Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разходка в Родопите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разходка в Родопите

    В събота и неделя се разходихме по банално известни места в Родопите.
    Причината да пиша за тази най-обикновена разходка е как познати и непознати места се променят бързо по начин, който поне на мене изобщо не ми допада.
    Първата ни спирка беше Асеновата крепост.
    До миналата година (когато вече събираха пари за вход) си беше едно красиво късче от Родопите, с автентични останки от миналото ни величие. Което си заслужаваше да бъде посетено за пореден път.
    Но за последната година се оказа, че нещата са се променили... Някой беше усвоил явно доста пари от Европа, а резултатът е трагичен. Не коментирам платения паркинг и таксата за вход - няман нищо против да си платя да видя нещо, стига да не е съсипано от човешки ръце повече от хилядолетие, след като е било построено.
    Първият ми шок беше още преди да слезна от колата - освен постройката срещу входа на крепостта около пътя имаше поставени някакви дървени конструкции, които просто не проумявам за какво са там. Дори не си направих труда да ги снимам.
    Оставихме колата на паркинга над крепостта и още от там започнаха промените, причинени от нелепото усвояване на европейските пари...
    Пътечката през малката височинка от паркинга до входа на крепостта за една година беше станала неузнаваема - бетон и странно изглеждащи каменни плочи.
    Това продължи и след като тръгнахме по пътеката към крепостта, която просто не съществуваше - на нейно място имаше отново бетон, същите каменни плочи, които нямат нищо общо с камъните в тази част на Родопите - явно са били най-евтините. Всичко това комбинирано с невероятно грозни парапети и осветителни тела, стърчащи на грозни колове.
    Единственото непроменено беше красивата гледка към Родопите - може би към високата част на с. Бачково



    В допълнение на бетона и парапетите са реконструирали част от стените на крепостта. По начин, който бие на очи - няма нищо общо със старите автентични останки. И отново същите невероятно грозни сиви парапети.





    Вече не може да се снима красивата средновековна църква, без да преден план да има съвременни грозотии, създадени с европейски пари...



    Единственият шанс за прилична снимка е да се документира само горната част на църквата



    Но пък не е имало европейски пари, които да спрат лястовичките да гнездят в църквата. Те не са достигнали, за да затворят през зимата дупките в постройката, през които те летят...
    Нямам нищо против симпатичните и много полезни птици, но още от миналата година, когато гледката беше същата, си мисля, че вътрешността на една антична църква не е най-удачното място за гнезденето им. Разликата сега е, че гнездата вътре да се увеличили.

    Добре, че няма как с европейски пари да променят растенията наоколо. На някоко места видях видях много интересни плодчета на нещо, което не разпознах (надявам се компетентни приятели да разпознаят какво съм снимала).



    Много разочаровани как се е променило от ръцете на хората това красиво място тръгнахме по пътя към селцата нагоре ,където не бяхме ходили - Лясково, Яврово и Добралък.
    Типични родопски пейзажи, но нямаше нещо, което да си заслужава да се снима. Нямаше нито красиви стари къщи, нито интересни гледки.

    Следва - към Кръстова гора.

  • #2
    От: Разходка в Родопите

    Здравей колега аз вчера си направих една разходка до Мелник посетихме новата изба и на един от завоите видяхме същото растение .Върнахме се да го огледаме ,но и ние не го разпознахме. За съжаление не го снимахме .Ще е интересно всички да разберем какво е .
    Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

    Коментар


    • #3
      От: Разходка в Родопите

      Първоначално публикуван от Пламен Ковачев (zaiko1234) Преглед на мнение
      Здравей колега аз вчера си направих една разходка до Мелник посетихме новата изба и на един от завоите видяхме същото растение .Върнахме се да го огледаме ,но и ние не го разпознахме. За съжаление не го снимахме .Ще е интересно всички да разберем какво е .
      Колежка съм
      Растението се оказа Arum (на български змиярник, змийска хурка, змийско грозде).
      У нас са разпространени няколко вида, не можаха да разпознаят кой точно съм снимала.
      И още една важна информация - растението е ОТРОВНО!
      И цъфти с интересни цветове през пролетта.

      Коментар


      • #4
        Кръстова гора

        Към Кръстова гора

        От Асеновата крепост продължихме към Кръстова гора.
        По главния път към Смолян видяхме нещо, което изобщо няма как да осмисля. Ремонт на пътя, като се полагаше нов асфалт. Директно върху стария, който беше в превъзходно състояние, нямаше и най-миниатюрната дупчица. Състоянието на стария беше доста по-добро, отколкото настилката на магистралата от София към Пловдив. Единственото обяснение, което можахме да измислим, е че този ремонт струва много по-евтино от това да копаеш стария, да запълваш кратерите и да полагаш нов. Но на кой идиот би му хрумнало да ремонтира идеален път? При това на фона на огромните кратери, които зеят и по главни пътища у нас.

