Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НовГовор?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: НовГовор?!

    Отделно от посочените по-горе примери, но в темата ще кажа, че западния български говор измества поне в последните 20 години книжовният.Отделно от тая тенденция, настъпва ерата на чуждиците, най-вече приета от младите общуващи в нета.Ако попаднете сред 15-20 годишни, въобще няма да разберете какво си говорят, от употреба на чуждици.Става нещо като циганско изречение.Започва по турски, намесва някоя циганска дума и завършва изречението на български!

    Коментар


    • #17
      От: НовГовор?!

      Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
      ...Крещящи примери напоследък: от съществителното ваканция произлезе глаголът ваканцувам, от къмпинг - къмпингувам, от турист - туристувам и т.н.
      "Заедността" на Доган съм я коментирал преди и няма да се спирам на нея.
      Разбира се, не мога да пропусна бившия минкулт, който напопържа целокупния български народ, добавяйки за подсилване на ефекта определението " цигански".
      Не би ме учудило, ако в някое от следващите издания на речника за правоговор и правопис се появят подобни думи, което би ги узаконило окончателно.
      Нещо ми напомни Оруел - може би така се започва...
      Езика наистина е нещо динамично и откакто светът стана едно голямо село се променя, няма начин. Това "ваканцувам" го чух от онези дни от един дупедат на когото според мен българският му куца по етнос и рождение. Къмпингувам не влиза според мен в тази категория като чуждица и подлежи на разни интерпретации в родният език, а за туристувам- както ваканцувам. За политическите лозунги като този на Доган, ами то си е оригиналничене и там се търси уникалноста на посланието, което между другото ме подсеща че вероятно 90% от догановият електорат не може да разбере думата. Ето и ти си вкарал един "минкулт", соц русизъм който е привнесен и нетипичен за родният език.

      Същото и за писането. Изключвам зомбирането на младежта да пише на маймуница и хвълям един поглед в нашата си кошарка-форумът. До преди няколко години Й-то сякаш го нямаше на клавиатурата. Сега е обратното, И-то почти изчезна и Й-то се сипва наред, чак и тема по въпроса направихме. Като написах последната дума се сетих и за още нещо. Много често срещам пак тук изписани неправилно думи като "направих ме" "отидох ме" и т. н. Тотална неграмотност вилнее по нашите земи.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • #18
        От: НовГовор?!

        Най-лон

        това е връх направо

        Коментар


        • #19
          От: НовГовор?!

          Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
          ........ хора с претенции за култура, включително и настоящи и бивши министри на културата.
          ...
          Ами сам си го написал...
          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

          Коментар


          • #20
            От: НовГовор?!

            Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
            Най-лон

            това е връх направо
            Е да, но аз тук съм срещал и " по-пътя "
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • #21
              От: НовГовор?!

              "Входирам" на Ц.Ц. - милиционерска работа.
              А "изходирам" - което би трябвало да е обратното - как ви звучи ?
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #22
                От: НовГовор?!

                Е то па човек като види или чуе тоз наш бивш " минкулт " , последното нещо , с което ще направи асоциация е "култура" !
                0899 шест5313нула
                За всекиго по нещо

                Коментар


                • #23
                  От: НовГовор?!

                  Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                  Е да, но аз тук съм срещал и " по-пътя "
                  Тук е простено да видиш "по-пътя", защото който го е писал същевремено може би е чудесен автомонтьор
                  и не търси изяви в медиите.
                  Обаче разни репортерки, водещи на предавания и такива които всеки ден са на екрана
                  да говорят неправилно е катастрофа.

                  Коментар


                  • #24
                    От: НовГовор?!

                    Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                    Е да, но аз тук съм срещал и " по-пътя "
                    това е било по-русски
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #25
                      От: НовГовор?!

                      При писаната реч, силно ме дразни неизползването на главна буква в началото на изречението. Обикновено това е съчетано с куца, накъсана, неясна фраза, което според мен си е външен израз на куца, мътна мисъл.
                      Езика наистина е нещо динамично и откакто светът стана едно голямо село се променя, няма начин.
                      Така е.
                      Образуването на нови думи по принцип не е лошо, стига да са в правилната посока - обогатяването и оцветяването на езика.
                      Това "ваканцувам" просто си е тъпа, неблагозвучна дума. Авторът и надали я е създал от стремеж за оригиналност, а се дължи на неграмотност и беден речник.
                      Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                      Коментар


                      • #26
                        От: НовГовор?!

                        Предполага се , че Халата визира не длъжността , а качеството на субекта. Минкулт е епитет
                        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                        Коментар


                        • #27
                          От: НовГовор?!

                          Неграмотността сред подрастващите е повсеместна...на първо време ще положа усилия моите деца да се научат правилно да четат и пишат. Политик с правилна реч е по-скоро изключение. Онзи ден нЕква тетка от трибуната на НС седем пъти повтори "Ни ва е срам..."
                          Животът е харизан кон според мен...

                          Теди

                          Коментар


                          • #28
                            От: НовГовор?!

                            Хубаво е да не бъркаме диалекта с неграмотността.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #29
                              От: НовГовор?!

                              Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                              Минкулт е епитет
                              А не е ли нещо като името на нашето така известно предприятие от миналото- Кифбанмекгеврекснаб
                              0899 шест5313нула
                              За всекиго по нещо

                              Коментар


                              • #30
                                От: НовГовор?!

                                Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                                "Входирам" на Ц.Ц. - милиционерска работа.
                                А "изходирам" - което би трябвало да е обратното - как ви звучи ?
                                И двете думи са много отдавна утвърдени в административно-канцеларския професионален жаргон. Нищо милиционерско няма в тях, освен идеята да ги използваш публично.

                                Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                                правилната посока - обогатяването и оцветяването на езика
                                Тя, правилната посока, обикновено проличава след време. Хубавото е, че времето филтрира неудачните "нововъведения".

                                Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                                Политик с правилна реч е по-скоро изключение...
                                ...и за съжаление, почти всички тези изключения произхождат от етническите малцинства.

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                да не бъркаме диалекта с неграмотността.
                                Неспособността да се използва книжовен език е неграмотност по определение. Заедно с книжовния език обикновено са пропуснати и други елементи от грамотността. Та и да не ги бъркаме, свързани са двете понятия.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X