Обява

Свий
Няма добавени обяви.

21ви век интервю за работа

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 21ви век интервю за работа

    Здравейте,

    Кандидатствах за позиция Началник производство в една на пръв поглед добре подредена фирма в Габрово.
    Данните за годишния оборот и отзивите за фирмата, до колкото ги има бяха добри.
    Реших да споделя понеже излизайки от интервюто в мен бушуваха много силни емоции и смятам, че това на което попаднах трябва да се сподели. Не посочвам фирмата от незаслужена коректност.
    Бидейки така развълнуван изпратих мейл до офиса в София, но май че съм бил интервюиран от единия от собствениците.

    На вниманието на собствениците.

    Уважаеми дами и господа,


    Ако участвате в ръководството на бизнеса ви, може би долните редове ще представляват за вас обратна връзка.


    Имах честта да кандидатствам по обявената в заглавието позиция, за производствената ви база в Габрово.
    Тази сутрин се явих на интервю.
    Влизайки в административната сграда на Фирмата, останах с впечатлението за добре управляван бизнес. Двете нови аудита А8 леко разваляха иначе подредената обстановка.
    Личен състав ме покани при "Шефа".
    Ще се опитам да предам разговора възможно най-подробно.
    - Ти кой си...а да - промърмори Шефа, след като госпожата Личен състав му показа CV-то ми.
    - Ами при нас съ работи на смени - продължи той - там ша видиш как са нещата...ОТК-то май е част от тая работа.
    - Той кандидатства само за Началник производство - включва се госпожата от ЛС.
    - А, тъй ли! Ами то ти занимавал ли си съ с производство? - заравя нос в CV-то ми Шефа - Я Идеал Стандарт...Никром... - започва да изброява някъде от края, без да обърне внимание на последните две позиции, които са именно производствен мениджмънт.
    Упорито замълчавам и го оставям да продължи.
    - Там трябва да съ стегнат нещата, ти шъ видиш, ама ни мой там една да ми дойде по джапанки...трябва дисциплина малко...не са толкоз прости нещата при нас - най-после ме поглежда в очите Шефа.
    - Вижте, за мен ли става въпрос или за някой друг кандидат? - не издържам аз - Ако е за мен - да занимавал съм се с производство и операции и частта ред и дисциплина е най-малкото, което мога да ви предложа.
    - Да, бе ти ги знаеш нещата, ама при нас е малко по-особено - очевидно не включва Шефа - к'ви пари ша искаш?
    - Не мога да отговоря, докато не се запозная по-подробно с мащаба на дейност, със задълженията и отговорностите ми...
    - А бе, ред трябва и там да съ следи кат ти дойдат преформите, там колко... то ни мой да дойдат 100хил. епруветки, пък да излязат 80хил. - очевидно започва да ми разказва задълженията и отговорностите Шефа.
    - Добре, няма нужда - прекъсвам го аз - бих искал да видя за кои процеси от веригата на доставки ще отговарям и какви са инструментите с които ще разполагам.
    - ?!? - Шефа и ЛС ме гледат без да мигат.
    - Нека да подредим процесите на кратко - Клиентска поръчка - Планиране и Доставки на материали - Планиране и Производство - Управление на качеството - Експедиция - Фактуриране - изброявам на бързо аз и питам - Началник производство за кои процеси ще отговаря?
    - Не бе, само за производство. Там кат ти дойдат епруветките ги даваш на механиците и те си знаят. Ти шъ гледаш колко е брака и там в някаква програмка...
    - Именно. С каква система си управлявате материалите и графиците за производство - ERP, складова програма?
    - А бе то си има ISO там, ама той друг съ занимава там...
    - Може ли да видя организационната структура на фирмата и да задам няколко въпроса по нея?
    - Каква организационна структура, ний нямаме - отвръща Шефа, вече видимо ядосан.
    Госпожата от ЛС го поправя, че има и отива да я търси. Неловко мълчим докато се върне.
    Дава ми папка с документи от ISO и разгръща една страница, на която има нещо като организационна структура състояща се от десетина кутийки.
    Разглеждам на бързо и питам:
    - Началник производство кои процеси ще управлява? В коя кутийка? - питам без да посочвам кутийката "Производство" с двете подчинени под нея - "Преформи" и "Бутилки"
    - Ми ти трябва да си тука - отговаря Шефа и посочва кутийката "Маркетинг"
    - Не, не - намесва се ЛС - Той е Производство.
    - Добре, а за коя точно кутийка кандидатствам аз - продължавам аз?
    - За директор производство - отговаря ЛС.
    - Не бе, той шъ е само в Бутилки - казва Шефа.
    - Значи кандидатствам за Началник цех? - питам аз.
    - Да, ама сте си за всичкото - казва ЛС.
    - Как така? И за двата цеха ли ще отговарям? Значи съм в горната кутийка - посочвам Производство.
    - Не, не то в Преформите си има друг човек - казва Шефа.
    - Ако ви дойде външен одит по ISO и иска да се срещне с директор производство, вие при кого ще го заведете? При мен или...
    Тук вече и двамата започват да говорят несвързано. Затварям папката и казвам:
    - Съжалявам. Не разбрах за какво кандидатствам, нито какви ще са ми задълженията и отговорностите.
    - Ми явно причината е във вас - казва Шефа.
    Пожелавам им всичко добро и излизам.
    Вече фасадата на администрацията не ми прави никакво впечатление. От двете лъскави аудита А8 едното го няма.
    Из ума ми се редуват квалификации от сорта "долнопробно" и въпроси от типа "кой му даде на този да управлява дейност".
    Конкретно Шефа ми е до болка познат профил. С такива съм се сблъсквал не веднъж. Асоциацията ми е за технолог в синя манта с шублер, химикалка и смачкани листчета в горното джобче.
    Крайно неорганизиран, безрезултатен и безполезен. Само силно пресиране може да изтръгне от него някаква полза.
    Обратно - не бих си позволил да държа за лице на бизнеса такъв тип, още по-малко бих му доверил управление.
    Нямам намерение да контактувам повече.


