Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Желязно или пластмасово корито, + и - ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

    Първоначално публикуван от cheto Преглед на мнение
    Минуси: Осмоза при ПеВеЦе-то, не че има случай на потънала такава поради тази причина, но си е много скъп ремонт, а явлението е неизбежно! Ръжда при джелезото, пак неизбежна. Даже имаше някви данни по колко части от милиметъра изтънявало на година. А и някак си почти винаги има избила ръжда и малко така некрасиво стои на яхтата. Факт е, че едното и другото си иска поддръжка и то сериозна.
    Плюсове: ПеВеЦе-то, бяло красиво, завършени и елегантни форми, бързо, леко, позволяващо ход при слаб вятър, маневрено. Идеална линия. Джелезото, здраво и тежко!
    П.С: Ако имаш желание за наистина хубава, поддържана и евтина желязна яхта, отиди в Холандия!

    Здравейте,

    От скоро чета туй-онуй в този форум, но чак след като попаднах на тази тема, изпитах желание за изява, затова се регистрирах и – ето ме тук

    От около 2 години съм заклет привърженик на металните лодки и по-специално на стоманените. Това лято имах удоволствието да добия преки впечатления за доста такива лодки, именно в Холандия, където според мен е Меката на стоманените и алуминиеви яхти.

    За себе си съм се убедил, че оптималният размер лодка е около 10м, което е малко под долната граница за стоманена лодка, която да не е с мореходните качества на ютия, затова се ориентирах към алуминиев корпус, въпреки че предпочитам стоманата. Ето малко снимки на холандски стоманени лодки, чиято оптика по нищо не отстъпва на пластмасовите.

    Това е според мен най-малката стоманена ветроходна лодка, която заслужава внимание. Марката е Gouwzee, а моделът – Snoopy 30. Дълга е 9м, широка е 3м и тежи 4.5т. Нямам представа, дали тази, която съм снимал се продава, но същата такава може да се купи за около 10-15 000 Евро, в зависимост от състоянието:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1328.jpg
Прегледи:1
Размер:165.8 КБ
ID:5523770
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1330.jpg
Прегледи:1
Размер:165.3 КБ
ID:5523771

    Следващата лодка не е масов дизайн, даже може би е напълно уникална, изпълнена само в една бройка. Въпросната лодка в момента се продава, като цената й би могла да се спазари за около 25 000 Евро. Собственик е управителят на една малка, семейна, холандска яхтостроителница, която именно я е построила, през 1973г. Лодката е напълно оборудвана и в отлично състояние. Собственикът си я е карал до миналата година, когато си е построил нова, по-голяма лодка Дълга е 11м, широка е 3м и тежи 7т.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1303.jpg
Прегледи:1
Размер:100.7 КБ
ID:5523772
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1304.jpg
Прегледи:1
Размер:87.3 КБ
ID:5523773
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1314.jpg
Прегледи:1
Размер:90.6 КБ
ID:5523774

    Ето и няколко снимки на любимия ми модел ветроходна лодка, с която човек може да отиде навсякъде, без почти никакви компромиси, от страна на комфорта. За съжаление, тази лодка е една идея по-голяма от оптималния за мен размер (10м.). Дизайнерът е E.G. van de Stadt, а моделът се казва Seal 36 (хол. Zeehond 36). Дълга е 11м, широка е 3.54м и тежи 9.25т. Цената й, в зависимост от нивото на оборудване, годината и качеството на изработка, варира между 40 000 и 60 000 Евро. През последните 2-3 години попаднах на няколко такива лодки, които се продадоха за под 30 000 Евро. Едната дори беше в Айвалък (Турция), под белгийски флаг и в доста добро състояние. Друга, която се продаде много евтино е червената лодка от снимките по-долу (нея имах щастието да я видя на живо).

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1278.jpg
Прегледи:1
Размер:168.2 КБ
ID:5523775
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1279.jpg
Прегледи:1
Размер:157.1 КБ
ID:5523776
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1280.jpg
Прегледи:1
Размер:138.8 КБ
ID:5523777
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1281.jpg
Прегледи:1
Размер:145.3 КБ
ID:5523778
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1282.jpg
Прегледи:1
Размер:151.1 КБ
ID:5523779
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Img_1283.jpg
Прегледи:1
Размер:164.0 КБ
ID:5523780
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1285.jpg
Прегледи:1
Размер:163.9 КБ
ID:5523781
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1286.jpg
Прегледи:1
Размер:174.4 КБ
ID:5523782
    There's someone in my head but it's not me...

