Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Екипировка и оборудване.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Екипировка и оборудване.

    Тук най-общо казано, ще се говорим за това, какво да носим с нас и какво да оставим в къщи...

  • #2
    От: Екипировка и оборудване.

    Марто, надявам се няма да възразиш защото след като и аз подготвям малка разходка да споделим и обменим мнения и информация.

    Относно резервни части, консумативи, и други подобни за автомобила.

    Двигателно масло поне 10 литра. Два пъти ми е изтичало на път, изпаднал маслен филтър веднъж и кофти дифтунга на картера плюс развита пробка...
    Спирачна течност поне 1 л. ако се наложи обезвъздушаване или се прекъсне тръбичка...
    Хидравлична течност поне 1-2 литра. Прецакват се помпи, късат се маркучи, наскоро пак имаше такъв случай с 80ка...
    Масло за скорости поне 3-5л. Случи ми се в Младост 4 пред магазина в жегите да пръсне гумен маркуч и 1/3 от маслото долу...
    Масло за раздатка поне 3-5л.
    Маслен филтър за двг + за автомат с.к.
    Бих проверил всички видове и бройки гумени съединения и бих носил, на метър от всичките видове дстатъчно за пълна смяна по автомобила. Надали има стар джип който да не пръскал маркуч в движение, аз три пъти съм патил на път, някога става с лента ли скоба, друг път не и си трябва нов маркуч...
    Скоби за всички по-горе споменати маркучи
    Крушки/диоди от всички в автомобила поне х 4 от вид
    Релета стандартни х 5 + поне по едно от всички жизненоважни за движение на автомобила
    Предпазители, подгревни свещи, кабели, кабелни обувки, кабелни снадки и т.н. за ел системи
    Части за поправка/преправка на жилата по съединител, спирачки, акселератор и т.н. Два пъти съм патил, скъсано жило в движение на съединител и един път на газта, на два различни автомобила...
    Има разни ленти за запушване на течове, разни китове за изходяща генерация, китове за запушване на спукана гума, радиатор, течен метал, епоксидни лепила, и т.н.
    Гумени уплътнения, дифтунги, семеринги, шайбички, О пръстени и т.н. от всички нужни за автомобила, общо под 1кг
    Тампони, втулки по окачването, поне 1 цялостен пълен комплект, истински... около 1-1.5 кг
    Пълен набор ремонтни инструменти, ама пълен пълен, от ключ за маслена пробка до динамомеричен ключ и кит за избиване на шарнирни болтове...мултицет и разбира се пълно ремонтно ръководство на английски език. около 20-30кг
    1-2 мм дебела тел за полеви ремонти, за вързване на нещо което трябва да е стабилно и не става с въже, примерно светлини, откъртена врата и т.н. тънка медна тел, става са подсилване на гумени маркучи и много други...общо до 1кг.
    Има едни навити ламаринени ленти с дупки през 5мм, става с 1001 неща, тежи 5-600грама а е поне няколко метра дълго, навито е колкото две кутии цигари голямо...
    Клинг филм голямо руло, замества прозорци, и недай си боже ако се наложи става и за първа помощ след изгаряне и т.н.
    Здрави хубави болтове гайки шайби видии и т.н. според масовите по автомобила до 1-1.5кг
    Фенери
    Компресор електрически-5-6кг и крачна помпа около 1кг
    Джъмп лийд за палене, дълги и истински, около 1-2 кг
    Въже за дърпане стоманено поне 15-20 метра плюс колани за теглене, шекли и т.н. 10тина кг
    Поне 2-3 метални туби10-15 литрови за гориво, плюс финни филтри за същото, фуния, помпа за източване, празни под 10кг
    Синтетични раздувни торби/туби за вода/масло/гориво от 1литрови до 20 литрови има, няколко да има...
    За сега това се сещам, сигурно съм пропуснал доста но за начало поне да се започне с нещо.

    Ще помоля да се въздържате от коментари ама за какво ти е това онова и други такива, щом съм написал сигурно ми се е налагало или ми е потрябвало или съм видял/чул на хора на които им е потрябвало, идеята е да се получи конструктивна дискусия или може би списък по приоритети...
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      От: Екипировка и оборудване.

