Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тръгнахме за Сърбия, пък...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тръгнахме за Сърбия, пък...

    Вчера (събота), по-ранобудните знаят, че валеше... Хм, викам си, в такова мрачно време, най-добрата профилактична терапия против семейни скандали д нервни жени е... пазаруването. Но-о-о-о, тъй като това от своя страна страшно изнервя мъжете , решихме да съчетаем полезното с... културното и да отскочим до Сърбия - да видим Погановския манастир, до който така и не сме ходили, да тестваме рекламираната във форума тамошна кръчма, да си попълня аз запасите от dunjevača, vilijamovka + някоя евтина кутия цигари, пък другите - да си пазаруват к`вот си сакат. Идеята се прегърна от цялото сеЙМЕНство и бодро потеглихме към Калотина. В някакво адско задръстване се източваме по Околомръсното, решаваме да минем през "Люлин", ама и там някакъв ужас и след един час се нареждаме на скромната окуражаваща опашка на КПП-то (слава Богу, гастарбайтерите се се изнесли най-накрая), като... тамън да ни дойде редът, дъщеря ми едно така лекичко и невинничко се сепва: "Ох, забравила съм си личната карта !"
    #@%$*!!! Нали десет пъти попитахме: взели ли сте си лични карти ?! Да, де, ама някои хора са вечно със слушалки от i-siktir на ушите, та така - връщане за лична карта и идване наново, изяждаше деня. Боголюб-младши, комуто бях връчил ключовете от колата, с намерение да се отдам на алкохолни дегустации сложи край на разправията като рязко с обратен завой излезе от колоната и потегли към недрата на родна мрачна и дъждовна България. За миг помислих, че може да ни подгонят поради подозрителния ни "маньовър", но поне това не се случи. Г-жа Боголюбова, убедила се през годините, че повечето мрачни мисли на съпруга й се лекуват... през стомаха предложи палиативна мярка: "Тук по пътя нали имаше един турски тираджийски ресторант, да вземем да седнем там, че дойде обедно време и да решим какво да правим ?"
    Така-а-а-а, ресторантът беше доста далече от качеството на известния на всички "Истанбул" на майстор Неджо (магистрала "Тракия"), че и по-скъп, явно като за гранична зона, но се ядваше и имаше wi-fi. Похапнали, времето изведнъж се проясни, та се замислихме за "кОлтурен туризАм": абе тука нали е Знеполието - софийската "Света гора", пълно е с манастири тип Разбоишкия , да вземем, вместо Погановския, да видим някой тукашен, дето не сме ходили ? Потърсихме и си избрахме Букоровския манастир, с водопада "Котлите". Настроихме ЖиПиЕсо и той ни поведе към Драгоман. Стигаме до разклон - жипиесо казва надясно, пък табела "Драгоманско блато" сочи наляво... Хм-м, я да го видим блатото, известно най-вече с умишленото му пресушаване при комунизма, заедно с още по-великото Алдомировско блато - плод на легендарни и звучащи невероятно лакърдиЙ на стари рибари-щукари.
    Драгоманското блато е описано в тази тема, така, че пускам само няколко снимки от пресъхналия му през есента вид:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dragomansko_blato_003111.jpg
Прегледи:1
Размер:89.9 КБ
ID:6027342

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dragomansko_blato_003112.jpg
Прегледи:1
Размер:101.9 КБ
ID:6027343

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dragomansko_blato_003113.jpg
Прегледи:1
Размер:76.1 КБ
ID:6027344

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dragomansko_blato_003114.jpg
Прегледи:1
Размер:159.1 КБ
ID:6027345

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dragomansko_blato_003115.jpg
Прегледи:1
Размер:181.6 КБ
ID:6027346

    Тази (ловджийска ) къщичка беше посетена от Боголюб-младши, който проникна и вътре в нея и сподели, че е чудесно място да си заведеш гадже за... (имало здраво резе отвътре ), или да се укриеш "от закона" предвид идеалната видимост. Само, че след екскурзията той отпраши спешно на някакъв купон и нямам снимки от него.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dragomansko_blato_003116.jpg
Прегледи:1
Размер:117.7 КБ
ID:6027347

