Обява

Свий
Няма добавени обяви.

XJ или ZJ за офроуд проект?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • XJ или ZJ за офроуд проект?

    Привет ,съфорумци

    Накратко:
    Разполагам с два Jeep-a. Единият е Cherokee XJ 4.0 , който в голяма степен е подготвен за офроуд преходи: 4.5 инча пълен комплект окачване, гуми 33X12.5x15 с нужните джанти, орязани калници и други полезни допълнения за офроуд разходки.
    Вторият ми джип е Grand Cherokee ZJ 5.9 в напълно заводски вид.

    Стигнах до извода, че единият ми е излишен и бих искал някой от двата да продам и да се съсредоточа в поддръжката и развитието само на единия. Към момента "излишният" се явява грандът. Имам малко свободно време и любимото ми оползотворяване на почивните дни са големи планински преходи. Малкият черок е пригоден за такива преходи и поради това изборът на МПС пада почти винаги върху него и същият се ползва интензивно, като лично за мен се справя отлично със задачите си. Гранда много ми харесва, най-вече комфортът и по-голямото удоволствие , което изпитвам карайки го. Честно казано бих искал да си оставя него, но не съм убеден дали ще си заслужава като крайна цел.

    Този джип, който оставя ще го качвам на 35-ци и ще инвестирам в други подобрения по него.
    Да не ви залъгва факта, че малкия черок има вече някакво развитие и ще "иска" много по-малко. Според мен това въобще не е така и започвам на чисто с всеки един от двата. Просто сетъп за 35-ци изисква доста подобрения.

    Посетих дядо Владо и Димата, които ми разясниха не малко въпроси. Все пак решението е мое, а аз не съм сигурен.

    От месец чета в американските Jeep форуми и събирам информация за офроуд проектите на базата на Cherokee XJ и Grand Cherokee ZJ така че да се сложат 35" гуми.
    Акумулирах голям обем информация, която ми даде яснота на много въпроси.
    Според доста американски проекти нещата са напълно възможни.
    Предпочитам предимствата на по-високата гума, за сметка на ходовете на окачването!

    Бих искал да прочета вашето мнение по въпроса: Кой от двата модела е по-добрата основа за конкретния офроуд проект?
    Целта е гуми 35x12.5, лифт окачване с дълги рамена до 5 инча максимум, доста рязане на калници, силови брони и най-вече безпроблемно ползване след това по "моята" схема за офроуд*
    Ако разходът на гориво на гранда става брутален в гората, то това също би повлияло на решението.

    *Моята схема за офроуд:
    Уточнявам, че моето ползване, моите офроуд разходки не включват хард изпълнения и така наречените заигравки!
    Често обаче се налага да преодолявам средни по-трудност участъци. Тъй като почти винаги карам сам джип е много важно той да може да се справя без проблеми и чужда помощ, която така или иначе нямам. Гуми под 33" повече не искам да ползвам в планината.
    Мога да пазя и пазя техниката, така че бих приел някой агрегат да е натоварен близо до лимита си.
    Към момента сетъпа на малкия черок се справя с такъв тип разходки с множество от заводксите си части. След близо 20000км по черните пътища определено разчитам на него и се чувствам сигурен, че ще се прибера безпроблемно. Бих искал да си запазя тази увереност и в бъдещия проект, така че каквото трябва ще си сменя и преправя.

    И моля, ви!
    Не искам да ми се предлагат други марки и модели джипове, не искам да бъда разубеждаван, че 35-ци и толкова лифт не са ми нужни и т.н.
    Знам, че 33 гуми ще са ми напълно достатъчни, но просто съм решил и искам да го направя за лично удоволствие.
    Кефът, който изпитвам при вида на огромен джип ми е достатъчен сам по себе си.
    Ще е удоволствие пак да работя по джипа си

    Помогнете ми само да реша кой джип да си оставя за целта, но ако може обосновано, подплатено с опит, доводи и доколкото може факти.
    Според моите изчисления и двата модела ще глътнат почти еднаква сума. Вероятно подготовката на гранда ще е с една идея по-скъпа, но това не е решаващо.

