Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на GPS карта, основи техника и съвети?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Създаване на GPS карта, основи техника и съвети?

    Видях че има доста дискутирани теми по въпроса, но моят проблем е малко по специфичен.
    През последните два месеца аз и група хора от моето село разчиствахме трасе над водопроводните тръби вървящи през цялата гора (бор, бук, дъб и много много шипки и храсти)
    Целта е да се почисти от дървета трасето от горските каптажи до водохранилището на селото. През последните 30 години никой не беше чистил и нещата бяха мека казано трагични, на всеки няколко часа прочиствахме едва по няколко метра и ровехме из земята за да открием трасето, защото постоянно го губехме. Сега то е разчистено, но аз искам да създам GPS карта на трасето в коато да отбележа със снимки шахти, каптажи, кранове.
    И сега същинските вапроси:
    1.Какво GPS устройство да набавя?
    2.Местноста въпреки че е доста почистена все още има доста гъсти дървета които ще блокират GPS сигнала, какво е възможно да се направи тогава?
    3.Какъв софтуер ще е необходим, има ли някой готов да помогне за създаването на картата, срещу заплащане разбира се?
    Ако имате някакви мнения и съвети, ще се радвам да ви изслушам, преди никога не съм се занимавал с подобни карти и единственият ми допир до GPS e от телефоните разполагащи с GPS.
    Благодаря ви и предварително се извинявам ако дублирам тема.
    LZ1DSM

  • #2
    От: Създаване на GPS карта, основи техника и съвети?

    И с телефонния ГПС ще стане, даваш му запис на маршрут и тръгваш, на мястото на шахтите и крановете отбелязваш ПОЙ. Минаваш трасето поне 4 пъти - 2 напред и 2 наобратно - и си готов, сваляш маршрута в мапсорс примерно или го го експортираш в гугълмап. После разпечатваш и в папката.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      От: Създаване на GPS карта, основи техника и съвети?

      1. Както maystor каза по-горе става и с телефон. Друг е въпросът, колко ще му издържи батерията на пуснат GPS. Снимките, направени с него, ще бъдат геотагнати и ще знаеш всяка снимка къде е правена.
      По-скъпият, но по-удобен вариант като еднократен разход е с GPS. В момента се сещам за следните модели с вградена камера за снимки:
      - Oregon 550, Montana 650, GPSMAP® 62sc и Oregon 650 /трябва да се появи на пазара до 2-3 седмици/. С тях може да направиш трак/следа/, като минеш по трасето и може да правиш снимки с вградената камера, която също геотагва снимката.
      По-евтин вариант е да вземеш GPS без вградена камера / eTrex, Dakota, Oregon 500 .../ и да снимаш с телефона например, а после по часа на снимката и трака, направен от GPS-а да разположиш снимката на картата.

      2. Дърветата едва ли ще блокират напълно сигнала. Но може да даде до 20-30 метра отклонение. Поне на мен до толкова ми е давало. Това се коригира с няколко минавания по трасето в различно време. Трака може пак да не е напълно точен, но по разминаването, поне ще знаеш, че има някаква грешка.

      3. Сигурен ли си, че ти трябва точно карта. Един трак с добавени обяснителни точки също би трябвало да свърши работа.
      Програми за обработка на готовия трак:
      - Mapsource - недостатък и е, че не поддържа качване на снимки и не поддържа автоматично прехвърляне на данни с по-новите модели GPS-и
      - BaseCamp - безплатна програма на Гармин, може да качва геотагнати снимки, както и да се редактира трака. Няма недостатъци
      - Google Earth - безплатна и основното и предимство пред останалите, че може да гледаш трака на фона на сателитни снимки.
      Ако държиш да правиш карта, може би една от най-лесните програми за това е Mapedit. За един-два дена се усвоява и вече си в бизнеса с карти
      Последно редактирано от connann; 31-05-13, 20:43.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X