Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

    От много време търся вариант за отопление и се заглеждам по различните производиели на автоматизирани горелки и котли на твърдо гориво, но следните няколко поста копнати от темата "МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ" ме амбицираха да пусна тази тема.

    Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
    Чипса наистина е по-евтин от пелетите но изисква доста по-вече място за съхранение а и влажността му се колебае доста в зависимост от суровината от която е направен.Ако не се гори на място директно след смилане съхранението му до последваща употреба изисква транспортна система приспособления против засводяване в бункера за съхранение и т.н.

    Освен ако не се съхранява в бегове и не се зарежда бункера на котела ръчно,което е доста трудоемко.

    Променливата влажност на чипса изисква постоянно наблюдение на горелката и коригиране на подавания въздух за да работи оптимално.

    Аз ползвам самоделна горелка за чипс и горя люспа от тиквено семе,автоматиката е с терморегулатор за настройка на желаната температура на водата и реле за време което поддържа горелката в режим ON/OF да не загасне докато изчаква за се включи отново.На всеки 90сек. се включва за 6 секунди вентилатора и подаването на гориво ,което е достатъчно за поддържане на горелката запалена и в готовност за старт при падане на температурата.

    Монтирал съм горелката направо на оригиналната врата на котела като изрязах.

    Почистването на пепелта става един път седмично.

    Моя котел е голям 200 кв разхода на гориво при минусови температури достига 300 кг на денонощие.

    Преди бях на въглища и разхода беше същия в килограми но хамалогията беше огромна а сега ръчно се прави само ваденето на пепелта от бункера на котела.

    ето клип на горелката при първото и пробване преди 3 години http://www.youtube.com/watch?v=Ewwr2BPbrzE

    Корпуса е направен от 1.5 мм. огнеустойчива неръждавеика а а скарата на горивната камера от 5 мм.

    Вентилатора първоначално беше от парно на голф но издържа само една зима и после го подмених с 60 ватов на 220 волта, редукторчето което подава горивото в котела е от МОЛА (вторични).
    Таблото с контакторите и релето за време ги поръчвах на един познат дето това му е бизнеса.
    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    @ D-MAX: Ако може да споделите каква горелка ще слагате на виадруса и с какъв контролер е окомплектована.
    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
    Малко закъснях с писането за моя ъпгрейд, понеже бях на санаториум, че годините и претоварването взеха да си дават резултати по ставите.

    И така, след две-три години търсене на подходящо техническо решение за автоматизиране на моя котел VIADRUS и предвид задълбочаващата се криза(която явно ще е тотална за България и безкрайна във времето) и търсене на нови решения за работа, успях да убедя фирмата ни да направим един тест за горелка на котел, която хем да дава възможност за работа на котела по традиционния начин с дърва и въглища(тук е България и невероятното е най-възможно-разбирай винаги може да стане по-зле от колкото е в момента), хем да може да работи автоматично, хем да гори поне няколко вида гориво(пелети 6мм-25мм, въглища от всякакъв вид до 25мм включително и въглищен прах, зърно и прочие гранулирани горива с подобна гранулометрия). Предходното ми проучване за пелетните горелки в България не бяха особенно позитивни(при това бяха от първа ръка човек, който ги монтира), от гледна точка на проблемите(технически и финансови!) при преминаване на такъв вид гориво. Липсата на пропорционално управление и голямата първоначална инвестиция за пелетна горелка(в която няма почти нищо като материал!), допълнително ме възпираха. Пък и годишно имам не малко дървени отпадъци за горене, които с пелетна горелка няма как да оползотворя. Затова обвързването ми само с пелети се.... размина. Било е за добро.
    След месеци упорито търсене и четене на форуми на непознати за мен езици, стигнах до решение, което към момента напълно ме удовлетворява, облекчава и създава 24ч комфорт, от който имах нужда на една съвсем приемлива цена, сравнено с преминаването ми към само пелети. Има и други позитиви, като например изчистване котела от катран, почти до метал, облекчаване на чистенето до 1 път на 3-7 дена(чисти се основно нещо като прах-пепел с пластмасова четка за чистене на трохи от масата или с прахосмукачка за пепел). За това че комина ми спря да пуши въобще, мисля, че вече писах. Всъщност от комина ми излиза само топлина, но като казвам топлина имам пред вид нормално топли изгорели газове, с относително ниска температура(на кюнеца между котела и комина мога да си държа ръката почти постоянно!). Причината е, че горелката така е направена, че горивото пъстъпвайки в зоната на горене се извършва най-напред подсушаване, след това пиролиза на горивото, като на по-горен слой отделените горливи газове се смесват с пресен въздух и така имате перфектното изгаряне! Виждал съм нафтови горелки как изгарят нафта, и твърдо мога да заявя, че въглищата в моято горелка изгарят по-добре и практически не пушат сравнено с нафтовата горелка - удивително но факт! Доколкото разбрах само контролер с PID регулация може да постигне това. Дори аз не очаквах такъв резултат. Като проблем излезна, че досегашните въглища трябва да ги ситя през една мрежа и едрите бучки след това да ги троша по собствена технология, без особенни усилия(използвам вибро плоча), но за догодина ще си взема някаква фракция, ще си напълня чувалчета, ще ги покрия с един найлон, ще си дърпам колкото ми трябват седмично и бъобще няма да се занимавам през зимата с тази дейност. Относно разхода: най-ниския ми е бил към 15кг на денонощие в края на февруари-март, а най-големия около 27кг. Предполагам, че при големи студове(-15-20) ще е около 40кг/денонощие, но при такива температури аз съм зареждал котела два пъти на денонощие по 33кг или общо 66кг, така че пак ще съм на кяр. Годишно изгарям около 3т донбаски въглища и 4-5куб дърва(бук, дъб, акация) и неизвестно количество дървени отпадъци( вероятно около 1куб). Следващата зима ще мога да кажа как съм с разхода на гориво, но от сега е ясно че ще е по-икономично и най-важното, ще ни е по-топло от предните зими. Чувал съм за разход около 20кг въглища на две денонощия за малко жилище и температура около 0, но всичко това е в силна зависимост от отопляемата площ, изолация дограма разход БГВ и пр.
    Ето и няколко снимки на това, което се получи. На първата снимка се вижда основата, която трябваше да направим, за да монтираме горелката и да има къде да се събира пепелта няколко дена между почистванията.