    Нека моделите, които сравняваме да са тези:
    Jeep Cherokee XJ, 4.0
    Jeep Grand Cherokee ZJ 5.9 V8.

    За да е по-конструктивна темата ще нахвърлям отправни точки на дискусията и моите виждания по въпроса.

    1. Двигатели
    4.0 High Output 190к.с./305Нм при малкия черок и 5.9 V8 241к.с./472Нм при гранда.
    Тук изглежда, че предимствата са на страната на осмака, но аз не съм убеден.

    При малкия черок с 4.0, който в момента върти 33" гуми никъде не съм изпитвал нужда от повече мощност. Не само това - той пращи от мощност!
    Към 35-ците ще взема и бавни диференциали и ще усиля/сменя задължително задния мост. Убеден съм, че мощност ще си имам пак и това не ми е грижа.
    Разходът му във всички режими ме удовлетворява напълно.
    Обичам 4-литровия мотор не по-малко от V8-ка!

    Осмакът при гранда има мощност в излишък и го размята като спортна кола, но и разходът му идва леко в излишък, когато го караш нормално.
    Нямам идея колко ще харчи в планината с гуми 35 инча.
    Освен по-якия звук, не смятам по-голямата му мощност за сериозно предимство, защото като изключим кеф-а ми идва ненужна.
    Все пак V8-ка е с по-добро охлаждане, по-мощен алтернатор....
    Звукът му наистина е мед за душата.
    И двата двигателя са здрави и евтини за поддръжка от моя гледна точка.


    2. Скоростни кутии
    Японската AW-4 монтирана на малкото чероки срещу американската BW 46RE при гранда.
    И двете са автоматични с торг конвертер, 4-степенни с овърдрайв.

    46RE е конструирана да понася огромен въртящ момент, но защото има за цел да "удържи" на силата на V8-ците. За мен двете кутии се държат отлично, но японсската се води, като неубиваема и ако се развали ще е по-скоро изненада, докато американската кутия почти сигурно ще иска на някой етап минимум ребилд. Останал съм с впечатление, че почти сигурно всяка една 46-ца се ремонтира. Даже американците често правят превантивно ребилд.

    Между двете кутии има едно леко на пръв поглед различие, която в практиката дава чувствителна разлика: грандовата кутия има възможност за избор на 1-ва и отделно на 2-ра предавка, докато при японската кутия те са заедно на един селектор 1-2 и кутията автоматично избира една от двете, като почти винаги избира 1-ва, а през втора минава само за миг, ако се сваля от 3-та.
    Реално втора скорост при малкото чероки е почти неизползваема при спускания + бавни скорости, което хич не е удобно. Ползваш или 1-ва или 3-та, докато при гранда 1, 2 и 3-та са налични.

    3. Раздатки
    NP242 "Selec-Trac" при XJ срещу NV249OD Heavy Duty "Quadra-Trac" при ZJ 5.9.

    242 раздатката при малкото чероки предлага почти всички варианти на задвижване: задно, 4x4 full time, 4x4 part-time и 4x4 part-time. Дори може да се минава от задно на 4x4 в движение. Неудобството е, че не може да се ползват бавните скорости в различен от part-time режим, но същото е и при гранда. Примерно дълги и стръмни асфалтови спускания, които изискват бавни и моторна спирачка се сблъскват с part-time и острите завои, което е противопоказно.
    Друг недостатък е, че е слаба за агресивни гуми от 33" нагоре, ако случайно се поотпуснеш върху газта..

