Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

    Повлияни от кулинарното състезание "Чесън и скариди" на главния готвач на българското ендуро Жоро Хаджиев, решихме да направим разходка по същия маршрут.
    Кръстихме разходката ни "Лук и маслини"

    Моторите ни са твърде далеч от състезателните машини в днешния ендуро спорт, но нас това не ни притеснява.
    Събрахме се:
    Наско със СуперТенерето

    Иван-Реиноско с TT350

    Игнат с XR400

    и аз с DR650SE

    Всички екипирани с достатъно багаж и храна за една нощувка и два дена в гората, без да имаме нужда от достъп до магазини.

    Заредихме на последната бензиностанция преди Емона

    Тези поляци се връщаха от обиколка до Таджикистан, но не успяхме да ги навием да дойдат с нас

    В началната точка на маршрута ни



    В началото маршрута е типичен за Източна Стара Планина - бързи прашни черни пътища с доста камъни в най-източната част.
    В този район голяма част от трака минава по асфалтови пътища. Това, заедно с бързите скучни трасета ни позволи да минем голямо разстояние за кратко време и вече бяхме навлязли дълбоко в Турция. Мислите, че имам грешка - не, нямам. В този район не се ползва български език, дори табелите на селата са на кирилица и латиница. Пътищата са с дупки, къщите коптори, но джамиите са чисто нови с лъскави минарета.



    По една бърза кола в Козичино, да преодолеем скуката и жаждата.


    Баби и дядовци германци ни се радваха от каруците и ни снимаха като извънземни

    В този район голяма част от трака минава по асфалтови пътища. Това, заедно с бързите скучни трасета ни позволи да минем голямо разстояние за кратко време и вече бяхме навлязли дълбоко в Турция. Мислите, че имам грешка - не, нямам. В този район не се ползва български език, дори табелите на селата са на кирилица и латиница. Пътищата са с дупки, къщите коптори, но джамиите са чисто нови с лъскави минарета.
    Ето и първото паднало дърво, никой не успя да се заклещи

    дори и кораба-майка

    Тук, в този коловоз реализирах първото си нинджа-падане. Не точно падане, а нинджа-скачане от мотора. Без щети по мен и машината.

    Надясно сме

    Първата локва след толкова прахоляк

    На бензиностанцията видяхме, че на ТТ-то на Иван му е дошъл мензиса и тече масло.

    Превръзки и тампони нямаше, но му доляхме Приста, въпреки възраженията на собственика

    Някой наду тръбата "Чорба, каша, топъл хляб" и поседнахме на една полянка с чешма

    Добре, че хапнахме че напред ни чакаха още забавления.
    Аз водех, като единствен с ГПС и трак и стигнах дотук. Минах коловозите, извадих апарата и зачаках, предусещайки какво следва

    Отдолу, сред облак прах се зададе Титаник, опита се да мине и...заседна в плитчините



    Заболя ме устата да разказвам, по-късно ще продължа.

  • #2
    От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

    Еееее ... таман си отворих една бира и ... тесла

    Чакаме продължението!
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

      Чудесно приключение......
      Имахте ли някакъв съпорт....
      В колко часа започнахте карането по трака....
      Този трак , едентичен ли е с този на Жоро Хаджиев...
      Ще има още въпроси,така че намокри си устата с бира.....,а аз ще изтичам до магазина......
      На бой отиват само старците!

      Коментар


      • #4
        От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

        И аз си слагам лигавника, сабале кафенце с продължение...

        Коментар


        • #5
          От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

          Е хубава работа. Алооо, семкаджиите вместо да отваряте бири ударете едно рамо да измъкнем парахода
          Как се вади тоя кораб оттам? Напред става по-дълбоко, назад ще дърпаме.
          Работата стана дядо вади ряпа, само мишката не можахме да намерим.
          Наско по едно време въздъхна "Вече ми е прохладно на краката"
          Дърпахме тримата, псувахме, дърпахме и накрая го извадихме.