        Друга интересна подробност по пътя към Кръстова гора - изобщо няма указателна табела, обозначаваща отклонението към Лъки от главния път. Само една миниатюрна самоделна табелка за Кръстова гора. Все едно, че миньорското градче изобщо не съществува.

        Тръгнахме по тесния и разбит път. Естествено, че няма кой да запълни дупките, а пълен ремонт не е ясно след колко години ще има.
        Първото село, през което се минава, е Югово. Красиво, с къщи по почти отвесния склон. За съжаление нямаше време да спрем и да го разгледаме, а на пътя няма отбивка, където да може да се спре и да се снима на спокойствие. За това има само една снимка от колата.



        След няколко километра по долината на реката пътят започва да се катери високо в планината. Минава през с. Борово и продължава нагоре към манастира. Почти няма дупки, но е много тесен и разминаването на две коли е доста трудно. На места има знаци за наклон над 12% - нещо рядко срещано у нас.

        След няколко обратни завои и поредния много стръмен участък стигнахме и до Кръстова гора. Целият комплекс е добре поддържан, има и паркинг за колите.
        Пред паркинга и на други места са нацъфтели красиви ружи в пастелни цветове.
        Хубавото е, че няма сергии с дрънкулки и от никъде не се чува чалга. И никой не те гледа в ръцете и не събира пари за каквото му дойде на ум.
        Има магазинче, има и заведение с маси на открито, но нищо не е натрапчиво и не дразни.
        За пръв път бях на това място преди доста години, и видях доста промени. Над новата църква има алея, от двете страни на която има построени доста параклиси един над друг.



        Вижда се и част от Пловдивското поле.



        Запалихме по свещ в старата църквичка (там нямаше много хора) и тръгнахме към едно аязмо в букова гора. Над него има друг параклис. Водата беше много вкусна и ледено студена, типично за водата, извираща в букова гора.



        По пътеката към аязмото растат вековни букове с красиво преплетени корени.



        От някои части на комплекса има красиви гледки към околните върхове.



        Времето напредваше и трябваше да продължим.
        На слизане спряхме да снимаме красиви типично родопски пейзажи.



        Пред нас в долината се виждаше и с. Белица.



        Малко над с. Борово спряхме, за да посетим параклиса Възнесение господне - качнал на много красиво хълмче.
        Под нас се простираше с. Борово.





        Параклисът се виждаше на фона на спусналото се ниско слънце.



        По пътеката към параклиса видяхме интересна табела.



        За съжаление пакаклисът беше затворен, но гледките от него си заслужаваха.





        От тази страна малката постройка изглежда внушително.



        Със съжаление напуснахме това красиво място и продължихме към Орехово, където ни чакаха в една къща за гости. Там ни посрещнаха с огромна тава пататник и други вкусотии.
        На сутринта имаше родопски клин, естествено с домашно козе кисело мляко.
        За огромно наше съжаление на сутринта се оказа, че едната предна гума е съвсем спаднала, а и резервната (неползвана от много години) изпускаше. И вместо към Чудните мостове, тръгнахме обратно, за да търсим гумаджия. Успяхме с доста питане и обикаляне да намерим единствената работеща в неделя гумаджийница в Асеновград. И от там - с огромно съжаление обратно към голямото милионно село.

        Коментар


        • #5
          От: Разходка в Родопите

          Здрасти,поздравления за снимките,бил съм много пъти по тези места,за Асеновата крепост незнаех за промените,обикновенно виждам отдолу напът за джамура (заведение в Бачково) .Стана ми интересно дали имаш снимка как изглежда пататника,ако не се лъжа е нещо като баница в която е увито картофено пюре с сирене и яйца или бъркам !

          п.п Родопите са адски красиво място и все още всичко е истинско,до някъде и заради липсата на средства и бедния район !
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #6
            От: Разходка в Родопите

            Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
            Здрасти,поздравления за снимките,бил съм много пъти по тези места,за Асеновата крепост незнаех за промените,обикновено виждам отдолу напът за джамура (заведение в Бачково) .Стана ми интересно дали имаш снимка как изглежда пататника,ако не се лъжа е нещо като баница в която е увито картофено пюре с сирене и яйца или бъркам !

            п.п Родопите са адски красиво място и все още всичко е истинско,до някъде и заради липсата на средства и бедния район !
            За съжаление вече и в Родопите се изсипват безсмислено европейски пари (за някои има огромен смисъл, което е ясно на всички ни).
            За мене вече Асеновата крепост е както Бачковския манастир - място, на което повече никога няма да отида!
            Лошото е, че все повече от най-привлекателните места у нас по различни причини влизат в категорията - никога повече там...

