Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Желязно или пластмасово корито, + и - ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:001705010.jpg
Прегледи:2
Размер:60.4 КБ
ID:5527173

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000521883.jpg
Прегледи:1
Размер:43.6 КБ
ID:5527174

    Покажи на коя Лойд сертификация пише "тази лодка е за 4 човека". Дали пък не пише "за да отговаря на клас А максималния брой екипаж да не надхвърля 4 човека"? И пак да питам- какво обшо има максималния брой екипаж с оптималния размер на лодката? Като ти пише в талона на колата 6+1, това оптималния брой ли е, ако тръгнеш на море и помъкнеш 100 чанти инвентар? Така де, в талона това пише...
    На ти 2 авторски снимки- Лодка в която да не можеш да си събереш варел с нафта /на снимката е централен/ не се качвай. Другата снимка показва "обоза" нужен за 2300 мили нон-стоп. И лодката е доста над 10 метра...
    Спрягате името на Коко. Като го видите, му пратете много поздрави. Като се засякохме последния път в Мексико и се качи на бангията на която бяхме, първите му думи бяха "ехеее...".
    За протокола- най разпространения размер лодка за дълги плавания, повечето от 2-3 души екипаж, е над 38 фута.

    За споренето- отдавна вече не споря по морски въпроси. Всеки сам си решава.
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #32
      От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

      Голям проблем ми е тая работа с подредбата на багажа
      За тридневни разходки със спане по пристанищата, лодката ни винаги изглежда така.

      Коментар


      • #33
        От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

        Нужна е Чистачка
        Grand Vitra ddis 2008
        SEAT Althea XL tsi 2010
        Mitsubishi Canter

        Коментар


        • #34
          От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

          Първоначално публикуван от cheto Преглед на мнение
          Хехехе ами централен кокпит са и нема место за големио варел с нафта А относно лойдовските таблички, там хората са написали примерно "тва корито е за 4 човека" и точка. Ся ако тръгнем баш с тях да спорим дали са прави или не и що ги пишат тия "глупости" е отделен въпрос ама аз съм глупав и им вярвам.
          Относно осмозата за старите лодки е вярно, но как седи въпроса със стоманените? Нали имаше нещо, че морето яде по незнам си колко мм за незнам си колко време и в един момент железото заприличва на сирене. Как се борим с този проблем?
          Едва ли ще преоткрия топлата вода, като потвърдя, че - ДА, стоманата ръждясва, но нали затова се боядисва. Имах един познат, който казваше: "Боята е...ва мамата на ръждата". Има прекрасни епоксидни грундове и бои за метал, които са дори по-евтини от тези за стъклопластика, така че като цена излиза по-изгодно да си минеш стоманения корпус с пескоструйка и да го боядисаш, отколкото да направиш пълното третиране срещу осмоза на стъклопластиков корпус. Най-хубавото на стоманата е, че ръждата й се вижда и винаги се разпространява от повърхността на детайла - навътре, затова и може би този материал толкова ми е легнал на сърцето. Алуминият например, може просто да ти изчезне под краката, без въобще да го усетиш, при това - в рамките буквално на седмици, ако допуснеш през него да минават галванични токове. Хубавото на Холандия е, че всички вътрешни водоеми са сладководни и лодките, които се съхраняват там, на практика са защитени от галванична корозия. По-нагоре в темата беше спомената и "Черната овца", чиито корпус е от неръждавейка. Неръждавейката е може би - най-опасна в това отношение и, съвсем не случайно, такива корпуси се правят изключително рядко. Това, че неръждавейката не ръждясва, съвсем не означава, че не кородира, при нея протича т.нар. вътрешнокристална корозия - най-вече в зони на завишени напрежения и натоварвания (напр. в зоните около кила и руля). Всеки който е виждал стар кородирал килболт или стара неръждаема проволка със запресовка (напр. ванта или щаг), знае за какво говоря.
          There's someone in my head but it's not me...

          Коментар


          • #35
            От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

            Аз си мисля че сладката вода е по лоша от морската за железните корита!
            Grand Vitra ddis 2008
            SEAT Althea XL tsi 2010
            Mitsubishi Canter

            Коментар


            • #36
              От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

              Що се отнася до галваничната корозия, няма как сладката вода да е по-лоша от солената, просто защото солената вода е електролит, а сладката - не. Естествено, сладка вода, съвсем не означава дейонизирана, но все пак - не може да се сравнява със солената. Колкото до стъклопластиковите корпуси, за тях със сигурност сладката вода е по-лоша от солената, защото със сладка вода осмозата протича много по-бързо и ефективно :-)
              There's someone in my head but it's not me...

