Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Един ден релакс покрай Бялата Река.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Един ден релакс покрай Бялата Река.

    Здравейте,съвсем импулсивно преди Велик ден решихме с група приятели да забегнем поне за ден някъде сред природата.Не мислихме много дълго и дестинацията беше решена-Бялата река и нейната екопътека.Вероятно повечето от вас са посещавали това уникално място,но аз все пак да спомена,че се намира в непосредствена близост до гр. Калофер в полите на Ст. Планина!
    Речено-сторено и в четвъртък се изнесохме от града още в 08.00ч.За пътуването няма какво да разказвам/стандартно преминаване на едни 80км. по асфалт без премеждия/.Първа спирка Калофер....един град който винаги съм свързвал с Хр. Ботев.
    Спряхме на центъра и макар и за кратко успях да хвана няколко кадъра.














    Продължихме и скоро се озовахме в каньона на Бялата река.Направи ми впечатление освен хубавата и интересна екопътека,също така и факта ,че не видяхме никъде боклуци по нея.Дали хората поддържащи пътеката правеха редовно уборка или пък българските туристите са станали по-съвестни и не си изхвърлят боклуците където им дойде на акъла/искрено се надявам да е второто/ не знам,но факта си е факт.
    И така...тръгнахме по множеството мостчета,които ни отведоха по маршрут показващ ни живописно каньона,реката буйстваща в него и...много красота.




















    Полека-полека моите хора дръпнаха напред,защото аз постоянно спирах да снимам красотите разкриващи се пред погледа ми и...останах сам.
    Вървях бавно и се наслаждавах на всеки един момент,а повярвайте ми вълнението не те напуска докато не минеш целия маршрут и...дори няколко дни след това








    Тъй като бях сам и нямаше кой да ме увековечи ,то се опитах да го направя макар е нескопосано сам...








    Съпругата ми по-късно изрази учудване,че съм извървял целия този маршрут и то по собствено желание/честно казано не си падам много по вървенето пеш,особено ако трябва да се катеря по стръмни и продължителни баири/,но...красотата и обаяние на природата ме караха дори и след като се изморих порядъчно да продължавам да стъпвам стъпало след стъпало нагоре и....





    ....така докато не се изкачих на най-високото място от целия маршрут.Гледката беше невероятна...








    В далечината по мостчето минаваше човек...и аз бях минал от там ,но улисан в гледките не бях забелязал колко далеко и колко високо ме е отвел пътя.
    Чак не ми се вярваше,че съм го извървял това разстояние/макар и от въпросното мостче,до върха да беше може би едва една трета от цялата еко пътека/,но явно има една притегателна сила във всичко което ме заобикаляше и тя ме дърпаше напред и напред....





    Започнах слизането и се опитах да догоня групата...








    ...но стигайки до следващото мостче разбрах,че надали ще успея.




















    Поспрях се за момент и прочетох табелата за бозайниците....момента с мечките малко ме притесни,както си вървях сам и си снимах мълчаливо да не би някоя баба меца да я стресна с щракането на затвора на фотоапарата ,но всичко мина без подобни инциденти...





    Продължих напред/по-скоро нагоре,че и доста стръмно вертикално изкачване следваше/,но красотата беше на всяка крачка и трудно ме пускаше да продължа без да и обърна внимание.





    Имаше и...любов на пътя ми... ,ама нали знаете,то без любов в един филм,сюжета някакси постен става...





    Последни стъпала и....пред мен се разкри панорамата на върховете на каньона....








    ....а този приятел докато се цъклих по гледката пред мен ,кацна за секунда на парапета до мен и сякаш ми се изплези и ми викна...."ти гониш"...
    Е...хванах го макар и не по най-добрия начин....





    Пътя вече слизаше надолу и скоро се озовах отново до пенещите се води на буйната Бяла Река.




















    Не само в реката обаче имаше красота....,а и гората даваше своя принос за пълната хармония на това местенце.








    Видях,че групата няма да я настигна със сигурност и спрях да бързам/ако моето може да се нарече бързане изобщо де /
    Разпънах си статива под едно мостче и се отдадох на снимането/поне да не ме е яд,че мъкнах това приспособление на гърба си целия преход/


    Получиха се няколко интересни кадъра и тук е мястото да благодаря на Стефко,че ми предостави възможността да пробвам една широкоъгълна Сигма,за да усетя какви възможности ми дава подобен тип обектив.Разбира се...с това стъкло могат да се направят далеч по-хубави снимки,но си иска да се поснима с него...така от първия път каквото такова.
    Разбира се от въпросното място под моста не всички снимки са със въпросния широкоъгълен обектив.За хората ,които разбират ще ги познаят,а за останалите едва ли е от особено значение.


























    За следващите няколко кадъра зарязах статива и за всеобща почуда на преминаващите хора над мен легнах на цяло върху камъните буквално на ръба до реката.Водата вреше и бучеше доста страховито под мен и естествено си казах..."само едно погрешно мръдване и...ебаси купона дето ще си заформя"...
    Сигурно за туристите съм изглеждал като някой изтърван от лудницата,ама...какво да правя...
    Добре,че не се появи и някой да попита примерно -"господине добре ли сте"...,че щях сигурно да отговоря "ами не...,то ако съм добре дали ще лежа по камъните до реката и ще се чудя дали ще падна или не"...
    Получи се това...








