Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Термопомпи

    Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
    Румба, това е така защото БГВ и отоплението ми е на едно. За отоплителни тела ползвам преработени вътрешни тела от климатици и съм установил, че за отопление 35 градуса са ми повече от достатъчни в най-студеното време. За къпане, обаче не стигат При мен термопомпата грее един топлоакумулатор от 2 тона, от който тръгва всичко. Ниският КОП в случая е донейде приемлив, защото към топлоакумулатора има закачени 90 вакуумни тръби и дори при бегло слънце, водата е на 45 градуса, без ТП да включва изобщо. Тя работи предимно вечер.
    Преди малко постигнах значително падане на тока на компресора само с увеличаване на дебита вода през студения кръг. Колко точно съм го увеличил не зная, защото към момента няма с какво да го измеря. просто набързо смених тръбата от 1/2 на 1", каквито бяха фитингите и токът на компресора падна с 2,8А.
    Е добре де постави си бойлер отделно и трипътен вентил топли водата до 60 и после минава на пода на 30 - при мен е така и грижи няма.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • От: Термопомпи

      Не мисля да разбивам хубаво дюшеме в името на подово. Другият момент е, че Слънцето топли водата в цистерната до доста над 45 градуса и ТП практически почти не включва. Ако то е загряло водата в акумулатора (2т) до към 60 градуса (вчера се случи) то тя стига за отопление за цяла нощ и без ТП, която включва на 43. Сега увеличих дебита на водата през изпарителя и нещата се подобриха значително. Водата влиза на 10 градуса и излиза на 7.
      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

      Коментар


      • От: Термопомпи

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Вече ми дадоха идея за термопомпена машина направена от нова инверторна система на gree.
        Нещо има затишие по темата. Да не би колегите с термопомпи да им е станало малко хладно, че не пишат?
        Току що ми инсталираха такава. След някой ден ще мога да дам отзиви.

        Коментар


        • От: Термопомпи

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Затова при мен изпарителят е в плексигласов съд и се вижда кога започва да обледенява. Като замръзне тока се вдига, много ясно. Аз регулирам с обороти на помпата през кръга. Защото и много вода пак е загуба.
          Ти да не си "облякъл" въздушен топлообменник с водна риза?
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • От: Термопомпи

            Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
            Ти да не си "облякъл" въздушен топлообменник с водна риза?
            Дам, точно това направих. Площта му е смятана за топлообмен с въздух, така че с вода ефективността му е много по-голяма. Това позволява пестеливо ползване на вода => по-малко работа на сондажната помпа => по-голям СОР.

            Коментар


            • От: Термопомпи

              При мен нещата се подобриха драстично, с увеличаване на водния поток през изпарителя. Помпата участва само при първоначално пускане и не е фактор. В момента ТП е в режим - 40 мин работи, около час почива. Ако някой се къпе, почива по-малко Дал съм и хистерезис 2 градуса.
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • От: Термопомпи

                Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                При мен нещата се подобриха драстично, с увеличаване на водния поток през изпарителя. Помпата участва само при първоначално пускане и не е фактор. В момента ТП е в режим - 40 мин работи, около час почива. Ако някой се къпе, почива по-малко Дал съм и хистерезис 2 градуса.
                Сложи, ако нямаш де, за всеки случай и защита по температура на фреона след изпарителя. При намален топлообмен/изпарение от заледяване, се товари компресора.
                Пак ако нямаш, е хубаво освен хистерезис по температура, да има и защита по време на дължина на почивката. Демек ако възникне внезапна нужда от топло, да не вземе да пусне компресора преди да са се изравнили наляганията в системата.

                Коментар


                • От: Термопомпи

                  Имам защита от висока температура на изхода на компресора, защита от ниска след изпарителя, същата непосредствено пред компресора 3-литров течноотделител, ресийвър, пресостати за ниско и високо налягане и ДТЗ. При спиране и пускане на захранването, изчаква поне минута за изравняване на налягането от двете страни на ТРВ и предотвратяване на пускане под товар. Правих и "стрестестове" и всичките защити работят. Наложи се да я захраня независимо с 6мм2 кабел, защото пусковият и ток е сериозен и направо спираше тока на къщата. За жалост нямам трифазно захранване. Там нещата са по-лесни.
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • От: Термопомпи

                    Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                    Наложи се да я захраня независимо с 6мм2 кабел, защото пусковият и ток е сериозен и направо спираше тока на къщата. За жалост нямам трифазно захранване. Там нещата са по-лесни.
                    Не знаех дори че съществуват в природата 3 киловатови монофазни компресори, при това скрол, при това Копеланд.
                    Това е опасно решение, имайки предвид например, че аз преди дни писах жалба до EVN за ниско напрежение, падаше до 180V вечер.
                    В интерес на истината хората се отзоваха, признаха проблема и го оправиха веднага.