    [ATTACH=CONFIG]560034[/ATTACH]

    На втората снимка се вижда котела, както и мръсотията покрай неговата работа преди конверсията. Снежинките са от прахоляка на пепелта във въздуха
    [ATTACH=CONFIG]560015[/ATTACH]

    На следващата снмика се вижда крайния резултат

    [ATTACH=CONFIG]560017[/ATTACH]

    Цената на конверсията е съизмерима с пелетните горелки, но пък получавам нещо, което е доста по-истинско, направено от чугун със здрава механика и пропорционално управление с доста възможности за донастройка, спрямо зададени температури на бойлера БГВ, външна температура, вътрешна температура, часови зони за работни и почивни дни, когато няма нужда да се поддържа 22 градуса в къщи, управление на смесители за подово отопление+ обратната вода към котела и пр. и пр. Не на последно място имам ИЗБОР какво искам/мога да горя, нещо, което отсъства при пелетните котли/горелки+котли, освен ако не ви се занимава да подобрявате конструкцията им.
    На практика такава горелка се пали ръчно 1 път на есен и се гаси на пролет(за разлика от пелетните, които се палят всеки път като трябва да подгряват - води до бързо изгаряне на палещия елемент), като в топли зимни дни, тя работи само в режим на поддържане на самата себе си(1 път на 15мин се включва вентилатора за 10 сек, за разпалване на въглените, за да не загаснат), а гориво не се подава.
    Има подобни горелки на турски котли, но направени от стомана, което ги прави податливи на термични деформации при прегряване, докато чугуна не се плаши нито от топлина нито от корозия. Освен това турските имат много високи изисквания към гранулометрията(само 9-18мм ако се не лъжа), което усложнява неимоверно осигуряването на горивото. На псевдо пазар като нашия е изключително трудно да намериш няколко вида въглища, камо ли пък да са сепарирани с определена гранулометрия.
    Както тук е прието, всеки се спасява сам.
    Наистина сериозно развитие в положителна насока.
    Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
    Малееее,ти ме изуми бе човек !!! Това е за нова тема и даже е много актуално !
    И щом Джартата казва, че е за нова тема, значи наистина си трябва нова тема.
    Е не е чак толкова актуално, защото пролетта чука на вратата, ноо... след лято следва есен, а после зима.

    Аз понеже сам не мога да си направя нито котел, нито горелка, а пиролизния ми Лнинг 25 Д януари месец тази година окончателно сдаде богу дух и е пътник към скрапа си купих временно 1 котел бош солид и започнах да чета и да събирам инфо за "всегоривна" система на твърдо гориво.

    Естествено, че всеки иска система, която да го топли с минимум капиталовложения, минимум разходи за гориво и минимум труд и ангажименти по снабдяването, чистенето и поддръжката, но хем душата в рая, хем *уя до края нЕЕма.

    Ще се радвам да обменим информация и опит и да сме си по-полезни в намиране на най-рационалното решение.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

  • #2
    От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

    За сега мисля какво да избера от изброените по-долу:
    3FERA

    Двукамерен котел BURNiT CombiBurn

    DEFRO AGRO UNI 15
    COMBI BURN 35


    Pellets Fuzzy Logic Този вече е серийно с лабмда сонда.

