Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Антифриз без съдържание на вода?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Антифриз без съдържание на вода?

    Колеги днес в предаването "Да продадеш колата си" по Дискавъри,съживяваха един Триумф.Сложиха му и "безводен охладител"/ако им е правилен превода/.
    Казаха за неговите качества.
    1. Не замръзва до - 40 гр. по Целзии.
    2. Кипи при +180 гр. по Целзии.
    3.Не съдържа вода- няма корозия - не се сменява като антифриза на 2 г., а е "вечен'/казаха надминава живота на двигателя.
    И един недостатък ако обикновения антифриз струва 20, този струвал 90 паунда.
    Преди да го сложат имаше промиване на системата яко,с течна гъба която попивала водата./пак според превода.
    Някои ползвал ли е това чудо ? Или поне да знае как се изписва на английски или немски да потърся повече информация.

  • #2
    От: Антифриз без съдържание на вода?

    Waterless coolant....
    1. Разредения с вода стандартен антифриз замръзва при по-ниска температура
    2. Добрия антифриз също е 'вечен' (с добри инхибитори, непозволяващи корозия за експлоатационния срок) - при мен пише смяна на 12г....

    P.S. ти прегрееш ли двигателя до такива температури, температурата на кипене на охладителната течност май ще е последния проблем
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: Антифриз без съдържание на вода?

      Не знам за такава течност, но за преводите им знам.
      За да пестят пари от технически консултант ползват универсалните си преводачи. Които може да са много в час с литературния английски, но с техническите термини са силно на "Вие". Какви бисери съм чувал по дискавъритата...

      В техниката няма понятие "гъба".
      А относно течността-по обратния превод израза на английски би трябвало да е "waterless coolant". Което машинално си се превежда като безводен охладител.
      Дали не става въпрос просто за антифриз концетрат, той си няма вода...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        От: Антифриз без съдържание на вода?

        Явно става въпрос за нещо друго (въпреки, че неразредения антифриз също има по-висока температура на замръзване от разредения в правилна пропорция)...
        Ето пример (дано не се счете за реклама - просто има удобно описание):
        http://www.evanscooling.com/
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Антифриз без съдържание на вода?

          То ще си е вечно, ще кипи по-трудно и тъй нататък. Пусто - това което не казват е че ще отвежда топлината по-зле от читав антифриз

          Представи си, карикатурално, за идеята, че можеш да налееш в двигателя течен стиропор, или някаква течна изолация. Тя ще си е супер, почти няма да загрява, никога няма да кипи, но и няма да охлажда

          Това разбира се не е такова, сигурно си охлажда почти нормално.

          "Антифриз" по принцип е грешен нарицателен термин. Правилният термин е "Охладителна течност". Антифризът е антифриз понеже не замръзва като водата при нула градуса. Това е. Но не охлажда по-добре от водата, напротив. Водата охлажда най-добре. Пусто - кипи при относително ниска температура.

          Охладителната течност, за разлика от антифриза, може да замръзва и при нула градуса, като водата. Има си "състезателни" охладителни течности, особено при мотоциклетите, които нямат никакви "антифризни" претенции. Единствената им цел е да отвеждат топлината възможно най-добре.

          Другото което е - без да съм специалист - това че има точка на кипене амнайсет хиляди градуса не е гаранция за добро охлаждане. Гаранция е само че ще издържи на подобни температури. Но е абсолютно възможно с добра охладителна течност, с по-ниска точка на кипене, охлаждането да е достатъчно добро та въобще никога да не стигнеш до 190 градуса

          Тази джаджа е пригодена много повече за коли които ще се съхраняват дълго време без да се палят, за колекционерски автомобили, ей за такива радости. Двигатели които не се натоварват много, но при които се търсят други качества. Ако отварянето на двигателя ти струва 15000$ и го палиш на високосна година веднъж понеже през останалото време седи зад бронирана витрина - да, това нещо ти трябва. Но горе на баира - надали. Особено като не можеш да го смесваш с други охладителни течности.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Антифриз без съдържание на вода?

            Нали имаше някакви си "спортни" охладителни течности, които без да са под налягане кипели при пи-висока температура и правели по-добър контакт м/у метала и течността и с това подобрявали охлаждането?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Антифриз без съдържание на вода?

              На мен ми звучи като нещо на базата на полиетилен гликол. Имаше доста разтегната амплитуда замръзване - кипене. Вискозитета му позволява да се използва като охладител, а за самите топлоотдаващи своиства - не знам.
              Обикновенния антифриз най често е етилен гликол.

              Коментар


              • #8
                От: Антифриз без съдържание на вода?

                какъв е проблема да си налееш нафта в охладителната система /примерно/ - няма вода в нея и кипи на 200С... Да не говорим, че е по-евтина от "антифриза"
                помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                Коментар


                • #9
                  От: Антифриз без съдържание на вода?

                  Специфичната топлоемкост е качеството, което определя възможността на даден флуид да отнема, респ. да транспортира топлина (1-2 кръг фотосолари). Тук е показана тази величина сравнена с други разпространени материали/елементи. Полиетилен гликола, налят в слънчевата ми нагревателна система свали с 5 градуса максимално достиганата температура. Играех си пролет да го източвам, есен да наливам. Писна ми и вече го оставих зиме и лете.
                  LZ1AIV

                  Коментар


                  • #10
                    От: Антифриз без съдържание на вода?

                    Нямам представа как отвежда топлината,аз разказах почти всичко което даваха за охладителната течност.Само още нещо,когато мотора достигна работната си температура,казаха,и демонстрираха ,че може капачката на радиатора може да се сваля без опасност изхвърляна на вряща течност.Обясниха го с това ,че точката на кипене е +180 гр./нямало двигател който да ги прави/и нямало налягането на парата. Между другото има я в ebay.uk

                    Коментар


                    • #11
                      От: Антифриз без съдържание на вода?