                    Та при такова решение, с монофазен компресор, тръгването му става несигурно в случаи като моя. При мен работеше (пак монофазен), но токът му беше с 20-30 процента нагоре. При неговото тръгване обаче другите уреди спираха.
                    На инверторните климатици и хладилник не им пукаше от напрежението. Интересното е, че на единият, най-евтинкият, му отказа четирипътният вентил, не искаше да превключва от ниското напрежение. Но компресорът си пееше.

                    Коментар


                    • От: Термопомпи

                      При мен напрежението се оправи в мига в който изкараха електромера на съседите на улицата. Рекордът ми по НН е 129 V, измерено на въвода преди електромера
                      Отделно от това, прекарах цялото захранване през стабилизатор 30KVA и проблем вече категорично няма.
                      Компресорът е ZP41k3e-pfj. Сега работи устойчиво и тръгва уверено.
                      Четирипътният вентил е малко вероятно да не сработва от ниско напрежение. При тях рейката я мести основно част от фреоновия поток. Котвата на електромагнита е нещо като разпределител. Досега използвах ТП, базирана на инверторен климатик, по-скоро компресор и електроника от такъв, но малее за целите ми.
                      Мислех за инверторно управление на конвенционален компресор, но трябва да е трифазен, навит на 220V. Сега повечето компресори са BLDC (синхронен мотор с ротор постоянни магнити) та работата става съвсем къдрава...
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • От: Термопомпи

                        Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                        При мен напрежението се оправи в мига в който изкараха електромера на съседите на улицата. Рекордът ми по НН е 129 V, измерено на въвода преди електромера
                        Отделно от това, прекарах цялото захранване през стабилизатор 30KVA и проблем вече категорично няма.
                        Компресорът е ZP41k3e-pfj. Сега работи устойчиво и тръгва уверено.
                        Четирипътният вентил е малко вероятно да не сработва от ниско напрежение. При тях рейката я мести основно част от фреоновия поток. Котвата на електромагнита е нещо като разпределител. Досега използвах ТП, базирана на инверторен климатик, по-скоро компресор и електроника от такъв, но малее за целите ми.
                        Мислех за инверторно управление на конвенционален компресор, но трябва да е трифазен, навит на 220V. Сега повечето компресори са BLDC (синхронен мотор с ротор постоянни магнити) та работата става съвсем къдрава...
                        После му разправяй на колегата с_с1 че е лесно направи си сам
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • От: Термопомпи

                          Кой е казал, че е лесно? Ако го можеш, остава ти удоволствието от добре свършената работа. Същото е и с хората, експериментиращи с горелките и котлите. Разликата за мен е в доверието към енергоносителите. Цената на тока се наблюдава уж сериозно, щом като може да сваля и правителства При другите горива цакането става от няколко места. Има врътки с калории, маси и обеми и киловатчасът там е много относителна единица.

                          Коментар


                          • От: Термопомпи

                            Целият труд се обезсмисля, когато тези гадове ти спрат тока. Още по лошо-когато се опитват да ти го пуснат, ама защитата им сработва за секунди.

                            Коментар


                            • От: Термопомпи

                              Тази нощ нямаше ток поне 6 часа. На термометъра това не се е отразило. ТП към подово отопление става един огромен акумулатор. Няма нужда дори от буферен съд, ако става дума само за отопление. Не съм пробвал, но мисля, че поне 24 часа ще поддържа температурата. Оттам нататък вече ще говорим за наистина бедствено положение с тока.

                              Коментар


                              • От: Термопомпи

                                Eлектричеството загасна в петък вечерта, после към 23 часа дойде за час-два и отново загасна. Събота и неделя ги изкарахме на свещи. Снощи се появи към 23 часа и тази сутрин към 9 часа отново изгасна. Външната темп в неделя вечер падна до -10С, сега е -6С. Топля се на дърва, водата циркулира термосифонно, като котела трябва много внимателно да се следи да не заври. С мъка /многократно слизане до гаража и качване го докарваме до 20С в къщата. Снега навън продължава да вали. А от аварияния център на Енергото са казали, че първо трябва да се оправи времето, да разринат пътищата и тогава да чакаме електрозахранване.
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X