    Нищо лично,
    Подпис

  • #2
    От: 21ви век интервю за работа

    Защо ли ми е познато . Колега в тая фирма не знаеш ли, че е така?
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      От: 21ви век интервю за работа

      Здрасти. Мен ми е доста по-интерсно как такива хора са на позиция, от която да зависи нещо повече от снегопочистване? Или може би преди това са били ок, но са се поизнервилии вече нямат сила за нищо... Със сигурност има още доста празни ниши, защо не започнеш нещо свое?
      ;-)
      Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
      нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

      Коментар


      • #4
        От: 21ви век интервю за работа

        Позицията е собственик.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #5
          От: 21ви век интервю за работа

          Първоначално публикуван от ikristiqn Преглед на мнение
          Здрасти. Мен ми е доста по-интерсно как такива хора са на позиция, от която да зависи нещо повече от снегопочистване? Или може би преди това са били ок, но са се поизнервилии вече нямат сила за нищо... Със сигурност има още доста празни ниши, защо не започнеш нещо свое?
          Най-добрият вариант е да работиш за себе си, ама кой точно ще е успенията бизнес, и то в дадения регион? А си трябват и познания. Аз знам свободни ниши с добри перспективи, ама като не съм в час с тематиката...
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #6
            От: 21ви век интервю за работа

            Колега, очевидно тази фирма не е за вас. Ще си намерите по-подходящо място.
            Но защо се нервирате? Според вашето описание фирмата е Успешна и просперира, при това при текущото управление. Което значи, че собствениците си знаят работата и са си намерили начина да се справят
            Успех

            Коментар


            • #7
              От: 21ви век интервю за работа

              На ваше място още при въпроса:"Ти кой си?"щях да затворя вратата от вън.Ако при така описаното "интервю" делата на въпросната фирма вървят,значи с малко компететност ще хвръкнат.

              Коментар


              • #8
                От: 21ви век интервю за работа

                Фирмата просперира точно защото собствениците са такива и защото е българска.

                В нормална държава голяма част от собствениците биха били на топло.
                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                Коментар


                • #9
                  От: 21ви век интервю за работа

                  Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                  Фирмата просперира точно защото собствениците са такива и защото е българска.

                  В нормална държава голяма част от собствениците биха били на топло.
                  Точно! Този тип "мениджъри" не са успешни защото имат качества за такива, а защото те играят в друга лига, където "обикновенните" катастрофират челно....
                  В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                  Коментар


                  • #10
                    От: 21ви век интервю за работа

                    Ще се опитам да отговоря на всички.
                    Не хленча, че не са ме "взели" на работа. Споделям случка, която е емблематична за състоянието на икономиката ни.
                    Дали знам, че в тази фирма е "така" ли? Не. И не ми трябва да знам. Не подбирам фирмите по този параметър. Знам, че е "производство" и че всички общовалидни аспекти на управление на производство са валидни и за тази фирма.
                    Факта, че фирмата има сериозен годишен оборот ми говори за потенциал за внедряване на добри практики, такива каквито съм научил и разработвал в други фирми, в т.ч. и в чужбина.
                    Останах изненадан, че след толкова години присъствие на пазара тази фирма е все още на това ниво на управление. Това показва две неща:
                    - както бях писал някъде, от огромно значение за развитието на един бизнес е произхода на капитала; а до колкото разбрах тази именно фирма е рожба на едни бивши величия от утвърден импорт-експортен канал на бившата соц. държава;
                    - потенциала за подобрение е огромен, или дори каквото и да направиш в тази посока ще е все подобрение;
                    Първото е именно емблематичноста за състоянието на икономиката ни. Управителите нямат и хабер от управление на бизнес, още по-малко от добри практики, но в БГ е достатъчно да знаеш кога и на кого да се обадиш.
                    В конкретния случай големия годишен оборот не означава големи печалби - сигурен съм, не и с такова управление. Принаждането на стойност при тях не е продукт на ноу-хау, а по-скоро на специализирани машини, което ще рече висок начален капитал. Чийто произход вече коментирах.
                    Та така...
                    За сравнение преди две седмици бях на интервю с немска производствена фирма, за позиция оперативен директор.
                    Ако искате мога да разкажа, за да направите сравнение.
                    Важното е, че разликата е огромна и във всички аспекти. Дори и в двете аудита А8, макар и с обратен знак.
                    Разликата вероятно може да се измерва в поколения.
                    ...