    По пътя Фниманието ни бе привлечено от нещо, отдалече изглеждащо като... еврейските гробища при Карнобат Отблизо се оказа това:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Turtle_003104.jpg
Прегледи:1
Размер:196.8 КБ
ID:6027348

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Turtle_003103.jpg
Прегледи:1
Размер:65.8 КБ
ID:6027349

    Не знам какво усвояване на пари е било това, но кьорава костенурка нямаше, пък и ми е малко странно на този гол карстов склон в жегите, какви костенурки биха могли да оцелеят

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Turtle_003102.jpg
Прегледи:1
Размер:154.5 КБ
ID:6027350
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

    В пресъхналото блато нямаше почти никакъв живот, освен тази приятелка, която стана фотомодел на месеца по брой снимки:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jabka_003125.jpg
Прегледи:1
Размер:100.4 КБ
ID:5522286

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jabka_003126.jpg
Прегледи:1
Размер:86.8 КБ
ID:5522287

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jabka_003127.jpg
Прегледи:1
Размер:51.0 КБ
ID:5522288

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jabka_003128.jpg
Прегледи:1
Размер:96.7 КБ
ID:5522289
    Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 29-09-13, 13:12.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

      Иначе имаше доста интересни останки, например:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Snails_n.jpg
Прегледи:1
Размер:157.8 КБ
ID:5522290

      Тези неща, "ъ-ъ-ъ-ъ къщички за птичьенца ли сЪ" ?

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skvorechnik_n.jpg
Прегледи:1
Размер:103.2 КБ
ID:5522291
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

        И така, водени от ЖиПиЕсо, през живописни тесни асфалтирани горски пътчета, като пейзажите не можахме да снимаме в движение, защото, естествено и фотоапарат не бяхме взели (всички снимки в темата са от телефон), стигнахме до равната ливада, една от най-просторните ливади, които съм виждал, през която минава черният път за Букоровския манастир.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kotlite0.jpg
Прегледи:1
Размер:87.8 КБ
ID:5522293

        Нищо не подсказва за дълбокото дере, направо си е ждрело, в края на ливадата, в което се намира въпросният водопад "Котлите". Все пак зачестиха храсталаци и предвидливо спряхме, преди да... паднем с колата в него

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kotlite.jpg
Прегледи:1
Размер:103.4 КБ
ID:5522292

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kotlite01.jpg
Прегледи:1
Размер:134.6 КБ
ID:5522294

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kotlite1.jpg
Прегледи:1
Размер:113.7 КБ
ID:5522295

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kotlite2.jpg
Прегледи:1
Размер:106.5 КБ
ID:5522296
        Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 29-09-13, 13:16. Причина: нещо снимките не се качват
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

          Водопадът през този сезон беше пресъхнал (това е "Горният котел") :

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kotlite3.jpg
Прегледи:1
Размер:99.8 КБ
ID:5522297

          Твърди се по разните описания, че от тези две дупки, които са свързани (Боголюб Jr. се завира там, ама, както казах по-горе, трябва да успея да го видя, че да му поискам и снимките, които той направи оттам ) също тече вода (все едно скалата плаче), когато обаче има вода...
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

            Това, както сами се досетихме, беше водопадът отгоре и то първият от двата "котела". Но, тъй като бяхме неподготвени, общо взето дори читави обувки не бяхме обули, се отказахме да търсим път към гледката на водопада отдолу - понечихме с кола да заобиколим дерето, но ливадата свърши, нагазихме в прясна оран, а все пак и тук беше валяло, ние, съзнавайки пълното си дилетантство в "оф-ФроЙда", се зарекохме да дойдем напролет, че поне вода да видим. Сега като гледам из нета, бая нещо си има за виждане в този водопад (снимките са чужди):

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0684.jpg
Прегледи:1
Размер:105.6 КБ
ID:5522308

            Атрактивното на каньона е, че е вдлъбнат в равнината и докато си джиткаш из нея, изобщо не се забелязва, а е доста внушителен:







            Явно ще се ходи пак
            Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 29-09-13, 14:21.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