    Коментар


    • #17
      От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

      10м лодка оптимален размер. Добре. От Европа до Карибите, 3ма човека= на един микробус оборудване и храна. И "комфорта" става много относително понятие. Я кажи колко литра вода събират и ги раздели на 60 /20 дни плаване, 3ма човека/. Ако ще говорим за машинки за обезсоляване на вода, кажи колко струват.

      Не се заяждам, казвам го само за да се замисли някой над тия неща, а не да скочи в дълбокото, само защото го е прочел някъде.
      За протокола- май съм разглезен но 10 метра са малко.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #18
        От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

        45 фита + за 4 + човека

        Тия горе са много добра цена и изглеждат доста корави лодки,но сьм сьгласен с брата,10 метра на мен са ми малко
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #19
          От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

          И аз не се заяждам, но другото, над което човек неизбежно трябва да се замисли е цената на една 45+ футова лодка. Аз не случайно съм писал, че 10м е оптималният според МЕН размер и то, не защото съм го прочел някъде, а защото сам съм стигнал до този извод, в следствие на известни наблюдения, а и съм напълно наясно с финансовите си възможности. С удоволствие бих тръгнал да плавам по моретата с един Ван де Щад 44, но за добро или лошо, не разполагам със 150 000 Евро за да си го купя и с още незнам колко хиляди в последствие, за да го поддържам. Знам какво е, дори само да свалиш стария антифаулинг на 40 футова лодка, пък каво остава за един дълбок 44 футов стоманен Ван де Щад, който тежи 15 тона. Подводната част на една такава лодка е по-голяма по площ от една гарсониера, а да не говорим, че гази над 2 метра и, за да стигнеш до водолинията ти трябва стълба. Няма да споменавам за всички останали разходи около една лодка, които се увеличават експоненциално, с линейното нарастване на дължината на лодката, пък и темата е за материала на корпуса, а не за неговата дължина. Хората са обикаляли света и със 6-7 метрови лодки, докато други са си мечтаели за 12-13 метрови.

          Просто исках да споделя с хората, които изпитват интерес към стоманените лодки, няколко такива, които наистина са интересни, нищо че са под 40 фута. Колкото до водата и горивото, Тюленът (Seal 36) събира по проект 460 литра вода и 300 литра гориво.
          There's someone in my head but it's not me...

          Коментар


          • #20
            От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

            Първоначално публикуван от Zeehond Преглед на мнение
            Хората са обикаляли света и със 6-7 метрови лодки, докато други са си мечтаели за 12-13 метрови.
            Че дори и със салове, бях пуснал такава тема Естествено 33' - 36' е най-оптималния размер лодки за 2-4 души. Има си даже едни таблички по корпуса и там си пише, еди кво си, еди коя категория, еди що си, еди си колко човека, а пък на най-убавите даже си пише "серифицирани по Лойд" Ма кой да ти чете разните му таблички! Ся руснаците и Мечо Пух си имат принцип "Колкото повече толкова повече", но това са отделна категория индивиди.
            За стоманените яхти мненията са от осанна до разпни го. Факта, че си в Холандия е малко подвеждащ понеже там са най-хубавите, но и най-поддържаните такива понеже са им характерна национална особеност и хората си ги гледат. Помисли си ако си извън Холандия дали ще можеш да го поддържаш, но най-малкото пък на вторични някой лев може да се вземе еле пък и ако кила е оловен Seal 36 е много хубава лодка, Ван де Щадт си е легенда, единствено 1976г е малко смущаваща.

            Коментар


            • #21
              От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

              Първоначално публикуван от Zeehond Преглед на мнение
              И аз не се заяждам, но другото, над което човек неизбежно трябва да се замисли е цената на една 45+ футова лодка. Аз не случайно съм писал, че 10м е оптималният според МЕН размер и то, не защото съм го прочел някъде, а защото сам съм стигнал до този извод, в следствие на известни наблюдения, а и съм напълно наясно с финансовите си възможности. С удоволствие бих тръгнал да плавам по моретата с един Ван де Щад 44, но за добро или лошо, не разполагам със 150 000 Евро за да си го купя и с още незнам колко хиляди в последствие, за да го поддържам. Знам какво е, дори само да свалиш стария антифаулинг на 40 футова лодка, пък каво остава за един дълбок 44 футов стоманен Ван де Щад, който тежи 15 тона. Подводната част на една такава лодка е по-голяма по площ от една гарсониера, а да не говорим, че гази над 2 метра и, за да стигнеш до водолинията ти трябва стълба. Няма да споменавам за всички останали разходи около една лодка, които се увеличават експоненциално, с линейното нарастване на дължината на лодката, пък и темата е за материала на корпуса, а не за неговата дължина. Хората са обикаляли света и със 6-7 метрови лодки, докато други са си мечтаели за 12-13 метрови.