    Не съм ги подредил по предпочитания и ще се радвам и Вие да добавите предложения в списъка.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      За сега мисля какво да избера от изброените по-долу:
      3FERA

      Двукамерен котел BURNiT CombiBurn

      DEFRO AGRO UNI 15
      COMBI BURN 35


      Pellets Fuzzy Logic Този вече е серийно с лабмда сонда.

      Не съм ги подредил по предпочитания и ще се радвам и Вие да добавите предложения в списъка.
      Генчев,като откриеш Америка аз съм след теб !!!

      Коментар


      • #4
        От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
        Генчев,като откриеш Америка аз съм след теб !!!
        Ти нали си тарикат и ще се топлиш на метан.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
          Ти нали си тарикат и ще се топлиш на метан.
          Като ми кажат цената и бързо ще ми минат мераците.

          Коментар


          • #6
            От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

            Минаха почти 2 години от как автоматизирах котела си Viadrus U22(Чехия) с горелка Ekoenergia 25кVV(Полша) и пропорционален контролер IRYD RTZ 1S PID(Полша) до това
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sany0018_640x480.jpg
Прегледи:2
Размер:53.2 КБ
ID:5616351

            Мисля, че вече е време да споделя опита си и резултатите, за да може, който го интересува и има желание да автоматизира по принцип изключително удачния котел с традиционно пълнене, изгаряне и чистене до автоматичен такъв, грижа го е за екологията и не на последно место го е грижа за месечните разходи за отопление и БГВ от джоба му, за да има необходимата информация и да си направи правилния за него избор.
            В Полша се предлага доста голямо разнообразие от подобни горелки на различни фирми, с подобни конструкции включително стоманени, но за мен чугунените си остават за предпочитане по ред причини основно заради топлоустойчивостта и устойчивостта на корозия. Просто условно ще спомена че отоплявам 2 етажа по около 70кв.м, с 200л бойлер и доста големи прозорци на първия етаж(над 20кв.м.). Като екстра ми е отопляването(без претенции за поддържане на 20градуса!) на 60 кв.м. гараж от топлината която все пак отделя котела при работата си.



            1. Горелка – изключително удачна глупакоустойчива(мразя руския еквивалент на тая дума), изцяло от чугун, разработена от институт по въглищата в Полша, издържа всичките ми напъни да я счупя механично и термично. Гори всичко, което е с гранулометрия 0 до 32мм
            -черни и кафяви въглища, вероятно и лигнитни, но едва ли ще достига до 25кVV мощност
            -пелети включително и агро не знам кви си(най-боклучавите също стават)
            -костилки, кокучки и пр.
            -черупки от лешници, орехи и др
            -смес от въглища и трици(10-15%) + пелети, кукучки и пр.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:722759.jpg
Прегледи:1
Размер:100.3 КБ
ID:5616352


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:retorta_brucer.jpg
Прегледи:1
Размер:78.2 КБ
ID:5616373

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16757644345011618254077.JPG
Прегледи:1
Размер:69.7 КБ
ID:5616353




            Правих опит и с антрацит и наистина гори страхотно, но трудно се палят тези въглища(искат 900 градуса С) и после лесно загасват като горелката мине в спящо състояние, докато с черните въглища и другите горива го няма този проблем. Т.е. ако горелката ви работи непрекъснато без да я спирате от контролера(примерно когато няма никой в къщи за икономия 5-6-8ч) може и тях да използвате, като самото горене е толкова чисто, че все едно използвате природен газ с минимално количество пепел и никакви сажди. Лично аз предпочитам черните въглища, но не тези от Топливо(там са руски битуминозни), а истински донбаски които са с повече калории и по-малко пепел и сажди. Установих изключително интересен факт при опитите ме: След като загася горелката, в нея остават тлеещи въглени в продължение на до 12ч., което ми позволява да я разпалвам в рамките на това време само с натискането на два-три бутона.
            Миналата година един мошенник ме подведе, че ще ми даде ситнежа от пресявани от него донбаски въглища, но се оказа че освен пробния чувал и още 1-2 от останалите 3-4тона, всичко друго беше чист лигнитен прахоляк, вероятно остатъци от български брикети. Огромна грешка от моя страна. Горелката се справяше горе долу с тоя боклук и топлеше, но голяма част от прахоляка просто го издухваше през котела и комина, а като резултат не се справях с почистването. За сетен път се убеждавам, че не съм толкова богат, за да купувам евтино, ама нали и аз съм българин... все гледам да се пробам. Преминаването от един вид гориво на друг изисква промяна на настройките за времената на подаване на горивото при 1 и 100 процента от мощността на горелката. Не е трудоемко, но е времеемко да докараш най-добрите настройки, още повече че на практика в България почти никой не ползва такива горелки и контролери и няма с кой да споделиш или коментираш въпроса. Хубаво е, че един път достигнати до най-добрите настройки, контролера може да ги запаметява като различни програми за различни горива. След това става лесно смяната на горивото и настройките му.


