Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От щракането до...фотографията!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: От щракането до...фотографията!

    Здравей,

    И аз се присъединявам към еретичните съвети - "М" не е за всекидневно снимане Докато нагласиш бленда и скорост, губиш ценни секунди. От гледна точка на точността, предполагам че си нагласяш светломера да е по средата (на нулата), което означава че се съгласяваш с автоматичното мерене от апарата. Т.е. това което процесора го смята за една милимунда от секундата, ти го правиш за секунди. Не си струва. За снимки като тези които си показал ползвай обикновеното матрично мерене - на никоните то е доста добро. Ако пък видиш че тенденциозно се опитва да те подведе (гледаш хистограмата след кадър, нали?), набий му една корекция от +/- 1-2 в правилната посока. Примерно при мен канона иска корекция от +2 на сняг, иначе недоекспонира.

    За широкото мога да ти препоръчам Tokina 11-16. И аз ще си го взема някой ден. Хората правят чудесни снимки с него, а за нощни снимки на звезди, метеорити и Млечен път се оказва че е един от най-добрите. Това което ме притеснява в него е че в "тесния" край стига само до 16мм, но пък като е гарга - да е рошава.

    А това че пейзажите стават само на широки обективи е мит. Доста хора познавам които правят перфектни пейзажи с китовите 18-55. В канонския форум пък има 60 страници тема за пейзажи с телеобективи - чудесни са. Всъщност доста по-трудно е да извадиш хубав кадър със супер-широкоъгълен обектив. Перспективата става особена, обектите се смачкват, започват да се губят представата за реалните размери. И ако нямаш подходящ преден фон, на който да наблегнеш - губиш кадъра.

    Така че помисли дали наистина ти трябва такъв обектив... Тези пари може да се налеят в други неща. Примерно един хубав статив и нафта за джипката, за да те закара на апетитни за снимане места
    Последно редактирано от ivanatora; 11-10-13, 11:20.

    Коментар


    • #17
      От: От щракането до...фотографията!

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      Та като широк...за Никон d5100 какво бихте ми препоръчали.
      Принципно на доста места препоръчват ако има средствата да еAF-S DX Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5G ED,но съществуват и варианти за други като Токина 12-24mm f/4 DX II,Сигма 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM от Сигмата може и евентуално 10-20mm f/3.5 EX DC HSM /само ,че...цената на втората Сигма е еднаква с тази на Никора.../
      Разбира се има и още доста широки,но...ценово са над бюджета ми/то и тези не са ми по джоба,но по-мога да направя нещо по въпроса!
      Та...какво е за предпочитане?
      П.П.Доста изчетох по форумите,но...мненията са доста разнопосочни/дори имам чувството,че доста хора хвалят това с което снимат /
      Доста и снимки с въпросните обективи изгледах,но...там пък опира до колко може да снима ..снимащия а и след това колко е добър с пост обработката,та и там малко не е много сигурно като критерии...
      Та...предвид окаяното ми финансово състояние принципа проба/грешка не мога да си го позволя.Зато искам и съвет...
      Предварително ви благодаря приятели!
      Поздрави!
      Ако четеш във фотофорума и чакаш да ти каже някой " а така, те това е върха и всичко друго е боклук " , трябва да приготвиш пари, колкото за 3-4 джипа..Винаги има по-добро. Това, което ти трябва е един 70-300 VR за 550 лева и една Токина 12-24/4 за още 500 и си готов..другото са безсмислени финансови напъни, а резултата няма да бъде кой-знае колко по-различен. Ама око си трябва..преди време продадох стария си Никон на едно момиче на 16 г., защото ми "отесня". Като ѝ видях снимките след време ми скри шапката, НО ...беше художничка , а ние като сме инвалиди в това отношение трябва да снимаме като изоглавени , та белкем от 200 кадъра един да става за показване пред хората. Послушай и Търтея..композиция и перспектива се учат от книжките..
      0899 шест5313нула
      За всекиго по нещо

      Коментар


      • #18
        От: От щракането до...фотографията!

        Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
        Ако четеш във фотофорума и чакаш да ти каже някой " а така, те това е върха и всичко друго е боклук " , трябва да приготвиш пари, колкото за 3-4 джипа..Винаги има по-добро. Това, което ти трябва е един 70-300 VR за 550 лева и една Токина 12-24/4 за още 500 и си готов..другото са безсмислени финансови напъни, а резултата няма да бъде кой-знае колко по-различен. Ама око си трябва..преди време продадох стария си Никон на едно момиче на 16 г., защото ми "отесня". Като ѝ видях снимките след време ми скри шапката, НО ...беше художничка , а ние като сме инвалиди в това отношение трябва да снимаме като изоглавени , та белкем от 200 кадъра един да става за показване пред хората. Послушай и Търтея..композиция и перспектива се учат от книжките..
        Благодаря отново за съветите на всички!!!
        По отношение на обективите...и моето мнение клонеше точно към тази комбинация,само...откъде тия обективи на тия пари....
        п.П.Редовно преглеждам фотобазара във Фото форума...и за толкова време единствено веднъж мярнах за няколко дни дългия/70-300/ и то на 650-700лв.
        Токина 12-24 не съм виждал хич/говорим за втората серия с мотора,че иначе за 500-600лв. ръчнофокусен не си заслужава!/
        Поздрави!
        Последно редактирано от lubashki777; 11-10-13, 13:21.
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #19
          От: От щракането до...фотографията!

