Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Албания - повторената сага

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Албания - повторената сага

    Кхъ, кхъ...

    Докато се наканя да споделя повторните ми впечатления от Албания, и Чуров ме превари.

    Ама все пак да драсна някой ред за това, как изкарахме една бърза почивка на Адриатическо море, близо до Дурас, и после..

    Преди няколко години стигнах до там, закъдето бяхме тръгнали, хареса ми, и решихме да отидем за няколко време.

    Та подготовката се състоя преди време, когато се уговорихме с приятел, който има приятел с хотел там, и се съгласи да ни приеме.

    Дойде уречената дата, и започна едно дълго, бавно, студено, мъгливо, дъждовно пътуване от Пловдив през Доспат, Петрич, Струмица, Струга, Либражд, Елбасан, та до Дурес (Драч)
    Когато тия земи са били български, са му викали Драч. И сега местните казват така..

    Поради нощното пътуване снимки, естествено, няма.

    Та настанихме се в хотела, и дечурлигата веднага писнаха за морето. Чакайте, бре, дяца! Още не ни бяха оправили апартамента – голям, новичък, чистичък, LCD телевизори, и се наложи да понесем първия шок от езиковата бариера – камериерката не знаеше нито дума на никой език, освен албански. Даа, ама много бърже се разбрахме – трябваше да си поискаме още кърпи – като споменах пешкир, и женицата донесе един огромен куп. ( Впоследствие се оказа, че същата дума се използва и за чаршаф де, ама първия контакт беше установен! )

    Един от сервитьорите в ресторанта – Айрон, говореше някакъв английски, та в случаи на сложни филологически казуси се намесваше.
    Както и да е, стъпихме на финия пясък, намерихме си чадърите и шезлонгите, и морно отпуснах телеса под приятното слънчице.

    Да, ама за много кратко.

    Между предния фронт на шезлонгите и прибоя на морето се оказа, че има една ивица влажен и утъпкан пясък, по която щъкат търговци...боже, колко търговци, боже, колко стока.
    1.

    2.

    3.

    4.

    Тия колички ги именувахме молове, защото във всяка имаше стока, поне колкото в квартален мол. Количката с разпалената скара не предлага кебапчета, а печена царевица, сладоледа ми се видя доста подозрителен, и не рискувах. Освен тежката артилерия между шезлонгите имаше пълчища от други търговци, които съвсем ненатрапчиво предлагаха всичко!!! Кремове, мазила, карти за игра, плодове, бира, сок..

    Едно весело усещане взе да се надига в мене – като посещение на Илиенци, ама в случая спектакъла се изнизва пред тебе, а ти си седиш и си се печеш.

    Чисто, хубаво море – много солено, спокойно, без вълни – приятно...

    5.

    някъде по плажа имаше останки от бункер – само това беше останало..
    6.
    и неразрушени имаше, де
    7.

    Част от атракциите
    8.

    9.

    Соленото море.
    10.

    Бирата Тирана много върви с това мезе..
    11.

    видях, че зареждат скариди за ресторанта, ама като не мога да обясня, какво искам.. Намерих му цаката де – от гугъла снимка на скарида, боц телефона на сервитьора, и той възторжено обяви тайната дума – кукареци!!! Как не се бях сетил, бре.. Давай кукареци на корем, момче!

    Моренцето... красиво..
    12.

    След като се оказа, че съм много отворен на албанския език, постигнах следващия пик – синчето искаше да яде риба, ама без много кости...Не мога да обясня какъв ми е бил точния изказ, но рибока, който донесоха, отговаряше на изискванията – с един триъгълен гръбнак само – кокаляци нямаше.
    13.


    разни случайни снимки – полицейската палка на предното стъкло важи много
    14

    вратата на съседния хотел


    останките от рибата “коце” много приятна риба – явно е някаква местна порода, защото при предишното ми посещение много ми я препоръчаха. Пак ми хареса.
    16

    плажната книжарница
    17

    18

    19

    нямаше голяма опашка пред тая сергия, и аз също не си купих нищо за четене оттам

    понеже кукареците ми харесаха много, си поръчах някаква вариация на темата, и резултата беше ето това
    20
    след втория неуспешен опит да опитам червения рак, се оказа, че това е част от чинията. Мидата – също. Якоооо..