            2. Контролер. Нямам голям поглед върху всичко, което се предлага на пазара(а изобилие не липсва), но този специално бих го причислил към по- високия клас контролери предвид цената, възможностите, относително лесното му манипулиране, програмиране, графичен дисплей пък макар и двуцветен само. В последните версии има и датчик за температурата на изходящите газове.
            Външен вид и размери
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:irydobudowa.jpg
Прегледи:1
Размер:45.0 КБ
ID:5616360

            дисплеят
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dscf4132w.jpg
Прегледи:1
Размер:99.0 КБ
ID:5616361



            Снимка от вътрешността
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:technologia.jpg
Прегледи:1
Размер:102.1 КБ
ID:5616362

            Датчика за външна температура
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:czujnikpogodowyopcja.jpg
Прегледи:1
Размер:123.8 КБ
ID:5616363

            Модула за дистанционен контрол и управление PILOT R
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:top_pilotr.jpg
Прегледи:1
Размер:78.8 КБ
ID:5616364



            и PILOT G
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pilotg.png
Прегледи:1
Размер:217.4 КБ
ID:5616365





            Всеки момент ще пуснат допълнителен модул за контрол и настройки през интернет. Контролера идва със всички основно нужни датчици, като мисля че само този за външната температура се поръчва отделно. Има възможност за настройване на подгряване на бойлера и котела като цяло по часове в различните дни от седмицата, като според настройките може да постигнете по-голяма икономия на гориво или въобще да спрете работата му заедно с помпите за желаното от вас време. Температурата на котела се контролира и променя или ръчно или по програма или автоматично в зависимост от външната температера – колкото е по-ниска толкова по-висока става на котела. Може да управлява смесител с електрозадвижка за подово отопление, може да управлява термосемисител на входа на котела, както и котела може да се управлява от два допълнително закупващи се стайни модула PILOT R или PILOT G(с графичен дисплей). Може да се ползва и най-обикновен стаен термостат ако управлението на котела е в зависимост от температурата в помещението. Управлява едновременно циркулационна помпа на котела, на помпата на вътрешния кръг на котела, както и циркулационната помпа на топлата вода на бойлера ако има такъв кръг. Контролера работи в три основни режима – зима, лято и режим за подгряване само на БГВ. В последния режим един човек от Полша се беше похвалил, че с един бункер въглища е изкарал цели 2 месеца само за подгряване на водата на бойлера . До този момент контролера ми е създавал точно 0 проблема, въпреки няколкото ми нескопосани опита да включвам неправилните датчици в места не предназначени за тях. Контролера просто почваше да пищи на умряло, до тогава докато не включа всичко правилно. Вероятно можеше да се постарая и повече да го изгоря, но слава Богу, мина ми мерака . Освен контрола на температурите на котела, входяща вода, бойлера и помещенията, се следи и температурата на фидера подаващ въглища. При повишаване на температурата(в случай на аварийно запалване на въглищата в него при обратен огън), контролера автоматично включва мотора на шнека и избутва запалените въглища до аварийно изгасяне на горелката. Разбира се това е възможно да се случи само и единствено ако оставите бункера с отворен капак или не са му добри уплътненията. За изминалия период на нито една от трите инсталирани горелки не се е случвало, но е хубаво че го има за сигурност. Друга защита е от прегряване на котела. При достигане на 95 градуса С, специален термостат подава сигнал към контролера и той преминава в режим на гасене на горелката.

            Недостатък: единствения език на дисплея е полски, като няма дори английски. От производителя казаха, че работели по този въпрос. Аз обаче като един “изявен” полиглот след около месец преводи на документация и четене на полски форуми, мога да се похваля, че понаучих полския в областта на отоплението и котлярството .


            3. Системата като цяло. Като цяло резултата надмина очакванията ми, а за последната година двама от моите приятели се решиха и им инсталирах същата система само, че на по-малки Виадрус-и(3 и 4 секции). На път съм да монтирам и на 4-ти човек. Всички са изключително доволни както от удобството, така и от намаляване на заниманията с котлите и по-чистото им използване през отоплителния сезон. Не на последно място е икономическия ефект, но той ще бъде разгледан в следващата точка. При 4 секционния котел в края на отоплителния сезон 2013-2014 беше достигнато 17 дневно използване на горелката, без да е добавяно гориво, което е направо чудесен резултат. Изчезна катрана, пушека от комина и в гаража от котела отделян при зареждането му, и не на последно место горя въглища ЧИСТО! Някъде четох че при преминаване към използването на такава горелка ефективността на изгаряне на въглищата е 45% по-добра(всъщност изхвърляния пушек е неизгоряло гориво в газообразен вид и колкото повече дими, толкова по-ниско е КПД-то на изгарянето). Ето какъв е пламъка на горене при около 10% мощност, и напомням че горя ВЪГЛИЩА!!!
            без светкавица
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0065.jpg
Прегледи:2
Размер:23.9 КБ
ID:5616366
            със светкавица
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0066.jpg
Прегледи:2
Размер:112.4 КБ
ID:5616368

