Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с мотор ОМ 651

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с мотор ОМ 651

    Здравейте, колеги.

    Преди два месеца станах "горд" собственик на Спринтер 513, средна база с автоматична скоростна кутия. Купих буса от Холандия със сервизна история на 200 000 км. Имаше дребни козметични забележки и "свирене" на ролките на пистовия ремък, на пръв поглед нищо сериозно. По пътя за България сагата започна.Първо прозорците падаха в движение (ел. стъкла), оказа се, че търговците са се престарали и са измили купето с вода, съответно и бутоните за управление са подгизнали и си правят каквото си искат.Това лесно го преживях, на първата бензиностанция спирам и почвам дълги разговори по телефона с приятел на марката,който рови в програмите и установи, че управлението минава през САМ - модул и бушона командващ прозорците участва и в управлението на мотора (следва една дълга на ум за новите гениални решения на немския прогрес). грабвам отверката и за има-няма 5 мин свалям кората на вратата вадя буксите и решавам да карам с вдигнати прозорци. Нищо лошо до тук. Карам си спокойно с 120 км/ч (няма тахо и ограничение на скоростта) не може с повече, щото дифа се оказа бавен, и на ферибота в Румъния нова изненада светва лампа на маслото, леко почвам да се шашкам. Слизам, гледам ниво на маслото, има масло на минимума но стига да се дотъркалям, минавам зад буса и картинката става по-груба, цялата задница е във финна маслена мъгла. Прибрах се в Троян и цяла нощ сън не ме хваща, на другия ден поръчвам всички филтри и масла (оригинални от Балкан Стар) и правя пълно обслужване на двигател, скоростна кутия, абе навсякъде където се сетих. Качвам се спокоен и си мисля, че всичко е наред.... ама не било така. Паля мотора и започва едно странно бучене и давене, свети и чека на мотор, закачам диагнозата и се оказва задръстен ФАП филтър, вариантите са два самопочистване в движение или чистене с програмата (около 20 мин е цикъла ). Решаваме да е на място с програмата щото буса не откъсва. Половин час го бръмча на място да достигне работните параметри и от там се започна едно чистене цели 7 цикъла докато влезе в нормите. Прибирам се посред нощ утрепан като куче, но щастлив че всичко е наред. Оправих купето (боя и лак) и направих термоизолация на коша заедно с монтаж на хладилна система и се кефя че имам нов бус да ми върши работа. Да ама не било точно така.
    Преди 3 дни си взех буса от Ямбол, там ми монтираха изолацията и охлаждането. По пътя започна да се чува странно тропане в мотора, само на ниски обороти до 1200. Бавно се затъркалях в Троян и право при в сервиза на моя познат. Гледаме, слушаме и се чудим какво става. Сваляме пистовия ремък (имахме съмнения за разбити ролки, макар че ги смених с нови), паля мотора и шумът остава. Гаден метално вибриращ шум в долната част на мотора, изчезва при по-високи обороти на на ниските се появява отново. Друга особеност е, че в момента на палене шумът е по-силен и след 2-3 секунди намалява, но не напълно. Лягаме трима тарикати под буса на сянка и почваме да гледаме и да слушаме умно. Абе шумът е някъде в картера но се предава и към скоростната кутия (шибана работа), не можем точно да разберем от къде е. По едно време решаваме да ставаме и майстора реши за последно да провери шайбите и по-точно тази на коляновия вал, направо изтръпнах вала играе напред-назад (аксиален ход) около 2мм (грубо казано). Баси и късмета, предното лято имах същия проблем на едно комби Е280 CDI, и като знам за каква цифра става на въпрос ми се изправи косата.
    Почна се едно звънене по телефони на други видни специалисти и се оказа, че този мотор не е много разпространен в България, а този модел 513, официално не се предлага от Балкан Стар (не са го и чували).

    Въпросът ми е, има ли колега който се е борил с подобно желязо и какво мога да очаквам като сваля картера.
    Хубавото е, че картера може да се свали без да се сваля мотора, но ако трябва да се гледа и ангренажната верига, мотора изхвърча като тапа навън (веригата е отзад, и се задвижва през паразитни валове, не е хваната директно за коляновия вал).
    Nissan Patrol 2008
    Mercedes c220 cdi 2006
    Mercedes cls350 cdi 2013
    Mercedes GL 450 cdi 2012

  • #2
    От: Проблем с мотор ОМ 651

    Най вероятно се е скъсал вала.

