Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносни растения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Медоносни растения

    .

    ...................................................................................................................................................... ....................

    "Аз се храня с мед и хляб и това е тайната на моето здраве и яснота на ума ми." - Питагор

    ...................................................................................................................................................... .....................

    Цитата по-долу е на една съфорумка от моя форум.
    Тя направи този списък от медоносни растения, проверени в практиката.
    Семейството и отглежда пчели, а повечето от изброените растения ги има.


    "От скромния ми опит на асистент-пчелар и луд цветар установих,
    че между пчелите и цветарите има нещо общо...това са предпочитаните растения.
    С голямо удоволствие ги наблюдавам, как обикалят градинката и събират прашец и нектар,
    за да изработят най-сладкия продукт-медец.
    От ранна пролет до късна есен, работливите крилатки, се трудят за нашето удоволствие.
    Освен медец, те опрашват растенията, за да имаме семена и храна."


    ...................................................................................................................................................... .....................


    Echinops ritro



    Oenothera



    Leycesteria formosa



    Euodia Danielli



    Perovskia atriplifolia



    Asphodelus albus



    Punica granata



    Choisya ternata



    Laburnum anagyroides



    Cytisus scoparius



    Vitex angus castus



    Helleborus orientalis



    Caryopteris clandonensis



    Албиция julibrissin



    Catalpa bignonioides inflorescence



    Gaura lindeimeri



    Asclepias



    Paulownia



    Jasminum



    Heptacodium miconioides



    ...................................................................................................................................................... .

    "Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му остават само четири години живот.
    Щом няма пчели, няма да има растения, няма да има животни, няма да има хора."- Айнщайн


    ...................................................................................................................................................... .

    .

  • #2
    От: Медоносни растения

    Много полезна тема, благодаря Майкъл ! Повечето ги познах по снимките, не по имената, така че ако някой иска, може да напише точните български наименования на всички.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #3
      От: Медоносни растения

      Много от горните растения са ми непознати. За някои съм чувал, за други не, а някои съм виждал само на картинка. Но с някои от тях имам опит който ще споделя.
      Oenothera, красиво жълто цвете което незнайно откъде се появи в къщи и на вилата. Майка ми го донесе отнякъде преди 4-5 години. И в момента цъфти. Много ме кефи на външен вид, но много рядко виждам пчели по него при положение че кошерите са ми на метри от него. Може би съвпадението на цъфтежа му с този на акацията и липата не са в негова полза. Пчелите си предпочитат тях.
      Catalpa bignonioides, Имам няколко дървета пред къщи на тротоара. Много ги харесвам в момента цъфтят и ухаят разкошно. В години когато се разминават в цъфтежа с липите по каталпите има доста пчели, но в повечето години като тази например цъфтежа им съвпада с липата и познайте. Точно така по каталпаите няма пукната пчела, всичките се трупат по липите. Въпрос на вкус явно.
      Laburnom, или по известно като Златен дъжд. Красиво декоративно парково дърво, което пчелите хич, ама наистина хич не го искат. Незнам защо. Никога не съм видял една пчела върху цветовете му. Някъде съм чел, че е отровно, но аз не съм сигурен в това.
      Тази земя, по която тъпча сега,
      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
      тази земя – не е моя земя,
      тази земя, простете, е чужда.

      Коментар


      • #4
        От: Медоносни растения

        Не знам дали са медоносни,но са много красиви!!!

        Коментар


        • #5
          От: Медоносни растения

          Преди около 5г познат ми даде семена от някакво медоносно растение,които засях в земята.Не сполучих,но ми беше обещал да ми изкопае от самото растение.
          Тази пролет ми донесе десетина стръка,а от семената беше поникнало едно растение,което единствено се разцъфна след средата на август,но не видях да го посещават пчелите,а също така не завърза семена.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8202241.jpg
Прегледи:1
Размер:105.0 КБ
ID:5530074

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8202240.jpg
Прегледи:1
Размер:109.4 КБ
ID:5530073