              До водопада се намира "вторият манастир в света и единственият в България с пет църкви - Св. Георги,Св. Петка, Св. св. Кирил и Методий, Св. Неделя и Вси Светии" - Букоровския. Наистина има пет църкви, подозрително строени една до друга като "terrace houses" или "уж еднофамилни къщи" в затворен комплекс "Грийн-Плезънт-Роял-Ембаси-хилс", строен от БГ-предприемач за подмамване на купувачи-англичани

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5_ch003153.jpg
Прегледи:1
Размер:135.4 КБ
ID:5522309

              Грешката е вярна. Черквите са строени сравнително наскоро с пари на Венцислав Стефанов (знаете го, ФК "Славия" ). Първата от камък, останалите, поради кризата - с каквото падне ("Итог-митонг" и т.н.). Завършена е само първата. Другите са пълни с разни скелета, стълби, строителни материали и маси и столове от обилни гергьовски трапези...

              Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 29-09-13, 14:21.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                Посрещна ни много дружелюбната манастирска "пишман-пазачка" Лиса:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Lisa_003148.jpg
Прегледи:1
Размер:90.0 КБ
ID:5522310

                Нейните "колежки", специализирани в охрана на манастира от дребни гризачи:



                Както и единственият обитател на манастира - над 80-годишната баба Цеца, която много ни се зарадва, защото рядко имала с кого да си поговори:

                Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 29-09-13, 14:22.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                  Не знам защо, но след дупките на водопада, другите снимки не се отварят.
                  Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                    Не съм, уви, Радичков или Хайтов, да пресъздам уникалния разказ на баба Цеца
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Baba_Tzetza_003164.jpg
Прегледи:1
Размер:52.3 КБ
ID:5522301

                    Отдека сте ? А-а-а, от София ? Е, па я се чудим дека съм ви виждала ? Тука не сте идвале, нали ? Я помним много ората, нищо, че они вси си приличат. Щото тука много малко ора идат. Само на Великден и на Гергьовден, ако не е валело и пътя става. У София "Корекомо" го знаете ? (децата, естествено не го знаеха ) Там съм ви виждала, у малката цървичка "Свети Николай" на ул. "Калоян" ! Четиресе и пет године съм работила клисарка у тая църква. Щото аз така от малка съм искала и на Бог съм се молила: "Дай ми, Боже, за църква да се грижа !" И, ей-на. На стари године Бог ми даде пет църкви да се грижим и да ги гледам. Не една, а пет ! Вие сега от Разбоишкия манастир ли идвате ? По пътя сирийците видеете ли ги ? (Шах ! ). Е, па доожда оня ден кмето тука на Букоровци, рече, че при Туден ги били мернали, леб търсели да си купуват, с неква кола биле. Богдан кво прави у Разбоишката "Света Богородица", как е ? Много му беше мерак едно време манастир да гледа и да варди. Ама по комунистическо време го изгониа от Разбоица. Щото преди това отнекъде го били уволниле и не можело у манастир да оди. Тогава одих я при Патриарха, лека му пръст, да се свети името му, да говоря, да го сложат негде пак църква да гледа. Щото църква да гледаш, требва Бог да те е орисал за тая работа, отвътре да ти иде. Мен като ме пенсионираа, Богдан ми рече, бабо Цецке, ела да видиш каков манастир има за правене и пазене ! И двамата тука дойдоме. Веднага се виждаше, че траките са имали църква тука. Храм. Е, още седят плочите, едни таквиз каменни и кръгле. Едната много добре се виждаше една костенурка на нея. И основите на църквата се виждаха, те и сега се виждат, от камък зидани, и на манастира оградата основите и седат. И почнаа да градят пак черквата, а идват едни таквиз... чужденци некви и гледат оная плоча с костенурката и цъкат с език и я снимат и... викат "пак че додем". А кмето се запритесни и вика "Цецо, ма, че я вземат тая плоча и че я откраднат, да знайш !" Па я му викам, па оди я носи на София, бре, там че идеш у музейо, те да я видат. И се връща кмето и ми носи бележка - земали плочата у музейо. И след време доождат ония и викат "Где плочата ?" Мале-е-е-е, като научиа, че е у музейо, щеха да умрат. "Ма ти що им я даде, бре, они че я препродадат от музейо, бре ти знаеш ли колко пари струва оназ плоча" ? И са останале още неколко, е ги тука, ма се не види много-много какво са рисувале на тех:
                    (баба Цеца тръгва да ни показва плочите)
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Baba_Tzetza_003166.jpg
Прегледи:1
Размер:71.6 КБ
ID:5522304

