Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зелените дебри на Врачанския Балкан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зелените дебри на Врачанския Балкан

    Хей, най после посетих и Врачанския Балкан. Направо си напълних душата с красота!

    Още края на миналата година си набелязах преход във Врачанския Балкан. Маркирах си на едно листче точките на маршрута, хвърлих го в джипа и зачаках подходящ сезон и време да го осъществя. Като изключим асфалтовите пътища качващи откъм Враца никога не бях идвал тук.

    Преди да тръгна да опознавам планините в България винаги съм смятал Врачанската планина като част от Стара планина. Всъщност това са две напълно различни планини.
    Врачанският Балкан се дели на три части: Беглички, Базовски и Стрешерски.

    В тази си разходка успях да премина през два от тези три дяла - Беглички и Базовски. Разгледах планината съвсем бегло и набързо, само в рамките на един ден. Ден, който освен, че бе прекрасен като метереологични условия бе и делничен. Почти не срещнах хора и въобще каквото и да било превозно средство.

    Кратка извадка на забележителностите във Врачанския Балкан:
    -Национален парк “Христо Ботев” с паметника (35 м) на връх Околчица и лобното място на Христо Ботев;
    -Искърското дефиле с неговите Лакатнишки скали, Ритлите и Черепишки скали;-над 500 пещери, някои от които са измежду най-интересните в България: Леденика, Темната дупка, Елата, Змеюви дупки, Калната пропаст;
    -проходът Вратцата край Враца с най-високите (400 м) отвесни скали на Балканите;
    -водопадът Скакля край Враца (зад хълма Калето), най-високият (141 м) непостоянно течащ водопад в България
    -останки от римска крепост "Калето" край Враца.

    Маршрутът предварително набелязан успях да изпълня точно както го бях планувал дори допълних с още точки. Точно 220км отиване и връщане броено от Западна София.

    София -
    Гара Лакатник - Лакатнишките скали -
    с.Миланово - черен път до хижа Пършевица - вр.Пършевица -
    вр. Бегличка могила - м.Кобилини стени - изоставена мина -
    водопад Боров камък - вр. Бук - нейде из горите -
    вр.Вола - м.Околчица - с. Челопек -
    Лютиброд - София


    Почти никакво движение през Искърското дефиле. Кеф ти да караш и снимаш.


    След около 2 часа каране стигнах до под Лакатнишките скали. До горе води както пътека, така и асфалтов път.




    Тук скалите са напълно отвесни. Отражението на тази близо 200 метрова скална стена.




    От пътят минаващ през дефилето се отбива наляво след гара Лакатник по тесните серпентини към село Миланово.


    Малко преди да се стигне самото село вляво на пътя ще видите автобусна спирка. След нея вляво слиза път, който минава през една махала на селото и води до паметника точно на върха на Лакатнишките скали. Оттук се открива и първата гледка към страхотните била на Беглишкия дял на Врачанския Балкан и впечатляващата забележителност Кобилини стени. Само няколко часа по късно пътувах там отсреща точно по ръба :-)


    "Покривът" на Лакатнишките скали. С автомобил се стига лесно до тук, но пешеходната пътека е много по силно изживяване. Ако имате време и желание може да паркирате колата долу до ханчето и да стигнете дотук пеш.


    Гара Лакатник, точно до коритото на река Искър и ж.п. линията. Асфалтовия път дори се вижда, въпреки че е плътно до скалите. Толкова е отвесно тук.




    Тук има множество дупки и пещери


    След кратката отбивка се връщам обратно към Миланово.
    Тук някъде от селото трябваше да подхвана черния път към хижа Пършевица. Лесно се намира. От централния площад се тръгва надясно по асфалтова улица водеща нагоре в селото. Първата пряка вляво и след един километър пътят преминава в черен.
    Много широк и лек маршрут. Страхотна зеленина съпътства маршрута.










    Още по нагоре зеленият цвят е направо е зашеметяващ. Както ще забележите и от снимките на места тревата е различно зелена. Много красиво.






    Кратка почивка под дълбоката и хладна сянка на буките








    По обед вече бях на билната част. Нямах търпение да зърна панорамните гледки.


    Качих се на билото и изкочих точно в началото на "Кобилините стени"
    Страшно красиво е на живо това място. Пространството е необятно.


    Далеч в западна посока белеят нестопилите се преспи във високите върхове на Стара планина. Предполагам това е част от Тодорини кукли или върховете Ком.

    Още от величието на "Кобилини стени"






    Това бе най-близкият до мен връх. Мисля, че се казва Соколец, но въобще не съм сигурен. От него се откри страхотна гледка.


