Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно матриците.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Относно матриците.

    Така наречените "безогледалки" към които спада и системата NEX, са си големи.
    Имат миниатюрни обективи тип палачинка, но те са с фиксирано фокусно разстояние.
    Правилото е: Щом матрицата е голяма - обективите са "буркани" - няма как да избягаш от законите на физиката.
    Ежедневният фотоапарат трябва да се побира в джобчето на ризата, да има поне 10 кратен zoom, и да дава приличен образ, подходящ за последваща компютърна обработка. Така и така, все повече качеството на снимките се решава от компютърния постпроцес.
    Ако си тръгнал за риба и внезапно видиш стадо сърни, щъркел уловил змия, или нещо друго любопитно, само компактният апарат може да ти помогне да уловиш мига.
    Високото качество на снимките, които съм пропуснал да направя - никак не ме интересува.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #17
      Re: Относно матриците.

      Време за размисли има все още старата ми машина снима кой знае какво ще излезе дотогава.

      Коментар


      • #18
        От: Относно матриците.

        Добре, да запитам тук и аз: трябва ми сапунерка да снимам състезания с АТВ, мотоциклети, джипки. Хубаво е да има поне 5-6 зум, добра светлочувствителност, бързи снимки и да е леко, ударно, прахо и водозащитена, т.е. да ми стои в джоба докато карам. Няма
        да влизам в море да снимам, но е възможно да го окалям и удавя инцидентно.

        Дайте идеи.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #19
          Re: Относно матриците.

          Pentax OPTIO WG-3 - от всичко което гледах на мен за сапунерка това ми хареса много.

          Поне може да си снимаш с него и във водата и няма опастност да го изцапаш и оптиката да замине, докато тези с раздвижените обективи при попадане на мръсотия в механиката си заминават.
          Последно редактирано от Daniel; 01-08-13, 10:42.

          Коментар


          • #20
            От: Re: Относно матриците.

            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
            Ако си тръгнал за риба и внезапно видиш стадо сърни, щъркел уловил змия, или нещо друго любопитно, само компактният апарат може да ти помогне да уловиш мига.
            Високото качество на снимките, които съм пропуснал да направя - никак не ме интересува.
            Ти щото си с репортерско мислене. За теб е по-важен момента и може би описанието към снимките, но я го обясни това на един фотограф, който се захласва по "нагласената" фотография във всичките и аспекти (мода, коли, натюрморт, нагласени портрети и т.н.) Сапунерката не става за това.

            Аз съм си намерил някакъв баланс и затова снимам много често с безогледалки. Качеството ми е важно, важни са ми и всички изразни средства които ми дава по-добрата техника - дълбочина на фокуса, динамичен обхват и т.н., и затова не ми вършат работа компактните апарати. И все пак фотоапарата си е инструмент - ползваш най-правилния. Понякога снимам и с DSLR - при нужда от по-бърз фокус и прочее...


            Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
            п.с По принцип гледах твои снимки с пен интересно ми е на пм1 мини как се справя матрицата с вечерните снимки на по високо исо, по форумите пишат че след 480 или нещо такова започва да вкарва доста шум, дали е вярно ???
            С E-PL1, който е доста стар модел, можеш да разчиташ на до около 800 ИСО, с известни уговорки до 1200. Със шумоизчистване във фотошопа мисля, че съм правил и до 1600.


            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
            Така и така, все повече качеството на снимките се решава от компютърния постпроцес.
            Хич не вярвай на това.
            LZ2NKM

            Коментар


            • #21
              От: Re: Относно матриците.

              Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
              Pentax OPTIO WG-3 - от всичко което гледах на мен за сапунерка това ми хареса много.

              Поне може да си снимаш с него и във водата и няма опастност да го изцапаш и оптиката да замине, докато тези с раздвижените обективи при попадане на мръсотия в механиката си заминават.
              От фотосинтезис ми предложиха това:
              Първоначално публикуван от photosynthesis Преглед на мнение
              Едно съвсем скорошно представяне от нас на устойчив фотоапарат с доста добро качество на картинката, макар и с малко по-малък "зум" - Olympus Stylus TG-2 Tough
              Гледах и сравнения на предложения от Вас модел.