      Марто, доста неща можеш да взаимстваш от нашите мазохисти от темата за Рейнфорест челиндж.. Нали, говоря за екипировка за оцеляване в екстремни условия и изобщо мултифункционални помощни средства..

      Коментар


      • #4
        От: Екипировка и оборудване.

        Това за колко дни преход?По горе написаното имам усещането,че става въпрос за машина току що вкарана от италия и вкарана във гората,в смисъл-очаквай всичко.На дрегела от аватара събирам всичко във две кофи от течен тор,плюс масла за мотор,ск,и спирачна течност.Съдържание на Зип-а:
        1. Скорости комплект
        2.4бр карета(по едно от модел)със маншони и зегерки
        3.Съединител к-т
        4.Комутатор,бобина,датчик колянов вал,два комплекта свещи,кабели
        5.Водни съединения разни,скоби и тръби алуминиеви за снаждане
        6.Грес обикновенна и за карета,свински опашки на вюрт-разни,силикон,изолационна лента,тираджийско тиксо
        Отделно нося труса,крик,компресор 12в,гедоре,колани...,до сега съм се справял,но при нас е лесно,ако нещо потрябва и го нямаш,просто трябва да намериш точният човек във парка.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #5
          От: Екипировка и оборудване.

          На какъвто и автомобил да се спрем (като марка и модел), ще му се случи пълен ребилд - т.е. очаква се поне в началото на пътуването да е в състояние минимум като това, в което е излязъл от завода, че и по-добро, заради тунинга на някои елементи (по окачването основно). Затова лично аз предпочитам да навлизам в конкретика по темата, едва когато знам точно коя марка и модел автомобил ще ползваме (от там и всичко останало). Нямам против всеки да пише и да споделя опит, стига да конкретизира повече и освен марката и модела, не е зле да пише и за какво пътуване става дума, като дестинация, продължителност, условия и т.н.

          Коментар


          • #6
            От: Екипировка и оборудване.

            Първоначално публикуван от Десислав Добрев Преглед на мнение
            Марто, доста неща можеш да взаимстваш от нашите мазохисти от темата за Рейнфорест челиндж.. Нали, говоря за екипировка за оцеляване в екстремни условия и изобщо мултифункционални помощни средства..
            С тези "мазохисти" си говоря директно при нужда и там "няма празно"...

            Коментар


            • #7
              От: Екипировка и оборудване.

              Абе върти ми се в главата нещо... Ако си спомняте, имаше едно предаване "Сам в пустошта" (едно от малкото останали истински неща) по Дискавъри, в което един пич се опита да живее сам в Аляска известно време (не успя - не издържа психически), като идеята му бе, да се оправя сам (да ловува, риболов, събиране на плодове и корени, и т.н.). Та въпросния пич, беше от Лондон и не особено в час, в какво се забърква та се "подготви", говорейки с най-различни хора (рейнджър от национален парк, специалист по растенията и т.н.). Едно от нещата които бе взел със себе си бе "електрически пастир", за да си пази лагера от мечките вечер. Тогава това ми се стори единственото разумно нещо в цялата работа. Та на нас ще ни се наложи да минем през доста места, където не само мечките, а всякакви други зверове са нормална част от пейзажа, и по-лошо - не само, че нямат страх от човека, ами са свикнали да търсят храна в непосредствен контакт с него (най-вече в паркове и резервати, където хората оставят хранителни отпадъци с които животните са свикнали да се хранят, или хората редовно хранят животните в разрез с всякакви забрани). Та ми хрумна да вземем подобна джаджа със себе си - все някъде със сигурност ще ни се наложи да пренощуваме в тяхната компания (като се замисли човек - няма как да избягаме от това в почти половин Северна Америка, Сибир, че дори и Африка, и в Азия - в Индия и Бангладеш всяка година хора биват нападани от тигри, например). Имам няколко въпроса във връзка с това, защото нямам никакъв опит с подобно устройство, като основните са:

              1. Ще върши ли работа "електрическия пастир" за обезопасяване на лагера вечер (знам, че най-правилното е храната да се съхранява на различно място от мястото за спане, но нито ще имаме време за подобни заигравки през повечето време, нито бих се впуснал в подобни "буш крафтърски пинизи", в непознати за мен условия и среда (както не бих позволил и на партньора си, ако случайно прояви неблагоразумие...)

              2. До колко законно е това (ако имате представа де)?

