Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

    Доста хора се интересуват как да заживеят в Норвегия а на мен започна да ми омръзва да обяснявам през седмица едно и също.

    И така драги ми патиланецо ...
    В кой град зависи от теб (информацията, която аз имам е изключително за Берген). Каква работа, пак от теб. Ако си кадърен ще си намериш. На мен лично не ми се е налагало да си търся работа но съм помагал на няколко човека. Трябва ти кеш за да преживяваш 1-3 месеца, докато изскочи нещо. Квартирите варират доста. Зависи какво търсиш. В момента плащам 2266 лева за 50 квадрата етаж от къща на 10 метра от морето. В общи линии под 1000 лева ( трябва да живееш с някой ) няма спане. Ако не знаеш английски няма смисъл да си губиш времето. Никой няма да те вземе. Ако има кой да те посрещне супер, ако няма кофти. Цените са неприятни за новодошлите но съвсем нормални за работещ човек. Росича може да помогне с доста инфо ако има мерак. Пича си намери работа още от България. Отговарям на въпроси само в темата.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

  • #2
    От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

    Колега,да попитам за работа като готвач имам ли шанс-по-принцип търсят ли се,имам и диплома(преведена и легализирана),мисълта ми е пристигам там на място и отивам да кандидатсвам за място за готвач,може ли да се преборя за него като се има предвид че съм Българин,като се има предвид,че не се славим с добро име заради да не назовавам всички знаят кого имам предвид,мерси предварително за отговора.

    Коментар


    • #3
      От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

      Как стои въпроса с лова на едър дивеч?
      Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
      Dacia Duster 4WD

      Коментар


      • #4
        От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

        Освен английския с каква приблизителна сума трябва да се тръгне от тука? А за някакви документи с които трябва да се разполага? И кой точно е човека когото споменаваш?
        Иво (таксито) Андреев
        0988 91 80 50
        Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

        Коментар


        • #5
          От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

          Завода " NERA " работи ли ?
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • #6
            От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

            Кога ще се осъществи осуетеното ни яхтено напиване?
            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

            Коментар


            • #7
              От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

              Първоначално публикуван от _Константин_ Преглед на мнение
              Как стои въпроса с лова на едър дивеч?
              В района само определени хора имат право да трепят елени. С някакъв специален статут са. Друг едър дивеч няма.

              Първоначално публикуван от suzuki team Преглед на мнение
              Освен английския с каква приблизителна сума трябва да се тръгне от тука? А за някакви документи с които трябва да се разполага? И кой точно е човека когото споменаваш?
              Зависи дали имаш уредена квартира предварително. Ако не ще трябва да спиш на хотел докато си намериш и ще ти излезе солено. При уредено спане 2-3 хиляди евро ще ти стигнат за около 2-3 месеца само за най необходимото.

              Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
              Завода " NERA " работи ли ?
              Нямам представа какъв е тоя завод но мога да питам.

              Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
              Кога ще се осъществи осуетеното ни яхтено напиване?
              Преди декември в Берген, след това в Балчик
              О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

              Коментар


              • #8
                От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                Малко информация от мен:

                Принципно първо човек трябва да се регистрира в полицията. По интернет се запазва час в емиграционните служби и в уговорения ден и час се кандидатства за разрешително за престой и работа. От миналата година са премахнати ограниченията за българи и румънци и значително по-лесно се издава разрешителното.


                След работното разрешение се отива в данъчната служба да се изкара tax deduction card/данъчна карта, която се дава на работодателя, който ви удържа данъците преди да ви е превел заплатата. Ако нямате такава карта, той е задължен да ви таксува 50% от заплатата за данъци. Данъците са около 36%, но за тези които остават под 2 години има опция да намалят данъците до 10%, като това се заявява при издаването на картата за данъци. Всичко за данъците трябва да се формира до 30 април, крайна дата. От тази дата се зачита следващата година.

                След като се издаде данъчната карта трябва да отидете и да си изкарате идентификационен номер(ЕГН), чрез който например може да си прекарате интернети да си отворите банкова сметка,където пък ще ви бъдат преведени парите от работодателя, щото кеш не се плаща освен ако не е на черно.

                Проблема с квартирите е голям, трудно се намират, наплива е голям.За да си намерите квартира трябват препоръки от норвежец, като можете да попитате работодателя дали може да съдейства. Плащат се обикновено 2-3 наема напред като депозит плюс наема за месеца.

                Сайт за работа и квартири - finn.no, hybel.no

                Има едно много допринасящо за информацията нещо,нарича се онлайн преводач. Като не разбирате норвежки, отивате на преводача ипочвате страница по страница, изречение по изречение, дума по дума, колкото и да е неточен превода, по-добре отколкото нищо да на знаете.

                С желание всичко се постига. Зависи кой колко е решен да даде от себе си, за да постигне целите си. Не е лесно, но не и невъзможно.

