Обява

Свий
Няма добавени обяви.

grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Тази тема като че ли е за тези които вече са минали по пътя на проверка на радиатори, термостати, водни помпи, глави, прекалено много концентрат и малко вода и въобще всички класичеки причини за лошо охлаждане и въпреки това прегряването продължава. Поне с такова впечатление останах от първия пост. В този смисъл мисля че е излишно да се споменват евентуални причини известни на всеки аджамия
    Днес провокиран от собствения си пост (удебеленото и подчертано в цитата) се присетих, че в годините в които проблема ми с прегряването се задълбочаваше (постепенно) едно от споменатите по горе "аджамийски" причини като че ли съм я приел по подразбиране че е ОК. Само дето на няколко пъти през този период съм свалял печката и всеки път след това се е налагало доливане на охладителна течност. И понеже на нито едно от тези доливания не съм присъствал днес реших да проверя с рефрактометър температурата на замръзване на охладителната течност в моята машина. За втори път ми увисна ченето. Рефрактометъра показа -33 градуса. Втори път взимам проба и зяпам. Пак толкова. И на мен и на повечето занимавали се с бегачки и охлаждането им е добре известно, че всяка какпа етилен-гликол (антифриз) влошава охладителната способност на охладителната течност. Бегачките ги пълнехме с чиста водица за да се справят със задачата. При дори само 10% антифриз кипваха злобно. Е..... сагата ми приключи и проблема бе решен един път завинаги ей така:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130810_122446.jpg
Прегледи:1
Размер:293.9 КБ
ID:5509832

    Днес източих каквото можах и допълних тия шишенца. Първо теста на място с обратно въртящата се перка. В първия момент при студен двигател при включването на климатика се завъртя наобратно отново, но след 5-6 мин работа при при 2500 об на място последва отваряне на термостата увлечената от ел. перката виско перка постепенно спря и се завъртя в правиланата посока. Нещо което не можеше да се случи с концентрата налят до преди малко в охладителната система След това на магистрала "Люлин" На изкачване откъм София 155 км/час с включен климатик. Стрелката при първия тунел бе помръднала забележимо надясно от центъра, но поради ограничението от 80 км/час и почти редовните радари там намалих. И до края на тунела температурата се върна в средата. Нещо което не бях виждал от години и то дори с изключен климатик. Тръгнеше ли нагоре връщане нямаше. От първия тунел до края на баира при втория стрелката остана закована по средата, но то и растоянието е малко. На връщане откъм перник: климатика на пълен макс и вече по-смело газта до ламарината. До първия тунел стрелката леко надясно, в тунела намаляване и стреката пак по средата. След това по почти равното 180 км/час и стрелката закована в средата. На дългия стръмен баир преди втория (най-висок) тунел - 170 км/час и стрелката тръгна леко надясно. На върха до края на тунела стрелката пак се върна по средата. На връщане наблюдавах температурата с Torque. Отчетох максимално 108 градуса. Далеч от аварийната температура. Джипа минава в авариен режим при 118 градуса. Светка червена лампа, чува се камбанен звън и подкарваш с 40-60 км/час докато се охлади, което преди често ми се случваше. И както вече казах сагата приключи. На цената на седем литра бистра водица

    Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
    Смятай какъв тъпан е бил конструктора. Вероятно обаче има двайсетина тунингови варианта за оправяне на проблема...
    Това дето сам си причиниш няма как да ти го причини дори японски конструктор
    Последно редактирано от elbgt; 10-08-13, 12:26.
    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

    Коментар


    • #77
      От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

      Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
      че всяка какпа етилен-гликол (антифриз) влошава охладителната способност на охладителната течност.


      Именно. Значи при последните изпитания със следене на температурата през ОБД-то , в натоварен режим, се оказа, че най-ниска температура поддържа системата при едва 15% антифриз ! 15 , ама са важни поради антикорозионното дйствие, иначе за лятото чиста водица най-добрия вариант....е, след два месеца трябва да се сменява де!
      0899 шест5313нула
      За всекиго по нещо

      Коментар


      • #78
        От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

        Аз не можах да извадя 100% охладителната течност. Общо е към 12 литра, а аз след като отворих да изтече където се сетих след това запалих и двигателя да повърти помпата и да изхвърли каквото може. След това успях да вкарам 7 пълни и едно до някъде си шишета бистра водица. Та се надявам да е останало достатъчно антифриз за антикорозионо и смазващо действие. Утре на студено ще видя дали трябва да доливам и след това ще меря пак с рефрактометър за да разбера точно колко е пропорцията в момента. Така на око все още си червенее достатъчно за да съм сигурен че има. Ама колко е - утре.
        My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

        Коментар


        • #79
          От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

          От последните постове си вадя един прост извод, че радиатора е недостатъчен за този двигател, а по вероятно радиаторите ни са на 70-80% работещи.......
          Кольо май е минал по най правилния път.
          в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
          Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

          Коментар


          • #80
            От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

            Първоначално публикуван от marinco Преглед на мнение
            От последните постове си вадя един прост извод, че радиатора е недостатъчен за този двигател, а по вероятно радиаторите ни са на 70-80% работещи.......
            Кольо май е минал по най правилния път.
            !?!?!?!?
            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

            Коментар


            • #81
              От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

              Радиатора си е оразмерен правилно. Ама и "водицата" вътре трябва да е правилната. Като ви чета и се шашкам. Егати перипетиите. Всичките ми коли са с по над 200 000 километра. Бичат климатици постоянно. Да казвам ли на път към Вегас /Мъртвата Долина/ колко горещо става? На всяка моя кола купена на старо, веднага се сменя термостат, виско, цялата течност. При най-малки съмнения- и радиатора. И никога никакви проблеми.
              Такива теми ме карат да се чеша там където не ме сърби. Че те са 3-4 неща, като ги избушиш с нови и се оправя. Или нещо бъркам?
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #82
                От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                Веднага се сещам за класическата сцена от американските филми:

                Дълъг (безкраен прав път) и грамотен амерканец обикаля около врящ автомобил. Няма значение в Аляска ли е или около Вегас. 90% от авто-повредите показвани в холивудската продукция са врящи коли с вдигнати капаци.
                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                Коментар


                • #83
                  От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                  Вярно е. Има баири в пустинята, на всяка миля има варел с вода. За зор заман. И всеки път като видя някой индивид с изкривена физиономия да стои до тях, спирам да помагам. И- "ами не знам, какво е това термостат? Всичко си работеше вчера..." И тук има хора, които капак не отварят. И после ги увековечават по филмите...

                  Говорим за изправни коли а не за националности. Като е кофти антифриза или виското, или термостата или .... и чист ариец да си, Мерцедеса пак ще заври.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #84
                    От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                    Всъщност леко ще коригирам извода си. На 10-11-12годишен автомобил е време да си промие/замени радиатора. Конструктора може и да го е изчислил добре, но с времето много детайли се амортизират. Явно радиаторът е един от тях. Справка: Кольо по-горе.
                    Не си спомням на А8 някога да ми е трепвала стрелката на температурата, дори след тунинговане на двигателя и добавяне на >25% мощност и при >270 км/ч. Почти нямам и спомен да съм чувал и да се включват перките, освен за климатика. Ама то е друга бира!
                    в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
                    Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

                    Коментар


                    • #85
                      От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                      Първоначално публикуван от marinco Преглед на мнение
                      На 10-11-12годишен автомобил е време да си промие/замени радиатора.
                      Даже и на по -"млад" екземпляр е редно да се направи профилактика, защото никой не знае предишния собственик от коя локва е сипвал с кофата Можем да сме сигурни, ако сме първи собственици, но такива за съжаление са малко сред нас!
                      0899 шест5313нула
                      За всекиго по нещо

                      Коментар


                      • #86
                        От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                        Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                        ...

                        Ако обаче поне още един четящ тази тема установи същия ефект при друг модел тогава ще го закъсаме и ще се присъединя към псуващите по германските конструктури в този период на производство...
                        Сега се прибирам и специално заничах в каква посока се въртят двете перки - в една посока, като и двете гребат отвън - навътре - дърт МБ 124 300Д. И на мен ще ми е любопитно да науча има ли друг такъв случай?

                        Коментар


                        • #87
                          От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                          Първоначално публикуван от marinco Преглед на мнение
                          Всъщност леко ще коригирам извода си. На 10-11-12годишен автомобил е време да си промие/замени радиатора. Конструктора може и да го е изчислил добре, но с времето много детайли се амортизират.
                          Има едно условие,ако е каран от както е станал двигател с подходящия антифриз и концентрация и е сменян поне два пъти за тези години,подобно упражнение с промивката и смяната на радиатор,би било абсолютно излишно,дори непрепоръчително!
                          Мое мнение
                          Поздрави!
                          OFF-Road Клуб " Mud Angels" Стара Загора

                          Коментар


                          • #88
                            От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                            Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                            ... Ел. перката се върти в обратна посока на тази на виско перката...
                            Да ти кажа честно, имах някакви съмнения, че това в оригинално състояние на системата е невъзможно. Обаче, днес гледах един Гранд 3,1 и там конфигурацията на двата вентелатора е точно както при теб и се въртят в различна посока, разбира се правилната - гребат отвън навътре, но както казах, се въртят в различни посоки. Видях, че перката на виското се върти обратно на посоката на двигателя, тъй като ремъка я обръща, а перката на ел. вентилатора се върти по посока на въртене на двигателя. Мисля си, дали не слагат еднакви ел. вентилатори на бензинови и дизелови ДВГ, без да отчитат виско-съединителите в каква посока се въртят!? Във всеки случай, това е едно много странно (меко казано) решение!

                            Коментар


                            • #89
                              От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                              Извенявам се за закаснението с което отговарям , просто не мога да се пребера преди 1 вечерта а ставам в 8 сутринта и предпочитам да се наспя отколкото да сядам на компа. Но вече лятото си отива и съм по свободен за компа. Та както повечето от вас се досещат СМЕНИХ И РАДИЯТОРА смених и антифриза, промих и цялата система. Колата се оправи сега вече си даржи малко преди 100 , вече колко време я карам по равното при температура 35 наван. Но реших да я пробвам и по баирите пак при жега от 35 наван , и я подкарах патя от слънчев бряг към варна изкачване 12 километра докато стане малко по равен пътя , и стрелката пак стигна някаде 110-115 градоса и на равното и на надолнищата пак се варна преди 100 . Това вече мисля че трябва да е нормално като се има напредвид жегата и това стръмно изкачване на осморката кам варна. Сега ме извенете много за правописа но едвам намирам буквити на тоя комп, не е моя седнах само да мога да ви отговоря.

                              Коментар


                              • #90
                                От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                                Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                                ... Та както повечето от вас се досещат СМЕНИХ И РАДИЯТОРА смених и антифриза, промих и цялата система. Колата се оправи сега вече си даржи малко преди 100 , вече колко време я карам по равното при температура 35 наван...
                                Мдааа... Досетих се.

                                Както е казал народа: " И я можем, и тати може, ама она козата си сака пръч!"
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X