              3. Сещате ли се за нещо друго с подобен превантивен ефект, особено докато спим (спрейовете и останалите помощни средства разрешени за свободно ползване докато сме будни, са ясни...)
              Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 30-07-13, 07:11.

              Коментар


              • #8
                От: Екипировка и оборудване.

                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                Абе върти ми се в главата нещо... Ако си спомняте, имаше едно предаване "Сам в пустошта" (едно от малкото останали истински неща) по Дискавъри, в което един пич се опита да живее сам в Аляска известно време (не успя - не издържа психически), като идеята му бе, да се оправя сам (да ловува, риболов, събиране на плодове и корени, и т.н.). Та въпросния пич, беше от Лондон и не особено в час, в какво се забърква та се "подготви", говорейки с най-различни хора (рейнджър от национален парк, специалист по растенията и т.н.). Едно от нещата които бе взел със себе си бе "електрически пастир", за да си пази лагера от мечките вечер. Тогава това ми се стори единственото разумно нещо в цялата работа. Та на нас ще ни се наложи да минем през доста места, където не само мечките, а всякакви други зверове са нормална част от пейзажа, и по-лошо - не само, че нямат страх от човека, ами са свикнали да търсят храна в непосредствен контакт с него (най-вече в паркове и резервати, където хората оставят хранителни отпадъци с които животните са свикнали да се хранят, или хората редовно хранят животните в разрез с всякакви забрани). Та ми хрумна да вземем подобна джаджа със себе си - все някъде със сигурност ще ни се наложи да пренощуваме в тяхната компания (като се замисли човек - няма как да избягаме от това в почти половин Северна Америка, Сибир, че дори и Африка, и в Азия - в Индия и Бангладеш всяка година хора биват нападани от тигри, например). Имам няколко въпроса във връзка с това, защото нямам никакъв опит с подобно устройство, като основните са:

                1. Ще върши ли работа "електрическия пастир" за обезопасяване на лагера вечер (знам, че най-правилното е храната да се съхранява на различно място от мястото за спане, но нито ще имаме време за подобни заигравки през повечето време, нито бих се впуснал в подобни "буш крафтърски пинизи", в непознати за мен условия и среда (както не бих позволил и на партньора си, ако случайно прояви неблагоразумие...)

                2. До колко законно е това (ако имате представа де)?

                3. Сещате ли се за нещо друго с подобен превантивен ефект, особено докато спим (спрейовете и останалите помощни средства разрешени за свободно ползване докато сме будни, са ясни...)
                По места където мечките живеят около фермери и хора, кафевите са свикнали и знаят какво е ел. пастир. Ако и когато им замирише или видят/чуят нещо към което имат интерес, пастира ги спира за около половин секунда...

                Аз съм параноик относно някои опасности и това с мечките е основната причина заради която НЕ би ми било комфортно да палаткувам дори и на покрива на джипа в мечи райони...

                Освен електро пастир, се ползва и звукова сигнализация/аларма, силни светлини и т.н.

                За вас НЕ е много приложимо, но за всички останали случаи, домашно куче е най-добрия сигнализатор при мечки, за вълци ловците ще кажат, но май там е 50/50 НЕ в наша полза...

                Аз съм решил в Русия и Скандинавието да НЕ палаткувам, защото НЕ мога да нося КНО, където имам КНО ще палаткувам на върха на джипа.

                Моите две стотинки...

                П.С. Някой знае ли със сигурност КЪДЕ и при какви условия и КОИ видове/марки/модели спрейове СА РАЗРЕШЕНИ???

                В Англия, според законите/правилата спрея е равен на огнестрелно оръжие, също както и електро шока, тоест НЕ може да се притежават, съхраняват и носят, за съжаление...
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  От: Екипировка и оборудване.

                  Бе сега се сещам, че относно мечките мога да звънна на Райчо Гънчев... Сигурен съм, че ще даде добър съвет (и не само за мечките...)! Като се чуя с него, ще пиша тук какво ми е казал.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Екипировка и оборудване.

