Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правене на "човки" за поялник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Правене на "човки" за поялник

    Здравейте, как се прави човка за поялник от меден проводник, при положение че медта не 'пуска' ? Пробвах от проводник 6 квадрата, но не пуска. Има ли нещо по-специфично ?

    Благодаря

  • #2
    От: Правене на "човки" за поялник

    А къде си я заврял? Като няма термоконтакт с реотана - няма и да работи.
    Ако питаш за припоя - първо трябва да я калайдисаш нея самата, после да не я прегряваш спрямо детайла.
    И изобщо - кажи за какво става дума.

    Коментар


    • #3
      От: Правене на "човки" за поялник

      За какъв тип поялник става въпрос ? При мен в работата имам един колега инж. Владо Темков който произвежда и покрива с някакво покритие което увеличава с пъти живота на човката . Аз имам станция за запояване негова разработка от преди 30 години Темко 30 която тогава е била по добра от Велер .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        От: Правене на "човки" за поялник

        Има разлика в човките между поялник с реотан и индукционен. Има естествено и разлика в поялницте, има много видове за различни цели. Скоро видях в нета руски направен в домашни условия за калайдисване на крачета. "човката" бе дебела медна, с отвор посредата за крачето и тънкостенна петална втулка против износване на медта. По магазините има кадърни човки на ниски цени. По-важно сморед мен е какъв припой ползваш, щото има и такъв който се топи на по-висока температура и със "стандартен" поялник не мърда. Няма го вече едно времешния "калай".
        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

        Коментар


        • #5
          От: Правене на "човки" за поялник

          Няма го по съвсем други причини . От десетина години действа една директива на евроГейския съюз която забрани използването на олово в състава на тези припои . Сега се използват един куп заместители но нито един от тях не е с качествата на оловото . Чувал съм че даже по някои фирми сами си правели припоите заради тая простотия . Голяма част от механичните повреди по електронното оборудване е точно по тази причина .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #6
            8 години по-късно, някой ще сподели ли адекватно решение за направата на "специална" човка за поялник ?
            Имам един газов дремел от скоро, който е перфектен за полеви задачи, но "яде" човките за норматив, това не е голяма драма, щото се продават оригинални на г/д смислени пари. Но проблема, е че са еднотипни - дебели и неподходящи за финни спойки по ЛЕД ленти и тнт. А сега съм на финалната права на ремонта на къщата и всичкото осветление има нужда от такива по-нежни спойки.
            Направих си една човка от чиста електролитна меД - кОр, около 3 паления и започва да изчезва с припоя барабар . Интересува ме материала/ите от които е удачно да се направи човка и съответно как или къде да й се направи покритие ? Някой сблъсквал ли се е ?

            Благодаря

            Коментар


            • #7
              Дремела оригинален ли е? От Ротенбергер ли го пазарува?

              Коментар


              • I.Stoyanov
                I.Stoyanov коментира
                Редактиране на коментар
                Оригинален е да. От Емаг го взех.

              • Пенчо
                Пенчо коментира
                Редактиране на коментар
                Това, че е от нета, ама въобще не е гаранция за оригиналност. Пълно с ментета!!!

              • Stbd
                Stbd коментира
                Редактиране на коментар
                Дремел оригинално си е китайски. Не изглежда да има ментета, а поялникът им е един от (двата) най-удобни и работещи. Другите са американски, правени в Китай.

            • #8
              Човките, дето са трайни, са с няколко покрития върху медта. Разбирай - не можеш да направиш нищо повече от това, което си направил.

              Отделно дето "нежни спойки" и "газов поялник" е оксиморон. За такова нещо по-скоро някакъв поялник на батерии с терморегулация.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • I.Stoyanov
                I.Stoyanov коментира
                Редактиране на коментар
                Спарки, съгласен съм за "нежните спойки" и газовия поялник. Ползвах на заем един на баКтериЙ, ама никак не ме радва. Работата си е баш за силен поялник, че залепена лента към алуминийев профил си иска мощност. Защо я запоявам като вече е залепена е дълга история. Оригиналната нещо ме съмнява да има повече от едно покритие никел/хром. Имам на поялната станция наистина многослойни човки и изглеждат съвсем по-различно, да не говорим, че държат далеч повече...

            • #9
              Преди много години, най-доброто което намерих, бяха парчета от жици от контактната мрежа за трамвай/тролей. По ТНТМ държаха най-много .

              Коментар


              • #10
                Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                ...Интересува ме материала/ите от които е удачно да се направи човка и съответно как или къде да й се направи покритие ? Някой сблъсквал ли се е ?

                Благодаря
                Накъде в друга тема се коментираха едни български поялници с нагревател но доколкото зная те си произвеждат човките.
                И те са с покритие, не зная доколко биха произвели само човки по поръчка за твоят поялник.
                А може би да имат такива, които да свършат работа.
                Проблема е че нито се сещам са марката, нито за темата.
                Знам само, че са в София.
                Ама ако питаш ronnin вероятно ще даде подсказка.
                Доколкото помня беше писал, че ползва такъв поялник.
                Враг усраине

                Коментар


                • Roninn
                  Roninn коментира
                  Редактиране на коментар
                  Msolder....

                • Esper
                  Esper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Мабаш!
                  Аз така и не сколасах да си купя но точно тази манифактура имах предвид.

              • #11
                Човки по магазините има на корем, включително читави. Просто вижте на коя може да използвате върха, и да преправите назад тялото. Търсете в Google "човка поялник", цъкнете на картинки и гледайте.

                ...или направо отидете в най-близкия магазин на Елимекс или някой подобен, където продават поялници и разглеждайте на живо.

