Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

    Гледам / колкото виждам толкова /на пазарЯ има какво ли не за какво ли не,но не намирам кратко и ясно написано какви показатели трябва да има една оптика ако речем стреляш с пушка 22 калибър на 50 до 100 или 200 метра,каква трябва да е оптиката ако искаш да биеш с Калашник на 300 метра,каква оптика за Драгунов на 500 метра и какво увеличение,размер,осветяване и каквото там имат тия стъкълца ако искаш нещо да види 1000 метра диня / не се хващайте за динята,че пак отиде темата 8 листа А4 размер.

    Та може ли някой да нахвърля впечатления или знания или какво е чул,видял,разбрал ........за дадените ммммм класове оптики при дадени дистанции или оръжия?

    Ако може и лека класация на кое е добро.

    А наздраве



    пп.Я да го формулирам по-правилно - трябват ми някакви данни кое за какво става,нещо като данните на автомобилните гуми - тоя индекс за натоварване,тоя индекс за скорост,тоя индекс за твърдост на каучука,тоя за зимна или лятна гума..........за да не сложиш трактори на някое Порше или на трактора пистарки от меите.
    Та и със стъкълца та така- при 5 увеличение ще видиш да речем на 300 метра,при 7 на 600 при 10 на километър,а на 20 на кучето бълхите в съседното село.Нещо такова някакво ми трябва,че да знам кое на какво се качва.


    Някой няма ли линк с подобни писания някъде из неща на тия неща,няма значение от езика,ще го мъча някак си?
    Последно редактирано от BENZBOSS; 20-10-13, 14:49.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

  • #2
    От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

    В БГ щатните на АК са бързомерци с 0 пъти увеличение. На пазара се предлагат с увеличение. По-добрия вариант е Калин да ти препоръча за АК или М4 базирана пушка бързомерец без увеличение плюс приставка за пикатини с увеличение плюс такава за нощно виждане. Монтажа е бърз и лесен, кеф ти едното, кеф ти другото, кеф ти и трите. За СВД щатната оптика е с 4 пъти увеличение и не е с мил дот скала с със скала с хилядни (хилядните са 6000, а дот-овете са 6400). Може всякаква оптика да си харесаш, но има една тънкост поне за мен. Обектива. Колкото по-голям, толкова по-добре, ама тогава разстоянието между мерната линия и линията не цевта се увеличава поради големия диаметър на обектива. Трябва да има и корекция на паралакса. Другия вариант е с по-малък обектив но с външен световод, за пореден път препоръчван някакъв АКОГ. До 1500 долара можеш да си вземеш кадърна военна оптика, тествана години наред на няколко континента във всевъзможни условия.
    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

    Коментар


    • #3
      От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

      Мани АКто,него за пример само го дадох,тука много пари това.

      Ако говорим за СКАР 17 хеви / някаква полуавтоматична карабина да речем /дето бие на 500 метра кое с цифрички ако може?
      Ако говорим за Сиг ССГ3000 снайперско пушкало в 308 калибър дето мята на 1000 метра коя оптика е най - подходяща и защо?

      Ако говорим за ЧЗ в 22 калибър дето уж мята на 200 метра коя оптика?

      Ще помогне много ако има цифри някакви,да ремем от до увеличение и от до размер за тая и тая дистанция,а дали вече е на Щаер,Какалашка или Сиг май няма голямо значение.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #4
        От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

        Влез в сайта на Триджикон и ги разгледай, за всяка има даден калибър и технически данни.
        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

        Коментар


        • #5
          От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

          Тичкам

          Мерси


          пп.Какво значи За всяка има калибър?Тая дето е за Барет 50 не става за малко флякало полуавтоматична карабина на 300 метра?
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

            Принципно специалистите, твърдят, че цената на оптиката трябва да бъде поне, колкото цената на пушката. В щатите избор и добри цени - дал бог.