    Тая риба си я харесах заради името в менюто, обаче то е абсолютно непроизносимо – от 16 букви 13 са съгласни. Рибата я биваше..
    20а

    Тук реших да се правя на фотограф...

    Залез над Драч
    21

    параходите из морето – на габаритни светлини
    22.


    Да крепне българо-албанската дружба – албанчета се събраха с нашите, и добре се занимаваха – под звуците на Гангнам Стайл
    22



    Един ден на плажа се заприказвах с един продавач на всякакви всякаквости – по-скоро той ме заприказва на македонски. Интересни неща ми разправи, оплака се от бизнеса, че не вървял – тъста му го кредитирал за стока – два кашона с плажни мазила и два стека цигари, похвали се, че есента работел като мазач в Македония, където надницата му била почти 30 евра, как през зимата се прибирал в родното си село, където се препитавал с лов.

    По какво стреляш? Ми, по каквото има – свине. А, ми нали си мюсюлманин? Абе, като няма какво да се яде, никой не пита какъв си.

    Имали си две крави, обаче млякото от го изкупували на 30 км от селцето.. тъжно...

    Разговорихме се за оръжията – брат му бил завлякъл тридесетина калашника от някъде, ама били кофти – не разбрах какво произвовство са били. Най-добри били югославските – български не бил виждал.

    Може ли да си купя? Ооо, само да искаш – има, ама от хубавите вече е трудно да се намери. Патрони? На корем. Иначе било забранено да имаш оръжие, ама не било много забранено...

    Я кажи за дрогата? А, какво искаш? Нищо бе, човек, питам само. Ами дрога има всякаква, кажи само какво ти трябва.

    Понеже на мен не ми трябваше нищо, и не съм компетентен по темата, я прескочихме.

    Питах го дали ще ни разведе из Драч, да погледаме. С удоволствие се съгласи младежа. Ама колко ще ни струва? Нищо няма да ви струва, защото така му е приятно. Оказа се, че той е дипломиран начален учител, и щял да става даскал в школото на тяхното село, но школото го затворили – нямало деца там... Тъжно...

    Та на другия ден тръгнахме – с уреден безплатен паркинг в центъра на Сити-то. То се оказа, че някакви негови приятели били охрана на някакъв строителен обект, та оставихме колите на строежа, който между другото не се строеше – освен тия момчета други хора нямаше.
    Къде са майсторите? Ами няма – това били общински жилища за хора с ниски доходи, ама парите за жилищата свършили, и дотам... Тъжно...

    Та из Драч – като из Драч

    Ето
    Жилищни блокове
    23


    агитпункт – имало е избори седмица преди това
    24

    такси в почивка
    25

    много апетитно изглеждащи питки – нямаше да си купя, де
    26


    банка – нещо познато ми звучи.. С банкомат!!!
    27

    Тоя беше най-спретнатия полицай, който видях – явно униформите им ги шият само в един размер, и той – за по-сигурно – е най-големия. Част от полицаите бяха въоръжени с радиостанции, които се оказа, че са PMR – 8 канал беше много интересен за слушане, и съвършено неразбираем за разбиране.
    28

    таксиметрова стоянка – марката на колите е една
    29

    Местни интернетаджии прекарват оптичен кабел – специално се наврях да проверя как сплайсват
    30.

    Иначе колегите в бранша не се изтрепват от работа. Определено беше затворено, и определено не от скоро.
    31
    Влязох в един-два компютърни магазина – това, което се продава, е същото, като у нас. Цените са същите, но тук са в лева, а там в евро. Опашки от клиенти нямаше. То и при мен няма, де...


    Това е в центъра на града – капака на шахтата го няма, ама на кой му пука?
    32

    С такъв стикер, със сигурност проблеми с полис няма да имаш
    33

    пихме по кафе в приятно кафене – точно пред градинката пред общината
    34

    в градинката се събират пенсионерите от целия град
    35

    и понеже им става често лошо от жегите, има дежурна бърза помощ, която е на изчакване – с червен буркан отзад
    36


    Сладкарничка
    37
    и вкусотии
    38

    39

    40

    Месарски магазин
    40

    40.

