Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Видове змии в България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До: Видове змии в България

    Първоначално публикуван от sergi Преглед на мнение
    ???!!!! смок негър......
    Тъй де,чернокож.
    Тома Томов
    Вече с Kia Sportage.

    Коментар


    • От: Видове змии в България

      Бгбул, и аз искам да хвана, /Не ми се е случвало/. В неделя около стената на язовир Тополница, и покрай реката надолу видях поне 5 бройки, все от далече. Незнам видовете. Бяхме много народ и май се плашеха, щот бързо изчезваха. Последната беше със сигурност над 1 метър, успя пресече шосето между две дерета, ма нямаше как да скоча да я ловя, щот от горе вече се чуваше Митко Илиев. След 20 дни пак съм там - тоя път ше снимам.

      Коментар


      • От: Видове змии в България

        Вече няколко дни нося камерата, но откак я взимам с мен - само дъждове и гъби.
        Змии няма.
        Ще чакаме явно подходящ момент.
        Успех и дано е фотогенична тази дето намерим да снимаме.....или руса.

        Коментар


        • От: Видове змии в България

          Интересното е, че аз винаги съм с фотоапарата в гората и съответно никога нищо не "хващам". Явно животните ги е страх от камери.
          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

          Коментар


          • От: До: Видове змии в България

            Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
            Снимката е от преди три дена. Тази "хубавица" се беше запътила да пресече пътя , но като ме видя се спря и замисли какво да прави ..та имах време да я снимам...Мястото е началото на пешеходния маршрут между селата Бродилово и Кости в Странджа.
            [ATTACH=CONFIG]447629[/ATTACH]
            Това е пепелянка (Vipera ammodytes) и доколкото може да се види от снимката прилича на мъжка. В Странджа ги има редовно, а усойници няма. Няма ги дори наблизо. Най-близките са в Източна Стара планина.

            Коментар


            • От: До: Видове змии в България

              Първоначално публикуван от sergi Преглед на мнение
              привет[ATTACH=CONFIG]445804[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]445805[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]445806[/ATTACH]

              много се изненадах когато на село - 350м. надм.височина, засякох в двора това....а ужким били по нависоко.
              мисля си че е черна усойница, но се надявам на по компетентно мнение.

              благодаря предварително!!!
              Действително си е усойница, макар и снимките да не са много добри. Улавяни са за последно в по-ниски места преди около 75 години, а именно в Лудогорието и Предбалкана. Ако можеш да пратиш по-добри снимки, ще съм благодарен. За науката (херпетология - занимава се с пълзящите гадини) ще е ценна информация. Моят имейл: ekkl@abv.bg. Ако решиш пиши и имената си, за да те цитираме като автор на снимките и наблюдението. Разбира се с твое съгласие.
              Иначе не се притеснявай много. Сега е времето, когато змиите се размножават и обикалят да се търсят една друга. Най-вероятно ще е продължила нататък. Ако беше там, би трябвало да си я видял вече и втори и трети път. Но ако пак я видиш, не я хващай с ръце! Едва ли ще умреш, ако те ухапе (стига да не си алергичен или болен от някаква сериозна болест), но е мн.неприятно преживяване и може да остави някои последствия в организма. Ако те притеснява взимането на дърва от хамбара, работи с раб.ръкавици и не ходи с джапанки или сандали.
              Да знаеш по принцип, най-много змиите биват привличани от купчини камъни или клони (но на открито, където има бърз достъп до слънце), храсти, стари каменни зидове с дупки, и въобще всякакви места с укрития и места с много мишки или гнездящи птици. Домашните котки са им големи душмани и обикновено като ги срещнат ги хапват или поне ги убиват. По-успешно от таралежите дори.
              Последно редактирано от Stanchev; 18-05-12, 11:31.