          Найс, а


          Тук спряхме да напоим земята и да заредим с вода.

          Игнат видя тези растения,

          направи така

          и изяде плодчето. И още няколко.
          Аз го гледах доста учудено, а той весело
          - Такива имахме на лозето като бях малък.
          - Къде беше лозето?
          - В Киргизстан(Игнат е руснак)
          - Абе Игнат, ти сигурен ли си че това не е отровно?
          - Скъсай си едно и ако до утре не съм умрял, го изяж
          Така и направих, скъсах две и с жена ми ги изядохме. И не умряхме. Физалия се казва за незапознатите като мен.
          Пресякохме Върбишкия проход и продължихме по макадам. След няколко километра спрян наточен гоуф тройка. Поглеждам вляво и кво да видя - две русалки се препичат на брега на рекичката. Връщам газта, леко у лево и...ми светва лампичка. Абе пич, тея русалки са с рязани опашки, а зад нас се влачи мерцедес с мъжките русалки. Мръсна газ, хвърчи чакъл, а другите се чудят кво ми стана. Мацките не могат да смогнат да си слагат сутиените
          Малко по-нагоре на един кръстопът спирам да се огледам и да изчакам компанията.
          Усещам, че някой ме гледа. Баси, тая гора пренаселена.
          Оказа се, че са три чифта очи, сърнички в храсталака. Въобще не се изплашиха от моторите, явно са им свикнали

          Малко по-нататък стадо диви прасета

          Трета спирка - стадо диви коне


          и не, нямаха жигосано или звънчета.



          Вече сме над Котел. Планът е да нощуваме около Жеравна




          Това баирче го спускахме, забавно е, има доста прахоляк и търкалящи се камъчета. А си е стръмно.

          Как намерих кал в това сухото място, за малко да закъсам

          Наско обаче не пропусна

          Заредихме в Котел на Петрола от най-скъпият бензин в България, тук мотора ми даде разход 6.2, на другите места макс 5.5, явно колонката е вълшебна.

          Тук е едно от малкото места, където АТВ трака се различава от мото трака, заради падналите дървета между Котел и Жеравна. Ние сме по лесния, трион и лебедки нямаме.

          Чудехме се къде да разпънем катуна, но решението беше взето бързо - чешма Старча над Жеравна.



          Тенерето се засрами нещо и избяга на баира

          Девиза на разходката

          Който познае какво има в бутилката, печели награда - да почерпи по едно такова цялата група

          Сутринта закусихме, направихме като кравите, а те едва ни изчакаха да се наместят

          И пак гаааз


          И дърветата вече не е*ват държавата


          Иначе мястото си е с история, уважаваме го.

          По маршрута сме

          Тук е едно от най-яките места за каране по целия маршрут - гора с постоянни спускания и изкачвания, но без екстреми.
          Стойкаджии

          Ето оттук извира Камчия. Всички знаем колко е голяма, след 244,5 km, като се влива в морето


          Пресичаме Железни врата и се озоваваме на Агликина поляна




          Все по-често се налага да гледаме тези рани

          В този район има интересни стръмни спускания и изкачвания, често с подкрепата на Rolling Stones, но не групата





          Игнат като 4-кратен шампион по DH(спускане с колелета), слиза с газ, после се качва за втори път.




          Това пале подскачаше като заек около стопанина си. Как не го е гръмнал някой погрешка...

          Ееей там има яко изкачване с прагчета

          А мравките изяли дървото

          И още каменисти пътеки
          Второ нинджа-скачане от мотора. Задобрявам, този път дори предпазителя на кормилото не се беше извъртял.


          Тук някъде Наско удари лостчето на задната спирачка в камък и то се скъса от една заварка. Не докрай, но беше на косъм. А при спусканията спирачка си трябва.


          Минах от грешната страна и не успях да изкача с кална гума. Тук е момента да кажа, че бях с доста неподходяща задна гума - Максис 6006, ендуро гума, която не става за нищо. Но пък е перфектна за гадни изкачвания - няма сцеплението да изправи мотора на задна и да ме хвърли, а някак с много превъртане издрапва догоре.