    След опита ми да падна в реката/безуспешен както разбрахте / продължих вече с по-ускорено темпо към лагера в който се бяхме установили.Не друго,ама телефоните нямаха обхват и си мислех,че сигурно вече се притесняват дали не съм станал примерно закуска за някоя мецана.
    Само ,че...то бързах,бързах...ама...колкото можех,че все нещо изникваше














    Е...в крайна сметка се прибрах ,че като ме емнаха....2 часа ме чакали/лошото е,че джипа заключен и всичкото + барбекюто там /...
    Както и да е....малкия ми приятел Ванко си каза сигурно -"малей е ся изяде боя"....





    ...е боя ми се размина и накрая седнахаме да отморим на маса.





    Развалихме и въздуха малко...





    Накрая и всички си полегнаха да починат изморени от вълнуващия и изпълнен с емоции ден.





    Нисаня и той получи някакво признание,въпреки че не се отличи с някаква особена дейност през въпросния ден.





    Още малко красота и....





    ...потеглихме обратно.В Калофер спряхме за по сладолед и хвърляйки последни погледи към символа на града ....





    ...а също и към вр. Ботев с приказното Райско пръскало под него...








    ...потеглихме към дома.
    Така завърши един необикновен ден.
    Ден изпълнен с много красота и хармония.Ден изпълнен с много емоционални преживявания и много релакс.Ден в който не ми се тръгваше да се прибирам,но...нямаше как.
    Пожелавам ви много подобни дни да изживеете приятели и един призив от тази трибуна....
    Нека, както ние намерихме една невероятно чиста природа и се накефихме от това,да се стремим винаги при разходките си да не оставяме след себе си боклуци и мизерия.
    НЕКА ЗАПАЗИМ УНИКАЛНАТА ПРИРОДА НА БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!
    Поздрави на всички!
    Последно редактирано от lubashki777; 06-05-13, 09:08.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

    Чудесен пътепис и прекрасни снимки! Благодаря.
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

      Пътеписа е чудесен,а снимките страхотни,явно мястото е прекрасно!!!!

      Коментар


      • #4
        От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

        Благодаря!! Прекрасен пътепис , а снимките са уникални!

        Коментар


        • #5
          От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

          Прекрасно, благодаря!
          Бира без ракия - парите на вятъра

          Коментар


          • #6
            От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

            Мястото е уникално красиво и има много история свързана с него (Женил съм се там - в буквалния смисъл - на ливадата на бивака). Хижа Рай е на 4 часа нагоре, но от Паниците е по-удобно излизането нагоре. Участвал съм в създаването на пътеката и съм особено щастлив, че кара хората да се чувстват така.

            Коментар


            • #7
              От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

              Много красив и вдъхновяващ пътепис, а снимките са невероятни. Кога сте най-зле така да сте
              Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме”.

              Коментар


              • #8
                От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                Ти от където се връщаш аз на там съм тръгнал. И кога се научи да снимаш? Уникално място е. Нямам търпение да го посетя.
                Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                Коментар


                • #9
                  От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                  Наистина е уникално място и ме е яд,че толкова време отлагах да го посетя...
                  Радвам се че ви хареса еднодневната ни екскурзия.
                  П.П.Дамянски...за снимането...стига ме бъзика бре...все още се уча,ама съм упорит и много скоро ще правя наистина хубави снимки,дето да издържат и на най-тежките критици!
                  П.П.И задължително да го посетиш мястото като идваш по 24май!!!
                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                    И ние посетихме това велико място миналата година. Ето снимките от нашата обиколка.
                    One Planet, One Internet!
                    We Are All Connected!

                    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                      Благодаря за страхотните снимки и увлекателен пътепис.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                        Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
                        И ние посетихме това велико място миналата година. Ето снимките от нашата обиколка.
                        Явно сте ходили лятото,защото прави впечатление,че водата в реката е значително по-малко...
                        NISSAN FOREVER
                        -----------------------------------------------------------------------------
                        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                          Страхотен пътепис! Откъде започва екопътеката и може ли по нея да се стигне до хижа Рай?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                            Супер!!!
                            SUBARU FORESTER 2.0XT '03
                            УАЗ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Един ден релакс покрай Бялата Река.

                              Първоначално публикуван от Йордан Йорданов Преглед на мнение
                              Страхотен пътепис! Откъде започва екопътеката и може ли по нея да се стигне до хижа Рай?
                              Пътеката започва от Бивак "Бяла река" - всеки от Калофер ще ви упъти как се стига дотам. Още в при влизане в града (от Пловдив) биеш в ляво, до края на града и после има малко черно, но се минава с лека кола - около 8 км, подмивамаш манастира и пътя свършва в Бивака.

                              По принцип може да се качите към хижа Рай и оттам, но началното качване е много стръмно и не го препоръчвам. Най-удобно за Рай е да излете от Паниците и оттам нагоре - 4 - 4.5 часа. Струва си всяка минута.
                              Преди финала пътеката е стръмна серпентина в гората - там се взема без бързане и се почива където има пейка!!! Кефа е после. Планирайте си една нощувка на хижата, на другия ден отивате до Райското пръскало и после ... надолу.
                              Ако има вариант или някой не иска да катери до Рай, пратете го на бивака да чака с колата (на другия ден) и на слизане може за слезете на Бивака. Така ще има кой да ви върне обратно нагоре към Калофер после (самия Бивак и началото на пътеката се падат реално ПОД Калофер, нищо че вървиш към планината).

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X