Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Една Фероза с ново сърце

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Една Фероза с ново сърце

    Здравейте, колеги!
    Време е и за моята по-сериозна тема в раздела.
    Един проект с любезното съдействието на:
    Моята съпруга - доставя части всякакви. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo_18.jpg
Прегледи:2
Размер:132.1 КБ
ID:6008419
    Моят тъст - главен експерт и съдействащ във всяко едно отношение. Срамува се. Няма снимка
    Естествено и аз съм в играта-главен инициатор и изпълнител.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo_11.jpg
Прегледи:2
Размер:82.4 КБ
ID:6008420
    По стечение на обстоятелствата миналата година и аз се сдобих с Дайхатсу Фероза от 1989г., инжекцион.
    Идеята беше да я взема, за да свърша определена работа и след това да не я карам повече. Стана точно обратното. Много ми допадна и реших, че имам нужда точно от такава джипка. Лесно се провира и паркира навсякъде; сравнително здрава и лесна за ремонт; прави достъпа до планината много по-лесен и приятен; тегли ремаркета и какво ли още не; не се притеснявам, че някой ще ме одраска на паркинг, а зимата си е направо супер. Освен това, има възможност за подобрения и преправяния, с които да си запълвам свободното време /тук е момента да вметна , че работя в семеен автосервиз , та време изпада/.
    След като видях, че малката джипка би ми вършила чудесна работа, се разрових в раздела на Дайхатсу, прочетох 90% от темите и се заех със обслужването и.
    Първо смених маслата в мотора, скоростната кутия, диференциалите и раздатката. След това промих охладителната система, смених термостата и заредих с нов антифриз. Имах проблем с отоплението в купето и затова смених радиаторчето на парното и уплътних всички въздуховоди, за да може всичкият въздух от вентилатора да минава през радиатора /използвах радиатор от БМВ Е30; такъв имах наличен/.
    Проверих състоянието на анренажния и другите ремъци, смених семеринг на разпределителния вал, регулирах клапаните и смених свещите.
    Смених и цялата изпускателна система – беше много изгнила.
    Последва смяна на предни накладки и опресняване на спирачната течност.
    Монтирах модул за дневни светлини /след като забравих няколко пъти фаровете включени/ и нови крушки на фаровете Osram night breaker plus.
    Подкарах по-смело и естествено смених съединителя /още в началото се усещаше, че е износен/ Всичко това правих миналата зима, имаше много сняг и студ и нямаше кой да снима.
    Мина зимата и дойде пролетта. Заех се с поставянето на алтенатор 80А, отново от Е30; нови ремъци; нов въздушен и горивен филтър; пране на целия салон; поправяне на малките изненади, които изникнаха под мокета и пластмасовите вежди. Консервирах вратите и предния капак с консервант за кухини.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sustoqnie kupe.jpg
Прегледи:2
Размер:139.3 КБ
ID:6008447Натиснете снимката за да я уголемите

Име:krupka.jpg
Прегледи:2
Размер:64.5 КБ
ID:6008448Натиснете снимката за да я уголемите

Име:grund z b.jpg
Прегледи:2
Размер:45.4 КБ
ID:6008449Натиснете снимката за да я уголемите

Име:diht  z b.jpg
Прегледи:2
Размер:90.1 КБ
ID:6008450Натиснете снимката за да я уголемите