            Коментар


            • #7
              От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

              Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
              Тичкам

              Мерси


              пп.Какво значи За всяка има калибър?Тая дето е за Барет 50 не става за малко флякало полуавтоматична карабина на 300 метра?
              Обикновено оптиките се съобразяват с балистиката на калибъра .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #8
                От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                Така де ма като не намирам оптики по 3 бона какво да правя?Пушката бие на 500 метра и е 3 да речем,оптиката и за тия 500 метра с финтифлюшките по нея е около 1700 кинта НайтФорс,рингове 80 и това е,релсите си идват с нея.Нямами мерак да намирам скъпа оптика,аз съм беден цинцьр,тия много ставали,а аз да съм жив и здрав ще ти кажа дали е така след 15-20 години като се отракам.

                Само дето дилемата е яка,една цена си знаят и една са написали,от 1600 до 1900 са моделите и има поне 15.Ще събирам информация от другите теми явно и ще пиша на листа па после ще засичам защо така.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #9
                  От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Обикновено оптиките се съобразяват с балистиката на калибъра .

                  Е то то по тая логика всичко става,аз съм малокалибрен.Виж НайтФорс Бийст,къса оптика ставала за всичко УЖ.Само дето мисленето е едното пукало да мята на 500,а другото със същия калибър да мята на 1000.

                  Едно на Триджикон гледах му дават пейзажа от 50 метра до 2000 метра.


                  А сега де,трябва да се чете ма ако го има смляно викам дане го дъвча пак.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #10
                    От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                    Дължината и големината на оптиката обикновено не са в пряка зависимост с калибъра . В пряка зависимост с балистиката на куршума е разграфяването и корекциите .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                      Пак аз и прост вьпрос за тия дето знаят отговора.Коя оптика е добра за целта като параметри.

                      Снайпер СИГ ССГ3000 с 24 инча цев и .308 калибьр и пикатини на 0 градуса,ще се стреля с 168 грейн.Стрелба 300-600 метра за начало с идея да порасна до 800 и ако ми излезе кьсмета до 1000 метра.Мишената диня,пьпеш,тиква или в тоя размер,над 700 метра метьр на половинка,че 1000 метра пьпеш кой да носи.
                      Има ли смисьл да му взимам рингове на 20 МОА или парите да ги дам за по-добра оптика,нещо тоя род долу?Идеята да почна с 0 и след това да сложа рингове на 20 как ви се вижда?

                      NightForce
                      1. 8-32x56
                      2. 12-42x56
                      3.
                      5.5-22x50




                      Прьчката идва на 2ри та имам време да ровя.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                        Айде де,не ме оставяйте сам да се мьча,кое според вас става от горе изброените най-грубо?Това с джепане не мога да го тьпча,за другото стькьлце иска.

                        Прегледах старите теми,но там много и разнородно инфо.

                        Вимпел?
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #13
                          От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                          Айде де,не ме оставяйте сам да се мьча,кое според вас става от горе изброените най-грубо?Това с джепане не мога да го тьпча,за другото стькьлце иска.

                          Прегледах старите теми,но там много и разнородно инфо.

                          Вимпел?


                          Вземи си 12-42 модела, но от бенчрест серията.
                          Малко по-евтина е, паралакс коректорът е отпред, вместо отстрани, което го прави по-неудобен за работа, но за любителски цели не се налага да го въртиш често.
                          Задължително с подсветка, полезна е дори и през деня за контраст върху тъмна цел например.

                          Като я взимаш носи си фенер и светни с него в предната леща да огледаш отвътре тръбата на оптиката за груба обработка и евентуални стружки, прах или други боклуци. И ти гледай отпред през обектива, не през окуляра - да не си светнеш в окото...
                          Моят Найтфорс си е доста груб отвътре, но иначе няма проблеми.

                          За пределни дистанции ще ти трябва 20 МОА база (по-добре база вместо рингове), че корекциите и на добрите оптики не стигат, но това после.
                          Като е монтирана оптиката е важно да стои максимално ниско до цевта, е все пак и удобна да ти е.

                          За скалата на оптиката - колкото по-изчистена е една скала, толкова по-лесно се целиш с нея.
                          Сложните скали обаче позволяват измерване на разстоянието до целта, компенсиране на пада на куршума и отклонението от вятъра, но тези неща са от полза за по-сериозна работа.
                          Ако ще ползваш далекомер и метео-станция и ще стреляш за удоволствие по-удобна е простата и тънка скала.

