Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

    Започвам темата с уговорката, че пиша от стар компютър с нестабилен интернет и си запазвам правото да добавям в последствие видео и други визуализации (не, че много им разбирам). Искаше ми се да прикача трака и някак да покажа нагледно набирането на височина от 397 до 2016 м Н.В. ,не знам как се прави (ама съм виждал...) Също така знам, че, ако Владо-verter, беше с нас, фотоотразяването щеше да е коренно различно, а не да има предимно джипки. Но да карам по ред.

    По решение на Семейния съвет (с председател жена ми), на почивните дни, между Празника на труда и Герговден, им се падна честта да бъдат измързелувани на Бepkoвица. Бях разбрал, че ще има протест в Петроханския проход и за това тръгнахме с джипа, че да пресечем Стара планина и, покрай х. Ком, да пристигнем. Последната информация беше, че протестът ще е без блокиране на движението, но... ние пак през Ком. В крайна сметка, нито успяхме през Ком, заради една една огромна преспа, нито ни се размина чакането да отпушат движението протестиращите. Но темата не е за това. Тайничко се надявах се надявах Белослатинската група да организира разходка през Форума и аз да отскоча до там или Жоро Танев да се обади, че е в района, но не би. Тъкмо си мислех, че ще се разхождам сам и... предложението дойде от колегата hil. "Какво ще кажеш....." ... "Съгласен!" Или иначе казано: Едва ме нави! Денят е 4.05.2013- Страстната събота. Времето беше много приятно, без да е силно слънце, което пък не позволи добри снимки, дори и в частта, когато не валеше. Уговорката беше за 9:00, но от мерак, се видяхме по-рано ОМВ, за гориво и кафе. Участниците:

    Моята Гега...





    ... и красивият подготвен Дефендър на Иван:



    Докато отивахме към началната точка, карахме зад тоя багер, та подвиквах на Иван по станцията да му вземе телефона, че... знае ли се..




    Иван, разбира се, го познаваше багериста, както и повечето, ако не всички, хора от града и не само, както и много случки и истории от региона, които аз не знаех и които направиха разходката мното приятна и интересна за мен.
    Започнахме изкачване от историческия хълм Калето, на който има археологически разходки и останки от древно крепостно съоръжение, в посока вр. Ком, но през Здравченица и Сребърна. Това е, все едно си застанал на градския център, север ти е 12 часа и хълма Калето, а ние тръгваме обратно на часовниковата стрелка. Не след дълго достигнахе и до първото (от общо 10-ина, вероятно) панорама:





    Поглед към Фунията:







    Следва...
    edoors.bg- Джаджи за врати и врати

  • #2
    От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

    В по-ниската част се движехме между дърветата. Много свежо и приятно. Всичко е зелено, освен цъфналият глог и шипковите храсти:







    Не бързахме, но и нямаше какво да ни забави. Набирахме височина, въпреки че спирахме често. Спирахме на места, които имат страхотна гледка или има около тях някаква история, свързана с града или с хората. Иван беше неизчерпаем. Следващото спиране беше на изоставената кариера, която е донесла марката Беpkoвски мрамор, а построения завод работи и в момента, но не с добита тук суровина.







    Нямат насищане очите за тия гледки. Иван поглежда и на високо, където ,всъщност, отиваме...



    Ей там, където е снегът:



    И в по-близък план:



    Тръгваме...



    ... и се движим цели... два завоя. Гледка от другата страна на планината. Към яз. Огоста (времето не ми позволи добра снимка...)



    ...вр. Миджур...



    ... и с. Черешовица:



    Най-западната част на Стара планина:



    Изкачването ни продължава и скоро свършва високата растителност...
    (следва)
    edoors.bg- Джаджи за врати и врати

    Коментар


    • #3
      От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

      Ето ни вече извън или, по-точно, над гората. Ниска растителност, слънце, вятър и... гледки! Е, след като стигнеш до тях, де. Споменавам го, защото Г-то искаше един-два пъти да скача на червеното, та се наложи да го карам на 2-ра бавна с 3000 оборота, за да се държи прилично. Спряхме на първата панорама от билото. Все още доста по-ниско от вр. Ком, но доста над града.



      Тук се застояхме и се поснимахме.



      Тревата не е толкова зелена, колкото в ниското, но и това беше замисълът- да тръгнем от лятото и да минем през сняг...



      Иван реши да погледа на отсрещния баир...



      ... с. Мездрея. Пушилката в средата на кадъра е от тренировките за 19-я Традиционен мотокрос, който се провежда на Великден всяка година:



      Още един опит за яз. Огоста:



      Не знам с какво са по-ралични джиповете на различните панорами, но, ако махна този тип снимки, няма да останат много...:



      Кариерата, където бяхме (максимален зум):



      Да не забравяме все пак, че дори да сме близо до западната граница, се намираме от източната и страна...,



      а колко сме близо, ще видите след малко...