Име:alternator.jpg
Прегледи:2
Размер:58.6 КБ
ID:6008421
    Моделирах и ляв тампон на мотора, като използвах нов тампон от Форд. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tampon s dwg.jpg
Прегледи:2
Размер:101.0 КБ
ID:6008422
    Всичко стана добре и пак газ.
    Направих нова задна броня от тръба и махнах вече стърчащата извън бронята стойка за номера с осветлението. Боядисах стойката на резервната гума, изправих задната врата, отстраних ръждите, оцветих и нея.Залепих фолио на задните стъкла. Естествено, залепих стикери с логото на OFFRoad-Bulgaria.com
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:zad.JPG
Прегледи:3
Размер:124.7 КБ
ID:6008423
    Стана първи юли и хайде нощно каране към връх Половрак в Лозенската планина, за да гледаме изгрева. Малко ни пречеха дръвчетата, но си беше готино. Самият аз съм от с.Лозен.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo_20.jpg
Прегледи:2
Размер:169.9 КБ
ID:6008424Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo_22.jpg
Прегледи:2
Размер:322.8 КБ
ID:6008425
    Естествено дойде време за монтирането на газова уредба. Не обичам газта и все го отлагах, но обстоятелствата го налагаха. Решението е едно: премахване на старият резервоар и поставянето на нов по-малък заедно с бутилката за газта на неговото място.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rezerwoariii.jpg
Прегледи:2
Размер:130.3 КБ
ID:6008426
    Избрах газова бутилка 27литра. За бензинов резервоар избрах стара бутилка за въздух, събираща 17литра /такава имах/.
    После с флекса, телоподаващото и куп други инструменти, направих Ферозата да върви на газ и на бензин. Естествено преди да монтирам всичко, почистих, нанесох ръждопреобразувател и боядисах задната част на шасито.
    Исках да сложа филтър и преди бензиновата помпа, защото нямаше как да сложа цедка на смукателя от към новия резервоар. Заложих на проба-грешка, прочетох статиите из нета и накрая установих, че Racor Filter върши работа. Намерих такъв и го монтирах зад десния подкалник.
    Всичко стана супер, минахме няколко теста в планината и отново започнахме да се возим безгрижно.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:racor.jpg
Прегледи:2
Размер:11.5 КБ
ID:6008427
    Стана есен и вече събирах пари и мнения с какви гуми да обуя джипката.
    Обаче!!!
    Един ден както се возех рано сутринта, по равен празен път в средата на селото, видях бял дим излизащ от ауспуха /джипката беше загряла нормално и я карах с равна газ/. Досетих се къде да очаквам проблем, а именно гарнитура на главата и веднага се прибрах. До обяд главата беше на масата и проблема беше ясен……спукан блок, както се оказа по-късно, на обичайното място: между трети и четвърти цилиндър. Беше много неприятен и тъжен ден.
    На следващия ден започнах с търсенето на блок. Пуснах тема във форума, звънях на разни обяви, но всеки предлага цял мотор, а цени не ми се коментират. Мина седмица и половина, блок не намирах никъде. Започнах да се замислям за двигател от друга марка автомобил/ ние се занимаваме предимно с автомобили БМВ и естествено мислите ми бяха в тази насока/. След няколкодневно мерене, смятане, питане, четене и разглеждане на цените на двигатели, взех решение да сложа двигател от БМВ Е36 с код М42б18 или така добре познатият ни 318ис около 140к.с. Причините, поради които избрах този двигател са:
    - имах блок с дупка от биела и глава, с тяхна помощ щях много лесно да наглася новите места на тампоните върху шасито и лапите за новият двигател;
    - цената за цял оборудван двигател е половината от тази на двигател за Фероза;
    - по-здрав, надежден и мощен от този на Ферозата;
    - лесно се намират части и консумативи;
    - познат ми е много добре.
    Остана още един основен въпрос за разрешаване, а именно скоростната кутия. Тук на помощ се притече Дани от Казичене. Дойде огледа скоростните кутии на Дайхатсу-то и БМВ-то. Каза: „няма проблем, ще отрежа камбаните и ще направя скоростната кутия на Дайхатсу-то с камбана от БМВ” . Оказа се “дълъг и сложен процес”, но след три месеца вече имах фабрична скоростна кутия от Дайхатсу за двигател на БМВ.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sk kutiq nowa.JPG
Прегледи:2
Размер:149.8 КБ
ID:6008428Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skor kut new 1.JPG
Прегледи:2
Размер:140.1 КБ
ID:6008429
    Междувременно купих цял двигател 318ис, проверих му основните и биелните лагери, проверихме дали е с разтегната ангренажна верига, сменихме гарнитурите на капаците и картера.
    Докато чаках с нетърпение успях да направя и боди лифт около 6см. Необходим е, за да може да се вмести изпускателния колектор на новия двигател.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0333.jpg
Прегледи:2
Размер:154.5 КБ
ID:6008430Натиснете снимката за да я уголемите

