Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Видове змии в България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Видове змии в България

    Осоговската усойница - Vipera berus bosniensis
    По високите части на планините усойницата е с характерна вълнообразна или зигзаковидна тъмна ивица на гърба. Гърбът на мъжкия индивид е най-често сив с черно-кафява зигзаковидна линия.Женските са кафяви, а зигзаковидната линия на гърба е ореховокафява. Според някои автори- макар и рядко се срещат и съвършенно черни индивиди, при които зигзаковидната линия на гърба почти не личи. Но аз съм свидетел на доста голямо количество такива екземпляри по югоизточните скатове срещу връх Руен, в посока към Мечи камък и каменистия рид Добращица при изворите на река Гърлянска /или Бистрица/. Херпетолозите доказват че са нужни 50 милиона години за да се установи цвят, който е най подходящ за нейното развитие.

    Коментар


    • От: До: Видове змии в България

      Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
      То да не е мамба, че да те гони...
      Миналата година в района на Беклемето и по-точно на заслон Орлово гнездо срещнах един пастир на крави от Троян, към 70 годишен. Целия му смислен живот е преминал в Балкана. Та идва в хижата и трепери целия. Вика такова нещо до сега не бях виждал. Яздя си коня и извенъж се изправя на задни "гуми". Едвам се задържах и гледам в краката му - змия синя като мастило но не бяга а се хвърля към крата му. На второто изправяне неможах да се задържа и паднах на земята. Странната твар заряза коня и се нахвърли на мен. Добре че брадвичката ми беше на пояса и я утепах. Стареца пи една ракия и взе да се успокоява. Викам му - бай Кольо, да не си се заблудил, не съм чул да има сини змии. Вика още ми е пред очите ако искаш помня местото тръгвай да я видиш. Така и не отидохме но после прочетох в нета че има пещерни влечуги които приемат цветта на средата в която живеят. Тоест каменарка сред сини минерали. А там има доста пещери - мразя дупките и змиите - гадни са ми.
      Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
      0894328706

      Коментар


      • От: До: Видове змии в България

        да де ама и двамата говорите за планините...
        а и моята е черна ама на ниско...

        Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
        Миналата година в района на Беклемето и по-точно на заслон Орлово гнездо срещнах един пастир на крави от Троян, към 70 годишен. Целия му смислен живот е преминал в Балкана. Та идва в хижата и трепери целия. Вика такова нещо до сега не бях виждал. Яздя си коня и извенъж се изправя на задни "гуми". Едвам се задържах и гледам в краката му - змия синя като мастило но не бяга а се хвърля към крата му. На второто изправяне неможах да се задържа и паднах на земята. Странната твар заряза коня и се нахвърли на мен. Добре че брадвичката ми беше на пояса и я утепах. Стареца пи една ракия и взе да се успокоява. Викам му - бай Кольо, да не си се заблудил, не съм чул да има сини змии. Вика още ми е пред очите ако искаш помня местото тръгвай да я видиш. Така и не отидохме но после прочетох в нета че има пещерни влечуги които приемат цветта на средата в която живеят. Тоест каменарка сред сини минерали. А там има доста пещери - мразя дупките и змиите - гадни са ми.
        аи какви са сините минерали???

        Коментар


        • От: До: Видове змии в България

          Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
          Миналата година в района на Беклемето и по-точно на заслон Орлово гнездо срещнах един пастир на крави от Троян, към 70 годишен. Целия му смислен живот е преминал в Балкана. Та идва в хижата и трепери целия. Вика такова нещо до сега не бях виждал. Яздя си коня и извенъж се изправя на задни "гуми". Едвам се задържах и гледам в краката му - змия синя като мастило но не бяга а се хвърля към крата му. На второто изправяне неможах да се задържа и паднах на земята. Странната твар заряза коня и се нахвърли на мен. Добре че брадвичката ми беше на пояса и я утепах. Стареца пи една ракия и взе да се успокоява. Викам му - бай Кольо, да не си се заблудил, не съм чул да има сини змии. Вика още ми е пред очите ако искаш помня местото тръгвай да я видиш. Така и не отидохме но после прочетох в нета че има пещерни влечуги които приемат цветта на средата в която живеят. Тоест каменарка сред сини минерали. А там има доста пещери - мразя дупките и змиите - гадни са ми.
          Конят я е изненадал, а повечето змии като ги изненадаш се отбраняват и контраатакуват. Но черната мамба е да не казвам единствената, но една от малкото, която гони жертвата си и лошото е, че бяга по-бързо от човека. Другото лошо е, че е дълга змия и като те набара се изправя на 1,5 метра от земята, и те гледа в очите, където и атакува най-често.