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Нали имаше някакви си "спортни" охладителни течности, които без да са под налягане кипели при пи-висока температура и правели по-добър контакт м/у метала и течността и с това подобрявали охлаждането?
                      Все още има. Но всичките са на водна основа.

                      Първоначално публикуван от valyon Преглед на мнение
                      Нямам представа как отвежда топлината...
                      Ми как ще я отвежда не е трудно да изчислиш - способността да отвежда топлината на етилен гликола е 57% от тази на водата, на пропилен гликола (което е тази джаджа, ако може да се вярва на информацията в нета тия юнаци продават чист пропилен гликол) е 59% от тази на водата.

                      Нормалните антифризи не са чиста вода, да речем че техните способности са някъде на 80-90%.

                      Пак за капачката - самият факт че капачката може да се сваля без изхвърляне на течност е показател че това нещо е чист пропилен гликол, или поне - висока концентрация. Налягането на изпарение на пропилен гликола е по-ниско от атмосферното. При другите охладителни течности по-високо от атмосферното налягане е необходимо, понеже вдига и точката на кипене. Една и съща охладителна течност ще кипне при по-ниска температура в отворена тенджера отколкото в охладителната система на колата ти.

                      Писах вече къде може да бъде полезна подобна охладителна течност. Има си приложения. Нататък - ако дневната ти програма включва отваряне на капачката на радиатора на всяко спиране - ще ти потрябва.
                      Последно редактирано от Goblin; 20-08-13, 16:59.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: Антифриз без съдържание на вода?

                        Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                        какъв е проблема да си налееш нафта в охладителната система /примерно/ - няма вода в нея и кипи на 200С... Да не говорим, че е по-евтина от "антифриза"
                        Първият проблем с нафтата е че ще ти цъфнат маркучите на охлаждането, заедно с други дребни гумени детайли като уплътнения на капачката или на вала на помпата. Като решиш този проблем (той не е нерешим, има устойчиви гуми) ще установиш, че трябва да въртиш нафтата около 10 пъти по-бързо, защото на всяка врътка през двигателя тя отнася доста по-малко топлина от водата. Това също не е нерешим проблем, но освен помпата ще трябва да се променят и някои диаметри. Радиаторът също ще стане по-голям.

                        И после ще се окаже, че тя тая работа с корозията не е като оная работа и че материали, перфектно работещи в антифриз, неизвестно защо решили че нафтата ги разяжда. Или водата в нея (а то малко винаги има).

                        Пък ако попаднеш на лятна нафта, ... е, по-добре е от менте-антифриза (ако се усетиш) защото нищо няма да се пукне от замръзването.

                        ---

                        Налягането в охладителната уредба, освен да повишава температурата на кипене, има и друга роля - пречи на кавитацията в помпата при високи режими. Помпите не обичат кавитацията и лошо си отмъщават като ги вкараш в такова приключение.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Антифриз без съдържание на вода?

                          Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                          Специфичната топлоемкост е качеството, което определя възможността на даден флуид да отнема, респ. да транспортира топлина (1-2 кръг фотосолари). Тук е показана тази величина сравнена с други разпространени материали/елементи. Полиетилен гликола, налят в слънчевата ми нагревателна система свали с 5 градуса максимално достиганата температура. Играех си пролет да го източвам, есен да наливам. Писна ми и вече го оставих зиме и лете.
                          Допуснал съм грешка от недоглеждане. Ползвам пропилен гликол, а не другото, за което поднасям извиненията си.
                          LZ1AIV

                          Коментар


                          • #14
                            От: Антифриз без съдържание на вода?

                            Здравейте колеги. Аз също гледах този епизод на "да продадеш колата си" и се зарибих да търся такова за моя мотор. Та след усилено търсене успях да намеря и двете течности които той използва в предаването. Не искам да рекламирам но ще дам линкове. http://www.evanscoolants.co.uk/prep-fluid.html това е така наречената "течна гъба" която абсорбира водата.
                            http://www.evanscoolants.co.uk/products.html А това са течностите от които ти можеш да си избираш. В предаването ако се загледаш хубаво можеш да видиш дори че "edd" (маи така му беше името) използва Classic Cool 180. Ако закупиш тези продукти моля сподели резултата тук

                            Коментар


                            • #15
                              От: Антифриз без съдържание на вода?

                              Преди 3-4 години, началото на януари, по време на едни люти студове, отвах на лов с Нивата. Но възникна проблем, не ще да върви тая кола на газ и неще. На бензи се движи, но колко бензин съм имал не помня, но неще да е бил много щом толкова се стараех за газта. Спряхме в съседното село за да вземем нещо за ядене и се опалаках от проблема на един колега стар шофьор. Той ме накара да дигна капака и погледна нивото на антифриза... Нямаше никой в разширителония съд !? Лоша работа, нивото на охл.течност е много ниско и дори не може да затопли изпарителя за газовата уредба. Антифриз на селската бакалия няма, да налея вода при минус петнадесет, шестнадесет градуса не се знае колко вода ще влезе и при колко антифриз... И тогава аман заман купих едно шише 700мл от най-ефтината ракия (каквато естествено имаше в магазинчето ) Сипах я долях и 500-600мл вода и закърпих положението Изпраителя започна да изпарява, а и парнот ми се появи
                              Та цялата тая прелюдия е към въпроса ми, който следва:
                              Има ли смисъл да се кара само на разредена алкохолна течност и ако да под какъв градус да не оставяме в радиатора?
                              Аз за моя си (вътрешен радиатор) предпочитам около 44-45 градуса, ама за колата не знам ?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X