    249 On demand раздатката на гранда 5.9 предлага само два режима на работа: All-time и part-time + бавни скорости.
    В all time режима системата при нормално обстоятелства задвижва задните колела, а при необходимост прехвърля въртящ момент и към предните.
    249OD при 5.9 V8 модела се води с усилен вал и определено е по-здрава от 242, чисто механично. Мисля няма да има проблем да устиска големите гуми.
    "Проблемът" при нея е, че ползва виско, което според запознати има навика да прегрява и напрактика не е много подходящо за офроуд изпълнения. От друга страна си има режим с блокаж - part-time, където не би трябвало да има някакви проблеми. защото блокажът е механичен.
    Не съм пробвал и не знам как се държи на офроуд, знам само, че е много удобна за ползване.

    4. Мостове
    Предните мостове са еднакви и при двата модела - Dana 30. Има някаква разлика отпред при колелата, където малкото чероки е на карета кръстачки, а гранда е с някакви съчми или нещо подобно.

    Интересното е при задните мостове: Dana 35c при малкия черок и Dana 44 при гранда 5.9.
    И двата се оборудват с LSD блокаж - Trac Lock.

    Dana 35 се води слаб мост за големи гуми от повечето разбирачи, докато Dana 44 е доста по-як. И това пак на пръв поглед....
    Задълбавайки разбирам, че Dana 44 при гранда e с алуминиев корпус, което пак я прави уязвима на офроуд. Дълго време не разбирах какво от това, че е алуминиева, но в щатските форуми срещнах мнения, че се усуквала при сериозни разкрачвания на задното окачване, лагерите и самия диференциал се износвали. Срещнах дори снимки на спукан корпус. Други пък казват, че нямат проблеми с въпросната Dana 44. Трети гледам, че заваряват усилен скелет над моста за 3-линково окачване (като това на гранда WJ), но не ми е ясно дали с цел да увеличат здравината на моста и да намалят усукванията или заради самите предимства на 3-линковото окачване.

    Та, излиза че Dana 35 е слаба, а 44 e яка, но и уязвима.
    Интересното е, че решението и при двата случая е смяна на задния мост с някой по-як от друг модел джип (което означава доста по-тежък заден мост в почти всички случаи) или още една много приятна опция, за която ми спомена Димата: Dana Super 35.

    Dana Super 35 е кит за ъпгрейд на заводската Dana 35c. Използва същия корпус, като се сменят полуоските, короната, пиньона и лагерите с усилени. Китът се допълва и със 100% блокаж по избор: автоматичен или ръчен на ARB. Всичко това се предлага на цена от 1300-1500 долара и с всички галимации по докарването смятам, че стъпва тук на около 3000-3500лв.
    Не малка цена, но знаеш, че имаш як заден мост и истински блокаж, който само той си струва половината от тази сума. Според американците dana 44 няма aftermarket support. Това дали наистина е така и какво може да се направи за да се предотврати евентуално усукване?


    5. Кардани
    Тук само знам, че при двата модела са различни. При гранда са по-сложни и скъпи - C/V
    Като цяло и двата модела ще искат смяна на двата кардана.

    6. Купе
    Купетата според мен доста близки по обем, въпреки че гранда се усеща малко по просторен. Стъклата са му по-големи, рамките на вратите и т.н.
    Казвали са ми, че купето на гранда по-малко се усуква, докато това на малкия черок е малко по уязвимо, но при моето ползване практиката показва, че не е никакъв проблем.

    7.Окачване
    Отпред е почти еднакво, ако не и напълно еднакво. Разликата е отзад. Малкото чероки е на ресьори, докато гранда е на рамена-носачи и пружини. Тук мисля, че предимството е на страната на гранда. Може да се сложат дълги рамена, возията и ходовете са по-добри и т.н.

    8. Тегло
    Малкият черок тежи около 1500кг, а гранда 1850кг.
    350 кила са си 350 кила. Не виждам предимство в тях, а само бреме.

    9. Други
    Тази графа е факт основно заради предните седалки. Тези, анатомичните при малкия черок са ми много по удобни от луксозните и меки кожени кресла в гранда, особено за офроуд разходки.

    Спирачките са почти еднакви на вид, като тези на гранда все пак спират по-добре, вероятно заради това, че задните са също дискови, докато при малкия черок задните са барабанни.