              Коментар


              • #37
                От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                Значи съм познал гатанката, така ли да го приема Една от несправедливостите в живота е, че тези които наистина са компетентни по даден въпрос рядко дават мнение и си траят. Дори и в този Форум има доста, но явно гледат сеир. Тези, които си мислят, че поназнайват нещо, а всъщност са дървени философи са най-активни и моя милост в това число на първо място! Спора около размера на дадена лодка и става ли тя аджеба за плаване е безсмислен сам по себе си и историята го е доказала стотици пъти. Това, че някой е решил да помъкне диня примерно и да превърне всичко в една малка кочинка, в която при едни други обстоятелства живота му би бил застрашен си е негов личен избор, но не бива да се налага като универсален, нали така? Същият пример е и с варела, което според мен е недопустимо, но е било пак личен избор. Обаче да се налагат тези примери като нещо "must do" според мен е неправилно.
                И за дългите плавания, 80% се правят от милионери пенсионери или просто пенсионери. Затова лодките им са все над 38', хората имат възможности. Другите с тези размери, че и по-големи и с 2-3 души екипаж са по работа Е питайте Вовата, ама сега едва ли ще може да ви отговори Та такива ми ти работи.

                Коментар


                • #38
                  От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                  При разговора ми с човек който уважавам не само заради това което писал и построил с платна и без когато го запитах кои вариант е наи добрия за малка лодка до 10 м -стомана,дърво,полиестер,отговора беше -,,И трите''!
                  Grand Vitra ddis 2008
                  SEAT Althea XL tsi 2010
                  Mitsubishi Canter

                  Коментар


                  • #39
                    От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                    Тангра до колкото знам Джамбаз Коко я е продал на руснаци и все още плава.
                    За материала ,силуета .. на лодката няма значение важното е да ти харесва и да си я обичаш/като жената/
                    колкото до подръжката не може да се каже еднозначно тази е по евтина от другата на пръв поглед
                    стъклопластиката уж по евтино ама нее ,всяконещо си иска своето и в един момент спестеното ти идва на гърба
                    Как беше лафа,, Всички беди в морето - започват от брега''
                    за големината зависи кой ще я кара ти с жената, ти и останалата коч компания
                    50 фута лодка си иска търчане за лошо време да не говорим
                    оптималният вариант поне за мен е 38 до къде 42 фута да мога аз сам или със жената да я караме дори и в лошо време
                    в един момент умората си казва думата и трябва да си наясно че може да останеш сам на палубата

                    Коментар


                    • #40
                      От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                      Първоначално публикуван от cheto Преглед на мнение
                      Значи съм познал гатанката, така ли да го приема Една от несправедливостите в живота е, че тези които наистина са компетентни по даден въпрос рядко дават мнение и си траят. Дори и в този Форум има доста, но явно гледат сеир. Тези, които си мислят, че поназнайват нещо, а всъщност са дървени философи са най-активни и моя милост в това число на първо място! Спора около размера на дадена лодка и става ли тя аджеба за плаване е безсмислен сам по себе си и историята го е доказала стотици пъти. Това, че някой е решил да помъкне диня примерно и да превърне всичко в една малка кочинка, в която при едни други обстоятелства живота му би бил застрашен си е негов личен избор, но не бива да се налага като универсален, нали така? Същият пример е и с варела, което според мен е недопустимо, но е било пак личен избор. Обаче да се налагат тези примери като нещо "must do" според мен е неправилно.
                      И за дългите плавания, 80% се правят от милионери пенсионери или просто пенсионери. Затова лодките им са все над 38', хората имат възможности. Другите с тези размери, че и по-големи и с 2-3 души екипаж са по работа Е питайте Вовата, ама сега едва ли ще може да ви отговори Та такива ми ти работи.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Panama.jpg
Прегледи:1
Размер:107.9 КБ
ID:5527305Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Panama 2.jpg
Прегледи:1
Размер:102.4 КБ
ID:5527306

                      За кое да си познал? Даже не си и близо...
                      Оптималния размер на лодка зависи от екипажа и неговите възможности. Най обшо казано- най-голямата лодка на която могат да извадят най-голямото платно от водата.