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Baba_Tzetza_003167.jpg
Прегледи:1
Размер:76.5 КБ
ID:5522305

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Baba_Tzetza_003168.jpg
Прегледи:1
Размер:66.1 КБ
ID:5522306

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Stela_n.jpg
Прегледи:1
Размер:63.1 КБ
ID:5522307
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                      Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                      Не знам защо, но след дупките на водопада, другите снимки не се отварят.
                      Не знам какво им става - при мен ту се отварят, като презаредя страницата - стоят като линкове с надпис "прикачен", но от линка се отварят. Сега ги презаредих... уж се отварят
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                        И при мен така. Сега се отвориха снимките на бабата и снимката на кучето. Другите - не. Може би "ще им дойде времето" и на тях . Карай нататък.
                        Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Ch1.jpg
Прегледи:1
Размер:74.4 КБ
ID:5522311

                          Та в хладината на първата и засега единствена завършена черква слушахме разказа на баба Цеца, как се появил по едно време "оня Венци, бе, знаете го". Бизнесмен. В интерес на истината дълго не можах да зацепя кой е този, докато самата баба Цеца не се присети, че се казва Стефанов и "се грижи" за футболния отбор "Славия" Та той се впрегнал, щото имало легенди, че църквите някога били пет, решил и той да ги докара до пет, ама криза дошла, та дереджето в момента е това - една готова и четири завършени отвън само. И магерница подхваната да се строи, от нея почти нищо не се виждаше да е направено, но баба Цеца беше завиден оптимист.
                          А пък голямата равна ливада, свършваща в дерето с водопада, била частен имот, ама "не могат да се сберат всите собственици". Щото искаа тука да я купуват и да строят вили ли, къщи ли. Въздухо бил убав. Е, па убав си е. Та, некой ден, можело и петте църкви да станат тесни за богомолци, ако земат да доождат ора. Нищо се не знае.

                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                            Много увлекателен разказ, някак вплита съвременността и миналото...Благодаря за споделянето, не усетих как мина времето четейки...
                            Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                            Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тръгнахме за Сърбия, пък...

                              Баба Цеца поне два часа ни занимава с невероятните си разкази, съжалих, че нямам видеокамера - ставаше идеална заготовка за документален филм, с малко профи-съдействие можеше и някаква награда да спечелим

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_003175.jpg
Прегледи:1
Размер:97.3 КБ
ID:5522318

                              То бяха истории за "Богдан" - подозирам, че това е много симпатичният клисар ли, домакин ли се казва "цивилното" лице в Разбоишкия манастир, освен ако не става дума за някой вече починал, друг човек. Който е ходил там, предполагам е бил приятно одухотворен от срещата с този човек, с един такъв благ, същевременно проницателно хипнотизиращ синеок поглед, сладкодумен и с много интелектуално излъчване, направо като някой игумен (за разлика от баш-калугера там, не че е кофти човек, ама по би им подхождало да си разменят ролите ), за това как иконостасът в момента е от голи боядисани дъски, защото старият резбован бил отмъкнат по комунистическо време от разрушената църква от някакъв "началник" от Годеч, ама Господ го наказал и човекът ослепял. За тъпия селски кмет ли, началник гара ли, който през 30-те години на миналия век замазал стенописите от 13-ти век в Разбоишката скална черква с вар, щото "правил ремонт", та останало само това:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG2391.jpg
Прегледи:1
Размер:69.6 КБ
ID:5522320
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMGP2715.jpg
Прегледи:1
Размер:141.3 КБ
ID:5522321

                              ... за последния поп, преди да дойде монахът, който не пускал посетители в същия Разбоишки манастир, щото тия имали нахалството да се пекат голи край р.Нишава под манастира (там наистина яко се плажува). За предишния поп, който обслужвал и двата манастира - и Букоровския, ама се споминал, защото се разболял, докато чистел напълнения с боклуци кладенец на Разбоишкия манастир.
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X