          Тук, на изкачването към Чумерна е най-гадната пътека от целия трак. Около километър стръмно изкачване с големички свободни камъни
          ДР-а си почива, аз също


          Най-сетне горе

          След мен е адаша

          Това е някаква гавра

          А през това време в гората...
          Тенерето е прегряло, губи мощност, съединителя е изпушил и не може да се качи. Добре че Наско е паднал малко преди да стегне

          Изчакахме го да се поохлади, с малко бутане тръгна и се качи.
          Горе сме!

          На върха




          Тук и ГПС-а не лови

          Хайде надолу към хижата



          Хижарят беше пиян на талпа, успя да ни стопли чай от чорапи

          и да ни посочи хладилника за бира. За храна не посмяхме да питаме, ядохме... познайте какво

          Питам го откъде да взема вилици, той ми вика от хладилника. Кви вилици в хладилника бре? Аааа, аз разбрах бирици
          Продължаваме

          Излязохме на Буковец, оттам по маршрута. След един заслон се наложи да играем на криеница в лабиринт от дървета, но успяхме да излезем.
          Спирам след едно спускане, зад мен никой. Гася и чакам. Пет минути, десет, няма ги. Паля да се връщам, гледам адаша маха отгоре. Качих се, Наско лежи, другите седят и се чешат.
          Наско улучил две надлъжни сопи, те го подхлъзнали, паднал и си усукал крака. Боли го и не смята че ще може да продължи.
          Извадих от аптечката аулин с изтичащ срок на годност, да може да стигне до асфалта, там ще го мислим.



          След има-няма десетина километра излязохме на Хаинбоаз. Наско хвана за Варна, а ние продължихме оставащата малка част от маршрута
          Заредихме

          И оттук насетне давахме яко газ - пътищата бяха или разбит асфалт, макадам, или широки междуселски почвени.
          Имаше само едно стръмно изкачване с големи камъни. По средата му слезли от УАЗ-Буханка, бяха застанали най-глупавите хора на света.
          Идвам отдолу, мотора се мята като разярен бик, аз мога да управлявам само газта, защото кормилото не играе голяма роля тук, а те застанали на средата на пътя, извадили фотоапарати и снимат. С мотора подскачаме право към тях, те не се мърдат. Я съм върнал газта, я съм паднал пред тях и после не мога да тръгна нагоре. Ако ги ударя, всички ще паднем. На късмет минах на сантиметри.
          След това изкачване имаше още едно, със скални прагове. Там успях да се заклещя в може би единствената цепнатина.
          Игнат ми помогна и малко след това вече бяхме на върха





          Тези бръмчат отвратително, да не говорим как развалят гледката




          Коментар


          • #6
            От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

            Летяща чиния с комин


            Извънземните са много яки, арматура ф12 е огъната като медна тел







            Пристигнахме в крайната точка на маршрута





            Стараех се да караме по АТВ маршрута от състезанието и с малки изключения, където се губех, се получи. Не сме пропуснали никое интересно място

            Разделихме се в Дряново, момчетата поеха към Варна, а аз към Идилево. Не бързах да се прибирам, това остана за следващия ден.

            По пътя отпреди си бях набелязал римска крепост

            Има някакви найлони, но като цяло не се проучва

            Явно тук е бил зъболекарският кабинет


            В Идилево разпънах на познатата полянка между бара и работилницата

            BMW K100GS, не сте и чували, нали? Щото няма, това си е самоделка.

            Тук попаднах на някакво фрийк шоу. Този печели титлата за най-грозен "мотор". Дори и мотор не е.






            Жанта от гоуфо


            Франкенщайн



            На другият ден без да бързам, се прибрах по селските пътища
            Яз. Йовковци



            Не спах добре и нататък бях толкова размазан, че карах на автопилот, а мотора даде разход 3.9. Половин ден се влачих до Варна.

            Ами това е.