            А така изглежда при пълна мощност

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0067.jpg
Прегледи:2
Размер:56.7 КБ
ID:5616370

            Лично за мен най-голямото удобство е, че като стана сутрин в къщи вече е топло, а не хладно както беше преди, както и като се прибера вечер на топло е по-добре от това да се прибера мокър на студено и тепърва да ходя да зареждам котела и да го паля. Изчезна традиционното омазване на котела с каменовъглен катран и отвратителното му чистене. Единствения отпадъчен продукт по повърхноста на котела е ситна пепел увлечена от въвдуха на вентилатора, който се чисти относително лесно с прахосмукачка за пепел. В зависимост от котела и консумацията зареждането му е от 1 до 2 пъти седмично, чистене на изгорялата пепел през 1-2 дена(аз го чистя сряда и неделя). От правилните настройки на контролера, изцяло зависи добрата работа на горелката, така щото на края да имате само пепел без недогоряли въглени или поне с минимално количество. Горелката я паля един път късно есен и я гася на пролет като се стопли. По такъв начин нямам нужда от запалващ елемент, който се явява слабо место при другите типове горелки



            4. Икономически ефект: както казах ефективността на изгаряне при преминаване от традиционно горене на въглища в котела към изгаряне в горелка се подобрява с около 45%, за което говори пълното отсъствие на пушек през комина, което е в пълен контраст на горенето при предишната експлоатация на котела и традиционното изгаряне на въглища при недостиг на въздух(температурата в котела се контролираше от терморегулатор задвижващ клапата на входящия въдух). Преди, вечер към 6ч палех котела с около 33кг въглища и сутрин като ставах в 6, котела беше загаснал и се усещаше хлад в къщи. Сега за 24ч при горе долу същите външни условия, котела ми изгаря същото количество въглища. След като поразучих контролера, видях, че има възможности за понижаване на температурата на водата по времееви зони и в зависимост от дните от седмицата(работни - почивни). Това позволи допълнително да намаля консумацията до към 15-20кг на денонощие при средноденонощни температури около 0-2 град С, особенно когато през деня няма никой в къщи и няма нужда от отопление.


            5. Екологичен ефект: Ефекта е най-вече в чистото и пълноценно изгаряне на въглищата, на практика без димно. Причината за това вероятно е принципа на горене в горелката и двата реда дюзи вкарващи въдух в горящия пласт въглища. Всъщност доколкото разбрах в горелката се извършва пиролиза на първия ред дюзи, а произведените газове излизащи от горелката изгарят на повърхностния слой, смесвайки се с въздуха от втория ред дюзи. Качеството на горене на въглища е такова, че в някои моменти цвета на пламъка е син – все едно, че горя природен газ, а не въглища. Последното е видно от снимките по-горе

            Подчертавам, че газов анализ не съм правил, поради липса на оборудване за това, но определено се доверявам на анализа на носа си, даден ми от майката природа, и той е че излизащото през комина няма задушлива миризма(както беше преди) и мирише малко по-различно и не дразнещо. Вероятно има значение и какви са въглищата и съдържанието най-вече на сяра в тях.


            6. Гориво. Както вече казах, горелката “яде” всичко що гори, с размери до към 30мм и не притежава свойството да се сбива и да блокира постъпването му от бункера към шнека(както е например с триците и талаша). Все пак най-доброто гориво за мен си остава черни въглища фракция 6-20мм от Донбас(а не руски черни въглища!). За цената си на тон, опаковани в чували по 25кг, получавате енергия на най-добра цена, сравнено с пелетите и останалите видове горива предлагани на мижавия ни пазар. Имах проблем до като намеря от къде и как да се снабдяваме аз и приятелите ми, но тази година са появи една фирма от нашия град(Пловдив), която реши този проблем. Ако някой се интересува да се обади. Ако фирмата спре да работи по някаква причина, ще се наложи да си доставяме горивото групово от Русе, така че решения винаги има. Най-хубавото на цялата трансформация е, че без никакви промени, в рамките буквално на секунди, мога да преминавам от един начин на горене( с горелка примерно) към традиционен(да горя цепеници или въглища). Така получавам толкова желаната от мене независимост и свобода на избор какво най-изгодно или удобно да използвам за отопление- нещо което е изключително важно за нашата страна.


