Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

    Ааа, най-готино е да му изревеш по радиото в 2 посред нощ "ей, не ме ли виждаш бе!" И понеже радара му мълчи, останалите аларми мълчат, той се оглежда от време на време, и е спокоен. Ама, ако е умен, си е усилил 16 канал. И като му ревнеш в ухото, че и излизаш кристално чисто /е как няма, като си на 2-3 мили/, и да видиш паника!

    Миналата година -засилили сме се ние по средата на морето с една 14 метра ветроходна. На 3 градуса сме от екватора, жега и думкат шквалове по 5 на час. Никой не спи, всички сме в кокпита. Изгасил съм големия фенер от платната, трябва ми да е тъмно за да видя когато черния облак на шквала скрие звездите /мачтата беше тръгнала да си ходи, та я раздавахме внимателската/. Единствената светлинка е една 10вата светулка на върха на мачтата. Точно както си е по закон.
    На лодката съм закачил нашия AIS приемник /автоматична индетификационна система/. Виждам трафик- контейнеровоз се засилил за Китай. За незапознатите- AIS приемника ми дава име на кораба, дестинация, курс, скорост, колко ще е максималното сближение, време до момента на максимално сближение, позивна... Абе само размера на сутиена на готвачката не излиза. Та гледам го нашичкия пердаши, ще се разминем на няма и 50 метра. Аз естествено съм с право на път. Чакам да се доближи на около 5 мили /през това време дискусия в нашия кокпит на тема "тия будни ли са и дали ни виждат". Нашичкия кара, не сменя курса. 3 мили, хващам радиото и
    "Сияйна зора, добро утро! Чувате ли ме?"
    Е точно тогава някой е получил една шепа бели косми.
    "Тука Сияйна Зора, къде си бе, кой си?!?"
    Аз, понеже ги знам до метър колко ще се доближат, съвсем спокойно им го забивам
    "Ние сме на 2.3 мили, ... градуса от десния ви нос /с право на път, даже и да не съм под платна/, нашите 2 съда са на курс, който ще доведе да сблъсък след 6 минути, моля кажете какви са вашите намерения!"
    Е точно тогава някой си е разсипал кафето на мостика. Кофти!
    "Къде си!? Как сблъсък бе? К'ви 6 минути!? What the Fu.k?! Кажи си позицията!"
    Започвам аз да ги редя, ама бавничко, като навремето старшината на петъчна вечерна проверка. Редя си аз цифрички с моята позиция, курс, скорост... и си представям как някой изпотен се мъчи да вкара всичко това в неговата си машинка. То няма и много за вкарване де- моите цифри са почти еднакви с цифрите на тяхната собствена позиция. Пълно 10 секунди мълчание. И накрая, глас по радиото, ама глас все едно макарите са му в някое менгеме.
    "Няма те бе, на нищо не ми излизаш, и на AIS те няма, никъде те няма, къде си!?!"
    Гавра-
    "Сияйна Зора, разбирам, че не сте приели позицията ми, да я повторя ли?" /от днес може да ми викате Ники Флегмата, толкова бавничко говоря/
    "Какво, каква позиция!? Тебе те няма бе, не разбираш ли, НЯМА ТЕ!" /явно някой му затяга менгемето, много кофти!/
    "Сияйна Зора, аз ще осветя платната си, моля потвърдете, ако имате визуален контакт! /как не заспах докато стигна до края на изречението още се чудя!"
    Щраквам аз фенерите в платната. На някой да му е изкачала крава на магистралата? Хахаха
    "@&$&&@&$!?$&@&" /тука много нецензурно, и половината на филипински/ Явно освен менгемето, някой ги полива и с вряла вода... Изключително кофти!

    Както и да е де, обадих им се да държат курс, и че аз ще маневрирам за избягване на катастрофата. На мостика на врага, никой нямаше да пипне кафе до края на вахтата. Не е лесно...

    За незапознатите- в отворен океан ветроходна лодка е с право на път. Ветроходната лодка има само една зелена или червена светлинка на носа, това се вижда при разминаване /би трябвало да се вижда де/. Радара им не ни хваща, при 4-5 метра вълна, а са му пипнали настройките, а е почнал да лови всеки гребен. Много сме им малки. AIS системата ми позволява да го видя на 20-30 мили /и до 100 мили съм хващал/. Той не ме вижда, аз имам само приемник. Не мога да си купя предавател и да си го местя от лодка в лодка. Абе, всичко като по книга, и пак инфарктни ситуации. Просто законите са писани много преди някой да измайстори 300 метровите кораби. А те сега са длъжни да видят 10 ватова крушчица- на времето имах подобна на колелото си отзад. Фарчето ми беше май с по-силна крушка. Мдааам...
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #17
      От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

      А помниш ли ония в Атлантика........като му викнах по радиото Не си сам,не си сам........... Заекваше после.



      хахаххахаха
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #18
        От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
        Ааа, най-готино е да му изревеш по радиото в 2 посред нощ "ей, не ме ли виждаш бе!"
        ))) Ела сега ти да приспиваш детето и да обясниш на жената защо квича плачейки от смях...
        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

        Коментар


        • #19
          От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

          Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
          ...
          Не знам кой си е разсипал кафето по мостика, но моя чай за малко да иде върху паркета... Жената помисли, че съм се задавил нещо, щото не мога да й върна отговор на въпроса "какво ти стана..."
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #20
            От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

            И аз съм на плаващ гараж,ама съм в мазата!Абе то на кораба нищо няма да му стане,ама лодката дето ще се отнесе няма да има плавучест за дълго-а може и за винаги-след такъв удар!А специално китайските рибари не са полиглоти съм ги забелязал:-)!
            TLC 120 Prado
            Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

            Коментар


            • #21
              От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

              Дреме ти

              Правото на път е едно,логиката друго,законите трето,а подготовката на лодката си е от тях.