          Ето още няколко кадъра,които ми се иска да са тук в началото на темата.
          Бялата река...









          Любов...



          П.П.Част от снимките от Бялата река са снимани със Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM,
          предоставен ми за проба от приятел/Стефко Чертоянов/,за което съм му много благодарен!
          Убедих се тогава в това,че колкото и качествен и хубав обектив да сложиш на апарата си,е нужен определен брой снимки ,за да се опознаете и да знаеш в определени условия какво можеш да очакваш от него.При мен не се получиха някакви шедьоври от техническа гледна точка,защото ми беше меко казано чужд и дори странен този обектив!
          Поздрави!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #20
            От: От щракането до...фотографията!

            Следи базара..изпадат за 550 често 70-300 VR. А за късо варио малко се усложняват нещата..забравих, че си без мотор, що не взе едно д300, знаеш ли така колко супер безмоторни обективи пропускаш?
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • #21
              От: От щракането до...фотографията!

              Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
              Следи базара..изпадат за 550 често 70-300 VR. А за късо варио малко се усложняват нещата..забравих, че си без мотор, що не взе едно д300, знаеш ли така колко супер безмоторни обективи пропускаш?
              Ами...тогава нямаше с кого да се консултирам,пък и решението ми за закупуване беше импулсивно...
              Най-вероятно ще се наложи широкия да го купувам нов/което два пъти над тези пари /,а за дългия така или иначе ще изчакам малко,може и да изкочи нещо в базара...
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #22
                От: От щракането до...фотографията!

                Защо да ги пропуска - става почитател на ръчното фокусиране. И без това пейзажите няма да тръгнат в галоп нанякъде.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #23
                  От: От щракането до...фотографията!

                  Поддържам мнението на Търтьо. Любашки, композицията е основното място, в което трябва да реализираш напредък.
                  Засега не си намерил своя изразен стил. Какво имам в предвид ?
                  Когато видя снимка на Жоро Хаджиев, дори във фейсбука, аз веднага разбирам, че е негова.
                  Предполагам и при теб е така .
                  Чети за преден, заден план, водещи диагонали, дълбочина на изображението, контрасти, контрпункт и гледай по сайтовете за картини.
                  От художниците има какво да научим.
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #24
                    От: От щракането до...фотографията!

                    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                    Защо да ги пропуска - става почитател на ръчното фокусиране. И без това пейзажите няма да тръгнат в галоп нанякъде.
                    Е да де, стига на предния план да няма галопиращ кон , досадно ми е лично на мен ръчното фокусиране, разглезили сме се, единствено с някой Цайс бих направил компромис
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #25
                      От: От щракането до...фотографията!

                      И аз така, но само ако е завит на някой средноформатен Хаселблад и то лентов.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #26
                        От: От щракането до...фотографията!

                        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                        И аз така, но само ако е завит на някой средноформатен Хаселблад и то лентов.
                        Абе и дигиталните не са лоши:

                        http://magazin.photosynthesis.bg/off...822200021.html

                        Ама ако се разхождаш с това чудо, трябва да заделиш и некой лев за един два Калашника, с които да го увардиш
                        0899 шест5313нула
                        За всекиго по нещо

                        Коментар


                        • #27
                          От: От щракането до...фотографията!

                          77199 лв.

                          хора, вие сериозно ли ми казвате, че след 1-цата няма десетична запетая!?!?!?
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • #28
                            От: От щракането до...фотографията!

                            Ако ти не се бъзикаш, то ние сме напълно сериозни. Аз за това писах ЛЕНТОВ. Ще мина само с един статив вместо с два Калашников.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #29
                              От: От щракането до...фотографията!

                              Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                              77199 лв.

                              хора, вие сериозно ли ми казвате, че след 1-цата няма десетична запетая!?!?!?
                              Запетая нема Иване, ама интригуващото е друго, а именно, че има люде дето му избиват парите на това за една фотосесия...като щракнат няколко цици и дупета да речем за деда ти Хю Хефнър...
                              0899 шест5313нула
                              За всекиго по нещо

                              Коментар


                              • #30
                                От: От щракането до...фотографията!

                                И аз да кажа, че хубави снимки стават когато има и собствени, и хвърлени сенки.

                                Т.е в композицията да има и светли, и тъмни петна. Тогава седи добре. Гледай да обхванеш обекта целия, от някоя характерна точка, а не да има изрязани части или да е твърде дребен с много фон.

                                Гледай фона да подчертава обекта, а не се конкурира с него.

                                Например да снимаш бели рози на бяла стена в 12 часа наобед не е добре.

                                Избягвай да снимаш наобед, рано сутрин или късно вечер, защото се губят или собствените сенки, или хвърлените, или пък няма светлина.

                                Най-добри снимки стават сутрин към 9-10 часа или вечер към 4-5 часа, ама зависи и от времето.

                                Когато видиш и цвят в светлосенките, а не само сиво-черно, тогава вече си постигнал хубава рисунка.
                                Гледай да получиш и подчертаване на контурите с тъмно. Учила съм рисуване и композиция за кандидат-студентския изпит по архитектура, а и после рисувахме, та това го правехме с молив, за да изглежда добре.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X