                Коментар


                • #9
                  От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                  Първоначално публикуван от iliykata83 Преглед на мнение
                  Колега,да попитам за работа като готвач имам ли шанс-по-принцип търсят ли се,имам и диплома(преведена и легализирана),мисълта ми е пристигам там на място и отивам да кандидатсвам за място за готвач,може ли да се преборя за него като се има предвид че съм Българин,като се има предвид,че не се славим с добро име заради да не назовавам всички знаят кого имам предвид,мерси предварително за отговора.
                  Не мисля, че трябва да се срамуваме или да бъдем с ниско самочувствие заради това че сме българи. Норвежците не са нито по-кадърни, нито пък пък по-работливи. В предишната фирма, в която работих допреди няколко години са работили само норжвежци, до момента в който шефа наема поляк, който работи много по-организирано и добре от тях. След известно време персонала в производството е заменен изцяло с чужденци. Не се чувствам дискриминиран заради произхода си. Човек бива оценян според знания, умения, способности. Фирмата в която работя в момента има хора буквално от цял свят - около 40 националности от всички континенти.

                  Необходими документи:
                  Паспорт. Лична карта също минава понякога, така казват, не съм пробвал. За регистрация в полиция, банка, данъчно - червен паспорт задължително.
                  Дипломи и сертификати -всички видове ,които имаш-преведени и легализирани. Най-лесно е да ги преведеш на английски.
                  Препоръки от работодатели - също преведени. Много държат на тях. Трябва да има лице за контакт с англиски в случай че искат да се свържат с бившите ти работодатели .

                  Дипломите от България могат да се приравнят с норвежката образователна система. Институцията, която се занимава с това е NOKUT. По желание можеш да кандидатстваш за признаване на дипломата, получена в БГ. За повечето професии обаче е безполезно да се прави, тъй като е по-скоро въпрос на добра воля от страна на работодателя дали ще иска да те наеме с диплома от БГ, и то ако изобщо тя има някакво значение за конкретната позиция... за намирането на работа много фактори могат да повлияят и всички са относителни. Доколкото знам, задължителна регистрация на дипломата в НОКУТ се изисква за специфични професии като лекар, зъболекар, учител. А относно регистрацията в Полицията/ UDI, тя е задължителна дори и да нямаш все още работа. В рамките на първите три месеца след пристигането ти, трябва да се регистрираш като търсещ работа (job-seeker), което ти дава право на престой за още шест.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                    А какво като документи, такси, лицензи е нужно за да ловиш риба в реки, езера и в морето?
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                      На морето можеш да ловиш свободно колкото си искаш без никакви проблеми. Доста риба има. За реки и езера се заплаща. Мисля че беше около 200 крони (50 лв) на ден. Билет се купува от пощата.
                      Последно редактирано от rosicha; 20-10-13, 20:54.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                        А какво може да накара един разумен трезвомислещ човек да напусне слънчева Испания и да се забие там гдето се полудява и са полудели? В смисъл с какво чак пък толкоз модерна стана таз Норвегия?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                          Първоначално публикуван от cheto Преглед на мнение
                          А какво може да накара един разумен трезвомислещ човек да напусне слънчева Испания и да се забие там гдето се полудява и са полудели? В смисъл с какво чак пък толкоз модерна стана таз Норвегия?
                          Работа, спокойствие...неведоми са пътищата. Освен това, Дроба не дава вид на...как да кажа...нелуд. . Според мен се вписва.
                          42

                          Коментар


                          • #14
                            От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                            Следващия път като ти се разболеят децата, заведи ги на слънце, слънцето лекува, когато ти дойде сметка за парно, сложи я на терасата на слънце, слънцето оправя сметките, редовно си напичай спестовната книжка, така бързо ще се напълни с парици за черни дни, образование на децата и разбира се жилище и хубав автомобил.

                            Ако само със слънце се просперираше, то Африка щеше да е една огромна Швейцария, да да ама не.

                            Иска се ред, дисциплина, закони, манталитет, морал, разум и топки, все неща, които са рядко срещани по топлите страни, няма нито една държава с испаноподобен климат, която да е по-уредена и просперираща от коя да е северна държава в Европа.


                            Първоначално публикуван от cheto Преглед на мнение
                            А какво може да накара един разумен трезвомислещ човек да напусне слънчева Испания и да се забие там гдето се полудява и са полудели? В смисъл с какво чак пък толкоз модерна стана таз Норвегия?
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Що щъ в Норвегия и щът ли ме там.

                              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                              Иска се ред, дисциплина, закони, манталитет, морал, разум и топки, все неща, които са рядко срещани по топлите страни, няма нито една държава с испаноподобен климат, която да е по-уредена и просперираща от коя да е северна държава в Европа.
                              А дали не се иска да имаш нефт и други природни ресурси в големи количества?
                              "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X