              Харесва ми, но мисля че цената му беше над макс. граница, която съм си сложил за фотоапарат от 500 лв.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #22
                Re: Относно матриците.

                Ами този олимпус е още по скъп, поне това което виждам в сайта им е 759 лв.
                Лично мое мнение, страшно скъпо ми се струва, може да си заслужава всяка стотинка, но аз не бих дал толкова пари.
                И Пентакс имат много по-голям опит в произвдството на екстремни фотоапарати.

                Pentax OPTIO WG-10 май беше по евтиния вариант.
                Последно редактирано от Daniel; 01-08-13, 14:43.

                Коментар


                • #23
                  Re: Относно матриците.

                  Хайде малко да продължим да чоплим темата - след като изрових всичко за размерите на матриците дай да поровим малко и сензорите - кой, какво и как.

                  Първо какво представлява.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:frontside-illuminated_sensor.jpg
Прегледи:1
Размер:68.7 КБ
ID:5517588
                  Това е структурата на пикселите, като започнем от микро лещи за всеки цвят, последвани от филтър за съответния цвят, защото диода не вижда цветове, 3 нива метални свързващи конектори и накрая светочувствителните диоди. В дясно много добре се вижда как преминава светлината. Лявата картинка се отнася за един пиксел.

                  Основно типовете сензори са CCD и CMOS. И двата сензора имат една и съща цел да преобразуват светлината в електронни сигнали. Но каква е раликата?
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:51be6a3cd55042d293f41a8e0ab34576.jpg
Прегледи:1
Размер:45.6 КБ
ID:5517590

                  В CCD сензора пикселите преминават през ограничен брой изходни възли (често само едиин) за да бъде конвертирана, буферирана и изпратена на обработващия процесор като аналогов сигнал. Така се получава осветеноста от всички пиксели и се постига еднородност на продукцията - основен фактор за качеството на изображението - което при CCD сензорите е много високо.

                  При CMOS сензора всеки пиксел си има собствен конвертор, към сензора обикновенно са включени и усилватели, корекция на шума и дигитализация, така че чипа извежда директно цифров сигнал. Всичи тези функции намаляват полето на входната светлина и увеличават сложността на дизайна. И тъй като всеки пиксел прави свое преобразуване еднородността на обработката е по ниска, но също така е много по паралелна което пък позволява много по висока честотна лента.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CCDvsCMOSline_450w.jpg
Прегледи:1
Размер:14.8 КБ
ID:5517594
                  В крайна сметка, всеки сензор има своето приложение, консумацията на ток на CMOS сензора е много по висока от тази на CCD.


                  От тук насетне всек се мъчи да направи нещо малко по различно.
                  Live MOS сензор (Panasonic)
                  Консумацията на CCD съчетан с перформънса на CMOS сензора.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img02.gif
Прегледи:1
Размер:20.2 КБ
ID:5517595

                  Тук всеки дефетен пиксел бива маркиран и бива елиминиран, самата технология намалява разстоянието междо фотодиода и микролещите което гарантира висока чувствителност и качество.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sensor_image02.gif
Прегледи:1
Размер:20.0 КБ
ID:5517596

                  Сензора се отличава с много добра работа при ниска осветеност, технологията за подтискане гарантира по ниска зърнистост,
                  Тонален Диапазон: опростяването на прехвърлянето на регистрите и другите вериги водят до по голяма площ за фотодиода като на FFT-CCD сензора. Ниска консумация на енергия - приблизително половината от тази на FFT-CCD сензори. Висока скорост, простата структора допринася за много по-бърза обработка като цяло.

