Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Специфичните техники за каране на 2Т мотор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Специфичните техники за каране на 2Т мотор

    Заглавието на темата се оформи в един "специфичен" диалог по скайпа с ИваКХ, при който се очерта май, че "откривам колелото"...
    За какво става въпрос - коментирахме стръмните спускания с мотор, при което аз споделих, че и двамата със сина (аз съм с 4-тактова Бета, а той с Кх-а) спускаме на скорост...Ива беше ужасена от това и ми изнесе цяла лекция какво се случва с 2-т машини ако караш на скорост без газ. Аз пък се "аргументирах", че малкия вече 2-3000 км направи по чукарите из Рила, Стара планина и Родопите с мен, и карайки така, досега нищо не се е случило с двигателя на кавазакито...
    Та ...така се роди идеята за темата...
    Каква е молбата ми - нека знаещите просветят (ако желаят, разбира се да споделят с нас) незнаещите...своите ЗНАНИЯ, ОПИТ и НАБЛЮДЕНИЯ върху този въпрос. По възможност - нека да се базират и на документи (инструкции за експлоатация, технически и др.).

    В темата може да се дискутират и всички други въпроси, имащи отношение към спецификата на експлоатация на 2Т машините.

    Много е вероятно в темата да се споделят неща от "А и Б -то" на моторите, каквито може да се окаже, че само май аз не ги знам.
    Ако е така , ще помоля всички пишещи и четящи тук да ме извинят и темата да се премести в шеговите такива като напр. "Разкази, случки, хумор, поздравления и игри"...
    Mitsubishi L200 DobbleCab

    KTM XC 450 RW 2009
    KTM 350 SX 2011

  • #2
    До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

    Ще коментирам 1 марка с която съм запознат в детайли. Това е APRILIА 125 TUAREG с двигател ROTAX AF1. Двигателят е снабден с клапа на изпускателя, която е свързана с педала на спирачката. ??? ЗАЩО??? Доста рових докато намеря обяснението.
    При намаляване на скорост или спускане, шибъра на карбуратора е затворен и в двигателя влиза много малко гориво-въздушна (омаслена) смес а 2Т-то се маже именно с нея. Тази клапа задържа известно количество недоизгорели газове в цилиндъра, а новата смес се задържа в подбуталното пространство, като така защитава двигателя от така нареченото "пресушаване".
    Това на теория - на практика при 1 падане скъсах жилото на клапата и все нямах време да намеря такова (подобно). Та ха днес - ха утре и така 10 000 км. Не установих каквато и да е ралика в работата на двигателя, а аз винаги намалявам НА СКОРОСТ.
    Това ми преподаваше инструкторът ми по картинг. От 1 страна използваш спирачния момент на двигателя (при малки кубатури той е незначителен), НО по-важното е, че двигателят е "развъртян" и ако подадеш газ- той си е в обороти и ще се изстреля, без да натоварва съединителя.
    Последно редактирано от Goblin; 05-08-07, 03:53.
    Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
    http://www.cardomain.com/ride/2562837

    Коментар


    • #3
      До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

      Значи на теория Ива е права - дори на Вартбурзите и Трабантите прословутата "фрайлауф" система (която позволяваше да се спуска нанадолнище на скорост без да се вдигат оборотите, все едно си с натиснат съединител), имаше отчасти такава функция - да предпази двигателя от задиране оставяйки го да работи на ниски обороти.
      На практика в модерните двигатели както, в горния случай пише, са предвидени някакви защити. Друга основна защита са далеч по-качествените двутактови масла които се ползват спрямо едно време. На теория може би е възможно да задереш двигателя ако направиш многокилометрово спускане по планински път постоянно на скорост с много високи обороти, без нито веднъж да пипнеш газта, но по баир на който синът ти все пак от време на време я ще пипне съединителя, я ще подаде тук-таме газ - според мен няма място за безпокойство.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
        Значи на теория Ива е права - дори на Вартбурзите и Трабантите прословутата "фрайлауф" система (която позволяваше да се спуска нанадолнище на скорост без да се вдигат оборотите, все едно си с натиснат съединител), имаше отчасти такава функция - да предпази двигателя от задиране оставяйки го да работи на ниски обороти.
        На практика в модерните двигатели както, в горния случай пише, са предвидени някакви защити. Друга основна защита са далеч по-качествените двутактови масла които се ползват спрямо едно време. На теория може би е възможно да задереш двигателя ако направиш многокилометрово спускане по планински път постоянно на скорост с много високи обороти, без нито веднъж да пипнеш газта, но по баир на който синът ти все пак от време на време я ще пипне съединителя, я ще подаде тук-таме газ - според мен няма място за безпокойство.
        +1
        [CENTER][B]Не търся пътя, а ходя там където го няма, за да оставя следа след себе си ![/B] [FONT=&quot]®
        [/FONT]________________________________________
        [CENTER] [I][SIZE=1]..Победите се постигат с рискове и компромиси а не със очакване на момента..
        [/SIZE][/I][FONT=Lucida Console][SIZE=1][B]..[/B][/SIZE][/FONT][FONT=Tahoma][SIZE=1]Давай наставления само на този, който търси знания, осъзнавайки своето невежество. Оказвай помощ само на този, който не умее понятно да изказва своите заветни думи. Обучавай само този, който е способен, узнавайки за единия ъгъл на квадрата, да си представи останалите три[/SIZE][/FONT][FONT=Lucida Console][SIZE=1]..[/SIZE][/FONT]
        [/CENTER]
        [/CENTER]