    В момента бях в Бегличкия дял на планината, а отреща на заден план се вижда тази част, за която не ми стигна времето и искам да разгледам друг път - Стрешерски дял.




    Вече съм на близкия връх.


    Панорамата от него: Вляво, върхът с антените е връх Пършевица, а вдясно е най-високият връх във Врачанския Балкан - връх Бегличка могила (1481м.)


    Ето я мощната осанка на Бегличка могила


    Вдясно от моето местонахождение в продължение на няколко километра бяха пропастите на Кобилини стени.


    Поляните бяха цъфнали, много колоритни и ароматни. Дори ме хвана алергия, но си нося бърз лек за такива случаи.






    Над хижа Пършевица, където е и едноименната мандра.В дълбочина се вижда и част от Враца.


    Под връх Бегличка могила има няколко интересни езера.


    Езерата са защитени понеже дават живот на няколко редки животински и растителни видове.














    Още красиви гледки




























    Тук снимам от връх Бегличка могила.
    Възможно е и този съседен връх в посока североизток да е Орловец. В този дял има четири върха един до друг и близки по височина.


    Река Искър тече нейде долу. Тук, покрай тези скали слиза пътеката за селата Очиндол и Оплетня




    В далечината се вижда третият дял на планината - Базовският.
    Да си призная обиколката ми не включваше посещението на най-високият му връх Бук, но по стечение на обстоятелствата се качих и до него.


    На връх Бегличка могила си направих обедната почивка. Не ми се тръгваше, толкова бе готино.


    Спуснах се обратно до основния път....


    ...и страхотната гора




    При хижа Пършевица се засичат асфалтови пътища. Единият тръгва надясно, а другият наляво. Този наляво води до Леденика и местността "Вратцата" над Враца, а десния който бях предварително избрал води към Базовския дял на планината и по конкретно до една изоставена мина. Наблизо до мината исках да посетя водопада Боров камък.

    На път към мината за миг зърнах село Згориград разположено в самата планина.


    По тесен асфалтов път се слиза до изоставената мина.




    Стигайки мината се стига и до кръстопът. Няколко пътя тръгват в различни посоки и объркват. Най-левият според предварителните ми записки трябваше да ме отведе до водопада. Видях каменни пирамидки и надписи в подкрепа на посоката.
    Слезнах до широка поляна, където пътят общо взето свършва.
    Тук срещнах един човек - бат Милко.
    Бат Милко работи тук в планината и е запален планинар в свободното си време. Веднага се разговорихме и питайки го за водопада предложи да ме заведе. Стигало се пеш за около 10-15 минути.
    Покрай една рекичка с бистра вода и чудновати образования по камъните.


    От изворът захранващ тази рекичка пият вода част от Врачани.


    Виждал съм снимки на водопада Боров камък (50 метра височина) и въобще не очаквах пътеката да ни отведе до такава интересна гледна точка.
    Както си вървяхме покрай реката и в гората осеяна с множество камънаци....






    ...стигнахме до мостче, след което зейваше страхотна бездна. Направо отвесно и дъното почти не се вижда. Кучетата въобще не стигнаха до ръба предчувствайки опастността и заковаха спирачките рано, рано.


    Оказа се, че мостчето е над ръба на самия водопад. Буквално е построено над пада. Лудо място!!!
    Ето оттук пада водопада.




    Има и екстремна пътечка, която слиза до долната част на водопада откъдето обикновено го снимат.


    Водата беше оскъдна, заради помпената станция , която "дръпва" голяма част от водата на извора захранващ водопада. Пълноводен може да се види, когато помпите са спрени.
    С Милко обсъждахме кой къде е бил и обменяхме интересни места за посещение.
    Предложи ми да се разходим до един връх с хубава панорама. Само това и чаках.
    Каза,че ще се качим до него с джипа. Само пропусна да каже, че ще е леко екстремно.

    Тръгнахме обратно към кръстопътя до изоставената мина. Междувременно му споменах откъде искам да слезна, а именно да стигна до паметника Околчица откъдето възнамерявах да слезна от планината и да тръгна обратно към София.
    Не бях наясно предварително дали има път, въпреки че бях сигурен, че съществуват някакви трасета.
    Зададох на навигацията да търси връх Околчица и паметника. Намери го и "каза" че отстои на малко повече от 6км от мястото, където бях. Даже ми намери и някакъв маршрут.
    Бат Милко поразгледа и каза,че този път, който ми предлага навигацията не го познава, но знае друг, който е минавал с Газ 66 дърводобивен камион. Труден бил за следване на места, но водел до Околчица.
    Както и да е, тази дискусия я оставихме за по късно. Сега беше ред за връх Бук.