    От чисто дизайнерска гледна точка лично за мен грандът е по красив. От гледна точка на екстрите и удобствата пак грана е недостижим. В малкия черок ми лисва лукса, но пък кача ли се в него и тръгна ли на разходка забравям всички неудобства, защото всичко най-важно за удобното пътуване го има.

    Малкият черок е с малко по-късо междуосие, ако има някакво значение.

    И по двата джипа няма ръжда. Грандът е 6 години по-нов, но малкото чероки е на по-малък пробег.
    Технически и двата ми джипа са напълно изправни и нямам нищо очертаващо се за ремонт по тях.





    И така, кой от двата модела и по-подходящ за ъпгрейд и офроуд преходи при сетъп от 5 инча лифт long arm и 35x12.5" гуми?
    Кой да си оставя?


    Cherokee XJ 4.0


    Grand Cherokee ZJ 5.9
    Последно редактирано от verter; 05-06-13, 18:30.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: XJ или ZJ за офроуд проект?

    Трудно е да махнеш който и да е от двата джипа, гледал съм им снимки в темите... уникални са и двата. Все пак казваш, че ще се маха единия от двата и ще правиш другия.
    Ако ще започваш от нулата, по-добре продай черокито, което вече е подготвено в прекрасно състояние и в този му вид ще можеш да търсиш много добра цена.
    После започвай от начало да стягаш гранда.
    Jeep Cherokee XJ 2.1TD- продаден
    Grand Cherokee Limited V8 Quadra Drive

    Коментар


    • #3
      От: XJ или ZJ за офроуд проект?

      И двете машини са подходящи за това, за което са ти нужни. И при двете възлите, на които трябва да обърнеш внимание са почти еднакви.
      Личното ми мнение е - ZJ. Защо? Защото първо унибодито му е по-здраво и второ и отзад е на пружини.

      Ще карам по твоите точки:
      1: Двигателите и на двата са напълно достатъчни за това, за което ще ги ползваш, но:
      да караш V8-к в гората е невероятно. Разликата, която изпитвам в напрежението, и вниманието което отделям на карането преди с Вранглера и сега с Гранда е огромно.
      Като тръгнеш по преходи имаш и не-малка част каране по главни пътища и магистрали. Там V8-ка е огромно предимство.
      2 и 3 скоростни и раздатъчни кутии. Не мисля, че за това, което искаш от колата ще се наложи смяната или ъпгрейда им, като изключим слип йок елиминаторите, които за задължителни и за двете РК.
      4 Мостове: Не е вярно, че предните са еднакви. Да и двата са Дана 30, но при черока е с горен пиньон и ревърс кат, и е една идея по-здрав. Задния мост на черока е по-слаб, но има много и в изобилие крайслер 8.25, който е доста здрав.
      Въпреки, че всички ще ми скочат, според мен мостовете и на черока и на гранда ще се справят с 35" гуми, при разумно каране. В подкрепа ще кажа, че карах Вранглера 2 години с 33" и 2 години 35" Силвърстони без обсолютно никакъви проблеми. Гранда също мисля в бъдеще да го карам на 35" без подмяна на мостовете.
      5 Карданите и на двата е ясно, че трябва да се сменят, като тук черока отново има предимство, защото поне предния е правилен.
      6 Купетата мисля, че нямат място за сравнение. Лукса и ергономията на гранда е несравнима с тази на Черока.
      7 За окачването казах.
      8 Теглото по време на преходи не мисля, че е так от толкова голямо значение, още повече, че го увеличаваш доста с още куп нужни и ненужни неща.

      За финал аз бих избрал, и съм избрал гранд(въпреки, че моя е WJ), но ако бях в твоя случай - подготвен на 90% черок и напълно стоков гранд, ще правя черока.
      99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
      It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

      Коментар


      • #4
        От: XJ или ZJ за офроуд проект?