            7. Стойност на инвестицията. Цената на горелката и доработката са в силна зависимост от комплектацията, типа на котролера(има и евтини но не толкова добри и с много малко възможности), и дали има допълнителни датчици и модули за отдалечено наблюдение и контрол. И на трите горелки до момента, съм монтирал само горепосочения от мене пропорционален контролер. Усреднено цената е около 2 200-2 500лв с ДДС и не е ниска, но пък си струва заради възможността да горя ефективно по-евтини горива от пелетите, а във времето това носи икономически финансов ефект, оправдаващ тези харчове. За мен това са най-добре похарчените пари за отопление в къщи, след купуването на котела.
            Промяната на работа на котела и монтажа като цяло е в рамките на 1 ден. Повече време отнема доставката и изработката на основата върху която се качва котела



            Надявам се всичко, което съм описал- плод на почти 2г труд и наблюдения, да е полезно за някой, като това да доведе до все повече и повече инсталиране на подобни автоматични горелки, за да се повиши както комфорта на живот на измъчения ни народ, така и да се намалят разходите и най-вече да се подобри екологията, защото в малките градчета и села, както и в кварталите на големите градове без централно топло е истински ужас да дишаш въздуха през зимния период, носещ в себе си цялата менделеева таблица.
            Използвал съм някои изображения и информация от интернет най-вече от чужди форуми.
            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

            Коментар


            • #7
              От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

              Благодаря за информацията,наистина е доста полезна.
              Май обаче за ползването е необходимо да има технически грамотен оператор.
              Ако знам че,жена ми или майка ми ще се оправят със паленето и поддръжката веднага инвестирам.
              Желая да прехвърля всички правомощия на женския състав.
              Дали ще стане ?

              Коментар


              • #8
                От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                Колкото горелки съм монтирал не се е налагало който и да било състав да се прибягва до технически грамотен оператор - разбира се ако клиента се съгласи да инвестира в някои допълнителни глезотии като термовентили с термоглави на радиаторите, трипътен вентил на котела, стаен термостат и някои малки тайни , но всичко това води до занижаване на разхода при това не за сметка на комфорта.
                Джартов , отскочи до Дряново да погледнеш. В Троян монтирах горелка на един човек които постоянно пътува с камиони в Европа и не е имало оплаквания от съпругата му.
                Генчев, БОШа може да се направи от триходов на петходов и така се повишава КПДто и при монтаж на пелетна горелка ефекта е страхотен. Има горелки които горят всякакъв вид пелети / без сламени / дори и чипс, но не препоръчвам слънчогледови пелети по ред причини.
                Котли на пелети GREYKO и горелки GREYKO
                За област Габрово 0886843836

                Коментар


                • #9
                  От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                  Вече втора година работи новия котел. Спрях се на Кostrewa Pellets Fuzzy Logic 2 15 кв. Имам стара инсталация, която е правена да работи термосифонно/гравитачно и е с отворен разширителен съд. Тя е с "черни" тръби. Добавил съм циркулационна помпа. Навсякъде съм заменил старите чугунени радиатори с алуминиеви с термо глави. Само в най-голямата стая-трапезария-хол радиатора е директно свързан и там съм сложил програмируем стаен термостат, който остана от стария ми котел. Този котел, който купих има в комплекта: domestic hot water temperature sensor CTN-02 [Tcwu]heating medium return temperature sensor CTN-01 [Tpow]external temperature sensor CTZ-01 [Tzew]room temperature controller [Reg.pok]flue gas temperature sensor CTK-03 [Tspal]. Добавих 4 пътен вентил с ел. задвижка. Буферен съд мислех да сложа, защото го имам наличен, но след като изкарах 1 студен сезон вече ме домързява, защото и така работи перфектно.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                    Здравейте d max,
                    чета вече няколко пъти информацията за горелката, която използвате за котел viadrus. Аз имам същият котел и смятам, че съм попаднал на правилният човек. Сега сме 29 октомври, може ли малко повече info за основата на, която се поставя котела като размери и дебелина на ламарината.Тя къде се изработва?
                    Благодаря и много успехи ви желая.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                      Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                      Благодаря за информацията,наистина е доста полезна.
                      Май обаче за ползването е необходимо да има технически грамотен оператор.
                      Ако знам че,жена ми или майка ми ще се оправят със паленето и поддръжката веднага инвестирам.
                      Желая да прехвърля всички правомощия на женския състав.
                      Дали ще стане ?
                      Това, че съм написал нещата максимално подробно пряко свързано с това, че съм машинен инженер с доста широки познания в областта на електротехниката и електрониката и някои по-общи по топлотехника, не означава че системата е сложна за експлоатация и изисква някакви специални умения за ползване. Ще прощавате, ако нещо съм прекалил. На практика след пръвоначалните настройки се изисква само зареждане на гориво в бункера 1-2 пъти в седмицата, чистене на вътрешната повърхност на котела 1 път седмично с четка от пепелта и чистене на пепелта под горелката през 1-2-3 дена в зависимост от нуждата от топлина. Най-добре е всичко това да се прави в изключено състояние на горелката, за да не влиза прах от пепелта в помещението, но то това е същото като и при обикновенно чистене - котела е желателно да е угаснал. Е, чистил съм пепелта под горелката и без да я спирам, не е болка за умиране, но преди да върна тавичката обратно под горелката трябва да чистя дъното ако е паднала пепел, за да не слагам тавичката върху нея.