          Коментар


          • От: До: Видове змии в България

            Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
            Снимката е от преди три дена. Тази "хубавица" се беше запътила да пресече пътя , но като ме видя се спря и замисли какво да прави ..та имах време да я снимам...Мястото е началото на пешеходния маршрут между селата Бродилово и Кости в Странджа.
            [ATTACH=CONFIG]447629[/ATTACH]
            Усойница,доста съм ги срещал из Странджа.Но най вече смоци.
            HONDA DOMINATOR 650
            ОРЕЛ ASTRA
            РСПБЗН-Приморско

            Коментар


            • От: До: Видове змии в България

              Първоначално публикуван от Ангел Иванов/sereco1/ Преглед на мнение
              Усойница,доста съм ги срещал из Странджа.Но най вече смоци.
              добре де приятелю..в странджа ..добре, ама над горна оряховица...на 300м.н.в.???
              и то черна,...кво праиме

              Коментар


              • От: До: Видове змии в България

                Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
                Миналата година в района на Беклемето и по-точно на заслон Орлово гнездо срещнах един пастир на крави от Троян, към 70 годишен. Целия му смислен живот е преминал в Балкана. Та идва в хижата и трепери целия. Вика такова нещо до сега не бях виждал. Яздя си коня и извенъж се изправя на задни "гуми". Едвам се задържах и гледам в краката му - змия синя като мастило но не бяга а се хвърля към крата му. На второто изправяне неможах да се задържа и паднах на земята. Странната твар заряза коня и се нахвърли на мен. Добре че брадвичката ми беше на пояса и я утепах. Стареца пи една ракия и взе да се успокоява. Викам му - бай Кольо, да не си се заблудил, не съм чул да има сини змии. Вика още ми е пред очите ако искаш помня местото тръгвай да я видиш. Така и не отидохме но после прочетох в нета че има пещерни влечуги които приемат цветта на средата в която живеят. Тоесткаменарка сред сини минерали. А там има доста пещери - мразя дупките и змиите - гадни са ми.
                Справка в мрежата показва, че в РБ няма каменарки, хеле пък сини. Уловени са само две преди 50-60 години.

                Коментар


                • От: До: Видове змии в България

                  Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
                  Конят я е изненадал, а повечето змии като ги изненадаш се отбраняват и контраатакуват. Но черната мамба е да не казвам единствената, но една от малкото, която гони жертвата си и лошото е, че бяга по-бързо от човека. Другото лошо е, че е дълга змия и като те набара се изправя на 1,5 метра от земята, и те гледа в очите, където и атакува най-често.
                  По нашия край кощерицата гони и напада като е ядосана. Някои казват, че кощерица = ивичест смок, други я описват като много голяма змия (често с дебелината на мъжки крак) с израстъци подобни на брада и коса по главата. Един селянин показваше подутина на задницата на коня му и се кълнеше че кощерица гое нападнала и ухапала. Беше се явила и на група цигани търсещи скрап по границата и до ден днешен това място е единственното неопоскано от циганите по границата. Местният козар също я е виждал. Преди време командир на застава бил сложил наряд войници да я дебне при едни дупки защото селяните се оплаквали и не смеели да ходят на гробищата заради змията. Аз пък десета година вече обикалям по тия места и не мисе е явило още това чудо!
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • От: Видове змии в България

                    То така се раждат митове и легенди.

                    Миналата неделя карам си аз атв-то и наближавам една чешма, намалих да няма хора или деца и преди чешмата на пътя един смок. Спирам да не го смачкам ама той тъпака седи не мърда, а съм на 50 см от него и си викам кво да го чакам и тръгвам леко и за миг изчезна.
                    А на човека с мистериозната змия бих му предложил да отиде в зоологическата градина в София най-добре и да покаже снимката на някой служител, специалист. Ако е някаква рядка змия те най-добре ще знаят и вероятно ще дойдат да я хванат, а ако е най-обикновена усойница или смок(ама не вярвам) я трепи без да ти е жал.
                    Лопата - друг солдата!!!

                    Коментар


                    • От: До: Видове змии в България

                      Първоначално публикуван от sergi Преглед на мнение
                      привет[ATTACH=CONFIG]445805[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]445806[/ATTACH]

                      много се изненадах когато на село - 350м. надм.височина, засякох в двора това....а ужким били по нависоко.
                      мисля си че е черна усойница, но се надявам на по компетентно мнение.