              Аз как си нося 3 ЛЕД фара в момента,парен каша духа.
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #22
                От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                Е нали всички спазват МППСМ!Уж...
                TLC 120 Prado
                Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                Коментар


                • #23
                  От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                  Физиката я знаеш в морето-трябва му една определена скорост за да има ход и да управлява.С тая скорост докато ги видиш и си ги фраснал.

                  Кой какво иска да спазва,естествен подбор му викат,късмет,сметки,подготовка........и какво ли не също влиза в уравнението.


                  с 10 възла колко дистанция ви трябва за да спрете гаража?
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #24
                    От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                    Ами от пълен ход,сваляме до пълен маневрен за около 20 мин-т.е около 8 мили,и после до стоп предполагам още 3 4 изминава!3 4 минути машината се върти от турбиннния ефект!И чак тогава спира!Това е при условие че сме на пълен,т.е около 18,5-19 възла!От 10 не мога да ти кажа,защото пълния маневрен е 12!Там е по лесно!
                    TLC 120 Prado
                    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                    Коментар


                    • #25
                      От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                      Е на мен в момента с Лагун 38 катамаранче ми трябват 5 секунди да завъртя геврека и да тръгне обратно.Имам право на път обаче,спирането ми и то е толкова.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #26
                        От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1208851_648225625196484_1845349976_n.png
Прегледи:1
Размер:369.8 КБ
ID:5514471

                        Коментар


                        • #27
                          От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                          Гази го като Луда крава телето си...............и това е вьшка,пробвай контейнеровоз срещу 20 тона лодчица,там случая е като Пиян лайно
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #28
                            От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                            Дали ще може едно професионално мнение кое от следните "платна" за каяк е по-удачно и дали изобщо си заслужава:

                            http://www.bicsportkayaks.com/produc...-sail,908.html

                            Sail area: 1.2 m².
                            Wind range: 3 - 18 knots. Used for downwind only to a maximum of 45°
                            variance to either side.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:51251-b.jpg
Прегледи:1
Размер:119.6 КБ
ID:5515608

                            или това:

                            http://www.windpaddle.com/adventure_sail.htm

                            Target wind range – 5 – 30 knots (has seen 40+ knots!)
                            Off-wind sailing envelope - +180 degrees

                            Sail Data:
                            Deployed diameter - 42" (106.7 cm.)
                            Sail area - 9.62 sq. ft. (0.8937 sq. m2)
                            Weight - 13 oz. (0.37 kg.)

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:canarys.jpg
Прегледи:1
Размер:15.5 КБ
ID:5515609

                            На това второто малко не ми стана ясно тези 180 градуса как ги смятат, а и е почти двойно по-скъпо.
                            Първото си е ясно, че само за фордевинд става, но поне цената е приемлива.
                            Другото, което си мисля, WindPaddle-а дори да позволява и други курсове, при липса на рул и шверт едва ли ще са ми от полза.
                            Знам, че и двата варианта ще са доста далеко от детските ми спомени от Оптимист, Кадет или Фин, но поне малко да мога да се възползвам като духне и да се позабавлявам.
                            Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                            Seat Leon 2007 1.9 TDI

                            Коментар


                            • #29
                              От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                              Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                              Знам, че и двата варианта ще са доста далеко от детските ми спомени от Оптимист, Кадет или Фин, но поне малко да мога да се възползвам като духне и да се позабавлявам.
                              Идея нямам,с такива или риткаме с педали или гребем по каякарски или и двете заедно.Знаеш,че с това ти трябва стабилен вятьр за да вьрши работа,а после как се прибираш?Аз ако сьм няма да гледам нищо с което да не мога да греба 300 метра,да го опьна и да мога да дьржа вятьра на борд или по нашенски да ползвам дневния бриз на морето.

                              Като казах дневен бриз още се сещам как излизахме с водно колело за сафрид рано сутрин опьнали 3 хавлии на Златните.То добре ма после да се завиваш ли с нея,че те пече яко или за платно да я ползваш.Бях се препекьл като полякиня.

                              Та и с това така,тьрси вариант с който да си една крачка пред Магелан,остави го тоя попьтен модел,че после няма прибиране.Духа ли за да вьрвиш си духа кофти за гребане.Не духа ли за гребане да му и на ветроходството и на вятьра.


                              Оптимист викаш.............кьде и кога?
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #30
                                От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение


                                Оптимист викаш.............кьде и кога?
                                Някъде началото на 90-те в Русе. С Оптимист започнах, но доста бързо преминах на Кадет-и. После малко затишие и 98-9-а и малко Финка покарах.

                                Добре де, то ясно, че няма да е истинско ветроходство. Идеята ми е тука по язовирите като ми омръзне гребането, или пък като духне по-забавно да си начеша крастата поне малко. Все си мисля, че тук по гьоловете не е такъв проблем прибирането. В краен случай излизам в другия край и звъня на някой да докара колата при мен
                                А и тръгна ли да го мисля с истински грот на мачта, отивам и на стабилизатори, швертове, рул....и то по-добре да мисля истинска лодка.
                                Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                                Seat Leon 2007 1.9 TDI

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X