Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

    До сега колеги винаги съм си мислел и все още съм сигурен че една смес е богата когато е богата на гориво. Както знаете сместа е порция въздух (кислород) и порциика гориво, за правилното изгаряне е нужно да са точни пропорции, и когато горивото е повече от кислорода то не изгаря добре и съответно сместа е богата.
    Да ама оня ден седя и си мисля, ламбда сондата е кислороден датчик демек отчита кислорода останал в газовете след изгарянето, в колата имам една машинка с индикатор за показанията на ламабда сондата бедна и богата смес та по нея гледам кво се случва когато пипам врътките на газовата, а в случая таман бях поотвил троиника и машинката взе да свети с по малко диоди демек към по бедна смес, е как е възможно пускам газ а тя почва да свети бедна смес. Та се замислих да не би богата смес да е такава когато е богата на кислород а не на гориво??? и аз като съм пуснал газ всичкия кислорд в сместа е изгорял и сондата отчита бедна на КИСЛОРОД смес. Съвсем се омотах, я кажете кое е вярното сега, бедна на гориво или бедна на кислорОд се определя сместа, аз съм сигурен на 99,999999% че е определението е - бедна на гориво.
    Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
    Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
    Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
    Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

  • #2
    От: Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

    Слави, абе защо не се плацикаш в моренцето, а се занимаваш с глупости!
    Иначе на въпроса: определенията за богата/бедна смес, е когато имаме съответно недостатък/излишък на въздух!
    / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

    Коментар


    • #3
      От: Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

      Искаш да кажеш че с излишък въздух е богата смес???
      Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
      Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
      Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
      Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

      Коментар


      • #4
        От: Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

        Не четеш правилно – обратното!
        / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

        Коментар


        • #5
          От: Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

          Да, зачетох се, съсредОточих се таман си помислих че 38 години съм живял в заблуда, ама явно си е както си го знам
          Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
          Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
          Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
          Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

          Коментар


          • #6
            От: Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

            Слави понеже имаш много свободно време, копирах ти тази статия /нали линковете са забранени/ да я прочетеш и да си отговориш на чуденките.

            """"""""""""""
            Какво е гориво-въздушно отношение (AFR)?
            - Това е отношението между масите на наличния в цилиндъра въздух и гориво при горивния процес в един ДВГ.
            Какво е ламбда (λ)?
            - Това е отношението на действителното количество въздух, участващо при изгарянето на 1 кг гориво, към теоретично необходимото или отношението на действителното AFR към стехиометричното AFR. По-реалистично обяснено, ако с нашата широколентова сонда, по време на тест измерваме примерно AFR 12.8 и използваме обикновен бензин, то за ламбда получаваме :
            λ =12.8 : 14.57 = 0.88
            Какво е стехиометрична смес (AFR)?
            - Това е смес при която действително постъпилото количество въздух е равно на теоретично необходимото такова, за пълното изгаряне на 1 кг гориво. С други думи, според предишния пример ще получим:
            λ =14.57 : 14.57 = 1.0
            Какво е богата / бедна смес?
            - Това е смес с λ<1 / λ >1 или когато имаме недостатък / излишък на въздух.

            На практика често се среща объркване в разбирането за AFR и λ, когато се говори за различни горива и специално алкохолните такива. Това не е трудно да се разбере, но съществуват и доста погрешни схващания. Нещата стават още по-объркани, когато информацията за настройките на двг при работа с алкохолни горива се дава от хора, които не ги използват в действителност.
            Алкохолните горива не са толкова „чувствителни” при промяна на сместа, както бензиновите. Казано с други думи, използвайки ги можем да сме далеч от оптималната смес преди да видим забележима промяна в мощността на двигателя. Това е още един фактор, допринасящ за допълнително объркване.
            Стехиометричното отношение (λ=1) е перфектния баланс между въздух и гориво за което и да е използвано гориво. Лабораторният бензин ( бензин състоящ се изключително от н-хептан и изо-октан) е предимно за иследователски цели. Гориво-въздушна смес с този бензин е стехиометрична (λ=1) при AFR= 14.7:1 , т.е. 14.7 кг въздух отнесени към 1 кг от този бензин. Резултатът е пълно изгаряне на бензина и максимално отделена енергия. Това обаче не е същият бензин, който купуваме на бензиностанцията.
            Обикновенният бензин има стехиометричност на сместа му с въздуха (λ=1) при приблизително AFR=14.57:1 (където всъщност широколентовите кислородни датчици BOSCH LSU4.2 и 4.9 са калибрирани), затова често се среща точно това отношение като стехиометрично. Бензините пък за състезателни цели варират толкова много по състав, че почти всеки има свое специфично стехиометрично отношение.
            Ламбда (λ) е нищо повече от показания къде се намира сместа, бедна или богата спрямо стехиометричната. Това е едно показание за въздуха, позволяващо всякави горива да бъдат сравнявани само при стехиометричната им смес.
            Ето някои примери за различни горива и тяхното стехиометрично (λ=1) гориво-въздушно отношение:

            Ламбда 1.0
            Обикновен бензин = 14.57:1 AFR
            Метанол = 6.4:1 AFR
            Е85 = 9.77:1 AFR (Е85 е смес 85%етанол + 15 % бензин обемно)
            Е100 = 9.01:1 AFR (Почти 100% етанол)

            От горните цифри виждаме, че за пълното (λ=1) изгаряне на 1кг от различните горива са необходими различни килограми въздух. Важно е да се отбележи все пак, че горните отношения не означават едно и също λ за максимална мощност, например за работа на обикновен или състезателен бензин ще бъде същото като за Е85 или метанол. Ламбда може да е близко но не е същото, особено ако двигателя е оптимизиран за работа с определено гориво. Ето и някои примери:

            Гориво AFR Еквивалентно Ламбда
            отношение Бензин стехиометрична 14.7 1 1
            Бензин макс.мощност богата смес 12.5 1.176 0.8503
            Бензин макс.мощност бедна смес 13.23 1.111 0.900

            E85 стехиометрична 9.765 1 1
            E85 макс.мощност богата смес 6.975 1.40 0.7143
            E85 макс.мощност бедна смес 8.469 1.153 0.8673

            E100 стехиометрична 9.0078 1 1
            E100 макс.мощност богата смес 6.429 1.4 0.714
            E100 макс.мощност бедна смес 7.8 1.15 0.870

            Трябва да се отбележи, че алкохолни горива абсорбирали влага, притежават различни от посочените отношения.
            Забележете колко голям е маржа между максималната мощност бедна/богата смес за етаноловите горива в сравнение с бензина. По-добрата охлаждаща способност и високо октаново число, позволяват сместа за максимален момент/мощност да има една по-широка граница, сравнено с тази на бензините но сместа, която дава най-добро „развъртане” при преходните режими има значително по-тесен диапазон. Това е нещо, което вероятно няма да се прояви на дино тестове, но със сигурност се проявява на пистата!!! Метаноловото гориво показва същата тенденция.
            Понеже в крайна сметка за състезателни цели, ние настройваме за да получим максимален момент/мощност, а не стехиометрична работа, ние трябва да сме по-заинтересовани от т.н. „еквивалентно(приравнително) отношение” (ЕО) и неговото влияние върху мощността. ЕО = 1/ λ
            ЕО е сравнение на алтернативните горива с бензина като гориво. Бензиновите горива постигат максимална мощност при относително бедни смеси – около 10% по-богато от стехиометричната си такава. Останалите горива изискват доста по-богата смес за максимална мощност. За повечето двигатели, мощността при пълна газ и Е85 изисква 1.4 пъти повече гориво отколкото при бензина. При частични натоварвания обаче, това количество може да бъде само 1.2 пъти повече. Ако например се предприемат промени в степента на сгъстяване или други параметри с цел оползотворяване на повече от предимствата на Е85, то ще бъде променено и ЕО.
            За Метаноловото ЕО няма достатъчно данни, но като обобщено правило се приема 2.0 – 2.15, което дава показания за ламбда при максимална мощност много по-ниска от колкото повечето широколентови сонди и контролерите им биха коректно отчитали и показвали.
            Използвайки даже най-добрите ламбда/AFR контролери, все още се налагат ограничения поради точността на самия сензор, когато се налага да се отчитат смеси отдалечени от λ=1. Bosch LSU сензорите(сонди, кислородни датчици...) по спецификация имат отклонение от +/- 0.01 единици при λ= 0.8 . При по-ниски стойности на ламбда отклонението е още по-високо. При реална употреба с контролер, отклоненията могат да са още по-значителни. При стойности на ламбда по-ниски от 0.65 кослородните сензори (WBO2) са напълно извън обхвата си, а повечето контролери имат проблеми с вариране и непостянство още при ламбда = 0.7. Всичко това поставя точността на измерването на метанолово-въздушните смеси под значителен въпрос, особено когато измервателния уред се калибрира на нормален атмосферен въздух. Ако и в допълнение се използва принудително пълнене или смеси с други горива, като нитрометан, нитроетан и т.н. с метанол, то ламбда може да бъде още по-богата и съответно още по-далече от работния диапазон на сензора.
            Като допълнение може да се каже, че алкохолните горива могат да работят на по-бедни смеси от колкото бензина при ниски натоварвания (т.н. круизна скорост), преди да се усетят прекъсвания в работата на двигателя в следствие на обедняването. И с двата вида горива може да се работи с още по-бедни смеси ако се използва т.н. „горещи” запалителни системи, като CDI или плазмено запалване. Това от друга страна означава, че при използване на бензин или алкохол, когато се настройва работата на двигателя за максимална горивна икономичност, показанията за ламбда могат да бъдат извън обхвата на сензорите но в другата противоположноост а именно в обеднената граница. Bosch LSU 4.2 сензорът е добър до приблизително 22:1 AFR, а LSU 4.9 до 35:1 AFR, но точността им намалява толкова, колкото сместа се отдалечава от ламбда = 1 към „богатия” край на обхвата им.
            Ако искате сериозно да използвате метанол като гориво, то за настройване е най-добре да се използва газ-анализатор, дори и един обикновен СО анализатор (метър) би помогнал. Според скромното ми мнение, щом един път започнете да използвате многокомпонентен газ-анализатор, вашия AFR метър ще събира прах на някой рафт.

            Надявам се, че написаното ви е помогнало повече от колкото да ви объка.

            """""""""""""
            / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

            Коментар


            • #7
              От: Бедна и Богата смес, гориво или кислород, кое е вярното.

              Първоначално публикуван от zero Преглед на мнение
              Да, зачетох се, съсредОточих се таман си помислих че 38 години съм живял в заблуда, ама явно си е както си го знам
              Мен даскала в механото пърди 20 годин ме учеше така-ученици когато отвивате иглата на жигльора и започва да влиза повече гориво сместа става богата,като ограничавате притока на гориво сместа става бедна при константна величина на въздуха.Т.е.Зеро не е в заблуда
              имах и Toyota Rav 4 2006g.
              Mitsubishi Lancer 2008g.
              Honda CR-V 1998г.
              Honda CR-V 3 2008 2.4 automat

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X