Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шарлан?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Шарлан?

    Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
    Нерафинираното олио е много нетрайно, и по някое време вредното му действие става повече от полезното. Не става и за пържене...
    Слънчогледовото такова, поне не е епидемия... Кажи го това на еко/био -лозите за девственото и хептен-върджиното дървено масло!
    Позицията на Тефчо поне е честна и без претенции.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #17
      От: Шарлан?

      Аз имам доста приятели луднали на темата еко и био и некси не зацепват, за каква измама става дума и че плащат луди пари за лъскаво нищо, ноо това не пречи. Имам и приятели дето нищо животинско не ядът, вегани... и само ЕКО и БИО... За което аз съм виновен, щото като ги бъзиках за вегАнстовто, че поне да са крайни и да минат на еко и био, щото още не бяха и оп... те не го разбрали като шега. Та сега са върли и на тая тема. Психоза някфа масова. Инак да, но то и преси има дОма да си цедиш семки и ядки... и си излизат с доста примеси. Но не става да седи дълго... реално цедиш и го ядеш най-добре. Но май пресите не загряваха... а само мачкаха... така де, разните малки домашни пресички. Пък уж после нагряване за стабилизация, ноо не му разбирам, че и кебапчета ям даже /за което съм доволно осмиван и подиграван, както преди като не ядях месо щото ми се гадеше от него, не от разни мании, ме подиграваха лешоядите/. Така де, ям кот ми се яде.

      Коментар


      • #18
        От: Шарлан?

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sharlan.jpg
Прегледи:1
Размер:46.5 КБ
ID:5469638Нерафинирано студено извлечено слънчогледово масло чрез механично пресоване, без химическа обработка.

        Подпомага здравословното хранене. Съдържа витамин Е и други ценни биологично активни вещества. Подходящо за овкусяване на салати, за готвене и печене.


        Подходящо за диетици и диабетици


        При температури под 20ºС е възможна появата на утайка.


        Опаковка 1л Цена 4,50лв ... това показа гоогле

        Коментар


        • #19
          От: Шарлан?

          Тъъъъъй.... много силно се старах да се въздържам .... провокатори такива

          За хората, които са решили, че нищо друго освен марулята и зелето не заслужава внимание като хранителен продукт - даже няма да коментирам. Просто са ми толкова далеч от хранителния мироглед, че със същия успех може да са от друга галактика.

          За продуктите с етикетчета "био", "еко", "здравословно" и прочее ... Личното ми мнение е, че това е поредния успешен начин да се преброят глупаците, не по-различен в същността си от "Дайте 15 лева, за да ви кажа кои 3 (напоследък гледам станали 5) храни да не ядете и ще отслабнете за 2 седмици с 20 кила". Хаха.
          То не е и смешно даже. Половин кило жито за 11 кинта. Леле. Защото било "био". А като се заядох (колкото и да съм спокоен, пада ми пердето по някога), се оказа, че великите популяризатори на здравословния начин на живот, дори идея си нямат какво е туй чудо меката и твърдата пшеница. Просто пример от последния ми сблъсък с тая религия.
          Знам, че официално няма нищо религиозно тук, но подобна сляпа вяра и неизмерими количества глупост у нормални на вид хора, съм виждал само при срещите си с малоумниците от сектите.

          Иначе за "шарлан" в Гугъл - и аз си направих труда, но всичките резултати бяха все от такива магазинчета, от които, сещате се, не си пазаря по принципни съображения. Отделно, че на няколк оместа срещнах любопитни коментари, съдържащи определението "горчив" по отношение на рекламирания шарлан, а това е най-малкото странно.
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #20
            От: Шарлан?

            Преди купувахме един друг шарлан. В началото не беше горчив, но преди време стана горчив наистина. И спряхме да го купуваме. Не за еко и био, ни ни харесваше повече от рафинираното. Като стана горчив и се изгуби смисъла...

            Коментар


            • #21
              От: Шарлан?

              не съм пробвал да държа студено изцеден дълго време, не знам как е. Но по "горещопресовата" технология, без никаква допълнителна химическа намеса, мога да кажа категорично две неща:
              1. Продуктът е траен. МНОГО траен. С години.
              2. Не си губи вкусовите качества, не се вгорчава, дори и след близо две години съхранение. Просто бях забравил 2 бутилки в мазето, та знам, не че нарочно съм експериментирал

              Не знам дали е само заради начина на извличане или има и още нещо.
              Та си търся човек, който има шарланджийница. Класическа. С препичане, с бутална преса. Който ще ме разбере за какво говоря и какво искам. Чак не ми се вярва да не е останала ни една. А технологията не е чак толкова безобидна, че да седна да си го правя у дома. Въобще и изобщо може, разбира се, но нямам нито времето, нито желанието да се забавлявам и с това...
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #22
                От: Шарлан?