    40..


    Мернах приятна гледка, ама беше много отдалече
    41


    Ей, и мен да ме снима някой..
    42


    Окабеляването тия хора много присърце го взимат
    43

    44

    Още някоя снимка от плажа – това са смокинки – от тия, по-дребните.. 6 броя са килограм...
    45

    45.


    я да го постна това, и продължавам да пиша, ако има интерес..
    Последно редактирано от Veni1; 17-07-13, 14:13.

  • #2
    От: Албания - повторената сага

    Благодаря за споделянето. Ти си хванал ритъма на ежедневието в района...Аз винаги това се опитвам да направя като съм на друго място...Така спомените остават по дълго в мен...Иначе всичко става на прах..и подаръци и сувенири
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #3
      От: Албания - повторената сага

      Още, още!

      Чудя се аз къде се загуби напоследък, пък то имало защо. Междувременно ти се натрупаха няколко бири повече. Давай продължението!
      The Flat Earth Society has members all around the globe.

      Коментар


      • #4
        От: Албания - повторената сага

        Вени ,как се сети за почивка в Албания.Една от мечтите ми като дете е да посетя Драч. От там е била жената на Цар Самуил. Нещо има ли останало от това време?

        Коментар


        • #5
          От: Албания - повторената сага

          Бравос!
          Ще трябва да се разходя и аз, че последно съм ходил някъде към 1993-4 година. Малко след като им разрешиха да имат лични автомобили!!

          Коментар


          • #6
            От: Албания - повторената сага

            Първоначално публикуван от Георги Крумов Преглед на мнение
            Вени ,как се сети за почивка в Албания.Една от мечтите ми като дете е да посетя Драч. От там е била жената на Цар Самуил. Нещо има ли останало от това време?
            От там родом е и Йоан Кукузел.

            Има започнати някакви разкопки, които са зарязани някак си, и нищо повече.

            Коментар


            • #7
              От: Албания - повторената сага

              Благодаря за споделеното!

              Чакам продължението!
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • #8
                Re: Албания - повторената сага

                Интересно ни е, давай още!

                Коментар


                • #9
                  От: Албания - повторената сага

                  Браво Вени получава ти се!!!. Слагам пуканките и чакам !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Албания - повторената сага

                    Браво! Трябва да има още.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Албания - повторената сага

                      продължавам с още отегчителни снимки



                      В едно лъскаво заведение над морето ни препоръчаха да отидем на ЛайвМюзик – някакви местни певчески величия се изявяваха пред микрофона..

                      Евъргрийни на албански – не беше неприятно.

                      Баш хит-мейкъра.
                      1.


                      беше си довел клакьорки – много се вживяваха тия девойки, брех

                      2.

                      .


                      Я, някой пак ме е хванал в кадър.

                      Голямата тръба, която се вижда на заден план, е бира ан крик. Това не е подемно съоръжение, а наливна бира. В голямата прозрачна тръба има по-малка, пълна с лед. 3 литра се изпиват за 3 минути – бира Тирана.
                      Аз обаче заложих на класиката – хайнекена май е по-добър.



                      Отново разнообразна кухня, предимно телешко. Но аз, като вече напреднал в лингвистиката, си поръчах свински шиш – на албански е шишкебап. Много съм отворен, нали?



                      и така, ден след ден, и вечер след вечер..

                      Хубаво, ама взе да наближава времето ни за тръгване, и в мен се разпали откривателския дух с пълна сила.

                      Реших да не се прибираме по пътя, по който дойдохме, а да минем през Косово. Защо така ми дойде идеята – не знам. Може би, защото ми беше интересно, може би, защото не се знае кога бих минал отново оттам..

                      Впоследствие, като се прибрахме, се оказа, че съм взел много рисковано решение. Било много опасно да се минава през Косово.

                      Може и да е било опасно, но освен приятните впечатления, не видях нищо подобно.