                      Първоначално публикуван от jordanis12 Преглед на мнение
                      Здравейте d max,
                      чета вече няколко пъти информацията за горелката, която използвате за котел viadrus. Аз имам същият котел и смятам, че съм попаднал на правилният човек. Сега сме 29 октомври, може ли малко повече info за основата на, която се поставя котела като размери и дебелина на ламарината.Тя къде се изработва?
                      Благодаря и много успехи ви желая.
                      Основата е стоманена кострукция направена на Solid Works само от 2 части(без вратата), за да се минимизира заваръчната работа. Дебелината на стената мисля е 4мм за котли до 5 секции. Предполагам, че за по-големи котли ще е по-добре 5мм, заради увеличеното им тегло или пък ще е нужно оребряване. Някъде в Чехия видях, че продават готови основи със заварки по всеки ръб и при цена около 400лв. Имаше и такава с водна риза на още по-висока цена

                      Направих си труда да направя някои изчисления за ползването на пелети(при цена 420 лв на тон в двора ми, в чували и енергийна стойност ~4420 килокалории/кг) и въглища(наистина Донбаски със сертификат при цена в двора ми 380лв/т в чували по 25кг. и енергийна стойност ~6200 килокалории). Приемаме идентичен за двата типа гориво котел, и че котела е с КПД 80%(както е при моя Виадрус) и се получават следните резултати:

                      1. пелети - всеки килограм гориво отделя 5,14квтч при цена 42 стотинки на килограм и КПД посочено по-горе, излиза, че всеки киловатчас струва 10.2 стотинки
                      2. въглища - всеки килограм гориво отделя 7,21квтч при цена 38 стотинки на килограм и КПД посочено по-горе, излиза, че всеки киловатчас струва 6.6 стотинки

                      Това говори математиката и физиката. Значи мисля всеки може да си направи труда да сметне с колко пелетите излизат по-скъпи от въглищата при едни и същи условия на експлоатация, хамалогия, нужда от енергия и пр. фактори. Да не говорим, че с пелетите нещата никога не са сигурни по ред обективни и субективни причини типично за нашенските си балкански нрави. Напомням също така, че Донбаските въглища изгаряни в ретортова горелка изгарят по същия начин като пелетите в горелките и е на практика чист бездимен процес.

                      Ползването на пелети е чудесна, но не евтина алтернатива на дървата и въглищата, при това доста отдавна за производството им се ползва чиста дървесина, а не отпадъци, което води до унищожаване на много ценен ресурс(можещ да донесе допълнителни пари като краен продукт- мебели примерно) за обикновенно изгаряне и отопление. Дори и хората, които си произвеждат сами пелети смятат разхода си през това, колко биха взели ако ги продадат вместо да ги горят . За Екологията нещата са ясни. Друго яче щяха да седят нещата, ако за пелети се ползват само и единствено продукти, които са 100% отпадък. Нещо такова са агропелетите, но както се оказва българските нрави са опорочили и този сегмент уви
                      Ползването на въглища, при автоматизиране на горивния процес и контрола на работата на обикновенния котел е най-подходящия за мен начин за облекчаване на труда на "домашния огняр", както и за подобряване на комфорта, икономичността и екологията. Напомням, че преди автоматизацията с горелката, горях 33кг въглища в режим "горно горене" за около 10-12ч в изобилие на пушек и дневни занимания около 30-60 минути. При много студено всичко това се удвояваше(сутрин и вечер). Сега с горелката при температури около 0-4 градуса разхода при 24 часов режим на работа е окол 30-33кг(демек същия като преди но за двойно по-дълго време), а при използване на времееви зони за изключване и включване на горелката(когато няма никой в къщи) разхода пада на около 17кг./денонощие. Като бонус котела е вече чист от към катран и се чисти доста лесно от полепналата пепел по вътрешната му повърхност.