              Просто исках да споделя с хората, които изпитват интерес към стоманените лодки, няколко такива, които наистина са интересни, нищо че са под 40 фута. Колкото до водата и горивото, Тюленът (Seal 36) събира по проект 460 литра вода и 300 литра гориво.
              Криво си го писал и за това криво си бил разбран.
              "За себе си съм се убедил, че оптималният размер лодка е около 10м" ... означава едно.
              "Убедил съм се, че оптималния за мен размер е 10м"- означава СЪВСЕМ друго. Поне според моите представи.
              За пари не говоря. Имаш 20 000 Евро за лодка, браво! Имаш точно 20 000 евро повече от мен. За тия пари, лодките по снимките стават и то много. Е, поне на тия дето им се виждат палубите, всичките имат един кусур /ако тръгнеш на дълги плавания/. Какъв е кусура- гатанка, давайте да видим някой ще познае ли.

              Cheto, я кажи табличката и сетрифицираното от Лойд какво общо имат с оптималния размер? Питам защото аз таблички не чета. Не са ми интересни.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #22
                От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?



                5 човека, 20 дни плаване. Лодката е доста над 33'. И всичко това трябва да се подреди, и да не става на качамак, да не му ходиш отгоре, да не блокира достъп до пожарогасители, акумулатори, котлони, мивки...
                Иначе да, има и с 36 пресичат океани. И ние сме го правили. И ако запецнете на Азорите и гледате кой с какво пристига през Атлантика, или във Фиджи /пристигащи през Пасифика/, ще видите, че никой не го интересуват "табличките и Лойд".

                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • #23
                  От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                  Лодките са два вида –едните са за тези които живеят С Морето/Океана и втория Вид са тези които искат да се показват.
                  Предпочитам първите ! Затова и ,,Тангра" за мен е лодка а не ,,Кор-кароли"но както и да е Коко си остава ЕДИНСТВЕН.
                  Grand Vitra ddis 2008
                  SEAT Althea XL tsi 2010
                  Mitsubishi Canter

                  Коментар


                  • #24
                    От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                    Първоначално публикуван от tanosliven Преглед на мнение
                    Лодките са два вида –едните са за тези които живеят С Морето/Океана и втория Вид са тези които искат да се показват.
                    Предпочитам първите ! Затова и ,,Тангра" за мен е лодка а не ,,Кор-кароли"но както и да е Коко си остава ЕДИНСТВЕН.
                    А и колко метра е дълга Тангра - 10 Освен това Танга е и много красива лодка, така че според мен си става и за показване. Някой знае ли, каква е съдбата на Тангра? Аз не познавам кап. Джамбазов лично, виждал съм го, но не съм говорил с него, по темата.

                    Оптималното в общия случай е нещо строго индивидуално, а и е свързано с редица компромиси, затова и съм използвал това определение, вместо да напиша нещо от сорта на "най-добрия размер". Всъщност, аз моя избор вече съм го направил и той естествено е свързан с доста компромиси, както от страна на размера, така и от страна на материала. Seal 36 или Orca 37 на Van de Stadt бяха двата модела на които се бях спрял и, които най-много се приближаваха до моите представи за оптимален размер и дизайн и, чиято цена не ми се струваше чак толкова недостъпна. Накрая обаче прибягнах до още компромиси и свалих летвата с още 1 метър, но все пак останах верен на дизайнера. Така стигнах до въпросните 10 метра или 33 фута, алуминиев корпус и се спрях на ето това:

                    http://sailboatdata.com/viewrecord.asp?class_id=7822

                    Иначе, не съм в Холандия - ходих до там специално, за да си избирам лодка. По-точно - вече си бях избрал и ходих да я оглеждам и естествено използвах случая да разгледам още лодки и най-после да видя на живо така бленувания Тюлен, пък макар и вече да се бях отказал от него. Понеже в темата стана въпрос и за оптиката на стоманените корпуси, затова реших да публикувам тези снимки. При лодките от 45 фута - нагоре, постигането на добра оптика не е кой-знае какъв проблем, но при малките лодки не е така. Особено бялата лодка, с S-образните скули е направо едно бижу, въпреки че е доста далеч и от моите представи за оптимална лодка.

                    Досега споменах само веднъж, че съм фен на металните лодки и по-специално на стоманените, но не казах - защо това е така. Не съм особено фанатизиран на темата със здравината при евентуален сблъсък, както и за удар от светкавица, въпреки че и двете не са за подценяване. Истинската причина е, че имам доста неприятни спомени от ремонт на осмоза на стъклопластикова лодка и още тогава си казах - "Никога вече". При покупката на стара лодка (25+ години), шансът тя да има осмоза е почти 100%, а може би още по-лошо е, ако лодката вече е била третитана срещу осмоза. И от личен опит, а и от доста прочетени реални случки знам, че навсякъде по света гледат да те прекарат и да ти вземат парите, без да извършат ремонта по технология и без да вложат всички материали, за които ти взимат парите. След като всичко е готово и боядисано е почти недуказуемо, кое как е направено. Човек си взима лодката, кара си я щастлив 5-6 години, когато установява, че тя сега е по-зле, отколкото преди ремонта.

