Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поскъпва данъкът за стари коли

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Поскъпва данъкът за стари коли

    Драги съфорумници,

    Вероятно всеки един от вас вече е разбрал за намеренията и предстоящите промени в Закона за местните данъци и такси, които предлага Министерството на финансите. Цитирам извадка от една медия, всеки да добие представа за какво се готви:

    "Новите предложения предвиждат облекчения само за коли, отговарящи на екологичните норми Euro 3, Euro 4, Euro 5 и Euro 6. Автомобили, които покриват стандартите Euro 3 и 4, ще се ползват с 30% облекчение на данъците или с 20% по-малка отстъпка, отколкото досега. 50% облекчение ще важи само за автомобили, които отговарят на стандартите Euro 5 и Euro 6."

    "Ако предложението бъде прието, правителството ще бръкне в джобовете на една от най-масовите групи автомобилисти в България - собствениците на стари коли с мощност под 101 к.с. Вместо половината от данъка след отстъпката те ще трябва да плащат 70%."

    Днес минах технически преглед на автомобила - Сузуки Витара, 1998 г., 1.6i, 97 кс, бензин, катализатор, сток версия и установих с изненада, че нормите ми покриват Евро 4 стандарт, може би и по-висок. Не намерих стойностите за евро 5 и 6:

    При работа на собствен празен ход: 0.12 CO2 %
    При работа на празен ход и n>= 2000 об/мин: 0.01 CO2 %

    Ето линк към нормираните стойности: http://www.automotoconsult.com/diagnostikanadvg.html

    Някой от вас дали знае дали старите коли ще ги подлагат на технически тест, за да се определи Евро нормата или ще заковат според годината на производство на автомобила. Ако е второто - АЗ НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН!Предполагам, че и други хора ще споделят мнението ми, защото данъка трябва да се определя на база на реалните стойности на CO2 отработени газове.

    Ако се случи второто, предлагам да подадем колективна жалба. За целта трябва само да съберем необходимата документация от техническия преглед и да докажем, че и старите автомобили покриват високите Евро стандарти.

  • #2
    От: Поскъпва данъкът за стари коли

    Всичко това добре, но на ГТП няма как да се определи на каква евро норма отговаря автомобила. Ако искаш оценка, ще трябва да следваш процедурата, описана на страницата от линка, който си дал.

    Да не говорим че в страницата нормите са за CO, а ти ги пишеш за CO2 и т.н. Попрегледай първо стандартите, защото до колкото ми е известно се мерят повечко неща, и определено не може да се случи на място в сервиз, при измерване на празен ход.

    В кратце:
    European emission standards for passenger cars (Category M*), g/km
    Diesel
    Euro 1† July 1992 2.72 (3.16) - - - 0.97 (1.13) 0.14 (0.18 ) -
    Euro 2 January 1996 1.0 - - - 0.7 0.08 -
    Euro 3 January 2000 0.64 - - 0.50 0.56 0.05 -
    Euro 4 January 2005 0.50 - - 0.25 0.30 0.025 -
    Euro 5 September 2009 0.50 - - 0.180 0.230 0.005 -
    Euro 6 (future) September 2014 0.50 - - 0.080 0.170 0.005 -
    Petrol (Gasoline)
    Euro 1† July 1992 2.72 (3.16) - - - 0.97 (1.13) - -
    Euro 2 January 1996 2.2 - - - 0.5 - -
    Euro 3 January 2000 2.3 0.20 - 0.15 - - -
    Euro 4 January 2005 1.0 0.10 - 0.08 - - -
    Euro 5 September 2009 1.0 0.10 0.068 0.060 - 0.005** -
    Euro 6 (future) September 2014 1.0 0.10 0.068 0.060 - 0.005** -
    * Before Euro 5, passenger vehicles > 2500 kg were type approved as light commercial vehicles N1-I
    ** Applies only to vehicles with direct injection engines
    *** A number standard is to be defined as soon as possible and at the latest upon entry into force of Euro 6
    † Values in brackets are conformity of production (COP) limits
    Забележи че мерната единица е грамове на километър. Колко километра измина върху валците на ГТП пункта докато ти мериха газовете, и освен CO какво друго мериха въобще?