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с мотор ОМ 651

      Няма как да се е скъсал вала, отпред в шайбата на пистовия ремък, а отзад е ангренажа на веригата.
      http://www.youtube.com/watch?v=XflnDRyVRQs
      Най-вероятно е да има износени аксиални лагери на коляновия вал, на другата ми кола с ОМ 642 беше такъв проблема.
      Утре свалям мотора и се надявам в неделя вече да съм го отворил. Днес се консултирах с колеги от Балкан Стар, може да се окаже и разтегната верига и зъбни колела.
      Nissan Patrol 2008
      Mercedes c220 cdi 2006
      Mercedes cls350 cdi 2013
      Mercedes GL 450 cdi 2012

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с мотор ОМ 651

        На диагноза не показва нищо, всички показатели на цилиндрите и дюзите са в идеални норми. За всеки случай ще премеря налягането на маслото, защото има минимален шанс да е по-ниско ( от лагерите ) и да не действа оптимално хидравличния обтегач на веригата.
        Nissan Patrol 2008
        Mercedes c220 cdi 2006
        Mercedes cls350 cdi 2013
        Mercedes GL 450 cdi 2012

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с мотор ОМ 651

          Има един модел мотор на който му бяха сложили венец / ако така му викат / на веригата направен от мек материал и си ядеше зьбите.Веригата като нова,но зьбите изпилени и като прескочи почва да тропа,350 бензин на Е класата.Ако и тук са го спретнали тоя номер макар,че се усетиха и след една определена година проблема го няма,нищо чудно да ти прави проблем подобен на разтегната верига.

          И това как разтяга верига?Колко разтегнати вериги знаем на Мерцедес на САМО 200 000 километра?


          ОПС,това е единична верига сьс странно задвижване в задната част на мотора.Проблем им били пиезоелектрическите дюзи и ако не се льжа тоя мотор го спряха като много ммммммм кекав,трудно вади 200 000.Това по спомени,тия сьвсем се оляха.
          Последно редактирано от BENZBOSS; 12-07-13, 20:20.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с мотор ОМ 651

            Първоначално публикуван от alexander_76 Преглед на мнение
            Няма как да се е скъсал вала...
            Има как, имал съм такъв случай и по подобен начин чукаше и шайбата мърдаше. Къса се така, че двете части не могат да се разминат и са сцепени една с друга и си работи нормално. Даже наскоро един колега писа, че се прибирал със скъсан КВ от ... някъде в западна европа беше. Но, може и аксиални лагери. Ще кажеш като се разглоби.

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с мотор ОМ 651

              Чаках да чуя и твоето мнение, днес по телефона ми споменаха и за тази възможност (изядени зъби на ангренажа ), само че на колелата преди веригата, тя не се задвижва директно от вала а от колелото на нафтовата помпа, имало вероятност да са се изронили зъби на тези колела. Причината обаче е по-важна, аксиалния ход на вала, защо са заминали толкова рано лагерите. Иначе буса не е товарен, регистриран е в Холандия 3.5 тона и е бил подвижна работилница.
              Иначе 280 cdi на Е класа си беше опапал първи основен лагер на 170 000 км, сменял се гаранционно, ама нали толкова чета из нета отидох да го правят след изтичане на гаранцията,
              Nissan Patrol 2008
              Mercedes c220 cdi 2006
              Mercedes cls350 cdi 2013
              Mercedes GL 450 cdi 2012

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с мотор ОМ 651

                ще се постарая да има снимки по време на ремонта, иначе засега проверих някой цени на оригинални части:
                верига 300 лв.
                зъбчатка за веригата 121 лв. за брой, значи по 2
                аксиален лагер (май се води полулагер ) от две част едната 40, другата 50 лв
                успокойтели за веригата (банани) един 20 лв и един 23 лв.
                доставка за три работни дни, другото ще е на място като се отвори.
                Nissan Patrol 2008
                Mercedes c220 cdi 2006
                Mercedes cls350 cdi 2013
                Mercedes GL 450 cdi 2012

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с мотор ОМ 651

                  Първоначално публикуван от alexander_76 Преглед на мнение
                  Чаках да чуя и твоето мнение...............

                  Ако за моето мнение говориш не го взимай навьтре,тук нито го има тоя мотор,нито се заглеждам по коли по-нови от десетина или 15 годишни,аз вадя 100 000 километра с 3 смени на масло,те на 150 мотор сменят баси.

                  Мога ако е зор да се обадя на един гений дето им чете бюлетините и да видя кое как кляка ма това за мотори дето ги има тук,а това едва ли някой му е скочил да го кара по нашите ширини.Тьрси и слушай някой като Андро дето ги работи,а не такьв като мен дето се вайка,че на 300 000 и няколко хиляди гарнитурки сменя без да им е причинил нищо и псува що са клекнали след като мотора е само на 300 000 и няколко хиляди.



