Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Биене в главината на С8М

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Биене в главината на С8М

    Здравейте.
    Наскоро си закупих струг С8М .
    От тогава насам се боря да го реставрирам поне до положение да се работи нормално с него .
    Натъкнах се на следния неприятен проблем .
    Оказа се че има неравномерно биене на универсала и реших да го сваля с мисълта да престъргам фланеца.
    След като свалих фланеца реших да направя замервания на главината да проверя дали всичко е наред.
    Ето и замерванията:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20131020_234315.jpg
Прегледи:1
Размер:139.2 КБ
ID:6029317
    В това положение ми клони около „0” 0.005мм

    На конуса ми дава 0.015мм биенеНатиснете снимката за да я уголемите

Име:20131020_234453.jpg
Прегледи:1
Размер:144.7 КБ
ID:6029318
    Проблемът според мен идва от тук 0.02мм биене.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20131020_234649.jpg
Прегледи:1
Размер:132.2 КБ
ID:6029319
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20131020_235037.jpg
Прегледи:1
Размер:132.0 КБ
ID:6029320
    За вътрешното 0.04мм не съм много сигорен ,защото не мога да позиционирам микрометъра правилно.
    Вапроса ми до каква степен това е нормално?
    Съдейки по съпорта е имало удар на универсала.
    Какво бихте ме посъветвали.
    Много Ви благодаря.

  • #2
    От: Биене в главината на С8М

    Сменяй машината!Не се задълбочавай толкова,стегни си фланеца и го престържи ако позволява,ако не нов фланец.Ако изпълниш упражнението правилно,биене няма да има(на универсала,другото е пренебрежимо малко),така или иначе фланеца влиза само във едно положение и при монтаж ще бъде във положението във което си го нулирал.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #3
      От: Биене в главината на С8М

      Аз така като гледам нямаш никаква стойка, а закрепваш самия индикаторен часовник към супорта. И аз нямам стойка, но такива стойности могат да ти се получават винаги. Както спомена колегата, сложи си фланеца и го престържи, после си престържи и челюстите. При мене проблема в биенето беше в самите ми челюсти. И сега си имам понякога биене около 0,05-0,1мм при повторните стягания на детайл, но всичко зависи от самия детайл. При по-голяма грапавост ми се получава обикновенно и при стягането се вижда къде е стегнат детайла. Ако го направиш с малка грапавост при повторно стягане, ще се получава точно стягане без биене.

      Коментар


      • #4
        От: Биене в главината на С8М

        Благодаря за бързия отговор.
        Ще престържа фланеца.
        На няколко места в нета попаднах на подобни проблеми ,някой стругари казват , че идва от лагерите. Възможно ли е това?

        Коментар


        • #5
          От: Биене в главината на С8М

          Сложи индикатора от горе, а от долу напъни вала с някоя дебела дъска за да видиш дали няма луфт в лагера.
          Ако всичко е наред направи както ти казват колегите по нагоре.

          Коментар


          • #6
            От: Биене в главината на С8М

            Престъргах фланеца. Монтирах универсала и даде 0.02мм по диаметъра.
            Челюстите са в окаяно състояние , някой е пилил на рака конуса посока детайла и ги е изкривил,като ги стегнеш без детайл не лягат плътно, ще се опитам да ги престъргам само вътрешно.

            Коментар


            • #7
              От: Биене в главината на С8М

              На почти всеки струг бие,а 1-2 стотни са нищо.Да не се подлъжеш да престъргваш шпиндела ,че ще стане непоправимо стягай фланеца престъргвай и в бой.Ако универсала ти е български няма смисъл-за нищо не стават-руски,чешки или полски -това са истинските универсали другото е скрап.
              Последно редактирано от sponch bob; 21-10-13, 22:18. Причина: дописване

              Коментар


              • #8
                От: Биене в главината на С8М

                Ето тук http://www.youtube.com/watch?v=Jsgkj...DaiCZMwzOjltCn е показано какво трябва да се направи.

                Коментар


                • #9
                  От: Биене в главината на С8М

                  Да не отварям нова тема, да попитам в тази-
                  За натягане на лагера на шпиндела при Ц8М има една гайка с глухи отвори по нея, след като се развие контрата /един болт 6мм/ има ли специален ключ с който да се върти гайката или да затягам с удар като използвам глухите отвори? Почуках леко с помощта на една отвертка и малък чук, но нищо не се получи с какво усилие се натяга този лагер?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Биене в главината на С8М

                    Регулацията на хлабината в лагерите не се регулира с помоща на натягане на гайки или каквото и да било.
                    Във всички български стругове лагеруването на шпиндела е класическа схема на фирмата SKF.
                    В тяхната брошура "Bearings for machine tools" –„ Лагери за машиностроителни машини” е описана подробно методиката за монтаж на нови лагери.
                    При вече използвани (съществуващи) лагери би трябвало отначало да измериш луфта в шпиндела и след това,може би да охлабиш гайките,които притискат вътрешните пръстени. При охлабени гайки щее можеш да избуташ шпиндела назад и да огледаш лагерите отвътре.Огледай внимателно елементите на лагерите,и при най - малки следи от питинг ( кратери в материала в резултат на умора на материала в следствие на контактни напрежения) лагерите трябва да се сменят. Един съвет -ако не си го правил и нямаш опит в подобни неща,добре би било да ти помогне човек,който знае точно за какво става въпрос.
                    Лагеруването на шпиндела е едно от най интимните места на всяка машина,и там няма място за компромиси и икономии.
                    Аз лично бих могъл да ти пратя някои видео филми и снимки,кое как става,но за сажаление все още съм нов и нямам опит с "качване" на снимки и файлове.
                    Ако ми пуснеш един мейл на sdolmov@gmail.com сте ти ги пусна директно

                    Коментар


                    • #11
                      От: Биене в главината на С8М

                      Уважаеми колега, това видео наистина съдържа невероятно ценна и важна информация,но също така и много дискусионни моменти,като напритер струговането на конуса,който е база за универсалният патронник,след което господина го притрива със шкурка - това е много рисковано,и вероятността да се съсипе тази повърхност е много голяма.
                      Още една забележка - 16К25 както и 1ИС 611Б имат съвсем различни схеми на лагеруване и демонстрираното обиране на луфта е неприложимо при българските стругове

                      Коментар


                      • #12
                        От: Биене в главината на С8М

                        Здравейте, да ползвам и аз темата и да питам нещо. Сбъдна се мечтата на "идиота" и вече имам С8М. Струга работи,но по-дебела стружка от 1мм не мога да пусна, а пук за рязане и дума да не става. Отворих скоростната кутия - УЖАС - два пръста черна кал. Ясно ,ще се сменаят лагери. Съдейки по писаното в друг форум, sponsh bob има опит с това и ако е така моля да сподели технологията на действие и лагерите, които е ползвал. Разбира се ако някой друг има да каже нещо по въпроса ще съм му много благодарен.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X