    Тръгнахме по едно отклонеие през мината - край една пещ във вид на комин (за ориентир).
    Пътят влиза в гората и започва яко да катери. На един завой Милко каза да не следвам видимия път, а да свия вдясно покрай един дъб. Аз път не видях, но след като влезнахме в гъстата гора започнах да виждам такъв.
    Път, но бивш и занемарен много. Много шума, много клони, дънери, но най-лошото беше страничния наклон.
    След около 200-300 метра, който минахме със силно наклонен странично джип и двамата се умълчахме. Усетих как джипа започна леко да се опитва да се свлича към дерето, освен това идваше доста широк на места много тесния път, заобикалящ свтолове и скали.


    Шумата бе много и влажна отдолу и гумите като стъпеха върху някой голям паднал клон за миг ставаха като шейна е се плъзгага странично 20-30см. Хвана си ме откровен страх, а и Милко започна да се чуди кога запоследно е минавал оттук и се сети, че е трябвало да ме прекара по друг път. Спряхме и походихме малко напред, но пътят ставаше все по-зле. Трябваше да се връщаме назад, което беше много кофти тръпка.
    Бавно, бавно с много напътствия и всеки гледаш своята страна се върнахме обратно на заден ход. Поехме направо нагоре по билото, където пак имаше силен страничен наклон, но поне предницата теглеше нагоре и проблеми нямаше.
    Изкочихме на билото.


    Гледката си заслужаваше. До самия връх Бук не се качихме с джипа. На самото било на връх Бук има землянка, останка от военните.
    Спряхме на съседния връх, който освен че предоставяше същата гледка, а ми и самият връх Бук бе страхотен фон.
    Бат Милко започна да подрежда изпопадали каменни пирамиди, които той е редил за ориентира на туристите.


    Аз пък през това време снимах. Поглед на югоизток - цялата Ржана планина и пирамидалният връх Козница.


    следва продължение........
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

    Страхотни снимки,браво!!!!!

    Коментар


    • #3
      От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

      Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
      Бат Милко поразгледа и каза,че този път, който ми предлага навигацията не го познава, но знае друг, който е ...
      Има един единствен път от мината до Околчица и не е този от GPS-а (много хора съм срещал подведени от GPS-а)
      Очаквам продължението (въпреки, че съм бил по тези места "незнам си" колко пъти)...
      Каквато и машина да използвам за движение сред природата, най-приятно си остава ходенето пеш...

      Коментар


      • #4
        От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

        Връх Бук - истински красавец




        400 метровите скали в местността "Вратцата"




        Тук, където е джипът има някакъв едвам забелязващ се път.


        Върви по билата. Навигацията изведнъж се обади и "каза" че съм на пътя за Околчица. Определи ми и маршрут, който Милко разгледа и каза, че не познава. Посъветва ме да карам по неговия маршрут, който вероятно е по обиколен но изпитан. След още малко взиране в картата забелязах, че статутът на маршрута е пътека!
        Не ми стана ясно проходим ли е.
        Милко искаше да го оставя тук , за да се върне, а аз да си продължа към Околчица.
        Минаваше 18 часа и реших да не рискувам по непроверено трасе, още повече че се намирах по билата, което значеше стръмно спускане и после пак качване.
        Реших да се върна до основния път.


        На разклона на пътя се разделихме с Милко. Добре, че си разменихме телефоните, защото на едно място със сигурност щях да хвана грешен път, ако не му бях звъннал. навигацията не познаваше маршрута по който карах и ми препоръча Милко.




        Тук беше първата чуденка. Разклон на който не познах кой е правилния път. Хванах десния, но след извесно каране нещо ме усъмни и прекосих полето засичайки другия път.


        Този хълм макар и красив бе осеян от множество камъни. надявах се пътят да го заобикаля, но той взе та ме прекара през него.


        Започна с леко подскачане


        След което стигнах до "входа" на гората


        Тук пътят видимо продължаваше напред и надолу, а наляво и нагоре имаше тесно каменисто отклонение водещо през каменния хълм. Ако не бях питал Милко вече щях да съм слязал в Згориград, а не към Околчица.
        Милко каза да карам по камъните. Той нали с газка ги минава та не ги брои за такива. За мен си беше малко като rock crawling или на български казано каменно катерене. На места имаше големи паваци и стъпаловидни участъци.