            По-нататък като ме отмързи, ще обработя клипчетата и ще кача трака.
            Всички снимки с оригинално качество тук.

            Коментар


            • #7
              От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

              Първоначално публикуван от Конов Преглед на мнение
              Чудесно приключение......
              Имахте ли някакъв съпорт....
              В колко часа започнахте карането по трака....
              Този трак , едентичен ли е с този на Жоро Хаджиев...
              Ще има още въпроси,така че намокри си устата с бира.....,а аз ще изтичам до магазина......
              Е как без съпорт?! Беше в раницата на Наско, ето го на тази снимка:

              Тръгнахме уж в 7, криво-ляво малко преди 9 успяхме да стигнем Емона и да тръгнем. Но това какво значение има?
              Първият ден 200км офроуд, втория не знам, като видя трака ще кажа.
              Следвахме трака на АТВтата, освен където сме се губили.

              Коментар


              • #8
                От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                Машаллах, аферим, бравос !

                Другите машини, освен това СТ, са си съвсем подходящи за целта, ама тоя параход какво прави там не ми е много ясно. Или вие от Варна-та много държите да докажете, че СТ-то е ендуро

                Коментар


                • #9
                  От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                  Този трак бил доста интересен! Какви красиви места сте видели. Аз като го минавах не видях един куп табели и плочи, които сте снимали. И освен здравите камъни на Чумерна и после деренцето на изхода на Котел върху които каречката се влачеше и жално стържеше друго не ми е направило впечатление. Но пък и никъде не съм закъсвал и връщал обратно да атакувам отново.

                  Благодаря за споделената разходка. Много е приятно сутрин като си пиеш кафето и се събуждаш да гледаш такива красиви снимки и четеш такъв увлекателен разказ.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                    Първоначално публикуван от ЗМЕЙ Преглед на мнение
                    Машаллах, аферим, бравос !

                    Другите машини, освен това СТ, са си съвсем подходящи за целта, ама тоя параход какво прави там не ми е много ясно. Или вие от Варна-та много държите да докажете, че СТ-то е ендуро
                    Е, доказахме!

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                      Е хубуу, щом така ... ама по тази логика още преди няколко години доказахме, че Бандит 1200 е ендуро

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                        Иване, Благодаря за разказа!!!

                        То иначе ... струговете нямат много място у гората, ама ....
                        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                        Коментар


                        • #13
                          От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                          ...Спах спокойно....
                          Още през ноща изчетох всичко...от игла до конец.......
                          Тези приключения са ми най на сърце...
                          БЛАГОДАРЯ .......
                          Ако споделиш и елементарни подробности,по подготовката и самото пътуване,ще бъдете още по-полезни на мнозина...
                          На бой отиват само старците!

                          Коментар


                          • #14
                            От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                            Много благодаря за приятната разходка.Иначе за поляците от началото бих предположил защо не са се навили да дойдат с вас,ама феновете на пропелерната марка ще се обидят!Важно е да се кара нанякъде,нали знаете-Човекът е човек когато е на път!
                            Иво (таксито) Андреев
                            0988 91 80 50
                            Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                            Коментар


                            • #15
                              От: "Лук и маслини" - ендуро разходка от Емине до Шипка

                              Митак, като се замислим, ендуро означава издържливост - на човек и машина. А марка модел и пазарен сегмент не са от значение. Аз и със скутера си карам ендуро. В планинските райони пък най-популярното ендуро е ИЖ Планета, а пък никой не го е писал че е ендуро по спецификации.
                              Нека не издребняваме толкова, кой каквото има и му е кеф, да си кара.
                              Наско преди две-три седмици ходи с Тенерето до Кримския п-в, сега мина почти целия маршрут и всички хард места, та мотора и моториста заслужават почит.
                              Конов, какви подробности? Няма подхотовка, качих трака на ГПС-а, заредих батериите, сложих в чантата палатка, чувал, шалте и три консерви, на гърба раничка с кемълбак и тръгнахме. Нито гуми съм сменял, нито специални подготовки...Важното е да се кара.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X