                    Напълно съм съгласен, че поддръжката на една метална лодка, като цяло е по-скъпа отколкото на стъклопластикова, но когато говорим за покупка на 20+ годишна лодка, ако тя е метална и корпусът е в добро състояние, то на практика няма абсолютно никакво значение, дали е на 20 или на 2 години. Както вече казах, при стъклопластиковите лодки (изключвам епоксидните, които са много редки и ужасно скъпи) нещата стоят по по-различен начин, що се касае до осмозата.
                    There's someone in my head but it's not me...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                      Компромиси трябва да правим цял живот за съжаление,в момента който си избрал лодката мога само едно да пожелая Здраве да имаш да и се радваш.За железните на старо си имам едно на ум /занимавал съм се ламарини/,за полиестерните също ,именно затова съм обикнал шперплата /морския/заедно с полиестера или епоксидната смола за мен са най доброто.Снимки и материали имам и чертежи и проекти до 10м също.
                      Grand Vitra ddis 2008
                      SEAT Althea XL tsi 2010
                      Mitsubishi Canter

                      Коментар


                      • #26
                        От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                        Чел съм много добри отзиви, за дървени корпуси, облечени с 2-3 слоя епоксидна стъклопластика, но на практика нямам никакви преки наблюдения върху такива, а и не съм попадал на интересни за мен лодки, построени по тази технология, които да се продават, освен на една единствена, но нейната обява май е доста стара и според мен - вече неактуална, а й цената й е доста висока:

                        http://www.boatshop.it/it/van-der-stadt-orion-33-sejlb-d/boat-details/idinserzione-11984.htm

                        Аз попринцип съм си "железар" по професия и затова ме блазни мисълта да имам метална лодка, която да мога да си изкърпя, ако се пробие :-), лошото е, че алуминият не е толкова лесен в това отношение.
                        Колкото до гатанката на NIKSD, предавам се, не знам, кой е този кусур, дето всичките да го имат, освен може би - липсата на ветрови пилот, но това е нещо, което може да се монтира допълнително, естествено пак опираме до $$$.
                        There's someone in my head but it's not me...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                          Давам пример за това което направихпоследно аз 5.40м с 1м3 пяна за да е непотопяем с 15мм шперплат и 2 слоя полиестерна смола/плат 540 кг .Можеха да се спестят още около40кг но не пожелах.Говорим за шперплат морски/марин.
                          Grand Vitra ddis 2008
                          SEAT Althea XL tsi 2010
                          Mitsubishi Canter

                          Коментар


                          • #28
                            От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                            Първоначално публикуван от tanosliven Преглед на мнение
                            Давам пример за това което направихпоследно аз 5.40м с 1м3 пяна за да е непотопяем с 15мм шперплат и 2 слоя полиестерна смола/плат 540 кг .Можеха да се спестят още около40кг но не пожелах.Говорим за шперплат морски/марин.
                            Не е ли малко дебелшко 15мм шперплат? Постоянно попадам на проекти с L ~ 8м и отгоре, изпълнени с 8мм + 2 слоя стъклотъкан.
                            Последно редактирано от коко келеша; 14-10-13, 15:50.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #29
                              От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                              Да, прав си грешка .Само пода е 15 другто е 9мм,тук във форума имам пуснати снимки и видео с подробности
                              Grand Vitra ddis 2008
                              SEAT Althea XL tsi 2010
                              Mitsubishi Canter

                              Коментар


                              • #30
                                От: Желязно или пластмасово корито, + и - ?

                                Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                                Е, поне на тия дето им се виждат палубите, всичките имат един кусур /ако тръгнеш на дълги плавания/. Какъв е кусура- гатанка, давайте да видим някой ще познае ли.
                                Хехехе ами централен кокпит са и нема место за големио варел с нафта А относно лойдовските таблички, там хората са написали примерно "тва корито е за 4 човека" и точка. Ся ако тръгнем баш с тях да спорим дали са прави или не и що ги пишат тия "глупости" е отделен въпрос ама аз съм глупав и им вярвам.
                                Относно осмозата за старите лодки е вярно, но как седи въпроса със стоманените? Нали имаше нещо, че морето яде по незнам си колко мм за незнам си колко време и в един момент железото заприличва на сирене. Как се борим с този проблем?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X