                          Мисли и за двунога (Харис, Паркър Хейл), че е задължителна за снайперова карабина.
                          И монопод отзад помага много.

                          Коментар


                          • #14
                            От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                            Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
                            Като я взимаш носи си фенер и светни с него в предната леща да огледаш отвътре тръбата на оптиката за груба обработка и евентуални стружки, прах или други боклуци. И ти гледай отпред през обектива, не през окуляра - да не си светнеш в окото...
                            Това е като ония виц
                            - Вие гинеколог ли сте?
                            - Не ма мога да погледна..............
                            Това за окото добре,няма да си светна,и морските бинокли така ги гледаме и не си светя по очите,но благодаря за идеята.

                            Няколко вьпроса,от моите.
                            Ако това ще го ползвам не много активно следващите 15 години да речем и ще се стреля в полето,гората,пустинята.... пак ли бенчрест серията да тьрся?Скалата и тя така - кое ще помогне много ако нямам спотьр до задника?Аз сьм от тия дето знаят какво е метьр и колко са в него,на 10 и 100 мога да деля и умножавам/ гений един вид,тук половината ако не е фут не го барат /.Не е задьлжително да е много лесна скалата,но да гадая това на 2 метра ли падна или на 5.Коя скала се учи най-лесно и е най-разбираема,кое я най-разпространена и коя най-видима,полезна при зор и бьрза стрелба?/ Аз бавната оправих та сьм се притеснил за бьрзата,но ако не искате да ви питам след месец пак те сега е момента да науча нещо /.

                            Харис ще да е подпиралото,но гледам 6 модела имат,имат една вьртяща се стойка полезна ако работиш охрана у Вашингтон от покрива,някои модели се монтирали директно без преходник на Сига,но искам да го пипна пьрво пьк после да му взимам двунога,за монопод разбрах.






                            За монтиране на оптиката / АЗ смел и безотговорен / освен базата,ниските рингове,динамометричен ключ от малките и нивомери друго какво ми трябва?Да му взимам ли куршум с лазер за да му тьрся нулата или да пропусна с това?Ако ми потрябва в груби селски условия и нямам начин да пострелям за намирането му това 100 метра мята ли?
                            Зирото на 100 или на 200 метра?
                            Смисьл от пикатини в страни с лазер има ли смисьл,е така за резерва ако мрьдне оптиката?




                            Мислете го така - аз не сьм снайперист,но мога да погледна.Да не дава ГОСПОД ПУПУПУПУ но това ако се наложи да се ползва за нещо друго / война между кварталите / коя оптика ще е добра при движещи се цели и лек сумрак.Тук се стьмнява в 6,много сме ниско та идеята за големи дзьркели сьщо стои.Не искам нещо сьвсем просто,и леко сложното ще го уча както и абсолютно простото,но кое е най-универсално като скала и параметри при тия условия?Ако реша да стрелям по хварчило на 200-300 метра коя скала и параметри на оптиката ще са добри?


                            А и още нещо - Паралакса ще гледам да е от страни,че мисля за карабина с оптика и там такова ще да е,че няма да стрелям само легнал на пьпа си с нея та като ще ми свикват рьцете с нещо поне врьтките му да са на едно и сьщо място.

                            И още нещо - това на сухи тренировки дьржи ли?Взел сьм му Снап-капс от тия с пружината вьтре ма да питам преди да почна да си щтракам в коридора.



                            Пьлен с вьпроси като такова с витамини,ще извинявате ма сега почвам.
                            Последно редактирано от BENZBOSS; 25-10-13, 17:26.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #15
                              От: ОПТИКА - кое за къде защо и колко???

                              http://www.accu-shot.com/Stud_Mount_Monopod.php

                              Вьпрос за монопода - какьв ьгьл минимум ми трябва като го избирам за тия дистанции горе?Никьде не намирам кое защо се монтира в смисьл какьв ьгьл му трябва в зависимост от дистанцията,калибьра и грейн на фишека.

                              Долу горе?

                              Ринговете с нивомер / ако така се казва де /,ьгломер или голи да ги взимам?
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X