                      Всеки сам да си решава!!!
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • #12
                        От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                        ЦИТАТ -при използване на времееви зони за изключване и включване на горелката(когато няма никой в къщи)

                        какво значи това,защото по-нагоре пишете,че се пали горелката един път ръчно късно есента и се гаси пролетта?
                        Имам в наличн

                        Коментар


                        • #13
                          От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                          Първоначално публикуван от jordanis12 Преглед на мнение
                          ЦИТАТ -при използване на времееви зони за изключване и включване на горелката(когато няма никой в къщи)

                          какво значи това,защото по-нагоре пишете,че се пали горелката един път ръчно късно есента и се гаси пролетта?
                          Имам в наличн
                          Може би аз не съм се изразил добре. Горелката работи основно в два режима.
                          1. Работа- характеризира се с горене с мощност от 1-100% от цялата топлинна мощност
                          2. Подържане - няма активно горене, не работи вентилатора, подаването на гориво се извършва 1 път на 99 минути, като се включва за кратко вентилатора за раздухване на въглените. Целта е да се поддържа наличието на въглени за неопределено време, до момента в който се появи нужда от топлина. В този режим разхода на въглища е под 1кг за денонощие само за поддържане. Верно е разход, но пък не се разчита на запалка като при пелетните горелки, което пък се явява проблемно от към надежност место. Всъщност липсата на запалка при ретортовите горелки беше една от причините да избера нея за автоматизиране на котела. Принципа "колкото по-просто, толкова по-надеждно" е напълно правилен!
                          Когато времеевите зони се програмират по определен начин(понижава се температурата на котела до под границата на изключване на циркулационната помпа), консумацията на топлина спира и горелката остава в режим на поддържане, а не активна работа. Когато настъпи момента по програма да се повиши температурата на котела, горелката се саморазпалва и минава в режим на работа, температурата на котела се вдига и сработва циркулационнната помпа и така цялата инсталация минава в работен режим. Това имах в пред вид за "включване/изключване" на горелката.
                          ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                          Коментар


                          • #14
                            От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                            Имам в мазето 4 тона донбаски въглища с различна големина-ситни около 10-15 мм но има големи буци май ще трябва нещо кото трошачка за да ги намаля до годни за горелка или да ги изгоря тази зима по класичесни метод и живот и здраве през пролетта се заема с преостройство Някаква идея за трошачка имате ли
                            За да рабера дали имам възможност да повдигна котела моля да ми отговорите колко е висока основата на която се поставя
                            вярвам че PID регулатора има възможност за настроика на съотношението на работа на шнек за въглища и вентилатор

                            Коментар


                            • #15
                              От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                              Първоначално публикуван от jordanis12 Преглед на мнение
                              Имам в мазето 4 тона донбаски въглища с различна големина-ситни около 10-15 мм но има големи буци май ще трябва нещо кото трошачка за да ги намаля до годни за горелка или да ги изгоря тази зима по класичесни метод и живот и здраве през пролетта се заема с преостройство Някаква идея за трошачка имате ли
                              За да рабера дали имам възможност да повдигна котела моля да ми отговорите колко е висока основата на която се поставя
                              вярвам че PID регулатора има възможност за настроика на съотношението на работа на шнек за въглища и вентилатор
                              За нормална експолатация в котел примерно като Виадрус, няма смисъл въглищата да се трошат. Но при ползване на горелката описана по-горе, трябва да не надвишават 32мм. Причината не е че шнека не може да ги начупва и подава към горелката, а че при пропадане на въглищата надолу към входа на шнека, при размери на въглищата над 32мм, се получава понякога такова подреждане на бучките че спират да пропадат и горивото не захранва равномерно шнека. Затова горивото трябва да е задължително с големина до 32мм. Докато да намеря от къде да снабдявам с пресяти въглища, сеехме черни въглища от топливо през ръчно направено сито с размер 25х25мм и всичко беше ок. Това дето беше над 25мм го минавах с една виброплоча деректно на бетона в двора и след поредно отсяване можеше да се ползва. Всъщност с купуването на фракция 6-20мм донбаски въглища в чували по 25кг, всичко си стана напълно цивилизовано като с пелетите.
                              Колкото повече стават хората като мен с такива горелки, толкова повече фирми ще предлагат такъв размер въглища и по-лесно ще става снабдяването с въглища от съответната фракция, така както е в Полша, Чехия и ред други страни ползващи такова отопление. Възможно е и цената да слезе на долу, за разлика от пелетите, които колкото повече ги ползват толково на горе върви цената.

                              PID регулатора сам управлява скороста на вентилатора и времената на подаване на горивото, така че то да изгаря оптимално добре спрямо нуждите от топлина. Едновреммено с това контролера следи температурите на датчиците, управлява 4 помпи, както и два броя електрически термосмесители за входящата вода към котела и евентуално смесване за подгряване на подово. Почти всичко подлежи на настройка, така че в зависимост от калоричността на въглищата, както и ако се горят пелети или друго, може да се настройва спрямо горивото и въздуха и подаването на горивото.
                              Височината на основата е около 45см по спомен, но довечера мога да я премеря точно и да я напиша после тук.
                              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X