        Много трудно решение трябва да вземеш! Ако трябва да се подхожда чисто икономически, прецени при продажбата на кой от двата джипа би могъл да вземеш повече пари, като преди това грубо направиш сметки и колко ще излезе довеждането и на всеки един от двата до " пълна бойна готовност" ! НО..тъй като смятам, че си емоционално свързан с тези два прекрасни джипа, което е повече от нормално, то остави сърцето да ти подскаже изхода..аз така бих постъпил!
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #5
          От: XJ или ZJ за офроуд проект?

          Аз съм за Черока защото:

          1. По-малкото тегло, винаги това е в плюс, значи повече багаж и по-малък разход на гориво.
          2. Раздатката е добра има доста видове китове за нея, и на хубави цени.
          3. Скоростната кутия, има евтин начин да я накараш да стои на определена скорост, почти без пари и безценно за стръмни терени особено на спускане.
          4. Мостовете каквото и да си говорим или ще трябва да ги смениш или да обновиш + надградиш, дифове и блокажи, и най най-важното спирачки, с 35тици ще спираш като ТИР на лед, демек няма да спираш никак... трябват ти нови спирачни дискове от пред и от зад усилени апарати и т.н. виж Вранглер темата на Елиан, главини, спирачки всичко това трябва да се усили сериозно.
          5. Каквото и да си говорим според мен от прочетеното в нета и от чутото от близнаците примерно, залагам на Черока, основно заради огромния избор и според мен по-ниската цена на китовете.
          6. Твоя гранд е малко екзотичен вече и цените за части ще са познай къде в коя ценова граница...
          7. Хубаво е да имаш този огромен свински мотор и тази мощност, ама теглото и разхода и размера на ДВГ за мен са минус за нашия континент...

          Успех и пускай повече снимки
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            От: XJ или ZJ за офроуд проект?

            Карай си Черока в гората! Гранд-ът е един от моделите на Jeep, за който има най-малко опции за офроуд тунинг. Комфортът му е факт, но той е най-вече за асфалта. С тези широки и меки седалки не се виждам на един по-як страничен наклон.
            За твоето каране без екстремни заигравки, макар и с по-слаб двигател, Черокът трябва да е предостатъчен, защото е по-лек.
            Опциите на Selec Trac силно ми допадат. Вярно, че може да дойде слабичка за 35-ци, но пък има и варианта да я смениш със същата, но HD.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: XJ или ZJ за офроуд проект?

              Владо, знам че няма да стигнеш до тал, но ако не вземеш решение, обявявай ги и двата и който остане, е твоят. Винаги съм ти завиждал (благородно, разбира се) за двете бижута, които имаш и любовта, с която ги стопанисваш, а сега се радвам, че не съм на твое място за вземането на такова решение. Абонирам се за темата и ще следя проекта, каквото и да решиш. За мен фаворит е Грандът, въпреки че решението ти (при покупката) да му запазиш автентичната визия, много ми допадна. Успех!
              edoors.bg- Джаджи за врати и врати

              Коментар


              • #8
                От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                Ако 35-ците са една от задължителните цели, то при Гранда ще ти е доста по-лесно. От друга страна за Черокито всяка една стотинка инвестирана в Dana35 са пари на вятъра. Каквито и полуоски и касети да напъхаш в Dana35 короната си остава с диаметър 7.5", което като клас на здравина е наполовина от този на Dana44 с 8.5" корона. Един прост и приемливо точен метод за определяне на абсолютния максимум на размера на колелото (в инчове), валидно за заден мост с долен пиньон е да умножиш диаметъра на короната (в инчове) по 4.56, а за преден мост с горен пиньон тази стойност е 4.73. Разбира се тези сметки са валидни само по отношение на диаметъра на короната и не касаят останалите елементи на моста. При твоя случай с Черокито обаче именно те са тези, които ще те спрат по пътя към 35-ците.
                Последно редактирано от elbgt; 06-06-13, 18:08.
                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                Коментар


                • #9
                  От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                  Благодаря за коментарите

                  Не ми е толкова трудно да реша да продам малкия черок, защото целя дори по-добро надграждане на гранда. Вече имам събран начален опит от един проект и се чувствам по уверен , че вторият ми ще е по-добър и качествен.
                  Докато, ако реша да продам гранда, то комфорт в малкия черок няма как да влея. Той ще си остане старият верен спартанец.