            За пататника - няма нищо общо с баницата. Този в Орехово беше различен от други, които съм яла в други села в Родопите. Какво представляваше последния автентичен пататник - предварително сварени картофи. След това настъргани на ренде. В тавата имаше още прясно козе мляко, масло, козе сирене, джоджан, чубрица и отгоре - кашкавал. За съжаление не си спочням имаше ли яйца вътре. Това във фурната добре запечено. И поднесено с козе кисело мляко. Мисля, че всички се досещат, че освен може би маслото всичко останало е произведено от жената, която го направи, и не е купено от магазина.

            Коментар


            • #7
              От: Разходка в Родопите

              както си писала по-горе в тая категория към местата които няма да посетя от много години съм прибавил и кръстова гора,въпреки че това е наистина хубаво и свято място за всеки българин.на всичкото отгоре съм роден баш на празника и редовно ходех,докато обновиха църква още преди да направят паркинга отпред.

              нещото което ме отказа е на връх празника който е един от най-святите точно до самото стълбище на църквата отвориха заведение от което Уж набожните хора дошли да почетат празника се наливаха с алкохол и се носеше миризма на долнопробна кръчма,а на три метра от другата страна на пътя който отива нагоре към кръста бяха направени тоалетни който допълваха аромата на кръчма.това ми беше последното ходене там от преди може би 10г.

              другото е яз.Широка поляна.там бяхме преди два дни с моторите за една вечер.верно че не бях оставал с нощувка от доста време и причината да го избера беше именно тази а и понеже бяхме с мотори и съответно ограничено място за багаж та от крайпътното магазинче да си купим храна за ядене вместо да си я носим.съответно се натъкнахме на пренаселено място на което трудно да си намери човек къде да си разпъне палатката и най-грозната картинка която съм се сблъсквал досега неограничено огромна обществена тоалетна.направо бях бесен навсякъде само боклуциа като направиш 50 метра на вътре в гората освен миризма на лай.....а неможеш да осетиш чист въздух,да не говорим че всеки който ходи го мързи да си събере боклуците и като си тръгва точно срещу магазинчето да си изхвърли боклука,а иначе може да иде и да си напазарува а на всеки пътя му минава точно от там.а най-големия парадокс беше още като пристигнахме едни баби продаващи боровинки и диви ягоди на главния път и като ги видях ме с жена ми точно си викаме като разпънем ще си вземем.добре че не бяхме с джипа

              без да обиждам никой ама това си е живата реалност за голяма част от населението на страната ни,колкото и да не ми харесва

              Коментар


              • #8
                От: Разходка в Родопите

                Първоначално публикуван от akxel Преглед на мнение
                както си писала по-горе в тая категория към местата които няма да посетя от много години съм прибавил и кръстова гора,въпреки че това е наистина хубаво и свято място за всеки българин.на всичкото отгоре съм роден баш на празника и редовно ходех,докато обновиха църква още преди да направят паркинга отпред.

                нещото което ме отказа е на връх празника който е един от най-святите точно до самото стълбище на църквата отвориха заведение от което Уж набожните хора дошли да почетат празника се наливаха с алкохол и се носеше миризма на долнопробна кръчма,а на три метра от другата страна на пътя който отива нагоре към кръста бяха направени тоалетни който допълваха аромата на кръчма.това ми беше последното ходене там от преди може би 10г.

                другото е яз.Широка поляна.там бяхме преди два дни с моторите за една вечер.верно че не бях оставал с нощувка от доста време и причината да го избера беше именно тази а и понеже бяхме с мотори и съответно ограничено място за багаж та от крайпътното магазинче да си купим храна за ядене вместо да си я носим.съответно се натъкнахме на пренаселено място на което трудно да си намери човек къде да си разпъне палатката и най-грозната картинка която съм се сблъсквал досега неограничено огромна обществена тоалетна.направо бях бесен навсякъде само боклуциа като направиш 50 метра на вътре в гората освен миризма на лай.....а неможеш да осетиш чист въздух,да не говорим че всеки който ходи го мързи да си събере боклуците и като си тръгва точно срещу магазинчето да си изхвърли боклука,а иначе може да иде и да си напазарува а на всеки пътя му минава точно от там.а най-големия парадокс беше още като пристигнахме едни баби продаващи боровинки и диви ягоди на главния път и като ги видях ме с жена ми точно си викаме като разпънем ще си вземем.добре че не бяхме с джипа

