Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да пазим на пътя двуколесните

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да пазим на пътя двуколесните

    Замислих се по тоя повод:

    http://offnews.bg/index.php/175582/k...#comment-57111

    То е ясно че сам по себе си никакъв КАТ не може да направи нищо. Ясно е и че няма откъде да се вземат универсални правила за поведение, щом някой не спазва кое да е от и без това съществуващите в ЗДП и Правилника за приложението му. Поне може да опитаме да съчиним кратък разказ, който да се разпространява като мантра, додето стигне до всички шофьори.

    Аз например много години карах колело, и значи бях най-слабия на пътя. И в града, и на шосето. От тогава рефлекторно държа колата далече зад всякакви двуколесни, на много по-голяма дистанция отколкото зад кола, и винаги си представям че ако падне, ще се разхвърчи поне на две страни, може и нагоре, и може да спре почти на място. Никога не ги изпреварвам отблизо, пускам колкото може по-голяма дъга в насрещното, не ги изпреварвам с висока скорост, че ги засмуква. Джипа е достатъчно голям да засмуква. Не колкото камион или ТИР, но се усеща. Като има дупки по пътя, ги пускам да излязат от участъка, понеже неизбежно криволичат, и после ги изпреварвам. Ако отзад има някой бесен, го задържам, пускам го да изпревари мене, а малкия да остане в мойта сянка. Понеже често тия зад мене не ги виждат, в сложни кръстовища и на завой също задържам задните и страничните, докато малките се разкарат на правата. С мощните мотоциклети е най-опасно да не ги видиш в лявото огледало преди изпреварване, затова го гледам дълго, преди да започна да се престроявам.

    Дайте още акъли.

  • #2
    От: Как да пазим на пътя двуколесните

    Колкото и да гледаш лявото огледало ... мотора като се движи с 300 ... ще видиш ... нещо летящо или някой се е наместил вече отгоре ти ... със все врата.
    А това, кой какво предвижда е според багажа дето му тежи на раменете. Ходи обяснявай ти на някоя малоумна патица кога какво трябва да гледа. То също и патоци!
    Преди 3 дена се качих на една на предния капак ... с мАторя.
    Останалото са само празни приказки.
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      От: Как да пазим на пътя двуколесните

      Именно за теглото на раменете става дума. Почти никой шофьор НЕ СЕ е замислял за тия неща, и наистина НЯМА представа от това. Ако ние не измислим прости съвети, които могат да стигнат до последната куха лейка - няма кой.

      Коментар


      • #4
        От: Как да пазим на пътя двуколесните

        Te нещата са ясни и ти си написал достатъчно и аз така процедирам. Обаче как ще накараш разни дето не им пука да обърнат внимание на това? Особено ако става дума орган на реда.

        Коментар


        • #5
          От: Как да пазим на пътя двуколесните

          От дългия ми шофьорски опит по южна Европа съм приел правилото, че 2-колесния е винаги с предимство. Не ми се мисли какво би се случило, ако „ошамаря“ някой моторост с моя 2.5 тона джип, само защото ме е засякъл без да го видя. А и от младите години помня, че колите по пътя са само колове за гигантския мотористки слалом.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #6
            От: Как да пазим на пътя двуколесните

            Така - първо един случай:двулентов път в града.Две платна в едната посока.Караме в дясното, пред мен се движи джип.В лявата лента връхлита моторист с висока скорост, в тоя момент дядката с джипа се престроява без мигач, и без да поглежда в огледалото в лявата лента.Моториста се забива в него, разхвърчат се пластмаси, спираме на пряко и цялото движение спира.Хората наизскачаха от колите, вдигнахме моториста, дадохме му вода.Дядката с джипа се извини, че не е погледнал в огледалото и не е сигнализирал.Моторджията му скача и му вика - така ли се кара, тъкмо си бях оправил мотора.Дядката контрира - виновен съм, но и в града не се кара със сто, за да нямаш време за реакция.Моторджията: "ми тея мотори ако се карат бавно прегряват".... без коментар.
            Втори случай - по две платна в двете посоки, карам в лявата лента, на завой с вираж десен, от по-горния завой срещу мен излита някакъв самоубиец с бясна скорост, естествено изправя завоя, навлиза в насрещното челно срещу мен и аз истинктивно без да поглеждам в огледала въртя в дясно за да се разминем.Ако бях закъснял със секунда с реакцията, оня ме убиваше, щеше да влети при мен директно през челното стъкло.
            И още нещо - всеки ден се налага да заобикаляме велосипедисти, които са без огледала и така криволичат, че не можеш да прецениш в кой момент ще ти се наврат под гумите.В момента на заобикалянето.
            Та дойде ред и аз да попитам - мен кой ме пази от мотористите и велосипедистите?
            Всеки трети е шести

            Коментар


            • #7
              От: Как да пазим на пътя двуколесните

              Карам байк, скутер и джипа, повечето хора, които карат мотори и велосипеди на пътя, имат най-добра престава за какво иде реч, когато карам байка където няма велоалеи, се старая максимално да съм видим на пътя и при предстояща маневра според пътната обстановка сигнализирам с ръка и поглеждам зад мен шофъорите че са ме видели за по-сигурно, същото и е с скутера, само че ползвам и двете огледала, а когато карам джипа, се движа с скорост подходяща да реагирам в максимален процент при изненадващи ситуации- не дай Боже!, няма гаранция за нищо, но ако се движим градско между 50-60 км/h максимум особено за джип, а мотористите според пътните условия и трафик, предотвратяването на дадено птп би било на минимума... За съжаление, всичко е до култура и манталитет....