    ПП: С горното не претендирам да съм прав - ако не съм - опровергайте ме.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Поскъпва данъкът за стари коли

      Първоначално публикуван от ogrigorov Преглед на мнение
      ... Предполагам, че и други хора ще споделят мнението ми, защото данъка трябва да се определя на база на реалните стойности на CO2 отработени газове. ...
      Ти предполагай, ама не бъди чак толкова сигурен. Щото хич не са малко хората, които ползват намаление на данъка поради това, че колата (в т.ч. и по-тови модели) им се води с катализатор, който обаче отдавна е изтърбушен или изцяло премахнат. И ако им докараш данък по задължителни тестове може и да не са особено щастливи ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Поскъпва данъкът за стари коли

        Хубаво де, ако съм си паркирал стария Москвич в двора и не е спрян от движение - колко точно емисии дава? Щото пускането в движение е цяло приключение, много народ просто не си карат колите от немотия. Иначе мога да измисля 2 пъти повече морални поводи за събиране на все повече пари. Нещо хубаво да видяхме от тия, че да измислиха поредната нова такса? Всъщност и при спрян от движение искат данък, доколкото разбирам.
        Айде да си превеждаме заплатите директно в хазната, и после на опашката за купони... И е било - дето са работили в Коми и Либия, изобщо по чужбина.

        Коментар


        • #5
          От: Поскъпва данъкът за стари коли

          Евро 4 на което ти отговаря колата не се свежда само до изгорели газове,то е колата трябва да отговаря на спирачки ,активна и пасивна сигурност и на още ред други показатели.
          0 8 76 36 8 542

          Коментар


          • #6
            От: Поскъпва данъкът за стари коли

            Първоначално публикуван от metalgiar Преглед на мнение
            Евро 4 на което ти отговаря колата не се свежда само до изгорели газове,то е колата трябва да отговаря на спирачки ,активна и пасивна сигурност и на още ред други показатели.
            Доколкото разбирам от статията и нагласата за въвеждането на този данък, става въпрос за ЕКОЛОГИЧНИТЕ норми.

            Коментар


            • #7
              От: Поскъпва данъкът за стари коли

              Спарки е прав. Евро-Х стандартите за опазване на околната среда включват много неща. Оценката на това, към кой стандарт принадлежи даден автомобил всъщност се прави върху чертежа. Количествата в таблицата на Спарки са само целите, към които конструкторите се стремят. Не и нещо, което лесно може да се измери на практика.

              Контролът за изправност на автомобила с газ-анализатора се провежда по методика, дадена от производителя, която е част от сертификацията на съответния модел. По тази методика автомобилът или е изправен, или не е. Не може да бъде преместен в друга еко-категория.

              Коментар


              • #8
                От: Поскъпва данъкът за стари коли

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Ти предполагай, ама не бъди чак толкова сигурен. Щото хич не са малко хората, които ползват намаление на данъка поради това, че колата (в т.ч. и по-тови модели) им се води с катализатор, който обаче отдавна е изтърбушен или изцяло премахнат. И ако им докараш данък по задължителни тестове може и да не са особено щастливи ...
                Помислих и за това, че ще има също така недоволни хора. Но нека да помислим обективно, в момента статуквото е такова, че никой не гледа дали има работещ катализатор. След няколко години ще започнат да проверяват активно на годишния технически тест и за реален монтиран катализатор. Въпрос на време е.

                Коментар


                • #9
                  От: Поскъпва данъкът за стари коли

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                  Забележи че мерната единица е грамове на километър. Колко километра измина върху валците на ГТП пункта докато ти мериха газовете, и освен CO какво друго мериха въобще?

                  ПП: С горното не претендирам да съм прав - ако не съм - опровергайте ме.
                  Може би си прав, понеже мерят само % съотношение. Колата въобще не мърда от стенда. Предполагам, че данните които мерят трябва да се доближават до някакви фактическите Евро норми. Бих искал да направя подробен тест.

                  Къде във Варна има такъв стенд за тестване на отработени газове?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Поскъпва данъкът за стари коли

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Ти предполагай, ама не бъди чак толкова сигурен. Щото хич не са малко хората, които ползват намаление на данъка поради това, че колата (в т.ч. и по-тови модели) им се води с катализатор, който обаче отдавна е изтърбушен или изцяло премахнат. И ако им докараш данък по задължителни тестове може и да не са особено щастливи ...
                    Съвсем правилно казва колегата!
                    Ако тея от пунктовете за ГТП почнат да си вършат работата както трябва, трафика по улиците ще намалее поне с 1/3.
                    Имайки предвид колко коли са с избушени или продадени катализатори, данъка следва да се определя по каталожната стойност на EURO нормата за всеки автомобил + документа от ГТП за изгорелите газове. Колкото и да ни е криво, че грешни пари ще отиват в държавата е хубаво да се сетим, че така е правилно. Проблема не е че се увеличава данъка а че този данък ще бъде сериозна част от дохода на човек.
                    Като искаш да пускаш колективен иск можеш да си избереш един от многото други поводи - дупки, нереални цени на горивото, винетки и т.н.
                    42