                  От няколко години насам съм на формат с две МПС-та, които бяха тотално различни като концепция и потребление. Взаимно се допълваха: луксозна и бърза лимузина за асфалта и ръбат джип за планината.
                  Всъщност малкият черок бе закупен като втори автомобил, и заради това от него не съм искал комфорт. По стечения на обстоятелствата се превърна в първи и ме запали по офроуда и разходките сред природата. Лимото го "отнесе" и го продадох, взех гранда на негово място, за да си имам пак една комфортна и пълна с екстри машина за асфалт, която все пак става и за леко излизане извън пътя.
                  Сега, съм убеден, че всъщност двата джипа до голяма степен се припокриват.




                  Факт е, че малкият черок има повече опции и е по-евтин за подготовка. Виждам го и по американските форуми.
                  Но виждам и че ще иска повече подобрения от гранда за да врътне спокойно по-големите гуми.
                  Точно затова сметките и при двата модела гонят паритет.

                  Ако слушам сърцето си, то искам да градя гранда, защото ми е интересен и най-вече заради това, че е толкова комфортен и уютен.
                  Ако слушам разума си знам, че малкия черок ще е по-послушната машина, по-евтината и дори по-добрата за офроуд.
                  Познавам си го и знам кога и къде мога да го натоваря и къде прекалявам.

                  При малкия черок много ми лисва комфортът на дълъг път. В планината е ОК, но до и от планината има доста път обикновено, а понякога правя дълги почти изцяло асфалтови преходи. само си предтсавям какво ще бъде пътуването с гранда на дълъг път. Кеф ти асфалт, кеф ти планина, кеф ти динамика.
                  По-тежките участъци в планината не са ми вече предизвикателство. Пречупих си мисленето и разбрах, че не това търся в оффроуда. Вече гледам да заобикалям препятствията, а не да ги преборвам, гледам да стигна по-високо с джипа, но не на всяка цена до върха, до който ми е по-голямо удоволствие да походя пеш.

                  Идеята ми като цяло е да си направя един универсален джип. Няма да е толкова добър и подходящ за в планината, в това число и неергономичните кожени дивани в гранда, няма да е толкова комфортен колкото е в момента гранда в заводски вид, но пък това е целта - да е универсален. Паля го и тръгвам на какъвто и да е път.
                  Искам и да изглежда грамаден и да му се кефя всеки път като го зърна.
                  Хората много се радват на малкия черок и често ме разпитват за него. Масово се усмихват като го видят.
                  Колегите с направени джипове предполагам ме разбират напълно.

                  Грандът към момента ми е чужд при все че са доста сходни с малкия черок. Изпитвам несигурност на този етап с какво се захващам и искам повече информация.
                  За малкия черок и развитие към 35-ци не ми е нужна повече информация. Обсъждахме го преди време в друга тема и благодарение на коментарите се чувствам подготвен.

                  Въпросите ми са свързани основно с гранда и сравнен с малкия черок.





                  Може ли някой да ми отговори на няколко допълнителни въпроси относно гранда?

                  1. 35-ци на 16 цола джанти или на 15?
                  Гледам, че спирачните апарати на гранда се водят 15 инчови. Фабрично е с 16-ски, но доста от американските проекти върху 5.9 ZJ са с 15 цолови джанти. Има и върху 16 и 17 цола джанти.
                  Всъщност има ли някаква съществена разлика дали ще избера формат с 16-ски или с 15-ски?