                    Коментар


                    • #11
                      От: 21ви век интервю за работа

                      Чудесна тема ...Аз ще се включа с две случки по късно....Цирк някакъв си беше...
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 21ви век интервю за работа

                        Първоначално публикуван от petar_ray Преглед на мнение
                        ...
                        За сравнение преди две седмици бях на интервю с немска производствена фирма, за позиция оперативен директор.
                        Ако искате мога да разкажа, за да направите сравнение.
                        .....
                        Искаме
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #13
                          От: 21ви век интервю за работа

                          ...
                          И за да не оставям погрешни впечатления:
                          Съвсем не упреквам собствениците, които и да са те, че са неграмотни. Упреквам ги за това, че се опитват да управляват нещо от което имат само повърхностна представа.
                          Нищо не им пречи да продължат да притежават, без да управляват, не и на оперативно ниво. За това ниво има специалисти.
                          Добили са правото да притежават, без да са извървяли пътя на управлението. На грамотното управление.

                          Коментар


                          • #14
                            От: 21ви век интервю за работа

                            Проблема за съжаление съществува в поне половината български фирми, да не казвам друга цифра. За съжаление в регион като нашия няма голям избор за работа. Ако пък ако фирмата е читава, е пълно с хора на някой, дето не знаят какво работят и защо освен да се разпишат на фиша са там. Имам роднини, работещи в световно наложена компания, в българския клон - нещата са същите, просто шефът в България е такъв, съответно начина на работа. От централата явно не им дреме много, щом има печлба и нещата вървят. Но познавам и хора в представителства на чужди фирми в БГ - ами друго си е, работи се като в "белите" държави. За съжаление не виждам скоро как ще се промени отношението към персонала в България.
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • #15
                              От: 21ви век интервю за работа

                              Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                              Искаме
                              Интервюто беше в друг град, в който не бях ходил. Рано сутринта, т.е. трябваше да пътувам в стегнат график. Не можах да намеря адреса на хотела в бгмапс и се доверих на GPS-а. Той разбира се ме подведе и ме прекара през магистрала, което добави едни 50км към маршрута, т.е. поне половин час.
                              Предупредих междинно, но пристигнах със 15мин. закъснение.
                              При влизането ми в конферентната зала знаех само, че става въпрос за новооткриващо се производство, лека промишленост от среден мащаб, не знаех националност.
                              Посрещнаха ме прави, подадоха ръка и се представиха. Попитах на какъв език ще разговаряме, отговориха - на английски.
                              Извиних се за закъснението си, те от своя страна ми благодариха за явяването ми и изказаха надежди всичко да е наред с пътуването ми.
                              През цялото време тези хора съзнаваха, че разговарят с евентуалния си бъдещ оперативен директор и се стараеха да изразяват уважение.
                              За да се явя на това интервю всички са наясно, че съм минал две нива на предварителен подбор - едно в HR агенцията и второ от самата фирма.
                              Представиха се. Беше общо представяне, без детайли за компанията. Специално се извиниха за това, че не могат да я представят - причината: компанията е на стоковата борса и всяка разпространена информация по повод откриване на нов плант би представлявала интерес за пазара на акции.
                              Помолиха ме да се представя. Те разбира се са запознати с CV-то ми и този ход има за цел да установи комуникативните ми способности. Представих се подробно.
                              Следваше етап за проверка на квалификациите и съвместимост на школите. Той се състоеше от две части - собствено представяне и въпроси от тяхна страна. Някои бяха подвеждащи, но имат за цел именно синхронизация. Развихме теоретични ситуации по производствен мениджмънт. Нахвърляхме и основни линии на бюджет.
                              През цялото време си водеха записки - всеки по отделно.
                              Следваха въпроси от общ ангажимент - релокация, семейство, планове.
                              Тук подходиха предварително и питаха за заплащане. Казвам предварително, защото заплащането се коментира на първа среща, само когато подбора трябва да бъде в съкратена версия и/или заплащането е критерий за подбор. Задължително си имат бюджет за позицията и са наясно с нивата и пазара на труда.
                              Отговорих условно, като им обясних, че не редно да го коментираме, след като не знам почти нищо за бизнеса. В интервюиращия екип имаше един българин и само той настоя за точни цифри. Дадох обхват от-до, но и това не го задоволи, та се наложи да го притисна с няколко заплатоформиращи въпроса.
                              Имаше традиционна заключителна част.
                              Интервюто продължи час и половина. Изпратиха ме също толкова учтиво, колкото ме посрещнаха. С нищо не дадоха да се разбере кой и какво. Никакви демонстрации на статус. Изключително вежливи. Ангажираха се с обратна връзка.
                              ...

                              Направете си сами паралел.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X