      Следва...
      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

      Коментар


      • #4
        От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

        Пикахте ли в Сърбия? Аз не пропускам
        Бронята ти плаче за подсилване, нещо гледам си я покривил

        Готина расотка, нека бъде любов както казват братята турци, демек ашколсун по нашенски.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

          Добра разходка сте си направили,ама спри да Идеш агЪн и качи и другите снимки!
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • #6
            От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

            Продължаваме изкачването. Пътят преминава покрай изоставени кошари и разни полу или изцяло разрушени стари постройки, но е много каменист и силно изровен...



            ..., за това... извън пътя:





            Поглед назад:



            ... и напред, където се събираха вече облаците:



            Следващата спирка- паметник на партизанин. Какво се е случило, кой, как и защо го е сложил тука- не знам. "Паркирахме" от двете му страни..







            Това се вижда от паметника:



            Както си мотаем, изведнъж виждам нещо да покапва от предния диф на Дефендъра.



            Следва мигновена диагностика:



            Оказа се, че предпазителят на дифа е гребнал сняг... Няма страшно. Още един кадър:



            Не напразно показах какво се вижда от паметника на една предишна снимка. Мястото е стратегическо за наблюдение. И на 10 м от паметната плоча...











            И като ги подкарах...



            ... та се успокоих чак като свърши джепането...



            Малко пози за феновете на Ленд Роувър:







            Последен поглед към Конярски кладенец и преспите, които се канехме да прегазим и потегляме към тях... право надолу. Не знам защо не се личи на снимките, но си е стръмничко... и каменисто...





            Следва...
            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

            Коментар


            • #7
              От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

              Много хубава разходка и снимки. Прииска ми се да измия пажерото и газ към Балкана.
              The Flat Earth Society has members all around the globe.

              Коментар


              • #8
                От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                Чудесна разходка и уникални снимки Гена! Чакаме продължението.
                ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
                Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

                Коментар


                • #9
                  От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                  Къде е продължението.........
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • #10
                    От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                    Споменах вече за изоставените кошари, което ме подсети за една лична история, разказана ми от Иван, първоначално по станцията, а после и докато обядвахме. В раното му детство и те имали стадо овце, което през лятото отглеждали в този граничен район. Имали са т.нар. "открити листове", които бяха задължителни, за да се намираш в тази зона. На билото, край една скала, която Иван ми показа, но май не е попаднала в кадър, пада гръмотевица. На това място са Иван, брат му, майка му и стадото. Петнадесет овце са убити, а косата на майка му побеляла изцяло за няколко минути. Дори после дълго време била в болница. Мъчих се да си представя какво са изпитали, но не успях, въпреки че неведнъж ме е сварвала гръмотевична буря в планината и ме е било страх, дори без да ме уцели или да падне в близост.
                    Ето и една действаща кошара, но извън сезона:



                    Край на отклонението.

                    Тръгваме от паметника и бункера, както казахме, надолу, но само докато слезем от хълма! Исках тук да кача едно клипче, но за 40 минути са се качили.... 0 %. Загубих надежда и продължавам със снимките.

                    Снегът се топеше на причудливи форми. Все едно са се търкаляли деца в него:



                    На места обаче, си беше сериозна дебелината му:





                    След прегазването на няколко преспи, достигнахме до второто гранично съоръжение- абсолютно безсмисления за мен, във всяко едно отношение, т. нар. КЛЬОН. Километри от граничните зони на милата ни Родина, опасани с гъсто наредени циментови колове и бодлива тел. Какъв ресурс е изразходен за изграждането на това нещо, съществувало работещо тук за има-няма 20-ина години, не ми се мисли! Както и да е!





                    Иван още си спомня гърмежите по изграждането.. Дори заснех маратонката на последния неуспял да премине...



                    Навсякъде колове...



                    Следващото съоръжение- последната построена гранична застава. В Северозападния край наблюдавам, че последните и най-съвременни военни обекти, строени по соц-а, първи се изоставят, разграбват и разрушават до степен нито да е годен терена, нито да се ползва. Същата е съдбата на авио-база Габровница, на Военния лагер в Беpkoвица и т.н.



                    Още едно съоръжение, което дружно предположихме, че е стойка за антена, ама дали е така...



                    Тук ни предстоеше да газим малко сняг, който свършваше подозрително близо до ръба... Тъй като при предишните снегогазения се подлИзвахме странично, спряхме, за да огледаме.






                    ... е добре, де... Иван гледаше! Аз.... позирах:



                    По едно време ми стана неудобно, ще гледам и аз. И както си гледам, виждам това:



                    WTF?



                    Иван имаше отговор и на тоя въпрос. В тая цев се зареждала сигнална ракета. Нищо неподозиращият нарушител, решил да се спасява на запад, настъпва зарити някъде жички и ракета... "бум", при което батковците граничари дотичкват и арестуват изменника, под вещото ръководство на някой старшина.