        Коментар


        • #5
          До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

          Ендурата и шосейните двутактови машинки наистина би следвало да имат някакви предпазващи системи ... но кросов мотор, без клапа за изходящите газове не мисля че има. Просто не му трябва. На мотокрос не е необходмо нито да пускаш на скорост, нито да спираш със скорости, нито има толкова дълги прави че да се пресуши двигателя от постоянните високи обороти. На мотокрос или се ускорява, или се спира агресивно, докато си стиснал съединителя и редиш скоростите надолу. На спусканията обикновенно се дава газ Още в началото, когато ме учеха как се сменят скорости, ми се набиваше в главата принципа - намаляваш ли, стискаш съединителя. От тогава ми е останал навика, и дори да няма необходимост, доста често припомпвам газта със стиснат съединител. Знам за не един случай на блокирал кросов мотор вследствие на продължително каране по асфалт. Дори машината да има заложена такава система за предпазване от пресушаване, пак бих карала по същия начин - в крайна сметка не ми ковства нищо. Също и при карането на автомобил - много хора спират на скорост. Не виждам смисъл от това - за тази работа си има спирачки. И по-лесно се сменят накладки отколкото синхронизатори.
          Но както и да е - спускането на скорост и намаляването със скорости не го препоръчвам за която и да е 2Т машина. Както Гоблин каза - съвременните двигатели може би с повече зор ще се блокират, но при всички положения им се скъсява живота.
          DCRT®

          Коментар


          • #6
            До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

            Много пьти сьм виждал от продьлжително спускане,пример 7-е рилски езера да зацапва свеща и да пробива,а това не е мн. приятно в гората

            Коментар


            • #7
              До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

              Милко , на теория е права Ива , на практика пускай си на скорост спокойно.В двигателя си остава масло , трябва да спускаш 10 км без газ евентуално да стане беля , и пак не е сигурно.
              Нали знаеш че ги разбирам двигателите , ако му стане нещо ще ти го оправя за моя сметка Недей мъчи момчето
              0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
              Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
              Суперскан България www.decbg.com
              Машинно почистване на DPF/FAP филтър

              Коментар


              • #8
                До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                Много ми е интересна темата. Аз все още се уча на моето ЕТЗ 251. И ми е интересно как трябва да се правят по-продължителните спускания.

                За сега се спускам на скорост, като от време на време подавам газ. Не знам дали е правилно и достатъчно.

                Иначе преди баща ми караше Трабант. Винаги се е спускал на скорост когато е необходимо, без да припомпва газта. Направи основен ремонт на 100 000 км, след това изкара още 50 000 и продаде колата. И повечето Трабанти на познати караха по 100-120 000 км до основен ремонт.

                Иначе да не намесваме автомобилите, защото при по-продължително спускане, като прегреят спирачките - не спират, лично съм се убедил в това. Така че когато може - аз ползвам двигателя за спирачка на колата.
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • #9
                  До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                  и аз съм на мнение че за малки спускания не е фатално да се спуска на скорост, в картера винаги остава масло, даже особено при спускания на скорост остава в повече, доказателство за това е задръстения мотор който пуши и къркори след като му дадете гас на равното. както казва asen_dp свещта избива, отговорете си защо, защото е пълен с масло картера и като дадеш газ си дотам.
                  това че за 2Т няма особено голям смисъл от спускане на скорост е така, иначе това което казва Ива
                  Също и при карането на автомобил - много хора спират на скорост. Не виждам смисъл от това - за тази работа си има спирачки. И по-лесно се сменят накладки отколкото синхронизатори
                  несъм много съгласен, спирането на скорост особено при заледено и мокро време е за предпочитане, вероятността от поднасяне на автомобила е много по-малка.
                  в някой карбуратори на 2Т кросови мотори съм виждал една джаджа (соленоид) ако не се лъжа се казваше, която при ниски обороти впръсква гориво и предпазва двигателя.
                  мисля че новите 2Т двигатели са достатъчно добре направени за да не се стига до такива проблеми
                  Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                  Коментар