                      И така, натоварихме багажите, казахме си по едно чао с оставащата част от компанията, и тръгнахме.

                      За да спазя традицията, минах през един лаваш – автомивка. Естествено, скорошния дъжд я обезсмисли, ама да не ида на лаваш там, е като да ида в Рим и да не видя папата. Лавашите са на разстояние максимум 50 метра една от друга, и всички работят с пълна пара.

                      И тръгнахме.

                      Събота сутринта, пътят към Кукес в началото съвпада с пътя към Тирана.

                      Е, такъв трафик няма и в центъра на Ню-Йорк. Всичко живо с всякаква превозна техника беше решило да иде в Тирана.

                      Голямо впечатление ми направи факта, че се строеше всичко, дето може да се строи – пътища, надлези, подлези, складове, магазини, фабрики и заводи разни...

                      6









                      е някъде към тия планини бяхме тръгнали

                      11


                      12
                      13


                      сурови, каменисти, без зеленинка...

                      14

                      Гармина разправя, че имало още път. Хубаво – ще го пътуваме с кеф.

                      Бях си приготвил карти за гармина, пък си викам, я да пробвам и на телефона навигацията.

                      Който има един часовник, винаги знае колко е часа. Който има два – никога не е сигурен в това..

                      СтрийтПилота на телефона още не съм го деинсталирал, но определено не върви. Навигона не ми хареса, не знам точно защо, и затова оставих Сиджика, да се мери с нувито. Определено ми хареса, изключая това, че телефона взе да пие ток като натоварен електрокар

                      Газ по А1!!

                      15

                      Църквичка
                      16

                      Друга – до нея

                      17

                      Много планина, ей...
                      18

                      Лека-полека излязохме на това шосенце, дето не е магистрала, ама се кара като по такава – перфектно.
                      19


                      20

                      и стигнахме до тунел...

                      много дълъг
                      21

                      22

                      23

                      и отлично организиран – осветен, аварийно осветен, вентилиран, с аварийни изходи, пожарогасители, още някакви пултове имаше през километър.

                      Впоследствие разбрах, че тази магистрала е построена от албанското правителство – без европари... Добре построена...

                      Единственото, което ми направи кофти впечатление, беше един кон.
                      По-точно бивш кон, който се простираше на над 500 метра по пътя. Тленните му останки не бяха много пресни, ама си стояха на асфалта....Лека му пръст..

                      Та вляво от магистралата ми грабна окото една ярка зеленина – язовира Фиерца.

                      Аз досега не бях виждал толкова малко море.. По книгите пише, че в най-дългата си дължина е над 72 километра.

                      И не бях виждал при облачно време да е толкова яркозелена водата – на снимките не се вижда колко е зелено..и колко е красиво..

                      19


                      20


                      21


                      Пътуваме към Кукес, и се наслаждаваме на гледките.


                      22

                      23

                      Тук имаше един много як водопад, и докато навигатора го снима, и работата се отече. Няма да прекалявам със снимките, щото Чуров се е представил перфектно, и освен това неговите фотоси са направо макро он лайв, в сравнение с моите щрактинки от пътя..

                      Ама ето това много ми хареса - няма никакви обработки по снимките ми - просто беше си красиво.

                      24

                      и така си пътуваме, пътуваме, и по едно време – боц – граница.

                      Яаа, стигнахме ли вече бре?

                      Един униформен, на който му се видяхме много чужденци, ни каза нещо на някакъв чужд език.
                      Той беше чужд и за него, и за нас.

                      Отидох на някакво гише, и възрастна женица се опита да ни обясни на друг чужд език нещо... Дадох тескеретата – ааа, бугари ли сте, бре, хора?

                      Бугари сме.

                      Е па кажи тако, я ти говорим, па ти не разбираш.

                      Кажи сега да се разберем.

                      Застраховка трябвало. Добре де, ама моята зелена карта? Тцъ, не става. Платих там нещо, и вече бях застрахован.

                      Кога ще влезем в Косово?

                      Вие вече сте в Косово!!