                  И последно за Exmor R™ CMOS (Sony)

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Exmor R CMOS Sensor - Sony.png
Прегледи:1
Размер:195.2 КБ
ID:5517598

                  Sony залагат на технология back illuminated - просто сменят местата на пластовете на сензора - по този начин светлинните сензори минават над металните подложки и по този начин светлината се поема директно от диода без да се блокира частично от подложката.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sony_BSI.jpg
Прегледи:1
Размер:60.4 КБ
ID:5517599
                  Повечето светлина означава по малко цифрова обработка, резултата е много по ниски нива на шума и много по добро качество при ниска осветеност.
                  п.с. "просто сменят местата на пластовете на сензора" което въобще не е лесно.

                  И в крайна сметка - Кой е по добрия сензор ???
                  Последно редактирано от Daniel; 10-09-13, 08:39.

                  Коментар


                  • #24
                    Re: Относно матриците.

                    И накрая се сетих за още една система, а именно 3CCD на панасоник, въпреки че фотоапарт с тази система не съм виждал.
                    Преди години търсих за приятел хубава видеокамера и му препоръчах именно тази технология на Panasonic - резултатите мога да твърдя бяха много добри.
                    Всяка матрица има 25% червени филтри, 25% сини и 50% зелени пиксели, за да станат обаче всички по 100% се налага допълнителна софтуерна обработка, това се прави с обмяна на информация между полетата, което пък води до риск
                    върху червеното или синьото да се появи зелена светлина и така да се загуби информация за цвета.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3ccd_lenses.jpg
Прегледи:1
Размер:37.5 КБ
ID:5529317Натиснете снимката за да я уголемите

Име:e8a71546ed.jpg
Прегледи:1
Размер:63.8 КБ
ID:5529318Натиснете снимката за да я уголемите

Име:zu2.gif
Прегледи:1
Размер:4.8 КБ
ID:5529319



                    Както се вижда при 3CCD технологията има призма която разделя цветовете и ги изпраща на 3 отделни матрици, по една за всеки цвят, по този начин не се налага някакъв софтуер да запълва липсите.
                    Като резултат се получават по-наситени и верни цветове, повече детайлност дори и при по-малко светлина.
                    Загубата на светлина при едночиповата технология идва от отразената светлина от другите пиксели, които са чувствителни само своя собствен спектър.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Относно матриците.

                      Canon изуми с 250-мегапикселов сензор
                      http://technews.bg/article-84377.html#.Ve_xQfPtlBc
                      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                      0878 79 20 61 Борис

                      Коментар


                      • #26
                        От: Относно матриците.

                        Който никога няма да видим във фотоапарат. За сметка на това инвестиращите в индустриално видеонаблюдение скоро ще има пак за какво да размахват портфейла.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #27
                          От: Относно матриците.

                          По темата: http://www.securityinfowatch.com/art...communications

                          Големите в фото бранша си търсят нови проекти съобразени с мащаба им...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #28
                            От: Относно матриците.

                            Като говорим за пиксели, трябва да си отговорим на въпроса какво ни е изходното устройство, тоест на какво гледаме тези пиксели..
                            Ако е монитор на настолен компютър, какъвто е в 89% от случаите повече от 4-5М пиксела са ненужни, и даже пречат..
                            Ако правим печат на материали, там важи правилото, повече пиксели по добре..

                            Матриците на телефоните са малки, прекалената интеграция на светлочувствителни елементи е ненужна и вредна, ама пусти рекламни отдели, и консултант продавачки с големи цици, дето ти обясняват тоя телефон колко много, много пиксели има..

                            Като степен на интеграция 1\4" инча матрица с 5М пиксела е повече от достатъчна, даже прекалено достатъчна..
                            Ако ги нагъчкаш пикселите по близо, увеличаваш шума от околните, намаляш остротата, и чуствителността особено при по тъмни снимки...

                            А за светкавицата, има две ксенонова светкавица, и светодиодна, който държи на качеството не би снимал със светлодиодна светкавица...
                            Веднъж снимах в тъмното сноп кабели, и после се чудих кой кабел какъв цвят е, толкова много омазват тези диоди цветовете...
                            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X