Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шарлан?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Шарлан?

    Е, нищо де. Все ще изскочи отнякъде
    Благодаря!
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #32
      От: Шарлан?

      Преди години имаше една малка маслобойна в село Жельо Войвода Ямболско и го правеха чрез бутална преса и печене,но ме съмнява дали още я има.Разстоянието не е голямо от Стара Загора до там.

      Не знам колко е опасно това масло-шарлана,но ми се струва,че е по-безопасно от това получено от промиването на кюспето с индустриален бензин,а за тосксините да не говорим и Е-тата,че те май вече присъстват във всеки един продукт,но не смущават никого и се възприемат като нещо нормално.
      А колкото до слънчогледа това вече не е нормалния слънчоглед от преди години,а нещо генно модифициран продукт и вкусовите му качества са съвсем други,но всеки е свободен да решава кое е полезно или вредно за неговото здраве.

      Коментар


      • #33
        От: Шарлан?

        Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
        Преди години имаше една малка маслобойна в село Жельо Войвода Ямболско...
        Няма я тази в Желю Войвода - от години със сигурност.

        пп
        Желю Войвода,все пак си е Сливенско - зет съм там та затова...
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #34
          От: Шарлан?

          Да грешката е моя.Извинявам се.В Сливенско е.След като написах проверих по карта,но не остана време да напиша.
          Е жалко,че такива начинания не се подкрепят,а още в зародиш се обричат на провал.
          Ходил съм в тази маслобойна макар и малка беше обзаведена добре и с мерак,а и хората бяха много отворени.
          Още веднъж жалко за такива малки работилнички.

          Коментар


          • #35
            От: Шарлан?

            1. Шарлан съм ял преди години-мажеха ми филиите с шарлан и ми ги поръсваха със сегашната "ронена чубрица".Тогава беше домашна. 2. Шарлана е по нетраен от олиото.Съхранява се само в тъмно и хладно помещение, в други помещения с температура над 20 градуса или при наличие на пряки слънчеви лъчи се окислява бързо ... 3. Шарлана е матово-непрозрачен жълт на цвят. 4.според мен в цяла България вече няма такива шарланджийници- не могат да отговорят на хигиенните изискванията на ЕС и отделно България не е договорила да останат такива като традиционно българско производство. 5.Шарлана на филия е по-вкусен от третираното с киселина олио за рафиниране, и шарлана не е подходящ за пържене именно защото не е рафиниран и не издържа на висока температура.. 6.Това горе в бутилката не е истински шарлан.Шарлана е матово жълт и на светлина се виждат "прашинките"(частици) плуващи вътре в него. 7. съмнява ме вече където и да е в България да се произвежда истински шарлан-всичко е с цел пари и печалба ...С една дума Капитализъм ...

            Коментар


            • #36
              От: Шарлан?

              Вземете си по един чувал слънчоглед и елате да ви го смачкам без пари на моята преса.Всичко до което се докосва олиото е от нераждавейка-годно за хранителни цели!

              Коментар


              • #37
                От: Шарлан?

                Първоначално публикуван от jamamoto Преглед на мнение
                Вземете си по един чувал слънчоглед и елате да ви го смачкам без пари на моята преса.Всичко до което се докосва олиото е от нераждавейка-годно за хранителни цели!
                Не разбрах - имаш под ръка преса или имаш под ръка преса с все тавите и подгряването?
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #38
                  От: Шарлан?

                  Не знам за какви тави ми говориш,но имам ей това...
                  http://vbox7.com/play:78e887591b

                  Коментар


                  • #39
                    От: Шарлан?

                    Браво.
                    При нас един познат имаше такава шнекова преса и си беше направил цех за преработка на слънчоглед и добиваше шарлан.Изпращаше го за рафиниране и продаваше олио даже работеше и на ешлеме,но поради ред изисквания и още куп други пречки които му създадоха затвори цеха.Доста хора се снабдяваха от него с пюспе и хранеха животни.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Шарлан?

                      Днес е Никулден и много хора ще сложат на трапезата шаран сготвен по различни начини.
                      Честно казано аз не си падам по рибата НО, като видях Сталик, как я приготвя и на мен ми се дояде
                      Честит Именен Ден на именниците! Да сте живи и здрави и много късмет в живота!
                      Приятен апетит




                      ...Еий, да не забравите да почерпите!
                      Хобито ми https://www.facebook.com/bgengraving

                      Коментар


                      • #41
                        От: Шарлан?

                        Първоначално публикуван от akraba1 Преглед на мнение
                        Днес е Никулден и много хора ще сложат на трапезата шаран сготвен по различни начини.Честно казано аз не си падам по рибата НО, като видях Сталик, как я приготвя и на мен ми се дояде Честит Именен Ден на именниците! Да сте живи и здрави и много късмет в живота!Приятен апетит ...Еий, да не забравите да почерпите!
                        Колега, темата е за Шарлан, а не за Шаран.За Никулден има друга тема.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #42
                          От: Шарлан?

                          Брачет, пия от 12:00ч на обед ако мислиш, че съм направил разлика между Шаран и онова другото дето го каза....
                          Ако някой смята, че съм му нарушил правото на нещо моля да ме извини!
                          Чувствам се виновен още от първата чашака
                          ...Интересно аз още мога да пиша!? ...а защо ли го правя!?
                          Наздраве на именниците!
                          Хобито ми https://www.facebook.com/bgengraving

                          Коментар


                          • #43
                            От: Шарлан?

                            Вчера си направих Шарлан, в една маслобойна край Хасково, tef4o ако все още е актуален въпроса ти ще ти дам координати. От два чувала слънчоглед излязоха 13 литра.

                            Технологията включваше и печене, защото човека обясни, че печения шарлан има голяма трайност - над 6 години, а студено пресования - около 2 месеца.

                            Вкуса е много приятен, наподобява на халва или печени слънчогледови семки, но - следващия път мисля да му дам да ми направи студено пресован, все си мисля, че ще е по-добър на вкус и по-полезен, ще се запазят всички витамини и тям подобни съставки.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Шарлан?

                              Първоначално публикуван от pamir Преглед на мнение
                              Вчера си направих Шарлан, в една маслобойна край Хасково, tef4o ако все още е актуален въпроса ти ще ти дам координати. От два чувала слънчоглед излязоха 13 литра.

                              Технологията включваше и печене, защото човека обясни, че печения шарлан има голяма трайност - над 6 години, а студено пресования - около 2 месеца.

                              Вкуса е много приятен, наподобява на халва или печени слънчогледови семки, но - следващия път мисля да му дам да ми направи студено пресован, все си мисля, че ще е по-добър на вкус и по-полезен, ще се запазят всички витамини и тям подобни съставки.

                              А те точно за това говоря!
                              Има интерес, разбира се. И Хасково ми е удобно като дестинация.
                              Само че не разполагам със слънчоглед. Има ли шансове да ми продаде готов от негов материал?
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар


                              • #45
                                От: Шарлан?

                                Здравей tef40, преди всичко, радвам се, че споделяме едно и също мнение за шарлана, аз снощи пак си хапнах от него, колкото повече го употребявам, толкова повече оценявам вкуса, аромата и качествата му. То няма нищо общо с рафинираното олио, разликата е на светлинни години. Просто съжалявам, че толкова години сме употребявали промишлено олио.

                                Момчето с маслобойната се казва Слави, телефона му е 0888 905125, намира се в с. Сусам, на около 70 км от Стара Загора.

                                Доколкото знам, не продава слънчоглед, може да го питаш, ако не намериш пиши ми на лично, ще ти дам телефона на мой братовчед от региона, който произвежда, той ще свърши работа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X