Обява

Свий
Няма добавени обяви.

повреден синхронизатор - как се разпознава?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • повреден синхронизатор - как се разпознава?

    Колата е алфа 147 с "ръчен" автоматик- роботизирана скоростна кутия - селеспийд

    Има едно силно прищракване (или може би изхъркване) като качва от 2 на 3-та с повече от 2000 оборота, майстори ми разправят че било износен синхронизатор на 3 та.

    Обаче като сваля от 4 на 3 и от 3 на 2 няма никакви щракания и хъркания, а според изчетеното износения синхронизатор тогава си личал най много.

    Как да го диагностицирам по сигурно да не правя излишни ремонти?
    Кое е по добре- да купя друга кутия без проблеми за 100 лв или да я разглобявам тази за смяна на синхронизатора? Ако карам така може ли да повредя зъбчатките?

    Имам някакви съмнения прищракването да не се дължи на автоматиката която превключва скоростите
    Ники

  • #2
    От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

    Може да е автоматиката, която превключва скоростите, може и да е синхронизаторът.

    По аналогия с ръчната кутия - на чисто нова и напълно изправна кутия можеш да предизвикаш хъркане с внимателно подбрано движение. Ако синхронизаторът е износен - става все по-лесно.

    Колко съединителя има това чудо? Един или два?

    Коментар


    • #3
      От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

      Един съединител има и той се обучава от време на време.Възможно е хъркането да е от синхронизатор .Сферата дали е заредена достатъчно? Помпата на колко превключвания стартира и колко бара налягане прави?

      Коментар


      • #4
        От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

        Съединителя е един. То всъщност кутията е като на ръчните само дето са махнали ръчното управление и има 1 хидроцилиндър дето движи съединителя, и други 2 които единия върти избирача, а другия го натиска надолу или дърпа нагоре.

        На ръчната кола ако не съм натиснал до долу съединителя или ако го отпускам в момента на превключването си изхърква ясно и даже скороста не влиза.

        Ако наистина е синхронизатор не трябва ли да хърка и щрака и когато свалям предавки надолу?

        Не съм запознат в детайли с конструкцията на скоростите, при сваляне да не е друг синхронизатор и затова да не хърка?
        Ники

        Коментар


        • #5
          От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

          Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
          при сваляне да не е друг синхронизатор и затова да не хърка?
          Ами не, същият си е в двете посоки. На ръчките обикновено даже по-лесно хърка от висока към ниска. Но то зависи и дали хидравликата се държи еднакво при смяна от висока към ниска и от ниска към висока.

          Коментар


          • #6
            От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

            Най добре да и направиш едно обучение, и ако проблема не изчезне, остава проблем в кутията
            ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

            Коментар


            • #7
              От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

              Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
              Един съединител има и той се обучава от време на време.Възможно е хъркането да е от синхронизатор .Сферата дали е заредена достатъчно? Помпата на колко превключвания стартира и колко бара налягане прави?
              Сферата държи 2 превключвания. Знам че трябва да е 3 но явно е позаминала.
              Съединителя е на 28.8 мисля и ще пробвам да го калибрирам имам софтуер.

              В движение налягането се движи между 45 и 54 бара.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:alfa.jpg
Прегледи:1
Размер:91.7 КБ
ID:5499367
              Ники

              Коментар


              • #8
                От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                Сферата е позаминала щом има само 2 превключвания.Помпата прави добро налягане.Съединителя го калибрирай задължително.След като го калибрираш пусни още една графика.А в кутията има ли достатъчно масло?

                Коментар


                • #9
                  От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                  Масло има, отвих горната пробка на кутията и потече. Даже по препоръка на един колега отвих една тапа на робота отгоре и налях стотина грама трансмисионно масло върху вилките.

                  Възможно ли е помпата да не тръгва всеки път защото на моменти има едни остри пропадания на налягането?
                  Ники

                  Коментар


                  • #10
                    От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                    Възможно е ,но по скоро е от релето на помпата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                      В алфа форума има доста обширна тема свързана с тази кутия, проблеми, решения, как да си я разглобиш и сглобиш сам, модификации и т.н. Мисля че беше описан и точно такъв проблем, но не помня детайли. (но май не беше в самата кутия, а в "превключвателя")

                      Коментар


                      • #12
                        От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                        Полезна тема.
                        Имам следния проблем на автомобила на жена ми - Шкода Фабия SDI 2001 г.При движение на задна предавка по наклон най-вече ,лоста излиза и съответно задната изключва.При равен терен и плавно потегляне с полусъединител няма проблем.Кутията не хърка и не вие ,всички предавки влизат изключително мазно.
                        Кутията не е отваряна, не съм ходил и по сервизи.Само предположения от майстори - муфа,зъбчатка или синхронизатор....
                        Някой ако е имал подобен проблем и сподели за решението ще съм благодарен.

                        Коментар


                        • #13
                          От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                          [QUOTE=АРКАН;2238513Само предположения от майстори - муфа,зъбчатка или синхронизатор....
                          [/QUOTE]

                          Нито едно от трите! Задната няма синхронизатор,муфата на 1 и 2 играе паразитно колело.Най вероятно проблема идва от избирача на скоростите.

                          Коментар


                          • #14
                            От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                            Благодаря за съвета.Проблема е че не искам да сменям цялата кутия,а тези пишман майстори твърдят че ако я отворят и се налага да сменят някоя част,вероятно ще е по поръчка и трябва да се чака поне 10 дни (което не ме устройва защото жената ще се наложи да кара известно време моята колица)
                            Сега се сетих че един от тия майстори ми каза че вероятно имам износено зъбно колело,което в някои случаи се обръщало и положението се закрепвало .За това че задната ми е без синхронизатор не се бях замислил.

                            Коментар


                            • #15
                              От: повреден синхронизатор - как се разпознава?

                              Не се сменя цялата кутия а само избирача ,стои от горната страна на кутията и се държи от два болта М8.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X