                    Коментар


                    • #11
                      От: Поскъпва данъкът за стари коли

                      Първоначално публикуван от ogrigorov Преглед на мнение
                      Къде във Варна има такъв стенд за тестване на отработени газове?
                      Стенд за ТЕСТВАНЕ на отработени газове има в половината работилници за АГУ. Ще получиш обемните проценти на най-различни газове.

                      Ако е да се измери количеството за километър, каквито са нормите в стандарта - такива стендове имат май само производителите на автомобили и не вярвам едно измерване да струва по-малко от нов автомобил.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Поскъпва данъкът за стари коли

                        Първоначално публикуван от slaf4u Преглед на мнение
                        Съвсем правилно казва колегата!
                        Ако тея от пунктовете за ГТП почнат да си вършат работата както трябва, трафика по улиците ще намалее поне с 1/3.
                        Имайки предвид колко коли са с избушени или продадени катализатори, данъка следва да се определя по каталожната стойност на EURO нормата за всеки автомобил + документа от ГТП за изгорелите газове. Колкото и да ни е криво, че грешни пари ще отиват в държавата е хубаво да се сетим, че така е правилно. Проблема не е че се увеличава данъка а че този данък ще бъде сериозна част от дохода на човек.
                        Като искаш да пускаш колективен иск можеш да си избереш един от многото други поводи - дупки, нереални цени на горивото, винетки и т.н.
                        Да, ама за да идеш на ГТП, преди това трябва да си платиш данъка.

                        Забравете за смяна на категорията. Цената няма да ви хареса със сигурност. В пунктовете за ГТП просто по косвени белези оценяват изправността на возилото, поне по отношение на изгорели газове. Прието е че при дадената евро норма CO-то трябва да е под дадени стойности, и толкоз. Това и мерят, евентуално. На мен никога не ми е пукало дали мерят реално или не. Возилата ми винаги са били в норма за техния си клас. Естествено доста голям брой возила не биха минали теста. Но същите почти на 100% не биха го минали и по други показатели.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Поскъпва данъкът за стари коли

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Стенд за ТЕСТВАНЕ на отработени газове има в половината работилници за АГУ. Ще получиш обемните проценти на най-различни газове.

                          Ако е да се измери количеството за километър, каквито са нормите в стандарта - такива стендове имат май само производителите на автомобили и не вярвам едно измерване да струва по-малко от нов автомобил.
                          Има мобилни газанализатори, с които и в движение може, даже има един работещ в Русе и един неработещ при мен, нов струва 4800лв.
                          Мери СО, СО2, О2, NOx и НС, смята и ламбда съотношения.
                          подаръци за мъже от FACOM
                          промоция на читави инструменти

                          и на хоби такива

                          тел. О879 Ч8Ч 2З5

                          Коментар


                          • #14
                            От: Поскъпва данъкът за стари коли

                            "Ако предложението бъде прието, правителството ще бръкне в джобовете на една от най-масовите групи автомобилисти в България - собствениците на стари коли с мощност под 101 к.с. Вместо половината от данъка след отстъпката те ще трябва да плащат 70%."

                            На мен ми дреме .Моите коли всички са над 101 коня.

                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Поскъпва данъкът за стари коли

                              "Да се оплача и аз, откраднаха ми катализатора"
                              http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=70631
                              Шайката, наричаща се по традиция "държава" - ще ни наказва затова, че полицията не си е свършила работата... милиард бюджет за година.
                              Първоначално публикуван от slaf4u
                              Колкото и да ни е криво, че грешни пари ще отиват в държавата е хубаво да се сетим, че така е правилно.
                              Aз пък се сещам, че ми прибират над половината от кинтите, потъват в черната дупка, и нищо държавно не работи на практика като хората. Хич не е правилно, ИМХО! Раздвижват се само ако има нещо за доостригване, дране и глозгане.
                              Последно редактирано от Rabin; 26-09-13, 16:29.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X