                  2. Джантите. Наумил съм да купя алуминиеви, за да спестя от тегло. За 12.5 инча широчина на гумата каква широчина на джантата е по-добра: 8 инча или 10 инча?
                  Производителите на гуми препоръчват 8,5-10 инчова джанта, но много хора предпочитат 8 инчовата. Как се отразява това на правилната стойка и стъпка на гумата?
                  ЕТ-то ще е около (-40), което се равнява на около 3.5 инча backspace според американските стандарти.

                  3. Усилване корпуса на Dana 44 превантивно? Това от снимката често го срещам като развитие. Какво ви е мнението по този въпрос?
                  Нужно ли е да се прави?


                  4. Разход на гориво на 5.9 в планината.
                  Ще монтирам газов инжекцион.
                  Какво да очаквам с 35-ците като разход при леки към средни планински преходи и шосейни пътувания.
                  В момента в заводски вид и гуми разходът на бензин е: 11л с 90км/ч, 13.3л по магистрала и около 20-25 градско.
                  Карлово - Беклемето + 10 километра черен път и обратно ми даде 17-18 литра бензин.
                  Качване по Витоша към Копитото пак се върти около този разход.

                  За сравнение мога да дам разхода на газ на малкия черок 4.0 с 33-ките: извънградско с 80-90км/ч - 15-16л, градско 22л.
                  Планинските преходи ги минава с 25 до към 30 литра газ, ако условията са по-тежки.

                  5. Раздатката 249OD.
                  В щатите много често виждам че я заменят с 231 или 242. Никъде не прочетох, че изполват HD сериите и на двете.
                  Защо сменят 249OD?
                  и как една 242 или 231 може да издържи на силата на осмак с агресивни гуми, ако приемем че не са HD?

                  6. Предната Dana 30
                  Споменахте, че има разлика с тази от на XJ-я. Това прави ли я проблемно звено или да не я мисля?
                  Последно редактирано от verter; 06-06-13, 22:01.
                  Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                  0888/00-55-37

                  Коментар


                  • #10
                    От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                    Колко пари ще му искаш на черока?
                    Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                    UaZ 469B

                    Коментар


                    • #11
                      От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                      Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                      1. 35-ци на 16 цола джанти или на 15?
                      Гледам, че спирачните апарати на гранда се водят 15 инчови. Фабрично е с 16-ски, но доста от американските проекти върху 5.9 ZJ са с 15 цолови джанти. Има и върху 16 и 17 цола джанти.
                      Всъщност има ли някаква съществена разлика дали ще избера формат с 16-ски или с 15-ски?
                      Има огромно знaчение, разбира се. Ако ще се движиш по шосета и магистрали няма как да увеличиш диаметъра на колелото от 29" на 35" и да останеш със същия диаметър на спирачния диск. А по-големия спирачен диск изисква повече пространство, което при джанта 15" е недостатъчно. Тези проекти, които си гледал с джанти 15" са ориентирани предимно за оффроуд изпълнения, където скоростта на движение обикновено е няколко десетки км/час и съответно енергията която трябва да адсорбира спирачната система е малка. Спирачна система, която се побира в 15" е напълно достатъчна в този случай. А ти обаче искаш машина която да се движи надеждно и сигурно при по-високи скорости. Примерно да намалиш скоростта аварийно от 150 км/час до 80 км/час. Заради малката контактна площ, малката ъглова скорост и охладителна площ на заводските ZJ спирачки ще издъхнат. Не случайно бегачките са с огромни джанти. Не заради външния вид, а за да поберат по-голяма и ефективна спирачна система. Обикновено при проекти за ZJ като твоя се преминава към спирачна система от WJ или WK, а там вариант с джанти 15-ки няма, защото спирачния апарат не се побира в джантата.

                      И така накратко: Ако ще правиш джип само за гората 15-ката е по-добрия избор. Ако обаче ще се юркаш по магистралите предвидливия избор на 16-ката ще ти даде възможност да ъпгрейдваш спирачната система на един по-късен етап. Всъщност няма да е чак толкова късен. Бързо ще усетиш непреодолимата потребност. Аз лично го изпитах при преминаване от 35" към 37" Достатчъно ми е едно единствено интензивно спиране от 160-180 км/час до към 70-80 и познатия аромат на феродо се разнася. Следващото интензивно спиране вече не е същото - хем мирише, хем не спира И това е със заводските ми 300 мм предни спирачни дискове. Премери диаметъра на твоите заводски дискове отпред и си прави изводите...