Име:body lift.JPG
Прегледи:2
Размер:114.4 КБ
ID:6008431
    Успях да продам на колега от форума оригиналните ферозови джанти с гуми и да намеря много хубави джанти с ЕТ-20 широки 8,5 инча. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:djanti.JPG
Прегледи:2
Размер:132.1 КБ
ID:6008432
    След нова година времето се затопли и при първа възможност се заех с направата на лапи за новият двигател и всичко необходимо за поставянето му. Мерене, рязане, пилене, заваряване, ръждопреобразуване, грундиране, боядисване….времето направо отлетя. В средата на февруари успяхме да го монтираме.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0331.jpg
Прегледи:2
Размер:128.2 КБ
ID:6008438Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0329.jpg
Прегледи:2
Размер:128.5 КБ
ID:6008439Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0330.jpg
Прегледи:2
Размер:97.8 КБ
ID:6008440Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0334.jpg
Прегледи:2
Размер:86.7 КБ
ID:6008433Натиснете снимката за да я уголемите

Име:is pred.JPG
Прегледи:2
Размер:143.0 КБ
ID:6008434Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dvg is.JPG
Прегледи:2
Размер:147.6 КБ
ID:6008435
    За норматив монтирах и алтернатора, стартера, помпата за хидравликата, водната помпа, демпфера, ролките и ремъка. Предстои монтиране на радиатора и направа на цялата охладителна система, заедно с изпарителя. За целта съм приготвил един кашон с най-различни маркучи, малко медни тръбички с различни диаметри, скобички, няколко климатични вентилатора от различни марки и модели автомобили с изгорели управления, и разбира се, радиатор за 318ис. В оригинала за охлаждане се използва перка с виско съединител навити на водната помпа, но от преправянето на скоростната кутия двигателя мина с около 3см. напред; отделно коша на Ферозата е по- къс и място няма. Изпарителя зае малко странна позиция, но тепърва ще тестваме да видим ще има ли проблем.
    Дойде време за радиатора и вентилатора. Улисах се в мерене, рязане, напасване и след 2-3 часа вече си имаха места. От дясно заварих стойка за радиатора на шасито, от ляво изработих малък държач, който се захваща с един от болтовете на кормилната кутия. Горната страна е по-лесна. Две планки наподобяващи S. Оригинално радиатора е на четири тампончета. Надявам се няма да има проблем, че стъпва на шасито.
    Ред бе на кормилната уредба. Там промених местата на казанчето за хидравлична течност и маркучите. Налага се защото хидравличната помпа вече е от ляво. За казанчето си имаше фабрично място от ляво, просто го монтирах. Маркуча за високо налягане си направих по поръчка, а за връщащото се в казанчето масло си остана оригиналния маркуч от хидравликата.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4791.jpg
Прегледи:2
Размер:81.3 КБ
ID:6008437
    Беше време за най-интересната и вълнуваща част. Направа на смесена електрическа инсталация между БМВ и Дайхатсу и след това запалване на двигателя.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0351.jpg
Прегледи:2
Размер:100.1 КБ
ID:6008442 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo.JPG
Прегледи:2
Размер:134.4 КБ
ID:6008436
    С по-голямата част от инсталацията се справих лесно. Един от основните проблеми беше подреждането на бобините по местата им /оригинално ис-а е с четири бобини, закачени от вътрешната страна на десния калник, а до самите свещи има доста дълги, скъпи и ненадеждни кабели. Затова сложих четири бобини от М52 – всяка направо върху свещта/. Необходима е специална планка за закрепването им към главата и преди да се свали двигателя от донора да се надпише кой кабел от кай цилиндър е.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0354.jpg
Прегледи:2
Размер:81.2 КБ
ID:6008441 За съжаление не присъствах на демонтирането на двигателя и после падна много четене, ровене из нета и пробване, но накрая все пак запалихме. Датчикът за налягане на маслото си остава от БМВ, температурният датчик си свалих от главата на Ферозата и го монтирах на фланеца на термостата.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0357.jpg
Прегледи:2
Размер:43.2 КБ
ID:6008443 Останалата част от инсталацията е лесна.
    След като запалихме двигателя ни остана само направа на хубава изпускателна система, намиране на място за въздушния филтър и да направим ново ухо на жилото за съединителя, защото оригиналното е на няколко милиметра от изпускателния колектор на много горещо място. За целта е необходимо да се поработи и нещата си стават. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 2.JPG
Прегледи:2
Размер:153.7 КБ
ID:6008444Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 5.JPG
Прегледи:2
Размер:128.7 КБ
ID:6008445Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 4.JPG
Прегледи:2
Размер:132.0 КБ
ID:6008446
    Речено сторено и на 26.03.2013г. платих гражданската и минах преглед.
    Следва раздвижване 100-150км. След това оглед за възникнали евентуални проблеми.
    Оформяне и придаване завършен вид на всичко в моторния отсек.
    За сега е това. To be continued...............
    O877886339