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    По места където мечките живеят около фермери и хора, кафевите са свикнали и знаят какво е ел. пастир. Ако и когато им замирише или видят/чуят нещо към което имат интерес, пастира ги спира за около половин секунда...
                    Същите тези мечки, обаче и са стреляни (особено тези дето влизат по фермите) и от кучета са гонени и усетят ли човек на близо, пазят дистанция или откровено си се изнасят! Те приемат човека за заплаха и поради тази причина не представляват особена заплаха за човека (всяко правило си има изключение)! Вярно - може и да са се научили да прегазват електрическите пастири, но само ако няма човек на близо... Мен ме вълнуват мечките които не се страхуват от човека, защото го възприемат като източник на храна (специално тези от природните паркове и резерватите), или защото въобще не са виждали човек (ей туй е най-кофти, защото не знаеш как ще реагира...). Именно за тях и ми е въпроса за пастира, както и дали това ще върши работа срещу други опасни животни, като големи хищници от семейство "котки" например, или срещу масивни тревопасни със сприхав нрав (носорози, слонове и т.н.)..?!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Екипировка и оборудване.

                      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                      Именно за тях и ми е въпроса за пастира, както и дали това ще върши работа срещу други опасни животни, като големи хищници от семейство "котки" например, или срещу масивни тревопасни със сприхав нрав (носорози, слонове и т.н.)..?!
                      Лосове, ако минаваш по онзи край... Изключително тъпо и опасно животно.
                      Публикувайте отговор

                      Коментар


                      • #12
                        От: Екипировка и оборудване.

                        Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                        Лосове, ако минаваш по онзи край... Изключително тъпо и опасно животно.
                        И лосове... Гледал съм шокиращи кадри с това какво може да причини ядосан лос на здрав и прав като скала мъж, и то по сред бял ден, в центъра на някакъв град в Аляска или Канада - определено кофти работа!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Екипировка и оборудване.

                          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                          .... Мен ме вълнуват мечките които не се страхуват от човека, защото го възприемат като източник на храна (специално тези от природните паркове и резерватите), или защото въобще не са виждали човек (ей туй е най-кофти, защото не знаеш как ще реагира...). Именно за тях и ми е въпроса за пастира, както и дали това ще върши работа срещу други опасни животни, като големи хищници от семейство "котки" например, или срещу масивни тревопасни със сприхав нрав (носорози, слонове и т.н.)..?!
                          Елените са по-опасни от мечките.
                          В мечите райони трябва да избираш маршрут където има много храна,
                          мечока като е нахранен въобще не му пука за тебе.
                          А ако е гладен и реши че иска точно твоята храна - то ел. пастир няма да те спаси. Та всеки с късмета си.

                          пп
                          не излъчват никаква емоция(непредсказуеми са)
                          и за да е купон,
                          понякога това което мислиш за нападение за мечока е игра.
                          игра, но може да струва твоя живот.(група след нашата,през нощта им беше разкъсал 8местен рафт)
                          Миризма на бензин гони доста животни
                          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                          Суперспам - спама на суперите

                          Коментар


                          • #14
                            От: Екипировка и оборудване.

                            Ето нещо по темата:

                            http://www.sandlover.org/Equipment.html
                            Only after the last tree has been cut down,
                            Only after the last river has been poisoned,
                            Only after the last fish has been caught,
                            Only then will you find that money cannot be eaten.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Екипировка и оборудване.

                              Лосовете не са толкова активни нощем и не мисля, че ще представляват проблем при бивакуване. По-скоро са опасни при движение с висока скорост (да не изскочи или да е на пътя). Слагат се едни пластмасови "свирки на бронята" които се активират от въздушната струя при движение.

                              Едни казват че помагат - други - не. Според мен не вредят а и струват 1-2 $.
                              При движение се препоръчва да се кара на дълги и всякакви светлини за по-добра видимост. Има ли едно .. може да има и повече.

                              Мечките - там ако сте в колата или отгоре й .. не би следвало да има грижи.. .СТИГА да сте прибрали храната опакована обратно в колата. (наличието на пликове със зиплок са полезно нещо в случая).
                              Остатъци от храна и боклук се държат на 30 - 50 м от лагера закачен някъде на клон или друго. Вероятността да се сбъскате с агресивна мечка до или в близост до пътя е малка. Ако има малки на или около пътя - да се внимава да не дойде майка им. Спрейове ще си купите от близкия магазин като стигнете - там където има мечки продават и такива работи без да са забранени.
                              Последно редактирано от Slick; 30-07-13, 21:25.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X