                      Имай предвид и още нещо. Големия избор от модели и размери гуми е за 15" и 17" джанти. За 16" джанти е значително по-беден, но пък гума с размер 35х12.5/R16 качена на джанта 8х16 е класика в жанра.

                      Ако не вземеш мерки за допълнително укрепване на ръкавите (като това на снимката) при ЕТ-40 на тънките 2.5" ръкавчета на предния Дана 30 много бързо ще го разчекнеш. Същото важи и за задния където дебелите иначе ръкави са набити в кекавия алуминиев кожух на диференциала. Отпред решението е или с truss или със смяна на ръкавите с по-дебели и здрави, а отзад освен с truss имаш и опцията да смениш алуминиевия кожух с класически чугунен та дори и с горен пиньон да се обзаведеш едновременно със смяната. Пълно е в ebay с такива железа и са доста евтини.
                      Последно редактирано от elbgt; 07-06-13, 00:08.
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • #12
                        От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                        Мдаа, прав си......не бях помислил за евентуален ъпгрейд на спирачките.

                        Зa укрепване на мостовете също ще направя нещо като на снимката.
                        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                        0888/00-55-37

                        Коментар


                        • #13
                          От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                          Потърсих в нета (morris 4x4 center) 16-ски джанти и се оказа, че не мога да намеря правилната комбинация:

                          почти всички 16-ски джанти са на междуболтово разтояние 5x5 инча, а моето е 5x4.5.
                          Всички джанти 16x8 , които са на 5x4.5, не са с достатъчно отрицателно ET (От 4 инча и нагоре бекспейсинг, което е равно на около нулево към положително ЕТ).
                          А джанта с размер 16x10 не открих като размер.
                          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                          0888/00-55-37

                          Коментар


                          • #14
                            От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                            Ето малко избор - 16x10 5x4.5

                            99% обаче съм сигурен, че нито една от тези оферти няма да е налична на склад.
                            BS 3.5" при 10" ширина за 5х4.5" BP трудно ще намериш. Твърде безумна комбинация е за малкото предно лагерче, което се побира между тия 5х4.5" Все пак имаш опция да сътвориш това безумие и тя е единствено с фланци, но това ще е смъртна присъда без право на обжалване за предните главини. В твоя случай най-разумно е да смениш междуболтовото разстояние на 5х5" или още по-добре на 5х5.5" за да се възползваш от по-големите и здрави лагери при този размер. Не е трудно. Отзад фланеца на полуоската се разпробива и шпилките се местят, а отпред директно сменяш лагер главината. Ако ще сменяш с усилени задните полуоски можеш да ги поръчаш директно да са двойно разпробити. Освен това 10" ширина означава, че планираш нещо от сорта на 14.5-15.5" ширина на гумата, което също е малко недомислено.
                            Последно редактирано от elbgt; 09-06-13, 08:28.
                            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                            Коментар


                            • #15
                              От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                              Защо ще се мъчиш с 16" джанти, при положение, че 15" с ЕТ-44 има в България на смешни пари, а за избора на гуми да не говорим. Ако ще правиш ъпгрейд на спирачките, по-добре го направи истински, с голями дискове и мини на 17" джанти. Ако пък избереш вариант със спирачки от WJ, 15" джанти с ЕТ-44 влизат без проблем.

                              Незнам какви ти е философията и начина на ъпгрейд на джиповете, но моя съвет е да не сменяш спирачките, или каквото и да било друго, защото някой казва, че трябва. Сложи си 35" гумите, покарай и ако за теб джипа не спира добре, тогава мисли за спирачки.
                              99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                              It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X