              Коментар


              • От: До: Видове змии в България

                Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                По нашия край кощерицата гони и напада като е ядосана. Някои казват, че кощерица = ивичест смок, други я описват като много голяма змия (често с дебелината на мъжки крак) с израстъци подобни на брада и коса по главата. Един селянин показваше подутина на задницата на коня му и се кълнеше че кощерица гое нападнала и ухапала. Беше се явила и на група цигани търсещи скрап по границата и до ден днешен това място е единственното неопоскано от циганите по границата. Местният козар също я е виждал. Преди време командир на застава бил сложил наряд войници да я дебне при едни дупки защото селяните се оплаквали и не смеели да ходят на гробищата заради змията. Аз пък десета година вече обикалям по тия места и не мисе е явило още това чудо!
                Не, за кощерицата (Elaphe quatuorlineata) - тя е една от най-кротките змии по принцип. Дори уловена рядко хапе. С изключение на някои редки екземпляри. Лично съм ловил и държал в ръце около 17-18, като само една хапеше активно, но и тя като се успокои престана. Да гони е изключено. По вашия хубав край има доста страховити истории за змии, но те са плод на страха, а някъде и на фантазията. Може би и защото е най-богатият на видове змии в България. Всички змии при среща с човека гледат да бягат. Ако няма накъде, тогава започват да плашат, да съскат и да хапят. И това само докато им се открие възможност да се оттеглят. Има само една по-нервна змия от нашенските, която може да стане повод за такива легенди за преследване - това е смокът стрелец или синурник, по кресненско "кравяк". В редки случаи, като се усети застрашен, т.е. ако няма накъде да бяга, бързо преминава в нападение с дигната горна част на тялото и отворена уста. При това е доста бърз. Ако не се оттеглиш - хапе. Но пък е напълно безвреден. Целта му е единствено да те сплаши, та да го оставиш намира. Иначе най-често като види човек, бяга така бързо, че е трудно и с поглед да го проследиш.

                Коментар


                • От: Видове змии в България

                  Баба ми е разправяла преди години, когато се занимаваха из Родопите предимно с тютюн. Един ден както си брала тютюна и ожадняла, отишла да пие вода и видяла змия до шишето, близко до Баба ми е имало пръчка, взела я и започнала да налага змията. Змията се отдръпва и се скрила на два-три метра в някакви храсти. Баба ми разправя, че както си пиела вода и някъде по крака я ударил камък, след това втори и поглежда напред, змията хвърля камъни и много се стряска баба ми и побягва.

                  Коментар


                  • От: До: Видове змии в България

                    Първоначално публикуван от Stanchev Преглед на мнение
                    Не, за кощерицата (Elaphe quatuorlineata) - тя е една от най-кротките змии по принцип. Дори уловена рядко хапе. С изключение на някои редки екземпляри. Лично съм ловил и държал в ръце около 17-18, като само една хапеше активно, но и тя като се успокои престана. Да гони е изключено. По вашия хубав край има доста страховити истории за змии, но те са плод на страха, а някъде и на фантазията. Може би и защото е най-богатият на видове змии в България. Всички змии при среща с човека гледат да бягат. Ако няма накъде, тогава започват да плашат, да съскат и да хапят. И това само докато им се открие възможност да се оттеглят. Има само една по-нервна змия от нашенските, която може да стане повод за такива легенди за преследване - това е смокът стрелец или синурник, по кресненско "кравяк". В редки случаи, като се усети застрашен, т.е. ако няма накъде да бяга, бързо преминава в нападение с дигната горна част на тялото и отворена уста. При това е доста бърз. Ако не се оттеглиш - хапе. Но пък е напълно безвреден. Целта му е единствено да те сплаши, та да го оставиш намира. Иначе най-често като види човек, бяга така бързо, че е трудно и с поглед да го проследиш.
                    Не знам. От една страна ми е трудно да повярвам в тези истории, но от друга страна съм ги чувал с повтарящи се подробности от много различни (по образование, манталитет и т.н.) хора - очевидци, та не съм склонен да отричам напълно нещо само защото аз не съм го видял лично!
                    "Do not correct a fool, for he will hate you;
                    Correct a wise man, for he will appreciate you."