                      Да, става и с 10 метра, стотици са пресичали океана с 10 метрови лодки, и продължават да го пресичат. И ако застанеш на Хорта, Гибралтар, Колон, Панама, Сидни, Паго-Паго, Хонолулу... /все места на които се спира след дълго плаване/ ще видиш разликата. Говоря за разлика в състоянието на екипажа. Едните тръгват по кръчмите, другите 3 дни правят опити да се избръснат.

                      "Кочинка"- личи ти, че не ти се е налагало да подготвяш лодка за плаване в тропически климат- като вали пред 20 минути, от колата директно в лодката и после се подрежда. Да бе, можело е да правим няколко курса с колата и да не е кочинка ама лодката е на инвалиди ветерани от войните, нямат крака, ръце и пари и гледаме да им спестим сметките от колите под наем. Динята е евтина и понеже на никого не му се плащаше /аз $ от инвалиди не взимам/ та я помъкнахме. Бирата си е за наша сметка.

                      За "варела"- гледай снимките- Панамския канал, едно от пресичанията ни тая година. За протокола, аз съм в средата. Имам още много такива с "недупостими варели". Между другото- драсни 2-3 реда защо е недопустимо, ще го преведем и ще го раздавам на колегите. Всеки път като взимаме лодка от Хавай се борим кой да докопа варелите от китайските автомивки първи. Ако ти се вържат, ще черпя. Няма да ми се налага да търся варели като шантав.

                      За "дългите плавания 80%..."- виж по-горе пристанищата които съм изброил, все места на които пристигат след няколко седмици плаване. Служебно имам седмици прекарани по тия места. И това са част от местата само за последните 2 години. А се занимавам с това от няколко петилетки... Та, тия твоите 80% не са верни. Меко казано.

                      Вовата- не се сещам да се познаваме, но с удоволствие ще обсъдим разни неща, ако се появи тук.

                      Гатанката- всички лодки от снимките са с отварящи се назад вентилационни "капаци". Такъв размер лодки стоят на котва и не бръмчат климатици. Ако не си в скандинавска държава, ще се опечеш вътре- е, ако се закотвиш с кърмата напред ще е ОК...

                      За Лойд и "лодката е за 4ма човека"- без коментар. Къде го измисли пък това? А куче може ли?

                      Та такива мити работи...
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #41
                        От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                        Вовата скоро няма да го видиш...... че в Испания макар и кмет да си прекарваш ли 500 кила бяло с яхта лежиш по затворите

                        Коментар


                        • #42
                          От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                          Темата май доста се поизмести от обсъждането на железните и пластмасови корита. Нищо, винаги са ми били интересни дискусиите на тема "Какъв е перфектният размер лодка?", може би защото няма такова животно, като перфектен размер, както и перфектен материал.
                          Колкото до люковете, пак съм на противоположното мнение. Ако люкът се отваря откъм предния край, тогава забрави да го отвориш в движение. А, когато седиш някъде на котва, в действие влиза едно "устройство", което бих нарекъл с нАучното наименование "Ветрилник":

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0012.jpg
Прегледи:1
Размер:146.9 КБ
ID:5527377

                          А, когато си на ход (с вятър до към 4-5 Бофорт), можеш да си нахлузиш на люка друго едно устройство, с не по-малко нАучното наименование "Чохъл", който затваря страничните процепи между палубата и отворения люк и оставя само един вентилационен отвор отзад. Това естествено има смисъл, само ако люкът ти се отваря откъм задната страна. За съжаление въпросния чохъл не съм го снимал, а сега всичко е прибрано в една торба и очаква настъпването на летния сезон :-)
                          There's someone in my head but it's not me...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                            Ако има вятьр,в Панама да речем няма.От кьде ще да ти се отваря люла пак става,е малко по-мальк поток вкарва,но вкарва.

                            А по темата - аз сьм твьрсо ЗА пластиката и вьзможно най-голямото.Аз примерно спокойно се оправям сам с 57 ако не трябва платна да се носят,ако мога да ги влача и 57 става.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #44
                              От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                              До тук разбрах, че най-добрата лодка е чуждата
                              Както всички такива работи де

                              Коментар


                              • #45
                                От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                                Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                                До тук разбрах, че най-добрата лодка е чуждата
                                Както всички такива работи де
                                Венци ти приключи темата!!!!
                                Grand Vitra ddis 2008
                                SEAT Althea XL tsi 2010
                                Mitsubishi Canter

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X