Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с радиатор на Фероза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с радиатор на Фероза

    Радиатора ми протече, което е нещо нормално според мен.
    Подложен е на бая вибрации и се разлепва тук там.

    Надух го с въздух на 3-4 атмосфери потопен във вода, отбелязах пукнатините между горния капак и тялото и ги запоих.

    Както и се очакваше и под двете горни уши, и около входните тръби пропускаше, така, че не мина по най-лесния начин.

    Проблемът, обаче се оказа доста по-сериозен.

    При следващото надуване установих, че доста от тръбичките пропускат. Оказаха се по две плоски тръбички на ред направени от сгъната лента, запоена в единя край. На всичкото отгоре не разбрах от какъв материал са. Запоява се, но като се нагрее малко повече се стопява и се разпада. Освен това края на всяка тръбичка влиза в тялото в една месингова лента, която е гофрирана. Тази гофрирана лента също беше напукана по гофрите на доста места.


    След доста играчка успях да запоя всички дупки по тръбичките и по месинговата лента (повече от 20).

    При следващите проби се оказа, че до 1-2 атмосфери не пропуска. При над 2,5 - 3 атмосфери обаче, се виждат доста други миниатюрни дупчици по тръбичките, от които се появяват дребни мехурчета. Няма как да се запоят всичките, защото ще оголя питата много.

    Лошото е, че нямам представа под какво налягане работи охладителната система и на колко атмосфери се изпитва радиатора. Може би проблемът е в налягането - не бива да го надувам толкова. Възможно е, като го надуя над 2,5 атмосфери аз сам си пукам тръбичките???

    Въпреки това, трябва да подготвя радиатор за следващия ремонт, който сигурно няма да е след много време.

    Някой беше написал, че радиатора на ферозата на практика е вечен. Може и да е така, ама ако му се присади една по-читава пита.

    Дайте съвет - от какво става радиатор, като размер, брой и разположение на отворите и който може да се запои на стойката на стария?

    Да се купува нов за Дайхацу-фероза или да се вземе запазен втора ръка (което нещо не ми се струва добра идея).

  • #2
    От: Проблем с радиатор на Фероза

    Системата работи на 0.9 бара, ти повече от 2 бара не го надувай, че нищо няма да остане от радятора
    Най-до
    бре ис купи ЧИСТО нов. Всичко друго е котка в човал. Ако оригиналния струва прекалено мнного има достатъчно прилични китайски аналози. Каквото и да вземеш проблеми сохлаждането няма да имаш дъъълго време.

    Поздрави

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с радиатор на Фероза

      Мдам... Оригиналния струва къмто 650 пари, а китайски аналози НЯМА.
      Вариантите са, или по морги, или преработки и търсене на някакви присаждания.
      Аз съм решил да пробвам от Лада 1600, още малко да се сгрее временцето.
      Успех!
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с радиатор на Фероза

        Питата здрава ли е или се рони? Ако се рони сменяй!
        Преди 4-5 години си купих нов неоригинален за 360 лв. от арабите на ул. Симеон.
        Моят не беше се спукал но питата му се ронеше като пепел и не охлаждаше.
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с радиатор на Фероза

          Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
          Мдам... Оригиналния струва къмто 650 пари, а китайски аналози НЯМА.
          Вариантите са, или по морги, или преработки и търсене на някакви присаждания.
          Аз съм решил да пробвам от Лада 1600, още малко да се сгрее временцето.
          Успех!
          Мдаа..., със сигурност от Лада-Жигула става, щом имаш необходимите умения и инструменти ще се справиш. Размера е почти същия, само дето местата на щуцерите не съвпадат, но това се преправя, режеш внимателно твоите отваряш, пак внимателно дупки на наовия и си лепиш оригиналните щуцери, а старите залепваш. Захващането, оригиналното, за купето от твоя стар радиатор, също се отлепва с повече нагряване от питата и си ги запояваш на ладовия. После нищо не ти пречи да си захванеш някоя песнИчка, караш и си пеиш! Повече от 100 лева и то ако купиш NEW с златни тръбички-няма да е. А, ако се разровиш из мазето или гаражите на приятели, може и с едно шише ракия да минеш.
          Последно редактирано от zmiata29; 16-03-13, 06:58.
          Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с радиатор на Фероза

            Ачо я звънни на тоя номер 0886089539 пича е от Камено мисля и продаваше една Фероза на части,може пък и да имаш късмет да не го е продал.

