Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Сълзата на седесарката" или капка антифриз

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

    Ще ме прощават колегите със сериозни политически убеждения. Това е метафора, предизвикана от едно заглавие на един коктеил, модерен преди години, когато комсомола беше на мода и както и от собственото ми желание да рева.
    Та, след като преминах през известно количество ремонти, които ми разбиха финансовата придстава за скъпо и евтино, най- сетне реших че съм приключил, натоварих инвентара и фамилията и отпраших към заветната цел - яз. Широка поляна. Както е нормално, карайки Патрол точно такъв като моят, тоест хем да не си знае километрите, хем с тоя двигател, хем каран като за последно, не отлепям очи от температурата. БЕТОН! От средата нагоре не вдига. И спирам значи горе на хижа "Добра вода" да налея вода и нешо ме кара да се вгледам отдолу под джипа в мъничко мокро петънце. Посягам с ръка и тя ми капва в дланта - топла и синя - "сълзата на седесарката". Не е ли романтично, а? Да се надръндиш след един милион перипетии, натоварен до ушите с багаж и насряд пътя, с една малка синя капчица антифриз на дланта да обявиш на домочадието, че почивката приключи! Кеф.
    Развръзката е, че съкратихме дестинацията до яз.Батак и за около 100км. изгубихме към литър и малко антифриз, който доливахме системно с вода. Опазихме мотора от прегряване. А сега,.... си търся радиатор.
    Въпросът ми всъщност е откъде и за колко може да се купи радиатор за Y60, RD28T. Ще се радвам на помощ от форума, която винаги съм получавал и се извинявам ако съм досадил на някого с глупостите си, но не се сдържах като ми капна. То само си дойде...сравнението. Все пак ще се радвам някой да подскаже къде и как да намеря пресечната точка на ефтиното и качественото.
    Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

  • #2
    От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

    Преди да си тръгнал да сменяш радиатора, се увери че ЗНАЕШ откъде тече (понякога очевидното е невярно), че не може да се оправи със запояване (ако все пак е радиаторът) и че двигателят не надува газове в охладителната уредба.

    За почивката: на твое място щях да сваля налягането в охладителната уредба и да карам за където съм тръгнал, като в движение оценя скоростта с която се губи течност. Ама аз не съм известен с любовта си към някой автомобил.

    За наказание после можеш да му сипеш яркочервен, комунистически антифриз.

    Коментар


    • #3
      От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

      Увери се ,че е наистина от радиатора/да не е от някой спукан или незатегнат маркуч/,и ако е от него...спокойно търси майстор да го запои!
      Радиатора на Y60 е бакър...както казват много хора и се запоява безпроблемно.Нов ...ами преди няколко години беше над 500лв.,та не знам дали ще си сложиш на бюджета такъв харч...
      П.П.ако сваляте радиатора за запояване,използвай момента и със струя вода направи промивка през отворите за маркучите.Ако не е правено,вероятно ще изтекат доста мизерии от вътре!
      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

        Първоначално публикуван от kalio_kkk Преглед на мнение
        ... А сега,.... си търся радиатор. ...
        Сигурен ли си, че е радиатор? Ако си сигурен, най-лесният и евтин вариант е радиаторът да се запои и така може да си изкара още доста време.

        Ако запояването по някаква причина не е възможно/приемливо - само смяна с оригинален радиатор или поне с оригинална пита. Оригиналният радиатор е от порядъка на 1000 лв (информацията ми е вече поостаряла). Икономията точно от този чарк не е препоръчителна. Оригиналната пита на радиатора съдържа 102 тръбички (2 реда х 51 бр.) и е с гъсти ламели. Не се връзвай на обещания, че Х или У можел да ти направи радиатор, идентичен с оригиналния. Краткият отговор е "не може". Лесно можеш да попаднеш на мошеници, произвеждащи радиатори-менте, а дори и радиаторът да прилича на истински, най-вероятно няма да могат да докарат качеството на оригиналния и ще береш ядове. Хем радиаторът ще хлади по-лошо от оригинала, хем виското може да не се включва, когато трябва.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

          Радиатора е мамка му. Сълзи някъде от ляво /към акумулатора/ и от средните редове тръби, където няма нито маркучи нито пробка. Че ще го свалям е ясно. Ще го нося на майстор-бакърджия-радиаторджия. Тогава ще се разбере и от къде тече. Може би ще може и да се запои, но с липсващите ламели - кажи речи 1/3 не знам какво да правя. Мислех да си направя ламели от ленти латун надиплени на хармоника и запоени на мястото на оригиналните. Играчката ще е огромна, но ще е по-добре от никакви ламели. Пък може би оригинален радиатор с опадали ламели охлажда по-добре от китайско алуминиево менте за 300-400лв. В този му вид преди да протече сегашният ми радиатор осигурява джипа да загрее може би една идея над средата при стръмно изкачване, като 2-3минути щом спра на място стрелката пада под средата при работещ мотор.
          Чавдаре, имаш ли сламка за оригиналната пита, откъде я взе. Това ми звучи най-разумно. Но все пак въпрос на цена.
          Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