                    Но да се върнем на снежното ни предпятствие. След огледа се стига до редовното: "Как няма да минем, бе? Ние сме от Офройда..." Ето:



                    и минахме.

                    Още от загражденията:




                    Тук трябва да спомена, за който не знае, че въпросния кльон изобщо не е Държавната граница. Тя е определена от гранични коти, на които от едната страна пише НРБ, а от другата SFRJ. За тази година ние бяхме първите по тези места, но предната вечер бях обещал на момчетата от Гранична полиция, че няма да правим простотии и почти не сме нарушавали дори 300-метровата зона, а какво остана, да вземем като оня нярушител Търтьо, да пикаем от сръбската страна. Не че щеше някой да ни спре, защото Грничните полицаи още дават нарядите си в града.

                    Друго интересно тук са отдавна изоставените няколко сребърни мини, които са дали името на местността и заставата- Сребърна. Ето една от тях:



                    Продължихме с уговорката да спрем за кратък обяд, непосредствено преди стръмното изкачване на вр. Ком, което от западната страна, особено в условията на задаващият се дъжд, си е интересно. Миналата година са бушували сериозни пожари тука:



                    Това на живо изглежда много по-стръмно:



                    Мастото ни за обяд. Човекът и машината:



                    Разбира се, на поредната страхотна, но и леко духовита гледка:



                    Дежурните снимки на джипките:









                    На следващата снимка Иван отваря "артелната". В Дефендъра има почти 50-литров хладилник с фризер. То не са консерви, мръвки, зеленчуци и кой знае какво още. А.. и ледена бира...



                    Предполагам ще ме извините за малко, че ми се напълниха устата и заеха ръцете. След малко последната част от снимките, защото дъждът ни сгащи след Ком...
                    Следва...
                    Последно редактирано от edoors; 05-05-13, 23:41.
                    edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                    Коментар


                    • #11
                      От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                      Като се прибера в София ще опитам да кача и някакво видео от он-борд-китаеца, защото нямам снимки, докато караме. Изкачването на вр. Ком беше, за сметка на това- продължително. Подскачахме, пробуксувахме, но се движехме, бавно и уверено. Спряхме на върха, слязохме и... усетихме студа. Термометърът показваше около 11 градуса, но вятърът ни караше да треперим. Иван се пооблече, а аз продължих да се правя на мъж. Нали съм от офройда...





                      Снимка за спомен на Вазовия камък, ама в гръб:



                      Тук изпитвам реакцията на лавината. Северния склон на вр. Ком е почти отвесен. Преди 20-ина години, при бране на боровинки, си изпуснах берачката и ми отне половин ден да си взема. Сега съм на около два метра в нищото, само за да докажа, че изобщо не съм дебел, респективно тежък и ако Иван не ме беше спрял... абе... добре, че ме спря.



                      Поглед на запад:



                      ... и на северозапад:





                      на изток:



                      и... навсякъде:



                      Поради разбираеми метеорологични причини, не се застояхме много. Спаснахме се секунди преди дъждът да ни застигне. Щеше да има бобслей... По път Иван предложи да нагледаме пейката и масата, която са направили със Злати ЛРЕ. Констарира лек дефект, но каза, че на 15.06. ще има профилактика.










                      И джипките, гледани от пейката:





                      Снимки, като тези долу, не знам как да ги коментирам:





                      Тива са последните снимки от разходката. Малко по-късно останах без чистачки и карах така 30-40 км, като Тодор Колев (Лека му пръст). Спускането към хижата все още е невъзможно, както бях установил и на 1 май, та за това през Петрохан и по шосето, та до...





                      Ванка, благодаря ти за прекрасния ден. Удоволствие е разходката с тебе!

                      Благодаря за вниманието!

                      П.П. Всички снимки са в Албумите ми, в "удобно" разбъркан от ъплоудъра, вид!
                      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                      Коментар


                      • #12
                        От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                        Еееех Евгени, как ми събуди пак едни спомени.... Сребърна, любимата ми застава. Години наред се "разхождах" там а сега като гледам каква руина е сърцето ми се къса. Мога много да разказвам за там. Благодаря на теб и адаша за хубавият пътепис!
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #13
                          От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                          Добре сте измръзнали ....
                          На нас клиренс ни трябва , не скорост

                          Коментар


                          • #14
                            От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                            Еееех Евгени, как ми събуди пак едни спомени.... Сребърна, любимата ми застава. Години наред се "разхождах" там а сега като гледам каква руина е сърцето ми се къса. Мога много да разказвам за там. Благодаря на теб и адаша за хубавият пътепис!
                            Ха, що не си казал бре? Не е като да не сме сядали на една маса! Нищо, ето за какво ще си говорим следващия път...П.П. Кажи за бункера, или е след тебе строен?
                            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                            Коментар


                            • #15
                              От: Обиколка по билото на Бepкoвския Балкан

                              До връх Сребърна ходихте ли? И там има едни интересни окопи бункерчета и прочее
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X