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8202239.jpg
Прегледи:1
Размер:101.8 КБ
ID:5530072

          Коментар


          • #6
            От: Медоносни растения

            Лавандула, от нея се получава и интересен на вкус мед.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (600x366).jpg
Прегледи:1
Размер:287.6 КБ
ID:5530097


            Други харесвани от пчели растения са глог, ябълка-киселица, кученце, напръстник, пенстемон, синчец, космос, слънчоглед, орлов нокът, далия, мак, фритилария, розмарин, зелен боб, салвия, мащерка, къпина, малина, череша, касис, шипка, ерика, роза, жълтурче, магарешки бодил, рододендрон, незабравка, делфиниум, фуксия, астра.

            Имам плет който бъка от пчели, но не цъфти в момента да го снимам... Прилича на жасмин, но са много ситни цветчетата и са лилаво-червени на цвят...

            Коментар


            • #7
              От: Как преглеждате през зимата кошерите

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373110.jpg
Прегледи:2
Размер:126.1 КБ
ID:5575321Колеги растението от снимката какво е репко или рапица?И ако е рапица горе-долу след колко време трябва да цъфне?

              Коментар


              • #8
                От: Медоносни растения

                рапица 20-тина дни
                само бараки

                Коментар


                • #9
                  От: Медоносни растения

                  Здравейте,при нас вече рапицата цъфна,а от там пчелите станаха много агресивни.Накачих магазините на повечето...бяха сe развили вече,остана да напълнят рамките,и да оцапам центрофугата Ако някой знае някоя тънкост против агресивността да сподели,че през дрехи,ръкавици и маска дупчат яко.Успех на всички,и дано е медоносна годината.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Медоносни растения

                    Първоначално публикуван от divroker Преглед на мнение
                    Здравейте,при нас вече рапицата цъфна,а от там пчелите станаха много агресивни.Накачих магазините на повечето...бяха сe развили вече,остана да напълнят рамките,и да оцапам центрофугата Ако някой знае някоя тънкост против агресивността да сподели,че през дрехи,ръкавици и маска дупчат яко.Успех на всички,и дано е медоносна годината.
                    Утре ще пусна тема, където ще пишем какво се случва през медоносната 2014. Но утре, защото не ми остана време, а сега съм изморен.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Медоносни растения

                      Здравейте,отдавна чета с интерес темите и реших и аз да се регистрирам.
                      Някой може ли да ми каже от къде мога за закупя семена или разсад от това растение
                      Echinops ritro

                      Коментар


                      • #12
                        От: Медоносни растения

                        Здравей. Не се разбра по каква линия ти е интересът, пчелите или растенията? Иначе ако Плевен ти е близо, всяка година около Зарезан правят три дена панаир. Там има всичко.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Медоносни растения

                          Вече дни наред наблюдавам тук из нашия край, а и в съседни градове какво става по софората /японска акация/ - ври и бучи от пчели. По земята където има нападал цвят - също събират. Досега не бях се заглеждал /признах си и у пчелари форума , не са ме били/, но явно е с алтернативен цъфтеж. Все пак, ако има няколко такива големи дървета около пчелина, ще е благодат. Създава и хубави издънки и аз от днес съм си набелязал няколко за наесен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Медоносни растения

                            На 23.04. ходих до Гърция. Акацията беше цъфнала масово към Благоевград и нататък, около Солун цъфтяла от 10 дни. На пчелина още не е /Търновско/, чудя се другаде как е, някой да се похвали с цъфнала акация? Притеснявам се, защото, въпреки, че сложих по два магазина, кошерите са пълни с пчели и ще се изроят всеки момент, ако акацията се забави. Не видях маточници в петък, но може и да съм пропуснал.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • #15
                              От: Медоносни растения

                              Мен нали ме знаеш къде съм? Вчера се прибирах от Стара Загора, никъде не видях цъфнала, при нас побеляло кажи-речи... Не се хваля де.
                              С двата магазина ще ги удържиш, си мисля, но един преглед след седмица няма да е излишен.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X