                  Провери и какво покриват от Мерцедес,те глупости правят,н някои от тях ги покриват.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с мотор ОМ 651

                    Ами следващия мечок определено ще е бензинов змей, аз и сега си имам една 124 комби с най хилавото бензинче и не я сменям за нищо. Ама нали все излиза нещо по-ново и лъскаво и малко се заблудих с тея нови модели.
                    Проблема е че точно такъв мотор малко хора са отваряли все още и ще бараме на тъмно. За справка в официален сервиз (балкан стар - товарни) нито един, появили са няколко ама били на леки коли а там имало някакви дребни разлики ама никой не казва какви точно.
                    Ценя всяко мнение и затова съм пуснал темата.
                    Поздрави!
                    Nissan Patrol 2008
                    Mercedes c220 cdi 2006
                    Mercedes cls350 cdi 2013
                    Mercedes GL 450 cdi 2012

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с мотор ОМ 651

                      Е те май 4 години го произвеждат само,сега се чудят как да си го изритат.

                      От просто тьрсене в нета / от тук толкова / ми излизат поне 80% на немски та ако го говириш нищо чудно да напипаш кьде му е потенциалния проблем.Така или иначе си на родна земя в роден сервиз,то ще си каже.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с мотор ОМ 651

                        Като проблем му дават дюзите и теч на масло от картера (съставен е от две половини без гарнитура, залепени със силикон). Имам съмнения,че интервалите за смяна на маслото през сервизния период са много големи и от там да идва проблема. Някъде четох че са между 30 000 и 40 000 км.
                        За всеки случай ще пиша какъв е проблема, като го намеря.
                        Nissan Patrol 2008
                        Mercedes c220 cdi 2006
                        Mercedes cls350 cdi 2013
                        Mercedes GL 450 cdi 2012

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с мотор ОМ 651

                          Здравейте колеги,
                          Вече свалих мотора и го отворих. Проблема се оказа това което си и мислех, износен аксиален лагер и разбити лагери на балансиращите валове. Имам много снимки от вчера и днес, но ще ги качвам утре,че нищо ми е малко уморено в момента.
                          Последно редактирано от alexander_76; 14-07-13, 21:51. Причина: корекция
                          Nissan Patrol 2008
                          Mercedes c220 cdi 2006
                          Mercedes cls350 cdi 2013
                          Mercedes GL 450 cdi 2012

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с мотор ОМ 651

                            Малко раздвижване по темата:
                            Предната събота разглобихме буса, това голямо желязо се разпарчадосва много бързо и лесно.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130713_183043.jpg
Прегледи:1
Размер:106.4 КБ
ID:5502993
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130713_183154.jpg
Прегледи:1
Размер:118.2 КБ
ID:5502994
                            Единствено хидравлика на волана не точихме а извихме лирата понеже маркучите позволяваха това, всичко останало се точи и антифриз и масло на автомата (охлаждат се в общ радиатор).
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130713_203341.jpg
Прегледи:1
Размер:131.1 КБ
ID:5502995
                            Добре, че е голям хамбар отзад да има къде да събирам дреболиите.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130713_210132.jpg
Прегледи:1
Размер:89.9 КБ
ID:5502996
                            Понеже ми е толкова акъла преди да се сетя, че не са виновни ролките на ангренажа набих изолация и климатизация в коша и тоя таралясник си остава вечно мой. Затова сега внимателно сваляме компресора на хладилника.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130713_210153.jpg
Прегледи:1
Размер:114.4 КБ
ID:5502997
                            Айде и мотора долу.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130714_171231.jpg
Прегледи:1
Размер:116.2 КБ
ID:5502998
                            Сваляй и скорости, само за справка не можеш да свалиш автоматични скорости без да свалиш мотора, няма как да се развие турбината от маховика (отвора на камбаната се пада точно под купето и трябва да се реже пода за да се развие).
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130714_171237.jpg
Прегледи:1
Размер:102.8 КБ
ID:5502999
                            Ако имате интерес от мотора мога да кача още снимки и да покажа точния проблем на това желязо, оказа се че е често срещан проблем при по-новите мотори.
                            Nissan Patrol 2008
                            Mercedes c220 cdi 2006
                            Mercedes cls350 cdi 2013
                            Mercedes GL 450 cdi 2012

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с мотор ОМ 651

                              ььььь да знаеш или да си питал какьв друг по-свестен дизел можеш да му пернеш на мястото на тоя умрЕлник?
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X