после пеш.
                Ще ти звънна някой път за някой маршрут.

                То сега съм и без джип, та ми останаха само краката .
                Гранда не издържа на офроуд и се счупи. Поне остана в движение и ни прибра до София.
                Последно редактирано от verter; 05-11-13, 20:26.
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #9
                  От: Цветовете на Карловския Балкан

                  Тоест да разбирам ли, че са пуснали ливта до Незабравка?
                  Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                  Коментар


                  • #10
                    От: Цветовете на Карловския Балкан

                    Отново уникално! С чиста съвест мога да кажа, че си МАЙСТОР на фотото!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Цветовете на Карловския Балкан

                      Първоначално публикуван от damyan82 Преглед на мнение
                      Тоест да разбирам ли, че са пуснали ливта до Незабравка?
                      Нямам представа.
                      Аз се качих от Карлово, а не от Сопот с лифта.
                      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                      0888/00-55-37

                      Коментар


                      • #12
                        От: Цветовете на Карловския Балкан

                        Чудесен репортаж.Въпреки че доста пъти съм минавал по тези места представени по този начин успях да ги видя и в друга светлина.Не лош маршрут е и през водната кула,по пътеката за х.Добрила,и преди връх Амбарица в дясно по пътеката за х.Левски.И шансът за среща с мечка намаля драстично,но пък могат да се видят други интересни и далеч по благи жевотинки-диви кози например.По него при нормално темпо Карлово - Купена около 7 часа,обратно около 5 часа.И няма такива екстремни изкачвания.
                        0888 998 705
                        /Георги/

                        Коментар


                        • #13
                          От: Цветовете на Карловския Балкан

                          Да, тази пътека през водната кула я знам, но само съм слизал по нея от Добрила.
                          Запомнил съм от нея, че се минава през една поляна с малинак. Толкова малини на едно място не помня да съм виждал другаде.

                          Сега, като се замисля, обаче не се сещам откъде да я хвана обратно.

                          Като цяло е много по благо да се хване лифта от Сопот и оттам да се ходи пеш през Амбарица и по траверса. Страхотни гледки постоянно, но пък губиш очарованието на гората. С тази разходка заснех гората от 500 до 1500 метра как се променя.
                          Нямаше как да кача кучетата на лифта, защото са две, а той си е страховит (седалков, пътуващ доста високо за такъв тип въжени линии). Джипът ми е на ремонт, иначе до първата станция на лифта можеше и с него да се кача (това сега ми идва като идея).

                          Ето една импровизирана карта на района и траковете.


                          Моят маршрут от тази разходка е по червените стрелки.
                          Червеният кръг е хижа Хубавец и разклонът тръгващ от нея. Вдясно върви основната пътека към хижите Балкански рози и Левски.

                          Розовият разклон въобще не го видях. Не се сещам даже къде би могъл да бъде. Вероятно там където реката се отделя от моята пътека. Аз пътеката почти я губех, а и вървях по двойна маркировка (червено бяла и зелено бяла), която я имаше чак до голите учатъци над гората. Т.е. няма друга официално маркирана пътека тръгваща по оранжевия маршрут, който видно е много по пряк и по-рано излиза от горския пояс.
                          Явно има някаква пътека по оранжевите стрелки, която само познавачи знаят.

                          По червените стрелки се вижда, къде съм загубил излишни сили и време.
                          Жълтият кръг маркира разклон, където идва оранжевият маршрут, а жълтият пунктир е пътеката към връх Ботев, минаваща през хижа Левски.

                          Оранжевият кръг е връх Купена.

                          Синият кръг е хижа Левски, светлосиният до нея е водопадът "Карловско пръскало". Лилавият кръг е хижа Балкански рози.