                    Коментар


                    • От: Видове змии в България

                      Това с камъните ме разсмя повече от "Комиците"
                      А каменарки, че има - има. Даже не са рядкост. Просто са на недостъпни и редки места.


                      Между другото имах познат който преди години "доеше" змии. И им продаваше отровата. Разправяше че стигал до 600 на сезон. Значи съвсем не са рядки гадините. Просто се пазят от нас.....
                      Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                      0894328706

                      Коментар


                      • От: Видове змии в България

                        Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
                        Това с камъните ме разсмя повече от "Комиците"
                        А каменарки, че има - има. Даже не са рядкост. Просто са на недостъпни и редки места.


                        Между другото имах познат който преди години "доеше" змии. И им продаваше отровата. Разправяше че стигал до 600 на сезон. Значи съвсем не са рядки гадините. Просто се пазят от нас.....
                        Няма да се заяждам, ако искаш вярвай, че има такива случки.
                        Не ти пожелавам и да го изпиташ, този лек "бой".
                        А за доенето, как е станал този номер? Били дал повече информация.

                        Коментар


                        • От: Видове змии в България

                          Колеги, напомням ви да не превръщате темата в говорилня а да се придържате към същността й
                          Дела трябват, а не думи.

                          Коментар


                          • От: Видове змии в България

                            Здравейте колеги!
                            Преди време (миналата година) бях на разходка над Зелениковския манастир (Троянския балкан). С приятелката ми, която изпитва ужас от змии минавахме през обрасла поляна, когато забелязах движение под храста в непосредствена близост до крака си. Наведох се и хванах змията, която във високата трева не можах веднага да разпозная. Хванах я зад главата и я вдигнах за да я разгледам и опитам да накарам Николетчето да я погали с терапевтичен замисъл, но.... освен пищене и конско тропане, друго не постигнах. Но, да продължа за змията, че от тогава ме вълнува. Мога да кажа, че познавам змиите в България, виждал съм ги десетки пъти, хващал съм ги десетки пъти и за мен са невероятно красиви създания. Въпросната змия, змийчоче беше около 20см., с дебело тяло отностително размера и дебела опашка, като при Слепока. Слепоци съм виждал много-по Тунджалъка ги има, и неведнаж съм ги хващал. Но тази притежаваше едни характерни синьо-лилави точки по гърба и невероятна сила-наложи се да я хвана и с другата ръка. Дълго разказвах на приятели за тази змия, надявайки се че някой ще я познае по описанието ми. Търсих и в нета, но и до сега нямам отговор. Вчера обаче, докато косих с моторната коса двора в Орешак, кордата удари някаква змия. Нведох се да я взема (за съжаление беше наранена, но все още жива) и успях да я снимам. Беша същата, като миналогодишната, но малко по-голяма. Не се виждаха ушни отвори, но наистина прилича на Слепок, макар те да са някак по-мудни. Тази змия имаше невероятна жизненост, макар и наранена. Споделям снимките и ще съм благодарен ако ме осветлите за това красиво създание.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1340801.jpg
Прегледи:1
Размер:203.4 КБ
ID:5376384Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1340802.jpg
Прегледи:1
Размер:177.4 КБ
ID:5376385Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1340803.jpg
Прегледи:1
Размер:187.8 КБ
ID:5376386Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1340804.jpg
Прегледи:1
Размер:205.9 КБ
ID:5376387Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1340805.jpg
Прегледи:1
Размер:189.1 КБ
ID:5376388Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1340806.jpg
Прегледи:1
Размер:153.0 КБ
ID:5376389
                            Последно редактирано от 4EGEVARA; 22-05-12, 10:18.
                            Гъз път да види!

                            Коментар


                            • От: Видове змии в България

                              Колхидски слепок. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...BF%D0%BE%D0%BA

                              Коментар


                              • От: Видове змии в България

                                Благодаря! Това е! Сините петна били често срещани при мъжките екземпляри на Колхидския слепок, има инфо в нета.
                                Още веднаж-багодаря!
                                Гъз път да види!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X