                У дОма можеш само студено да си го пресоваш със домашна преса... бях намерил една много готина за 250 кинта, но нещо зачезна... То ако е домашно не ти трябва да е трайно. Виж вече вкусово не знам как е точно хавата, но това купешкото май не е студено пресовано щото няма нищо като утайки и си издържа много време...

                Коментар


                • #23
                  От: Шарлан?

                  Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                  Преди купувахме един друг шарлан. В началото не беше горчив, но преди време стана горчив наистина. И спряхме да го купуваме. Не за еко и био, ни ни харесваше повече от рафинираното. Като стана горчив и се изгуби смисъла...
                  Точно това че е горчив означава че е истинско не рафинирано олио.А ако се използва за готвене става още по горчиво.И шарлан не означава олио на турски.
                  Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                  Коментар


                  • #24
                    От: Шарлан?

                    Преди доста години употребяхме такова масло-шарлан и от тогава още знам някои неща за него.Ще ги споделя с Вас.
                    Извличането на масло от слънчогледовите семки се извършва чрез пресоване в бутални и шнекови преси.

                    При буталните преси или както казва колегата "горещо пресоване" порядъка за получаване на масло е следния.
                    1.Семките се почистват от механични примеси като се пресяват през машини и тогава се отстраняват както тежките примеси така и леките.Под тежки се разбират пръст,камъчета и др. подобни с тегло по-голямо от теглото на семките,а под леки всички останали като шишлопина,листа,празни семки/без ядка/,пепел и всички други с тегло по-малко от теглото на семките.
                    2.Семките се подлагат на изпичане в пещ или тави/най-често/като постоянно се разбъркват за да се изпекат равномерно на бавен огън.Процеса на печене се смята за завършен когато люспата с лекота се отделя от ядката.
                    3.Семките се обелват от люспата в специална машина.Могат да се пресоват и без да се белят,но при небелените семки процента на загуба на масло е по-голям /мисля с около 7%/защото остава масло което е поето от люспата и вкусовите качества са малко променени.При белените семки тези загуби са значително по-малки и маслото излиза по-бистро поради това,че няма оцветяване от люспата която от печенето получава почерняване и от там се предава на течността.
                    4.Пресоването се извършва на бутална преса в съд с цилиндрична форма с множество отвори /може и цели прорези/странично през които изтича течността.Пресите в миналото са били винтови,а на по-късен етап са заменени от хидравлични при които се съблюдават някой по-особени изисквания поради възможността при повреда в хидравликата да попадне хидр. течност в пресования материал.Съдът няма дъно и се поставя директно на плота на пресата които има улей по който течността се изтича в резервоар.След като се насипе семето в цилиндъра се поставя отгоре метален диск с размер на вътрешния диаметър на цилиндъра и се притиска от хидравличен цилиндър до възможно най-малък обем.След това без да се изпразва цилиндъра отново се напълва поставя се отново метален диск и пак се пресова.Тази процедура се повтаря докато в цилиндъра не остане место.Отделните порции при пълнене са еднакви по обем за да може пресоването да става равномерно
                    След това пълния цилиндър се поставя на плот на който има отвор малко по-голям от вътрешния диаметър на цилиндъра и чрез натиск се избива пресования материал/така нареченото кюспе/ което има формата на пити.Използва се за фураж,но може да му се приложи и допълнителна обработка за извличане на остатъчното масло.
                    5.Така изцеденото масло се оставя в резервоара за да може твърдите частици да паднат на дъното във вид на утайка или както казват маслена тиня.За нея се казва в народната медицина,че има доста лечебни качества.
                    След като течността се утай,прецежда/филтрира/ се подлага на рафиниране или може директно да се консумира както се е правело в миналото.

                    При шнековите преси реда е следния:
                    1.Почистване на семките както е описано по-горе.
                    2.Няма печене.
                    3.Няма обелване на семето.
                    4.Пресоване в шнекова преса.
                    В началото на процеса пресата се подгрява до определена температура нужна за да почне пресоването и извличането на течност от семенния материал в последствие температурата се поддържа от създаващото се триене между материала,шнека и корпуса на пресата.Корпуса на машината е с отвори или прорези през които изтича течността.Пресования материал излиза от машината във вид на плочки и има доста остатъчна масленост.Може да използва за фураж или да се подложи на допълнителна обработка.
                    5.Утаява се или се прецежда/филтрира/ и се подлага на по нататъшна обработка,а може да се консумира.