          Коментар


          • #6
            От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

            Първоначално публикуван от kalio_kkk Преглед на мнение
            ... но с липсващите ламели - кажи речи 1/3 не знам какво да правя. Мислех да си направя ламели от ленти латун надиплени на хармоника и запоени на мястото на оригиналните. Играчката ще е огромна, но ще е по-добре от никакви ламели. Пък може би оригинален радиатор с опадали ламели охлажда по-добре от китайско алуминиево менте за 300-400лв. В този му вид преди да протече сегашният ми радиатор осигурява джипа да загрее може би една идея над средата при стръмно изкачване, като 2-3минути щом спра на място стрелката пада под средата при работещ мотор.
            Чавдаре, имаш ли сламка за оригиналната пита, откъде я взе. Това ми звучи най-разумно. Но все пак въпрос на цена.
            Мога евентуално да ти дам телефона на човека, който намери този вариант и направи замяната, но той е в София.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

              На кръстопът съм колеги и не знам кой път да хвана.
              Варият 1: Втора ръка оригинален 150-200лв.
              Вариянт2: Нов алуминиев уж не китайски 500лв.
              Вариянт3: Разкостване при майстор радиаторджия на моя и присаждане на пита от 3.1.- някакъв друг бакърен радиатор, 3.2. оригинална пита като на Чавдар
              Вариянт4: Втора ръка и отваряне и механично почистване от майстор.
              Аз за сега клоня към вариянт 4.
              Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

              Коментар


              • #8
                От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

                Първоначално публикуван от kalio_kkk Преглед на мнение
                ... Вариянт4: Втора ръка и отваряне и механично почистване от майстор.
                Аз за сега клоня към вариянт 4.

                Втора ръка оригинален не е лош вариант, стига да е читав. Като се има предвид възрастта на патрулите има вариант ламелите да не са в много добро състояние. На някои радиатори съм виждал буквално да се разпадат на прах.

                Иначе, ако е в добро състояние, оригиналният, дори и употребяван, най-вероятно ще е по-добър от някакво алуминиево подобие с пластмасови казанчета.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

                  Е те на моя се разпадат де, но това поне се вижда и пипа с ръка. Пък ако ламелите са читави, най-много да е задръстен или спукан, но бай Хито ще го оправи. Днес говорих с човека и ми каза: "Щом е бакър и с брадва да е сечен ще ти го запоя, но виж "изгорели" ламели нямат оправия". Видях го как работи: отваря радиатора и с едни стоманени дълги тънки пластини ръчка тръба по тръба като същевременно промива с маркуча. Няма как да не го отпуши по тоя китайски способ. Другият въпрос е колко струва, но сравнено с цените на нов просто няма сравнение. Цялата галимация ще излезне не повече от 300лв - 200радиатор и 100 труд.
                  Второто което ми предложи бай Хито е да намеря подходящ бакърен донор от някаква соц. машина и да реже и крои докато го докара на моите размери. Донор ще намеря лесно и евтино от моргата за военни машини в с.Злокучене. Там какво съм виждал - "виетнамка" на 30хил.км как става на скрап за три часа. Мъка. Но въпроса е дали руската пита със същата площ като на Патрола, ще осигури същият топлообмен? На този въпрос, освен проба-грешка, не виждам начин да му се намери отговор. Тук масрафа ще пак тук някъде- примерно 100лв радиатор и 200 труд. Ама може и да не стане и тогава отивам пак на предишният вариянт.
                  Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

                    Първоначално публикуван от kalio_kkk Преглед на мнение
                    ... Второто което ми предложи бай Хито е да намеря подходящ бакърен донор от някаква соц. машина и да реже и крои докато го докара на моите размери. ...
                    Той на размер сигурно ще го докара, но за другите параметри изобщо не съм сигурен ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

                      Прави са колегите, има доста параметри които заводски са преценени. Преди време бях насадил не опел омега неоригинален радиатор който на вид (размер)беше като оригинала, да ама не, до 120 км-ч всичко беше на 6 обаче нагоре колата започваше да грее и ако не следиш белята е готова
                      ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Сълзата на седесарката" или капка антифриз

                        "сълзата на седесарката" излезна към 5,5 литра мътно син антифриз. Все пак му купих на джипа "нов" радиатор. Нов-нов, колко да е нов- втора употреба от морга, но здрав и с нито една липсваща ламела. След многократно сапунене, миене, духане с въздух отвън и промивки вътре с меглео, резултата ми хареса. Свалих старият радиатор - майко мила, как няма да грее - половината ламели липсваха, другата половина набита с мухи и сламки като кече. Обаче новият радиатор свален пред очете ми от бракуван Патрол ГР, тоест същият като моя, се оказа с 44 тръби в два реда, а не с 51 като оригиналният. Тоест, не е оригинален, а пасна на мястото на старият точно. Пълна мистерия. Оказа се, че събра и към 700гр. повече антифриз от старият. Следват проби. Ше докладвам за резултатите. А, и да питам, сбъркъх ли като сложих по-мекият комплект водни маркучи. И на едните и другите пишеше Нисан. Вторите дойдоха бонус с радиатора.
                        Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X