                МНОГО отдавна работех с едни български недоразумения, къпени от местния пазар, на които сменах човки до припадък, нищо че бяха с покритие, уж. После от някой магазин из центъра купих "някакви" човки случайно, видяха ми се да силно перверзна цена, но я преклътнах. Купих 3 броя, сложих едната и до другите 2 така и не стигнах - драмета приключи окончателно. Но тогава (преди 20 години сигурно, или поне 15) бяха на цена 10-ина лева бройката.

                За информация - медта на човката се изяжда от самия тинол, освен и от флюсовете, които се ползват. Тинолът я разтваря. Ако се ползват безоловни, изяжда се още повече (не съм се ровичкал защо, но по-високата температура на топене със сигурност дава свойта дан). По тоя повод аз безоловни тиноли почти не ползвам, въпреки че на моите човки с моето ползване едва ли им дреме особено.

                За нещо читаво трябва да са с батерия от сорта на 18650 поне. С такава батерия поялника безгрижно може да се направи да е примерно 40-50W, доколкото дори да се остави включен, ако е достатъчно компектен, след достигане на температурата си обикновено харчи 2-5 вата за да в поддържа.

                Друг вариант е поялник на 12V с терморегулация и пакет от 4 батерии в джоба. Или USB поялник на многото ватове + батериен чарджър за телефон, пак на много ватове.
                Последно редактирано от sparkybg; 01-11-21, 15:54.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #12
                  Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                  ...Имам един газов дремел от скоро, който е перфектен за полеви задачи, но "яде" човките за норматив, това не е голяма драма, щото се продават оригинални на г/д смислени пари. Но проблема, е че са еднотипни - дебели и неподходящи за финни спойки по ЛЕД ленти и тнт. А сега съм на финалната права на ремонта на къщата и всичкото осветление има нужда от такива по-нежни спойки...
                  А проверявал ли си дали Дремел не предлагат и друг вид човки за поялника?
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • I.Stoyanov
                    I.Stoyanov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Всичките ги продават под един каталаожен номер.

                • #13
                  Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  А проверявал ли си дали Дремел не предлагат и друг вид човки за поялника?
                  За запояване е само една човка. Но честно казано не мисля че размерът и е проблема, или поне не си представям да не мога да запоя коя да е LED лента точно заради груба човка - трябва да е огромна, а тя не е.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #14
                    Както знаеш, запояването е елементарна на пръв поглед дейност, която изисква приличен опит и някакви умения. Като всичко друго...

                    Като друга идея за търсене на човки с покритие - чайниците не предлагат ли човки като за тоя поялник? Али-баба, али -леля, Ибей?
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • I.Stoyanov
                      I.Stoyanov коментира
                      Редактиране на коментар
                      Пенчо я дай линк да видим какво предлагат в Китай???
                      Щото аз търся отдавна и за Dremel нЕма!

                    • Пенчо
                      Пенчо коментира
                      Редактиране на коментар
                      По прицип /аз де/ въобще не търся да пазарувам в нета!!!!
                      Използвам го само за ориенция. За в конкретния случай бих ползвал, Ротенбергер.
                      Изкам да пипна нещото на живо, преди да съм се набълбукал с фалшиво менте, Даже и да дават гаранция.
                      Последно редактирано от Пенчо; 01-11-21, 23:58.

                    • I.Stoyanov
                      I.Stoyanov коментира
                      Редактиране на коментар
                      Що тогава само спамиш по темата ? Поп принцип тя е за конкретно обсъждани неща, а дефакто е оспамена от теб....

                  • #15
                    Това е поялника и последната човка или поне това което е останало от нея.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211101_233448.jpg
Прегледи:1093
Размер:438.2 КБ
ID:6786379Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211101_233710.jpg
Прегледи:1099
Размер:164.0 КБ
ID:6786378Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211101_233728.jpg
Прегледи:1180
Размер:153.8 КБ
ID:6786380 Поздрави 🍺

                    Коментар


                    • I.Stoyanov
                      I.Stoyanov коментира
                      Редактиране на коментар
                      Оригинална човка е това! Именно затова идва и питането ми...

                    • Esper
                      Esper коментира
                      Редактиране на коментар
                      Или е менте този комплект или ползваш неподходяща газ и вдига прекомерна температура.
                      Споменаваш, че го имаш отскоро, не е нормално да е в този вид.
                      Аз нямам нито една човка на газовият, която да е в такова състояние а го ползвам от години!
                      Съвет - купи к-кт човки от нормален търговец и виж дали ще се държи по същият начин.
                      После смени газта с която го ползваш.
                      Моят опит в миналото с газов поялник и произволна газ за запалки е плачевен.

                      П.С: Под "нормален" търговец имам предвид ташев, някои мега-железарии тип "бау-мяу", войнишки...
                      Не като да няма варианти но за предпочитане извън елмаг
                      Последно редактирано от Esper; 02-11-21, 08:39. Причина: Допълване

                    • I.Stoyanov
                      I.Stoyanov коментира
                      Редактиране на коментар
                      Имам и аз съмнение, че тая от комплекта е г*з, ще намина ако ми остане време после през войнишки да си взема оригинални 2 бр в пакетче дето си се продават да видм. Иначе имам чувството, че човката си такова таковата, след като ползвах едновремешен колофон на бучки дето е... А може и да е просто съвпадение. Като попаднах на темата реших да питам, дали има материал дето да е по-добър за целта от чиста мед.
                      Сега съм решил да взема комплект оригинални човки и да си стругна една. После правя сравняване в реална среда как ще се държат...

                      Аз пък не откривам никакви видими разлики от газта на ротхенбергер с тази за запалки. Работи еднакво и еднакво си прегрява

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X