                    И при двата начина на получаване на масло от слънчоглед продукта има специфичен вкус,ако не е преминал през рафиниране,а именно на тахан.
                    При първия начин когато семките се пекат маслото има приятен вкус на печена семка и същевременно на тахан.
                    При втория начин маслото има вкус на суров материал,тахан и специфична миризма.

                    Маслата получени и по двата начина се препоръчват като полезни за здравето натурални продукти стига човек да може да ги употребява в този вид.

                    Рафинирането е термохимичен процес на преработка на суровия продукт с неговите позитивни и негативни страни.
                    От кюспето може да се извлече допълнително масло чрез промивка с определени разтворители,но такова масло не е полезно за човешкия организъм,но нищо чудно в търговската мрежа да има и такъв продукт.

                    При пържене в шарлан за да се избегне миризмата в миналото са поставяли в началото на пържене една цяла глава лук да се запържи или филия/на времето казваха патара/ хляб и след като я извадят продължават да пържат основния продукт за ястието.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Шарлан?

                      Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
                      Преди доста години употребяхме такова масло-шарлан и от тогава още знам някои неща за него.Ще ги споделя с Вас...
                      Е, това си е вече пълноценна лекция по въпроса!

                      Лично аз шарлана го предпочитам за салати, като понятието "салата" включва далеч не само зеленчуци.
                      Не знам за филийката (в смисъл - наистина не знам нищо по въпроса), но запържването на известно количество лук е полезно и при рафинирано олио. Въобще мазнина + висока температура + свободен достъп до кислород е интересна и не особено полезна за здравето комбинация, но да не отплесваме темата.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Шарлан?

                        От време на време ми доставят олио от монтанско, от хора отглеждащи слънчоглед.Представят го за "домашно".Не зная дали е шарлан, но в сравнение с масовото рафинирано в супермаркетите е по-гъсто, с по-наситен цвят и мирише на сурови слънчогледови семки.Прилича на продаваното преди 35г. олио в зелените стъклени бутилки.
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • #27
                          От: Шарлан?

                          Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                          От време на време ми доставят олио от монтанско, от хора отглеждащи слънчоглед.Представят го за "домашно".Не зная дали е шарлан, но в сравнение с масовото рафинирано в супермаркетите е по-гъсто, с по-наситен цвят и мирише на сурови слънчогледови семки.Прилича на продаваното преди 35г. олио в зелените стъклени бутилки.
                          Можеш ли да ми дадеш някакъв контакт с тези хора? Ако нямат нищо против, разбира се.
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Шарлан?

                            Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                            Можеш ли да ми дадеш някакъв контакт с тези хора? Ако нямат нищо против, разбира се.
                            Току-що се обадих по телефона да питам.Хората са дали земя под аренда и това е част от рентата им.Фирмата, която произвежда и бутилира олиото я пише на бутилките.Преди ми го носеха наливно в разни пластмасови туби по 5л, сега е в пластмасови бутилки от литър и с етикет на фирмата.Довечера ще погледна етикета и ще ти пиша.Преди време имаше и домашен кашкавал и масло, бяха доста добри.От няколко седмици взимаме домашно сирене и масло от едно момче с малка ферма.Сиренето например го дава по 8лв/кг, но определено си заслужава, а и отговаря на вкуса ми.
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • #29
                              От: Шарлан?

                              Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
                              При пържене в шарлан за да се избегне миризмата в миналото са поставяли в началото на пържене една цяла глава лук да се запържи или филия/на времето казваха патара/ хляб и след като я извадят продължават да пържат основния продукт за ястието.
                              Силно непрепоръчително е да се пържи с недоочистено от белтъчни и други остатъци олио. Токсично е, с бавно и неусетно действие. От момента в който започва ей този ефект
                              Първоначално публикуван от Даниел Чобанов Преглед на мнение
                              Точно това че е горчив означава че е истинско не рафинирано олио.А ако се използва за готвене става още по горчиво.
                              Кога се е окислило може да се установи само с лабораторни методи и в началото не се усеща по вкуса. Може би само миризмата помага на познавачи.
                              Олиото в зелените бутилки едно време беше рафинирано. Участвах в производството поне в последните години на зеленостъклената ера.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Шарлан?

                                tef4o, оказа се, че олиото е рафинирано и значи не е продукта, който търсиш.Трайността му е година и половина.
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X