Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НовГовор?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • НовГовор?!

    Напоследък прави впечатление, поне на мен, някаква мания да се образуват глаголи от съществителни, въпреки че такива в българския език няма.
    И странното е, че това най-често го правят депутати, министри и изобщо хора с претенции за култура, включително и настоящи и бивши министри на културата.
    Крещящи примери напоследък: от съществителното ваканция произлезе глаголът ваканцувам, от къмпинг - къмпингувам, от турист - туристувам и т.н.
    "Заедността" на Доган съм я коментирал преди и няма да се спирам на нея.
    Разбира се, не мога да пропусна бившия минкулт, който напопържа целокупния български народ, добавяйки за подсилване на ефекта определението " цигански".
    Не би ме учудило, ако в някое от следващите издания на речника за правоговор и правопис се появят подобни думи, което би ги узаконило окончателно.
    Нещо ми напомни Оруел - може би така се започва...
    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
    имат право да гласуват на избори.

  • #2
    От: НовГовор?!

    Къмпингуването си е стар спорт...За другото съм съгласен,доста неуместно е да се пренася уличния жаргон в национални медии и да се ползва от политици.Но както казва баща ми-"Прос` и уплашен народ,се управлява лесно".
    След като доволно западна нивото на образованието,що да не се продължи и нататък...
    Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

    Коментар


    • #3
      От: НовГовор?!

      А това 'правимЕ,' на Тиквата как нервира, ужас.
      За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

      Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

      Коментар


      • #4
        От: НовГовор?!

        Струва ми се, че правилната дума е " къмпирам ", а " ваканцувам " е някаква глупост, новоизмислена!
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #5
          От: НовГовор?!

          Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
          минкулт.......напопържа....
          Ко речи?
          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

          Коментар


          • #6
            От: НовГовор?!

            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
            Ко речи?
            Димитър Чорбаджийски, известен като Чудомир.

            Всеки е длъжен да е чел произведенията му. Така и езика ни няма да се загуби.

            Коментар


            • #7
              От: НовГовор?!

              Езика не е статичен, променя се във времето. Чудомир съм чел преди много години, отделно и някое и друго произведение, но това не значи че тези думи се използват сега. Отделно, това, че Чудомир ги е написъл не значи, че са правилни или се употребяват. И това важи само за втората от цитираните.

              И народните носии са прекрасни и ни правят това което сме, но никой не ходи с потури на работа в банката например.
              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

              Коментар


              • #8
                От: НовГовор?!

                Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                А това 'правимЕ,' на Тиквата как нервира, ужас.
                Министърката на образованието и тя мека...и на спорта също...

                Коментар


                • #9
                  От: НовГовор?!

                  Интересно е, че се променя и чисто физическото произнасяне на някои звуци. Вече никой не произнася "Л", а масово стана на "УЪ".
                  Паразитизми за хора с беден речник и бавна мисъл - "като цяло" и " в смисъл" масово изместват "такова"

                  Коментар


                  • #10
                    От: НовГовор?!

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Вече никой не произнася "Л", а масово стана на "УЪ"
                    Не съм съгласен за "УЪ". Ако са деца - успешно се лекува при логопед. Най-простата терапия, която помня е, да се изговори "лале" и "лодка' с правилно поставяне върха на езика върху ръба на зъбките...
                    Публикувайте отговор

                    Коментар


                    • #11
                      От: НовГовор?!

                      Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                      А това 'правимЕ,' на Тиквата как нервира, ужас.
                      Далеч не е само негово, а е масово. Политици, журналисти и т.н.

                      Той поне има извинение, ама един куп други с претенции за образование ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        От: НовГовор?!

                        "Попържам" и " попържня " са хубави Български думи! Много стари, архаични и даже диалектни думи се използват в живия говор, за да внесат колорит и подсилят ефекта от речта! Точното боравене с тези думи и изрази и ненатрапливото им внасяне в речта, в никакъв случай не е "неправилно говорене" , а по-скоро умело използване на изразните средства. Особено приятно впечатление ми направи преди години покойния вече Николай Хайтов в това отношение!
                        0899 шест5313нула
                        За всекиго по нещо

                        Коментар


                        • #13
                          От: НовГовор?!

                          Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                          Езика не е статичен, променя се във времето. Чудомир съм чел преди много години, отделно и някое и друго произведение, но това не значи че тези думи се използват сега. Отделно, това, че Чудомир ги е написъл не значи, че са правилни или се употребяват. И това важи само за втората от цитираните.

                          И народните носии са прекрасни и ни правят това което сме, но никой не ходи с потури на работа в банката например.
                          От една страна е така.

                          Ама да знаеш още една-две думи никога не е излишно, израза е по-богат и по-точен. Едно е на напсуваш някого, друго е да го напопържаш...

                          Хайтов беше писал за шибучицата - това е пръчка, която обаче не е тояга, не е клечка, не е гьостерица - това е пръчка за шибване.. Кой ще се сети за шибучица сега?

                          На синчето му направих прашка преди време... Ей, мноо яко, бе, тате... и след два изстрела я захвърли - вече не беше интересно. Инак в КаунтърСтрайка е ненадминат...

                          И Чудомир най-вероятно никога няма да го прочете... и Хайтов също...

                          PS sonda ме е преварил в поста си... интересно как и двамата сме се сетили и за Хайтов..

                          Коментар


                          • #14
                            От: НовГовор?!

                            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                            Не съм съгласен за "УЪ". Ако са деца - успешно се лекува ...
                            Не са деца, а цели "спикъри" - заслушай се в прогнозата за времето в коя да е телевизия.

                            Коментар


                            • #15
                              От: НовГовор?!

                              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                              . интересно как и двамата сме се сетили и за Хайтов..
                              Щом и двамата сме се сетили, значи е резонно

                              Огромната " заплаха " и опошляване на езика идва от тези "неоамериканизми" , които съвсем съзнателно и толерирано се внасят в съвременната реч. Не искам да цитирам, всички са се наслушали ! Трябва Българската литература да стане интересна на децата.., трябва да четат, а електронната инвазия да бъде сведена до санитарния минимум! Сложно е обаче това дело !
                              0899 шест5313нула
                              За всекиго по нещо

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X