                      благодаря предварително!!!
                      Странен вид за усойница. Освен това самото име говори къде се среща - в сенчести, усойнии места.
                      Тази по снимката няма как да се определи. Все пак си мисля, че не е усойница.
                      Когато змията се напече на слънце повече, отколкото може да понесе тя почернява. Сменя си цвета.
                      Виждал съм такива (потъмнели и напечени) змии на асфалта. Безпомощни. Мърдат зиг-загообразно, но стоят безпомощно на едно място.Ако не я преместиш вероятно там ще се изпече.
                      Това е само предположение, че е смок, но много напечен от слънцето.
                      На слънце ли беше, мудна ли беше?
                      За да си спокоен като си взимаш дървата..... научи се да ги хващаш. Не е трудно. Трябва само да преодолееш първата спонтанна реакция - да се изплашиш и да избягаш.
                      АКО я хванеш за опашката (внимателно и не рязко) без преди това да си я раздразнил може да я държиш така безопасно.
                      Необходимо е главата да е опряна на земята, а опашката да я държиш в ръка на високо. Така змията се чувства спокойна, опитва се да си тръгне и то в посока далеч от теб.
                      Знам, че първите пъти ще ти изскочи сърцето...... но после става страст да се забавляваш със змия.
                      Сега ти се струва странно това което съм ти написал, но е съвсем нормално и естествено да се научиш да общуваш със змиите. Щом са близо около теб така е редно, вместо да живееш в страх.
                      Успех и дано по-рядко ги срещаш!

                      П.С. При следващата змия ще снимам нагледно това, което съм написал. Сега само малко емоции:
                      http://vbox7.com/play:a7f95d54
                      http://vbox7.com/play:7f5ca96f
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от bgbul; 05-05-12, 00:24.

                      Коментар


                      • От: Видове змии в България


                        На Балканския полуостров усойницата е глациален реликт и се среща в изолирани области, главно в планините до надморска височина 2700 м.н.в. (при връх Мусала). У нас са регистрирани два подвида - V. b. berus et V. b. bosniensis.Усойницата се среща в разнообразни местности - сипеи, каменисти склонове, по краищата на горите и други, както и във влажни местности, като мочурища и край потоци, езера и вирове.

                        Основната и храна са дребни бозайници, като мишки, полевки и земеровки, както и гущери. Понякога улавя слепоци и дори къртици, както и земноводни - жаби, тритони и дъждовници. Наблюдавани са случаи, в които яде птици и яйцата им, като се изкачва по храстите до гнездата.

                        Ето тука http://snake.log.bg/article.php?article_id=34295 Има за усойниците и втората снимка е тази черната !Тоест Усойница,такава съм виждал на връх Ботев ,както споменах !



                        А ето какво пише и на друго място :

                        Пепелянка /Vipera ammodytes/,

                        може би, най - опасната европейска змия, заради изключително дългите си зъби (за Европа).

                        Достига до към 70 - 80 см (рядко около 100 см).

                        Има характерно оцветяване - сивкаво тяло (от тук и името и), изпъстрено с тъмни ромбоидни шарки. Има голяма вариация в цвета - от почти или напълно черни екземпляри до светло сиво. Много е характерно рогчето на върха на муцуната,макар, че при някои индивиди може и да липсва и характерното рогче

                        Значи черната змия от снимките може и да е усойница,както и пепелянка,можело и да няма рогче даже.
                        Последно редактирано от Roninn; 05-05-12, 01:29.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • От: Видове змии в България

                          Колко хубава тема ... колко неща научава човек .
                          Поздравления, колега за хубавите снимки и обяснения.
                          С нетърпение ще чакам среща с подобна усойница (или пепелянка).

                          Коментар


                          • От: До: Видове змии в България

                            Първоначално публикуван от sergi Преглед на мнение
                            привет[ATTACH=CONFIG]445804[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]445805[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]445806[/ATTACH]

                            много се изненадах когато на село - 350м. надм.височина, засякох в двора това....а ужким били по нависоко.
                            мисля си че е черна усойница, но се надявам на по компетентно мнение.

                            благодаря предварително!!!
                            Според мен е смок-негър.Нали виждате,че главата на змията няма характерната сърцевидна форма на отровните змии,тоест няма отровни жлези.
                            Тома Томов
                            Вече с Kia Sportage.

                            Коментар


                            • От: До: Видове змии в България

                              Първоначално публикуван от tomisagledva4a Преглед на мнение
                              Според мен е смок-негър.Нали виждате,че главата на змията няма характерната сърцевидна форма на отровните змии,тоест няма отровни жлези.
                              ???!!!! смок негър......

                              Коментар


                              • От: До: Видове змии в България

                                Първоначално публикуван от sergi Преглед на мнение
                                добре де приятелю..в странджа ..добре, ама над горна оряховица...на 300м.н.в.???
                                и то черна,...кво праиме
                                В какъв смисъл,какво прави ме?И какво искаш да правиш?Подминаваш си, и я оставяш на мира!Кеф и е на змията да е на 300м н.в и това е.Може и да си поставя рекорди,като нас на Еверест!
                                Последно редактирано от Ангел Иванов/sereco1/; 17-05-12, 11:58.
                                HONDA DOMINATOR 650
                                ОРЕЛ ASTRA
                                РСПБЗН-Приморско

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X