                          Зеленият трак е този, който спретнахме преди повече от 10 години с братовчед ми. Качихме се с лифта от Сопот и пеш по абсолютно целия траверс чак до връх Ботев (зеленият кръг). После слизане през хижа Рай и Паниците над Калофер, където ни чакаше кола да ни прибере.
                          Много изтощителен маршрут, но такова изживяване рядко може да има. Невероятно е по гребените там горе, особено юни/юли.
                          Зеленият цвят е много специфичен тези месеци.
                          Последно редактирано от verter; 06-11-13, 07:36.
                          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                          0888/00-55-37

                          Коментар


                          • #14
                            От: Цветовете на Карловския Балкан

                            Вярно е че с лифта е най удобно-спестяваш доста катерене и си свеж за най хубавата част от планината.За жалост обаче не може да се разчита на лифта-Руснака който го купи го пуска най вече когато имат мероприятия парапланеристите-през останолото време само с предварителна уговорка за групи над 8 души,или ако случайно има някакво въртене да свалят или качват персонала на хижите.
                            0888 998 705
                            /Георги/

                            Коментар


                            • #15
                              От: Цветовете на Карловския Балкан

                              За да не съм голословен изтупах от прахта и копирах с фотото старите ленти

                              12.07.2003 г сме направили прехода по траверса. Вижте за каква красота и какви страховити гледки става въпрос.

                              Тук сме на хижа Добрила, под връх Левски (Амбарица). Около 40 минути път надолу слезнахме от втората линия на лифта.
                              Като гледам времето, съвсем е било екстремно. Да катериш Купена в мъгла....



                              Отвреме на време облаците се отдръпваха и зейваха смейващи гледки. Много е силно чувството да ходиш в такова време. Не виждаш, не виждаш от облачната завеса и изведнъж природата ти отдръпва част от нея и зърваш невероятна гледка, която не си очаквал да видиш. Досущ като снимките - показваш само фокусирана част от красотата наоколо.
                              Това е снимка от склоновете на връх Амбарица. Наляво и надолу е гората и склона от който дойдох на последната разходка.



                              Тук вървим вече по траверса, но още по облата му част. Това е някъде след малката Амбарица, слизайки към премката между малкия Купен и на която излиза пътеката идваща от хижа Хубавец.


                              На премката (седловината) малко преди да подхванем Малкия Купен. Отзад върхът в мъгла е Големият Купен.


                              Винаги съм искал да покажа тази снимка. Само от нея става ясно колко всъщност е остър Големият Купен.



                              Братовчед ми катери Големия Купен по въжетата. Аз естествено снимам. Полвах една Коника с лента, която вуйчо ми донесе от Австрия. Още си я пазя.


                              Екстремните места около върховете Кръстците и по гребена към Костенурката. На това му казвам спиращи дъха гледки.


                              Отново най-вълнуващата част около Кръстците


                              Забравил съм тези места. Искам пак да ги посетя. Напред към връх Костенурката.


                              Вече сме минали през Костенурката и катерим връх Жълтец. Поглед назад към изминатия път.


                              Тук е снимано от връх Жълтец, ако не бъркам.


                              Близо до връх Ботев





                              Това е от друга разходка на следващата година. Една разходка направихме през хижа Левски до билата над хижата и водопада.




                              Карловското пръскало е било доста пълноводно.




                              Траверсът отсреща, вижда се Купенът и на заден план слежната Амбарица


                              Това е пак от тези места


                              Отново Големият Купен


                              Карлово снимано близо до хижа Равнец





                              Зимно време по тия места също е впечатляващо.











                              Сигурно съм единственият идиот, който се е качвал с байк до хижа Рай.
                              Ако питате какъв е смисълът ,веднага отгорям - никакъв. Основно го бутах това колело, само и само надолу да се спусна после, но това пак не става, защото пътеката не позволява с изключение на последната част над Паниците.




                              Райското пръскало се бе развълнувало повече от мен.
                              Последно редактирано от verter; 06-11-13, 10:30.
                              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                              0888/00-55-37

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X