Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ковано желязо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ковано желязо

    Здравейте, от няколко дена се регистрирах тук и съм много очарован от споделянето на опит и знания от съфорумниците. От известно време се занимавам непрофесионално с ковано желязо и ще се радвам, ако някой сподели информация и знания за тоя забравящ се занаят. Пуснах темата в тоя раздел, защото ми предстои оборудване на работилница в домашни условия и голяма част от работата по кованото желязо е свързана със заваряване, а аз малко ми е тъмна тая материя. Умея да заварявам само MMA (любителски) и се интересувам удачни ли са методите MIG и VIG за изработването на парапети, абажури, свещници, и разни декоративни неща. Или по-скоро кой е по-удачен? Какъв ампераж оринтировачно трябва да са машините? Ще съм много благодарен на всеки, които сподели знания, препоръки и опит!

  • #2
    От: Ковано желязо

    Няма да е лошо да се поуточниш. Така е много общо. Коването и заваряването са различни неща. Зависи какво ще заваряваш и ковеш, дали черно или цветно.Огради ли смяташ да правиш или художествени изделия.Имаш ли ковашко огнище, инструменти за коване.

    Коментар


    • #3
      От: Ковано желязо

      Имам ковашко огнище, наковалня и повечето осталъци от първа необходимост. Слабост ми са художествените изделия, предимно от черен метал излъскан до блясък . Та коването и заваряването имат много общо, тъй като в крайна сметка почти всичко което се изкове, трябва да се завари естетично.

      Коментар


      • #4
        От: Ковано желязо

        Не съм аз точния съветник, щото и аз съм начинаещ заварчик, но все пак-методите МИГ-МАГ и ВИГ според мен са по удачни за тези цели.С тях декоративния вид на заварката е по лесно-постижим-но пак си трябва доста опит и тренировки.Иначе ампеража на машините зависи от конструкциите, които правиш, както и от това дали разполагаш с трифазен.

        Коментар


        • #5
          От: Ковано желязо

          Каквито и конструкции да прави 150А машина ще му върши перфектна работа,с презастраховането-200А.Колега щом си начинаещ-МИГ/МАГ е твоя метод.Успех.
          "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
          Mark Twain
          СтоЕнчA

          Коментар


          • #6
            От: Ковано желязо

            Миг маг ако говорим за черно,за цветно виг,неръждаема стомана ,аз с неръждаема тел и миг се справям много добре макар и без да съм подготвен с подходящия газ,това ако се търси производителност,инъче виг си е точния метод.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #7
              От: Ковано желязо

              С ВИГ-а ще имаш май-малко финиш след заваряване.
              За огради - МИГ-МАГ около или по-скоро до 200А. Този метод е най-лесен и бърз за усвояване.
              Добре е да имаш и оксижен с припой.
              АИГ-Заваряване ООД
              Производител на заваръчни апарати "DEL"
              http://www.aigwelding.com
              0889 522 036

              Коментар


              • #8
                От: Ковано желязо

                Според мен е все едно, при положение, че по кованото желязо не трябва да се виждат шевове. С телоподаващо е най-лесно и производително .
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • #9
                  От: Ковано желязо

                  Класиката в художественото коване си е аргонодъговото- в наше време.
                  Заради персийските килими навярно

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ковано желязо

                    Коването и заваряването имат толкова общо, ако се заваряват с ковашка заварка.Но за парапети и други изделия си е непосилна работа.Ако търсиш автентичност, нитоването е твоят метод.Навремето всички ковани врати , парапети и мебели слобката е чрез нитоване.Пък ако искаш производителност, си взимаш "Норд" 2мм и заварките са песен, финиша също е малко.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ковано желязо

                      Амуни браво за якия аватар!
                      И ако художествената ковка е част от скулптурата която желаеш да твориш, имаш хиляди адмирации!

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:62401_547701281944733_75748136_n.jpg
Прегледи:1
Размер:62.3 КБ
ID:5521610
                      Уелдъраргон ми изпрати тая снимка наскоро и тоя звер е заваряван само аргонодъгово.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ковано желязо

                        изгледах доста клипчета в тубата и май ще се спирам на аргона, някак си по-незабележима и по-прецизна става заварката. Няма да гоня никаква производителност, ще чукам и заварявам за кеф, знам че с нитовете изглежда най-автентично, но например един свещник или абажур, малко недодялано ще изглеждат с нитове. Тихич, точно художествената ковка е моят блян
                        Благодаря на всички за препоръките и анализите! Натиснете снимката за да я уголемите

Име:886046_409710399123596_1603115314_o.jpg
Прегледи:1
Размер:116.5 КБ
ID:5525673

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X