                без да обиждам никой ама това си е живата реалност за голяма част от населението на страната ни,колкото и да не ми харесва
                Много точно описана реалност за яз. Широка Поляна...
                Зарекъл съм се да не ми стъпва крака там още отпреди 4-5години.Трагедия е ...слаба дума за състоянието около язовира.Така и не можах да разбера в годините...Как така ще си човек обичащ почивката и релакса сред природата.Ще ти е кеф да отидеш някъде на палатка или на каравана и...след това ще оставиш едноседмичния боклук/равняващ се поне на 3 огромни чувала,защото аз знам как за 2 нощувки събирам един голям чувал и си го мъкна в джипа докато намеря кофа за смет...понякога и на 30-40км.../,а да не говорим че в много от случаите и разпилян по поляната или по гората...
                Какъв човек трябва да си...??2
                Ами като отидеш пак там и намериш същата кочина ,дали ще ти хубаво да си почиваш сред боклуците на хората...или дори сред твоите от предното ти ходене...???
                Уф...луда работа...вече имам чувството,че аз не съм нещо наред,а въпросните "туристи" са нормалните...
                Извинявам се за реакцията,ама...изведнъж се пренесох на язовира/а и на много други прекрасни местенца в БГ/,и си припомних как последния път събрахме 9чувала боклук...9 чувала...,за да можем що годе да не разпъване бивака върху боклука.
                Болна тема ми е...извинявам се отново!
                Поздрави!
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Разходка в Родопите

                  За съжаление по-голямата част от народонаселението на нещастната ни държава се изживява като прасета в кочина (извинявайте за сравнението). Може би и доста по-зле, защото май обиждаме интелигентните животинки, които са и доста чистоплътни.
                  Имам готовност да пусна тема с ужасна колекция от снимки на боклуци сред природата, само дайте идея къде точно да я пусна. Някак не върви да е сред пътеписите...
                  А може да е доста полезна - може някой като види какво сметище е сред красивата ни природа, да почне да си прибира обратно буклука. Едно е да хвърляш където ти падне, друго е да го види цял свят.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разходка в Родопите

                    Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
                    За съжаление по-голямата част от народонаселението на нещастната ни държава се изживява като прасета в кочина (извинявайте за сравнението). Може би и доста по-зле, защото май обиждаме интелигентните животинки, които са и доста чистоплътни.
                    Имам готовност да пусна тема с ужасна колекция от снимки на боклуци сред природата, само дайте идея къде точно да я пусна. Някак не върви да е сред пътеписите...
                    А може да е доста полезна - може някой като види какво сметище е сред красивата ни природа, да почне да си прибира обратно буклука. Едно е да хвърляш където ти падне, друго е да го види цял свят.
                    Ами...направо ще е грозна и покъртителна тема...Не съм сигурен/по-скоро ми се иска да вярвам/,но все ми се струва,че хора пишещи и четящи тук едва ли ще оставят камарите с боклука след себе си...поне по-голямата част...
                    А за останалите...ами те няма да видят нито темата,нито кочината....
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разходка в Родопите

                      Тук е мястото да пуснеш снимки на боклуците. Мога само да споделя, че проблемът с боклуците е безнадежден. Мнозинството от българите са възпитани да хвърлят боклуците в детето а в градовете - през балкона. Така и възпитават децата си.
                      Това че ти и аз и други пишещи тук не замърсяваме, не променя много. Просто сме малцинство...
                      Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разходка в Родопите

                        Ами май ще трябва " да ни поразходят 40-50 години из пустинята ", та да остананат само хората, които не знаят какво е това - да живееш в боклука !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разходка в Родопите

                          За съжаление по-голямата част от народонаселението на нещастната ни държава се изживява като прасета в кочина (извинявайте за сравнението).

                          Това много ми хареса!
                          Mercedes-Benz - M-class (W164) - ML 550 (388 Hp) 2008
                          Mercedes-Benz - Е-class (W211) - 4matic (224 Hp) 2008

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разходка в Родопите

                            Първоначално публикуван от CITIZEN Преглед на мнение
                            За съжаление по-голямата част от народонаселението на нещастната ни държава се изживява като прасета в кочина (извинявайте за сравнението).

                            Това много ми хареса!
                            Не разбрах, какво ти е харесало? кочината, прасетата, държавата?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разходка в Родопите

                              Миналото лято бяхме на Широка поляна, и нямаше свободно място там където искахме да се устроим с караваната.Повъртяхме се малко и едно семейство с две деца на по дванайсе години, казаха че до два часа си тръгват. Решихме да ги изчакаме и отидохме на разходка, да не им висим на главите. Когато се прибрахме, то кошмар.Един час им събирахме боклуците, но върха беше че са ходили по голяма нужда на десет метра от огнището. Язък ни за хубавата природа.
                              .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                              Киа спортаж2000тди 98г
                              Ауди А3 1.9ТДИ
                              Каравана Аdria 390Q

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X