        След 15-20 минутно тръскане камъните свършиха и излезнах на едни поляни.
        Връх Бук отзад




        Лелеееее, тук какви красиви поляни имаше! Останаха ми очите в тях.
        Особено като слънцето и облаците започнаха демонстрационно светлинно шоу.
        Искаше ми се да стоя с часове.
        накъдето и да погледнеш красота.












        Подозирам, че от този хълм ще се вижда водопад Боров камък


        Ставаше все по красиво






        Много приятен участък


        Минавах покрай възвишение от чийто връх гледките биха си заслижавали, но нямах време. Вечерната сянка заливаше почти всичко наоколо и ме притискаше. надвах се да встигна Околчица все още по слънце.


        На тази снимка се вижда едната страна на долината, която събира и захранва с вода най-високият непостояннен водопад в България - Врачанската Скакля (141метра).
        Най-вдясно на снимката е най-наската точка по която водата след дълж набира сила и влива живот на водопада. Там долу има път със сигурност (видях го на сателитната карта) и може да се надзърне право отгоре на водопада, което ще е впечатляваща гледка.


        Околчица!
        Най-после. След толкова каране в далечината видях паметника огрян от слънцето. Бях на прав път и времето щеше да ми стигне идеално.


        Не след дълго излезнах точно срещу паметника (вляво). Предстоеше спускане в долината и пак качване, докато засега асфалтовия път до паметника. Пътят ми минаваше през отбивката за лобното място на Христо Ботев.
        Толкова интересни места има тук.


        падината "Йолковица"


        Още малко и съм на асфалта




        Паметникът "Околчица"


        Околчица е връх с височина 1048 m във Врачанската планина, където се намира Национален парк “Христо Ботев” (на около 20 км югоизточно от Враца). На Околчица на 2 юни 1876 г. се разиграва последната битка на Ботевата чета.

        На връх Околчица през 1936-1939 г. за увековечаване подвига на Христо Ботев и неговата чета е издигнат 35-метров паметник с опълченски кръст. В падината Йолковица, естествена канара с издълбан върху нея надпис бележи лобното място на поета-революционер. През 1947 г. кръстът на паметника е заменен с петолъчка. През 1991 г. отново се връща автентичният вид на паметника.








        Последна почивка и обратно към София, ама бавничко














        Близо до Черепишкия манастир. Тук има много красиви скали и завои на река Искър. Иска ми се накой ден да походя наоколо, ако има пътеки.








        Албумът е тук: http://verter.snimka.bg/nature/iz-ze...7.30555511.big

        Поздрави!
        Последно редактирано от verter; 24-05-13, 21:05.
        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
        0888/00-55-37

        Коментар


        • #5
          От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

          400 метровите скали в местността "Вратцата"
          Само едно уточнение: скалите са 750 метрови, от основата до върха. А най-високата напълно отвесна плоча е 350 метра ("Огледалата").
          Пътеписът е страхотен. Даже аз не съм се качвал по тези места, нямам офроуд возило, пък за пеша съм малко инвалид.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • #6
            От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

            Страхотни снимки и чудесно описана разходка
            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

            Коментар


            • #7
              От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

              Чудесна разходка и снимки! Честно да си кажа някои от местата са ми непознати, въпреки, че използвам почти всеки уикенд да се кача някъде из Врачанския балкан, кога само по асфалта, кога и малко по пътечките пеш.. Беше удоволствие да прочета поредния ти цветен пътепис

              Коментар


              • #8
                От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

                Благодаря за споделеното!
                0осем9осем7шест0осем7едно
                Миро

                Коментар


                • #9
                  От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

                  Като млад геолог съм картирал района на Черепишкия манастир и Лютиброд и знам тия пътеки, за които питаш
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

                    Благодаря за споделеното! Умирам от яд че не сколасах да се включа
                    Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                    Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                    0885372997 - Дани

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

                      По молба на Ich0, това е правилният път от комина на мината до всеизвестната кошара... на там е лесно
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Път.jpg
Прегледи:1
Размер:162.6 КБ
ID:5490410
                      Каквато и машина да използвам за движение сред природата, най-приятно си остава ходенето пеш...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

                        Благодаря много за маршрута! При първа възможност ще се пробвам

                        Коментар


                        • #13
                          От: Зелените дебри на Врачанския Балкан

                          По молба на Ich0, това е правилният път от комина на мината до всеизвестната кошара... на там е лесно
                          Пуснете го на Събин да го оправи,толко хора щом знаят би трябвало някой да му подскаже,та да не се лутат колегите!!!!!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X