                      Ок – настъпвам педала и тръгваме към Призрен

                      25

                      впечатление ми направиха крайпътните табели, които бяха със заличени букви по тях – нямаше кой да питам кой, защо, и...
                      26


                      ама не всички де
                      27


                      Влизаме в Призрен

                      Първо впечатление – чисто!!!
                      Второ впечатление – цветя!!!
                      Трето впечатление – подредено!!! ( не мога да кажа как го усетих това, дори преди да сляза от колата, но определено ме бодна в окото тоя ред)

                      Ето
                      28

                      29

                      в центъра намерихме паркинг, и моментално изхвърчахме навън – да попиваме нови впечатления.
                      30

                      паркинга го снимах, ако се загубим някъде... не се загубихме. Чаршията е една длан място
                      31


                      32

                      33

                      34


                      35


                      Джамията на Синан Паша – на централно място.
                      На една ограда с църквата..



                      36


                      37


                      38

                      вътре не влязох, защото ходжата беше пял преди малко, и си имаше доста обувки пред вратата.

                      Отвън един чичко продаваше декоративни чинии. От доста време колекционирам, и веднага се заплеснах. Обаче!!! Всички бяха с някакви надписи на арабски. Що значи туй? Ми не знам, откровено си призна продавача.
                      И жена ми се фръцна, и каза, че не ще. И аз да я послушам..
                      Сега и двамата ни е яд.

                      По улиците има такива неща – за по-младите, дето не знаят, това е ваксаджийско сандъче
                      40

                      отсреща е БижуЛенд
                      41

                      Хлебарница
                      42

                      Леблебитория – би трябвало да звучи като леблебиджийница, ама така е по-изискано
                      43


                      44

                      нещо си
                      51

                      ама е весело
                      45

                      и красиво
                      46


                      брей, я па тия
                      47


                      улица Пушкарска – на три езика го пише
                      48


                      атрактивен транспорт – интересен е надписа отзад – бюректория – това е обикновена баничарница, ама звучи като лаборатория
                      49


                      транспорта е много як – освен е че е 4х4, и е с гуми МТ
                      50


                      децата искаха да ядат, та снимах менюто в MrBurger
                      51



                      ей, какви доволни хора бре









                      Контрастиращи образи – не ми беше удобно да снимам



                      младо момиче, съвсем европейски облечено, дори европейски поразсъблечено, до нея приятелката с фереджето увита..

                      видях военни от КФОР, които се шляеха из града – без оръжие, и нещо нямаха вид да имат много работа.
                      Много хора, всички кафенета пълни, ресторантите пълни, някакъв мюзикфест се подготвяше... едно приятно спокойствие се усещаше.. Асеновград през 1975 година... готино...


                      Е, трябваше да тръгваме все пак. Оn the rad again.







                      пред всички мостове имаше такива непознати знаци – вероятно някакви ограничения за тегло на танкове и камиони.


                      Около мостовете имаше и по няколко доста масивни бетонни пирамиди, с кука отгоре . Това тясно пътче с една бригада такелажници и един кран може да се затвори доста бързо.

                      Къщичка в китно село


                      и като се почна едно дъждовно изкачване – през Превала – 1515 м н.в.
                      Ей там горе трябва да стигнем


                      я, стигнахме


                      и малко след това – Граничен Премин Блаце



                      Свърши Косово


                      по-късно продължавам, ако не е станало скучно вече..
                      Последно редактирано от Veni1; 18-07-13, 09:57.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Албания - повторената сага

                        Ееееей скучно, ти си объркал професията, бе човек! Трябвало е да пишеш...!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Албания - повторената сага

                          Чудим се, аз, защо на Вени телефона е изключен или извън обхват ... То пък какво било Пиши, пиши!! Хич не е скучно
                          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                          Honda Dominator 650
                          088ЧЧ93979-->Борис
                          0878956Ч38-->Борис

                          Коментар


                          • #14
                            От: Албания - повторената сага

                            ....е Чуров ни повози на мотора, ама и твоят разказ ни харесва.Чакаме продължението.Поздрави.
                            I am just a simple man.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Албания - повторената сага

                              Тенкю! Продължавай немедленно!!!
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X