                  • #10
                    До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                    При автомобилите имах предвид главно градското каране и намаляването преди светофара... А за заледени настилки, продължителни спускания... не са предмет на конкретния разговор, но съм съгласна че в случая е по-добре да се спира с двигател
                    DCRT®

                    Коментар


                    • #11
                      До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                      Споделеното от колегите до тук поражда един друг въпрос - въпроса за навиците, породени от карането на 2Т...достигнали до "автоматизми" и доколко те се отразяват на последващото минаване на 4Т?
                      Или като част от "диалога" ми с Ива - "...стискането на съединителя при спускане и подаването на газ от време на време..." - ТЕЗИ неща, особено "изфорсирването" се оказва, че го наблюдавам почти постоянно у колеги с 4Т(??) в групите които караме по планините... Означава ли това, че първите им мотори са били 2Т??... Комай...ДА!... Почти всички са имали като първи мотори някое 2Т!!
                      Тук сега май се връщам към един друг въпрос - кой е "правилния" мотор за начало на ендуриста?? - 2Т или 4Т? Моя изключително нищожен опит засега натежава към втория тип...

                      П.С....отделен е въпроса, колко е "приятно" да караш в колоната часове наред след някое "миризливо" 2Т...(Нищо лично, но обикновено затварям колоната...и то след сина с Кх-а...Даже в такива моменти се замислям и за противогаз...)
                      Mitsubishi L200 DobbleCab

                      KTM XC 450 RW 2009
                      KTM 350 SX 2011

                      Коментар


                      • #12
                        До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                        След кросарката и аз много трудно се отучих да стискам съединителя при всяко връщане на газта
                        Докато хвана чалъма на няколко пъти щях
                        да се метна пред мотора след като връщам газта на скорост (обикновенно 2-ра).
                        За сметка на това пък, сега почти не ползвам спирачката

                        Коментар


                        • #13
                          До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                          Венци, и аз по-рано с ДР-а като не карам бързо главано с двигател си намалям, ако карам по бързо - двигател + предна спирачка (без съединител) и вече ако бая съм се изсилил...предна + съединител + задна
                          Аз лично предпочитам да слизам баир на скорост (1-ва или 2-ра), но зависи от баира. Помня едно спускане от малко преди Бузлуджа до село Шипка (Краси сигурно го знае - "пътеката на здравето") където си спрях двигатела, защото беше много стръмно и дълго.

                          За съжаление от последните две години мога да давам съвети само за каране на колело
                          No bike - no fun!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Специфичните техники за каране на 2Т мотор

                            Първото ми ЗАКОННО моторче с номера, застраховки и т.н. беше една CAGIVA 125 Elefant. Ей... голяма радост, обиколих половин България с него(почти 30 000км. без ремонт). Не издържа двигателя, за другата половина. Най-хубавото нещо в него бяха скоростите: 1 N 2 3 4 5 N 6, мамка им италианска да сложат N (неутрал) между 5-та и 6-та. Много хубаво се спускат наклони на асвалт. Караш си 90 - 100 дойде наклончето и ЦЪК неутралчето.... Свалял съм разхода до 3/100. (за асфалтово каране)
                            А за гората... там кой кара на повече от 3-та, и рядко на някоя права 4-та. Тук разхода е .... МНОГО.... Освен това има и разход на мигачи, огледала, калници, за вериги да не споменавам.
                            А докато се науча да "кантаря" ... какъв разход на стопове дадох... свърших всичките (допълнителни задни светлини за ЛАДА) в магазина.
                            Специфична техника за каране на (слаб) 2Т мотор на задна гума: Тръгваш леко на 1-ва, щипваш съединителя даваш 6-7000 оборота и пускаш.... и се надяваш земята да не тресне по връта. Ако все пак си се вдигнал над 2 педи от земята - изцеждаш до 10-11000 оборота и наръгваш 2-рата без съединител... ако всичко до тук стане ПЕРФЕКТНО може да си минал 20-25 метра и да го задъжиш, докато свърши втората.
                            Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
                            http://www.cardomain.com/ride/2562837

                            Коментар


                            • #15
                              Каране на 2т мотор...

                              Хммм... налага ми се да задам въпрос в стил "каиш" на годината. Бих искал всеки да сподели какво трябва и какво НЕ трябва да се прави с двутактов мотор (моя е Honda MTX 125R). Моля всички които пишат да обърнат внимание, че темата е за да ми помогне да се ориентирам, а не за лични дуели и доказване на знания пред "каиш"-а. Благодаря.

                              П.С. Мога да си крепя мотора, ноооо... това съвсем не е всичко, нали?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X