              Коментар


              • #8
                От: Как да пазим на пътя двуколесните

                Кодовото наименование на новата акция на КАТ е "Естествен подбор".

                Аз ги пазя, жена ми също съм научил как да пази, живот и здраве и децата ще науча. Проблема е много по далечен и започва още от курсовете за Водач на МПС и Мотоциклет. Само се замисли, че на курса за Мотоциклетист не се изисква никакво предпазно облекло освен каска, която обикновено е китайска и не по мярка, интерком от същият магазин и "карбонова" светлоотразителна жилетка.
                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                Коментар


                • #9
                  От: Как да пазим на пътя двуколесните

                  Пропусна!
                  Ръкавици - работни, изхвърлени от общака на близкия до полигона строеж.
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да пазим на пътя двуколесните

                    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                    Карам байк, скутер и джипа, повечето хора, които карат мотори и велосипеди на пътя, имат най-добра престава за какво иде реч, когато карам байка където няма велоалеи, се старая максимално да съм видим на пътя и при предстояща маневра според пътната обстановка сигнализирам с ръка и поглеждам зад мен шофъорите че са ме видели за по-сигурно, същото и е с скутера, само че ползвам и двете огледала, а когато карам джипа, се движа с скорост подходяща да реагирам в максимален процент при изненадващи ситуации- не дай Боже!, няма гаранция за нищо, но ако се движим градско между 50-60 км/h максимум особено за джип, а мотористите според пътните условия и трафик, предотвратяването на дадено птп би било на минимума... За съжаление, всичко е до култура и манталитет....
                    Не мога да не се съглася и за съжаление да потвърдя, че на българина(независимо пешеходец, велосипедист, моторист или автомобилист) му липсва култура на придвижване и толерантност на пътя.
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да пазим на пътя двуколесните

                      Това е така, но е много по-силно изразено при някои мотористи, а особено силно - при някои велосипедисти. На бул. България напр., на кръстовището с бул. И.Гешов, едно еко-педалче с колело демонстративно пресича от лента в лента пред колите, изпаднало в транс на еко-онанизъм.
                      Далеч съм от мнението, че всички на колело са такива, но подобни комплексари създават лошо чувство у шофьорите към тях и както се казва "на каца мед и едно л@йно й стига...“
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да пазим на пътя двуколесните

                        Всичко е вярно. Затова и трябва някак да разкажем всичко това на шофьорите. Какви глупости може да свърши мотоциклетиста, какво не може мотоциклета, и изобщо че има такъв проблем. А то с изумление за себе си забелязвам че изобщо не вчерашни шофьори, изобщо не са се и замисляли за това. Оня бил също такъв участник в движението на пътя, и се държи с него като с автомобил. А той не е.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да пазим на пътя двуколесните

                          Това си е с две страни проблем, трябва и на мотористите да им е ясно, че не са автомобили, да се държат по-адекватно и прочее. Във Франция премахват дневните фарове с протести точно мотористите, щото само това ги отличава от останалите в движението и само те карат на фарове. Дори често са по двойки и карат рамо до рамо за да приличат от далеко на автомобили... Една доста добра и полезна практика. Но там са много, а тук малцина.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да пазим на пътя двуколесните

                            Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                            Във Франция премахват дневните фарове с протести точно мотористите, щото само това ги отличава от останалите в движението и само те карат на фарове. Дори често са по двойки и карат рамо до рамо за да приличат от далеко на автомобили... Една доста добра и полезна практика. Но там са много, а тук малцина.
                            Яааа, това е добра идея, а тук (във форума) има не малко мотористи, значи топката е у тях сега.
                            подаръци за мъже от FACOM
                            промоция на читави инструменти

                            и на хоби такива

                            тел. О879 Ч8Ч 2З5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да пазим на пътя двуколесните

                              Колко се карах/ме,смятахме и кво ли не за гледането в огледалата за обратно виждане,било по магистрала или в градски условия,относителна и абсолютна разлика в скоростите,дистанция,трябва ли да носи някой светлоотразителна жилетка,да кара със запалени фарове(когато не беше задължително)?А що да е забранен повдигнат добричък ксенон/халоген и ако щеш псевдо ремус?Що свирчо с мощната четириколка да ми диктува скоростта в лявата лента,ако че съм яхнал Росинант?
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X