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с радиатор на Фероза

              По спомен, точно щуцерите съвпадат. Затова се насочих към него. Имаше и други с подобни размери, но трябва да се играе със щуцерите.
              Май от Фиат Браво/Брава...
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с радиатор на Фероза

                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                По спомен, точно щуцерите съвпадат. Затова се насочих към него. Имаше и други с подобни размери, но трябва да се играе със щуцерите.
                Май от Фиат Браво/Брава...
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:radiator-voden-lada-niva-2124-zimber.jpg
Прегледи:1
Размер:20.6 КБ
ID:5461674Прав си, аз просто съм виждал друг, пак меден, но явно е било от друго возило. Сега се разрових, този е за Лада и май си става с много малко преправяне, може би само захващането за купето.
                Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с радиатор на Фероза

                  За Лада има и алуминиеви. Не подлежат на запояване, но пък са по-евтини и охлаждат по-ефективно. Във Фероза мисля че лесно ще влезе и от Нива - с около 30% по-широк от жигулския.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с радиатор на Фероза

                    За сега му снемам параметрите и търся нещо подходящо.
                    Трябва да се търси нещо ново и да се мери. Няма начин да не стане от нещо друго.
                    Ето ги, ако на някой му потрябва някой размер.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Радиатор_Фероз&#10.jpg
Прегледи:1
Размер:207.5 КБ
ID:5461998Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Радиатор_Фероз&#10.jpg
Прегледи:1
Размер:53.4 КБ
ID:5461999

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с радиатор на Фероза

                      Колега имам радиатор от фероза който търси ще го дам на добра цена /60-70/лева ако имаш интерес пиши аз така и няма никога да го ползвам държеше нормално нямаше течове ако искаш мога да го снимам.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с радиатор на Фероза

                        Благодаря, но аз запоих моя доста качествено (мисля). Следващия ремонт ще бъде смяна с нов. Проверих мерките на ладовия радиатор показан на снимката по-горе от Zmiata29. Мерих го в магазина на един приятел. На широчина пасва идеално, но е малко по-нисък. Страничните планки на ферозовия радиатор се разпояват и могат да се запоят без проблеми на Ладовия. Така ще си остане нормалното окачване на казанчето за антифриза и на пластмасата за вентилатора. Надявам се и да охлажда добре. Това обаче не е много ясно, защото общата му площ е около 15% по малка, а и конструкцията му е по-различна. Японския е направен с по-голяма охладителна площ, поради особената конструкция на тръбичките на питата. Ако някой има зор, може да пробва. Все пак си заслужава пробата, защото цената на ладовия е около 200 лева а оригиналния е над 600.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с радиатор на Фероза

                          Първоначално публикуван от Ачо Преглед на мнение
                          Благодаря, но аз запоих моя доста качествено (мисля). Следващия ремонт ще бъде смяна с нов. Проверих мерките на ладовия радиатор показан на снимката по-горе от Zmiata29. Мерих го в магазина на един приятел. На широчина пасва идеално, но е малко по-нисък. Страничните планки на ферозовия радиатор се разпояват и могат да се запоят без проблеми на Ладовия. Така ще си остане нормалното окачване на казанчето за антифриза и на пластмасата за вентилатора. Надявам се и да охлажда добре. Това обаче не е много ясно, защото общата му площ е около 15% по малка, а и конструкцията му е по-различна. Японския е направен с по-голяма охладителна площ, поради особената конструкция на тръбичките на питата. Ако някой има зор, може да пробва.
                          От запознати радиаторджии знам, че ладовия радиатор е с двойна пита, мисля двуредова и също от тях, това значело че всъщност повръхоста за охлаждане е двойно по голяма, докато на Ферозата е едноредов.
                          Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с радиатор на Фероза

                            Първоначално публикуван от abshristov Преглед на мнение
                            Колега имам радиатор от фероза който търси ще го дам на добра цена /60-70/лева ако имаш интерес пиши аз така и няма никога да го ползвам държеше нормално нямаше течове ако искаш мога да го снимам.
                            Колега, мога ли да помоля за една-две снимки?
                            Ако не ти е спешен за продаване, ще го взема до края на месеца.
                            Моя се отпои от стойките и перката го премаза в единия край. Заради скъсан тампон на мотора. Сега капе и доливам.
                            Ако не, ще приспособявам ладов.
                            Проблемът е, че нямям време да се занимавам.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с радиатор на Фероза

                              Първоначално публикуван от zmiata29 Преглед на мнение
                              От запознати радиаторджии знам, че ладовия радиатор е с двойна пита, мисля двуредова и също от тях, това значело че всъщност повръхоста за охлаждане е двойно по голяма, докато на Ферозата е едноредов.
                              И на ферозата е двуредов. Със сигурност поне моя :-). Тръбичките са плоски, подредени в два реда една зад друга. На снимката, която съм сложил, втория ред се вижда в горния десен край на радиатора, там където съм оголил тръбите за запояване.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X