  • #2
    От: Една Фероза с ново сърце

    Браво Колега мислех че само аз не се развивам добре и ако искаш вярвай като ми писне вечер сядам и се ровя в нета да намеря някой по луд от мен. Между другото пиша ти това защото схемата при мен е долу горе същата. След като скъсах биела на 1 ви цилиндър помислих малко и ми влезе щура идея в главата да сложа на ферозата двигател от алфа ромео 1.9 жтд . ти поне вече си запалил аз имам още малко работа но много се радвам като видя някой ентусиаст. Аз също напаснах кутията от ферозата с фланец и сложни изпълнения около маховика и съединителя, почти съм готов с механичната работа голям проблем имах с изпускателния колектор трудно намерих място защото моя двигател е с турбо и много малко място ми остана. Така и не направих нито една снимка макар че няколко човека ме помолиха да пусна тема. Надявам се скоро да запаля и да я сцепя. Поздрави

    Коментар


    • #3
      От: Една Фероза с ново сърце

      Един съвет махни това жалко подобие на филтър след една седмица каране лятото по прашни пътища и дебитомера е заминал
      ВНЕДОРОЖНИК УАЗ - БОГ РАЗБИТЫХ ДОРОГ

      Коментар


      • #4
        От: Една Фероза с ново сърце

        Браво за ентусязма.Ще следя с интерес,житие и страдание на твоята фероза
        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от abshristov Преглед на мнение
          голям проблем имах с изпускателния колектор трудно намерих място защото моя двигател е с турбо и много малко място ми остана.
          И аз срещнах проблем с изпускателната система. Оригиналният колектор въобще не се събираше. За щастие имах познат с двигател м44б19. Там колекторът е много по-прибран. Купих такъв. Него също го преправих, но по-малко. Успех и на теб.

          Първоначално публикуван от koko_s Преглед на мнение
          жалко подобие на филтър
          Много точно казано. Няма място за кутия. Не става нито от БМВ, нито от Фероза. Времето много ме притиска. Реших да сложа такъв филтър, за да мога да се придвижвам. Идеята е да направя кутия, която направо да съчетая с шнорхел.
          Последно редактирано от CarTest™; 29-03-13, 10:38.
          O877886339

          Коментар


          • #6
            От: Една Фероза с ново сърце

            Много интересна тема, ще я следя с интерес! Браво!

            П.П.- Леле, с тоя двигател, не се знае как ще ''фърка''
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • #7
              От: Една Фероза с ново сърце

              Браво супер е станала, със здраве да си я караш и много безаварийни. С този мотор няма стигане
              Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
              Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

              Коментар


              • #8
                От: Една Фероза с ново сърце

                Браво, лудите не са на изчезване!
                Има нещо, което не схванах съвсем - къде точно ти се крепи радиатора? отдолу за рамата, а горе за купето? Ако е така, добър съвет, направи нещо по въпроса. Не, че купето ходи кой знае колк омного спрямо рамата, но съвсем достатъчно, за да скапе радиатора, проверено. Ако не съм разбрал правилно - сори.

                Въпросче: какво е това чудо за консервиране на кухини? Въпроса много ме вълнува.

                А, и последно .... дано си по-инат от нас или поне по-съвестен ... както сложихме на "проекта" китайски филтър за 5 лева (горе-долу всичко по-дребно от врабче май може да мине необозпокоявано през него), само за пробата, и ... таковата ... все още си е с него Което никак не е добре, ама няма кой да ни начука канчетата...
                Ще следя с интерес какво си намислил.
                Успех!
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #9
                  От: Една Фероза с ново сърце

                  Поздравления за положения труд!
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #10
                    От: Една Фероза с ново сърце

                    Поздравления и адмирации за добрата работа! Преди време един такъв филтър (вярно беще си КН) успях да го упаковам за някакво Саксо VTS в пластмасови саксии.Успех и със здраве!
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #11
                      Re: От: Една Фероза с ново сърце

                      отдолу за рамата, а горе за купето
                      Правилно си разбрал. Хубавото е, че долу не е захванат, а само стъпва на тампончета, върху специално изработени гнезда на рамата /така стъпва и в оригинала/. Отгоре S-образни планки го крепят към купето, отново посредством тампончета/ отново оригинални/, като има възможност да се мести с около 5-6мм нагоре-надолу. Напред-назад не се мести. Наблюдавам, за сега проблем няма.
                      чудо за консервиране на кухини
                      Правят го много фирми. Аз използвам консервант за кухини на Car System с код KS-250. Не правя реклама. Ако преценят модераторите, да изтрият.
                      Най-просто казано, представлява нещо като течен восък. Предлага се на спрей и на по-големи разфасовки - те се нанасят със специален пистолет. Със спрея има специална тръбичка с накрайник, който разпрашава, така че като пръскаш в някоя кухина да се разнесе равномерно навсякъде. След като засъхне прави филм, който предпазва металите от корозия.
                      За филтъра, вече писах.
                      Поздрави на всички и благодаря за съветите
                      Последно редактирано от Иван Вълчанов; 29-03-13, 20:23. Причина: правопис
                      O877886339

                      Коментар


                      • #12
                        От: Една Фероза с ново сърце

                        Поздравления!
                        Колега, проекта ти е чудесен!
                        И аз имам от време на време такива мисли в главата.
                        Сега мотора ми е след ремонт. Ако не ми хареса след ремонта ще мисля и аз за смяна.
                        Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                        Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Една Фероза с ново сърце

                          Колега забравих да кажа браво за положения труд дано да не излизат по сериозни проблеми със здраве да си я караш

                          Коментар


                          • #14
                            От: Една Фероза с ново сърце

                            Забравих да попитам как направи съединителя сигурни си ползвал маховика от бмв-то и си сложил феродовия от ферозата. Ако е така имаш ли проблеми със съединителя държи ли се добре? Моя маховик беше демпферен и се наложи да го сменя с обикновен от по стария модел като го разстъргах малко и сложих притискателния и феродовия от ферозата но ме притеснява по големия въртящ момент който при мен долу горе идва по две. Триещата повърхност на оригиналния диск при мен е по-голяма и като сложим допълнителното натоварване при боксуване при кал малко ме притеснява дали ще издържи

                            Коментар


                            • #15
                              От: Една Фероза с ново сърце

                              Забравих да попитам как направи съединителя?
                              Използвах маховик, притискателен диск и феродов диск от БМВ. Вградихме главинката на Ферозовия феродов диск във феродовия диск на БМВ-то. Педала стана малко по-твърд. В момента съм с поизтъркани гуми. Само те превъртат при подаване на повечко газ. Вчера теглих по стръмен наклон съседа с неговата Asia Rocsta. За сега проблеми няма. Предстоят още тестове.
                              O877886339

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X